Юлиана Текова подрежда нова изложба в столичната галерия за съвременно изкуство Hostgallery.
Столичната галерия „Графично“ ще бъде домакин на 21-вата самостоятелна изложба живопис на Светлозар Стоянов- Свесто.
Експозицията е озаглавена „Контрасти“ и може да бъде разгледана от 3 до 19 октомври, съобщават организаторите.
Светлозар Стоянов – Свесто е завършил специалностите „Изобразителни изкуства“ и „Българска филология“. Работил е в областта на комикса и анимацията, бил е отговорен редактор на списание. Има множество участия в общи изложения, както и дванадесет самостоятелни изложби в страната. Негови творби се намират в над десет държави на три континента. Член е на СБХ.
/ВСР
Диана Дафова ще представи пред публиката в Хасково за първи път авторския си спектакъл „Танцът Живот“ по повод 1 ноември – Ден на народните будители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация
В музикално-театралния спектакъл „Танцът Живот“ изпълнителката се превъплъщава в седем роли роли с 3D изображение на личен аватар. Певицата има изпълнения на 17 езика.
Едноименната й песен "Танцът Живот" е създадена в творческо сътрудничество с популярния италиански музикант Енрико Сантакатерина, допълват организаторите на събитието, което ще се проведе на 30 октомври, на сцената на Драматично – куклен театър „Иван Димов“ в областния град. Режисьор на спектакъла е Борис Радев, по хореографията е работила Боряна Сечанова, а Чавдар Варийски – по 3D и видео постпродукция. Костюмите са дело на Гергана Апостолова.
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
В незавършената част на галерията ще бъде открита изложба и на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.
От гал
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.
Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.
Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства.
Съставът е основан през есента на 2020 г. от Елишка Кукалова (цигулка), Клара Лешкова (цигулка), Даниел Махо (виола) и Филип Руфер (виолончело).
Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор Ондржей Кукал и негова музика ще звучи
Бягам от човечеството и се наслаждавам на "тихата самота", казва актрисата Брижит Бардо, която днес навършва 90 години. В навечерието на своя юбилей секссимволът на френското кино от 60-те години на миналия век даде интервю по телефона за АФП.
Брижит Бардо, която е родена в Париж на 28 септември 1934 г., сега живее в Сен Тропе, далеч от общественото внимание. От половин век не снима филми и казва, че за нея седмото изкуство е само образ от носталгичното минало, но въпреки това си остава сред най-известните френски актриси в чужбина. „Обърнах тази страница преди повече от 50 години”, казва тя. Бардо има зад гърба си около 50 филма, сред които "И Бог създаде жената" (1956) на Роже Вадим, "В случай на нещастие" (1958) на Клод Отан-Лара, "Бабет отива на война" (1959) на Кристиан Жак, "Презрението" (1963) на Жан-Люк Годар. Последният филм, в който участва, е "Дон
Експозицията „Променливи състояния“ ще бъде открита тази вечер и ще продължи до 28 октомври, съобщават домакините на събитието.
Заедно с няколко малки живописни картини, Юлиана Текова ни изненадва и с едно петметрово свободно артистично платно без рамка, специално създадено за нейната най-нова изложба, посочват от екипа.
„Различните състояния на пейзажа в изложбата акцентират върху тази променливост и постоянно движение. Живописните работи в изложбата присъстват повече като живописен процес, отколкото като окончателени обекти-картини. Изложбата е продължение на проект в развитие, отнасящ се до идеята за утопични визии, въображаеми или реални пространства, които преформулират и разширяват мисленето за реалността и творческия процес. Както е и израз на продължаващия ми интерес към темата за пейзажа – реален или въображаем, външен или вътрешен, възможен или изгубен“, казва Юлиана Текова.
Юлияна Текова е родена в град София. Завършва докторантура в катедра „Живопис" на Националната художествена академия (НХА). Бакалавърската и магистърската си степен също придобива там. Участвала е в редица изложби в България и чужбина.
/ВСР
За втора поредна година в Художествена галерия "Илия Бешков" в Плевен е подредена изложбата "Млади плевенски художници". В нея са представени 14 автори с 28 творби, каза кураторът на експозицията Емил Иванов, който е и един от участниците в нея.
Показани са живописни картини, рисунка, графика, керамика, творби от пластена вълна.
Възрастта на авторите е от 18 до 35 години.
Един от младите участници е завършил тази година Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. За мен това е изключително важно, защото така се създава връзката между току-що завършилите своето образование млади художници и най-голямата плевенска галерия, каза Емил Иванов.
Той отбеляза, че в настоящото издание участват по-малко автори, спрямо миналата година. Това според него се дължи на факта, че трудно се свиква, че такава изложба ще се организира всяка година и
Документалната изложба „Българският принос в културно-историческото многообразие на обединена Европа“ ще бъде представена в Музея на розата в Казанлък, съобщиха организаторите от Регионалния академичен център в града с координатор инж. Владимир Чучумишев.
Панелната експозиция, която включва 22 постера, е подготвена от Научния архив на Българската академия на науките (БАН), а официалното откриване е на 28 август.
Изложбата представя документални свидетелства за дейността на българските книжовници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоари и спомени на наши учени, държавни, обществени, културни и военни дейци - членове на БАН.
Акцент в експозицията е идеята за обединена Европа.
Включени са документи и фотографии от богатия архив на акад. Иван Шишманов, основател и пръв председател на б
Когато през 1878 г. американският писател и журналист Марк Твен пътува из Европа, спира в Хайделберг и е толкова впечатлен от студентския затвор, че го описва подробно и заключава, че едва ли в световната криминална история има по-забележително място от него.
Карцерът за студенти е част от историята на Хайделберг и на университета „Рупрехт-Карлс”, който е най-старият университет в Германия. Намира се в задната част на старата сграда на университета, разположен в сърцето на стария град и днес е един от двата музея на университета заедно с Университетския музей. В няколко стаи в пристройка в задната част от учебното заведение студенти от Хайделбергския университет са изтърпявали наказания за нарушаване на обществения ред в периода от 1778 до 1914 г.
Младежите, които идвали от различни страни, за да учат в Хайделбергския университет, се ползвали с протекции и гр
Проект за съвременно изкуство, озаглавен "506 (синьо)", събра в изложба творбите на 14 български художници.
Експозицията е подредена в галерия "Хан Хаджи Николи" във Велико Търново, а неин куратор е Красимир Русев. Той е член на Съюза на българските художници, реализирал е 42 самостоятелни изложби, участвал е в 56 международни проекта и е организирал над 30 артсъбития.
Проектът е посветен на огромен период от творчеството на емблематичният художник Ив Клайн, според когото монохромният син цвят е единствената реална възможност за достигане до духовния абсолют.
"Ив Клайн е художник, който посвещава целия си живот на синьото и по-точно на този номер цвят, който превръща в стандарт", каза Красимир Русев.
"Той е бил впечатлен от фреските на Джото, където синьото е много ефирно и особено", добави кураторът, като поясни, че целият православен свят по
Изложбата „Жорж Папазов, когото (не) познаваме“, посветена на 130 години от рождението на художника, ще бъде представена на 24 октомври в ямболската галерия, носеща неговото име, съобщиха от културната институция.
Експозицията включва творби от фондовете на Националната галерия, Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен, Художествената галерия „Жорж Папазов“ – Ямбол и рисунки от частна колекция, които ще бъдат представени за първи път пред широка публика. Гост куратор ще е Мария Василева – пряко ангажирана с предаването на картина на Жорж Папазов в колекцията на Националния музей за модерно изкуство на Франция.
Жорж Папазов е един от малцината, а може би и единственият български художник, чието творчество се свързва с модернизма в Европа. Той твори във времена на трескава смяна на теченията в изкуството, но