Премиера на спектакъла „Как хубаво лошо живяхме“ по пиеси на Людмила Петрушевска ще има на 2 октомври в театър „Ателие 313“, съобщават от трупата.
Над 600 участници от седем държави ще се включат в 12-ото издание на Международния арт фестивал „Съзвездия в Несебър“.
Преобладаващото участие е от България, но има и артисти от Армения, Молдова, Полша, Украйна, САЩ и Грузия. Това съобщиха организаторите от Общински детски комплекс (ОДК) – Несебър.
Форумът ще се проведе от 20 до 24 август на амфитеатър „Жана Чимбулева“ в Стария град.
Основната цел на фестивала е да даде сцена на любителското изкуство и да популяризира творчеството на изпълнители от различни култури от цял свят. В него ще се включат представители на певчески, танцувални и инструментални школи, както и школи по изобразителни изкуства, уточниха организаторите.
За по-голяма безопасност ще бъде въведена временна организация на движението в старата част на Несебър.
От 20:00 до 21:00 ч. ще бъде с
Изложба, посветена на големия български театрал Димитър Еленов, бе открита пред НДК (алеята пред кино Кабана).
На изложбата, състояща се от 28 панела, публиката има възможност да види моменти от кариерата на Еленов в театъра и киното. Фотосите документират значими моменти от живота на твореца, включително неговите сътрудничества с големи имена на българската сцена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева, Жана Стоянович и Цветана Манева в спектакли и филми на Вили Цанков, Асен Шопов, Николай Поляков, Асен Траянов, Костадин Джидров. Тези фотоси не само илюстрират работата на Еленов, но и представят един изключително богат и силен период от развитието на българското кино и театър през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Експозицията ще остане там до края на месеца, отбелязват организаторите.
„Паметта и нейното опазване е бе
Музеят "Пикасо" в Париж открива във вторник изложба, посветена на ранните години от творчеството на американския майстор Джаксън Полък (1912–1956), белязани от влиянието на Пабло Пикасо и стенописите от мексиканската школа, съобщи АФП.
Това е първата изложба във Франция от 2008 г. на американския представител на абстрактния експресионизъм и триумфа на американското изкуство преди началото на Втората световна война. Експозицията включва сто творби, сред които и такива, собственост на Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк, каза Джоан Снреш, кураторка на изложбата "Джаксън Полък: ранните години (1934-1947) ".
"Пикасо означава много за Полък и за цяло поколение художници. Те никога не са се срещали, но големият брат на Джаксън Полък – Чарлз (също художник - бел.ред.) му изпращал списания с репродукции на творби на Пикасо. Той бил първият посредник между съврем
Четирима тенори от Италия - Уго Таркуини, Алесандро Фантони, Джани Лечезе и Джовани Мария Палмия ще изнесат концерт в Културния дом на Нефтохимика в Бургас на 2 ноември, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
В концерта ще участват и оркестърът на държавната опера във Варна, а диригент ще бъде Христо Павлов. В програмата са включени арии от опери на Джакомо Пучини, Джузепе Верди и др., както и известни неаполитански канцонети.
В България четиримата тенори за първи път пеят на 13 юни 2019 г. пред публика от 2000 души в Летния театър на Варна на откриването на фестивала Опера в Летния театър. Следват още 10 концерта.
Между декември 2019 г. и януари 2020 г. те изнасят два концерта в Турция, посветени на годишнината на Ататюрк, и пеят в Арена Анкара пред 12 000 души.
Проектът "Четиримата италиански тенори" се ражда от идеята за формиране на к
Песен, посветена на бебето хипопотам джудже Му Денг, бе издадена на четири езика, предаде Асошиейтед прес.
Оптимистичната 50-секундна песен се нарича Moodeng Moodeng. Налична е на тайландски, английски, китайски и японски, а музикално видео към нея включва кратки клипове на бебето хипопотам, което подскача, играе с гледача си или е при майка си Джона.
Името Му Денг в буквален превод означава „подскачащо прасенце”. Хипопотамчето джудже се превърна в глобален феномен само месец след като бе представено във Фейсбук от зоологическата градина „Као Као” в южната провинция Чонбури в Тайланд. Му Денг обича да подскача, а нейните игри се превърнаха в сензация в социалните мрежи.
Му Денг е вече на четири месеца. Животното привлече огромно количество посетители в зоопарка, който се намира на около два часа път с кола от столицата Банкок.
Режисьор е Ваня Борисова. В представлението участват Ангела Канева, Виктория Владова, Мария Карилоска, Димитър Василев, Димитър Бисеров.
Спектакълът е осъществен с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Изложба, наречена „Рок легенди – за момчетата с дългите коси“, бе открита в Регионална библиотека „Гео Милев“ в Монтана.
Показани са картини на известни рок певци и рок групи от близкото минало. Автор на творбите е художникът Иван Каменов, за който настоящата изложба е седма самостоятелна.
От картините на Каменов оживяват музикантите от Metalica, Led Zeppelin, Rainbow, Accept, Queen и други известни харo-рок и хеви-метъл групи. Той ги е нарисувал със своето усещане за музиката и с емоцията, която предизвикват те у него. Като крал с мантия и корона е представен фронтменът на английската рок група Queen Фреди Меркюри.
При откриването Каменов сподели, че общото между всички, нарисувани от него музиканти, е, че свирят на една и съща честота от 432 херца, която е най-възприемливата за човека.
В изложбата са показани
Емблематични творби на романтичната музика за пиано, цигулка и виолончело от Брамс, Франк и Владигеров звучат в концерта „Романтични съкровища“. Събитието е на 23 октомври в камерната зала „България“, съобщават организаторите.
По думите им изпълненията на Мартина Табакова – пиано, Стоимен Пеев – цигулка, и Атанас Кръстев – виолончело, е част от турнето на триото, което започва от София, като част от концертния цикъл „Музикални вторници“, но този път – в сряда. На 21 ноември музикантите гостуват във Варна, а на 22 ноември – в Бургас.
Сред творбите са Соната за цигулка и пиано от Цезар Франк, в рядко изпълнявания аранжимент за виолончело и пиано , Соната No.3 за цигулка и
Недоверието е чумата на днешния ден – недоверието между гражданина и властта, недоверието в семейството, недоверието между поколенията.
Това казва Боил Банов, който е режисьор на премиерния спектакъл „Чумата“ в Сатиричния театър.
Пиесата на Джордже Кокош разказва история за обикновения човек, който се сблъсква с администрацията перманентно. Действието се развива в Румъния, но би могло да е и в България, и в Сърбия идентично, това е и европейска история, и световна, допълва Банов: „Защото проблемът на малкия човек, който има своите цели и задачи, държавата и администрацията, която също имат своите цели и задачи – това е перманентен сблъсък, който важи за целия свят“.
В представлението има много нелепи ситуации, които са много смешни, по думите на режисьора.
&bdq
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър Дюранг (1949-2024) е автор на тази зловещо-смешна история с елементи на черен хумор.
„Мисля, че сме успели да предадем заложеното в драматургията – едновременно свежест и сериозност на тематиката“, казва режисьорът Василена Радева. „Шегуваме се, че това е учебник за всички грешки, които могат да се направят като млад родител. Определено не ми се иска публиката да идват тук като на урок. Напротив. Това, което предполага спектакълът, е публиката да се отпусне, а не да дойде, за да учи“, допълва тя.
Освен София Бобчева - в ролята на бавачката, в представлението участват актьор
На официална церемония в Самоков бяха връчени наградите от провелия през седмицата Единадесети национален театрален фестивал на любителските театри „Театър без граници“ в салона на читалище-паметник „Отец Паисий-1859“.
На сцената бяха председателят на културната институция Стоян Пашов, кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов и журито в състав Богдана Костуркова, Иван Танев и Станислав Пищалов.
Отличилите се състави обяви Стоян Пашов.
Голямата награда за цялостно представяне на името на Отец Паисий получи постановката „Глас народен“ по Бранислав Нушич. Режисьор е Николай Гундеров, а трупата е от град Козлодуй.
Специалната награда на Община Самоков получи постановката „Черна комедия“ по Питър Шафър на трупата от Панагюрище.
Наградата за млади надежди бе присъдена на