Галерия „Структура“ ще вземе участие в тазгодишното издание на Sofia Art Fair, което ще се проведе от 4 до 6 октомври в "София тех парк", информират от екипа на галерията.
„Нашата селекция показва произведения, които изследват взаимовръзката между съвременното изкуство и новите технологии. Всеки от представените автори използва тези различни възможности по свой специфичен начин, за да изрази собствените си възприятия и да открие нови, неочаквани посоки“, разказват от галерията.
Станимир Генов започва с генерирането на форми и обеми в 3D софтуер. Тези дигитални изображения служат като отправна точка за изграждането на живописни пейзажи, в които е кодирана пространствената информация на несъществуващи среди. Чрез този процес той изгражда лична реалност, която надхвърля импулсите на околния свят, разказват от екипа.
Красимир Терзиев е интердисциплинарен художник, който работи в различни медии – видео, фотография, живопис, рисунка и текст. Неговото творчество изследва границите между реалността и фикцията, като разкрива напрежението между глобализирания свят и неговите материални основи. В своите произведения той често разглежда технологиите като символичен мост между различните реалности, които ние обитаваме, посочват от галерията.
От галерията разказват, че Наталия Йорданова се фокусира върху изследването на възможните светове, като създава инсталации, обединяващи физическите и дигиталните измерения. „Тя използва различни техники, за да проучи взаимозаменяемостта на двуизмерното и триизмерното, и преплита в едно наративи за миналото и бъдещето. Нейните творби представляват субективни предложения за това какво определя настоящия момент“, казват те.
Николай Константинов е автор, чийто проекти включват развитието на триизмерни дигитални реалности, като в контраст с това, авторът създава и физически произведения, често базирани на предварителни компютърни процеси. Той проявява интерес към динамиката между дигиталната и традиционната скулптура, възможностите, които те предоставят, както и техните ограничения, посочват още от галерия „Структура“.
Уредниците от Художествената галерия в Смолян откриха днес обща изложба в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата.
Експозицията е деветата подред тяхна инициатива, която се представя в началото на новия творчески сезон. Тази година те представят 36 рисунки, графики и живописни платна.
Творбите на художниците Ангел Консулов, Асен Трампов, Борис Кисьов, Георги Стойков, Иван Пеев, Илия Кисьов, Петър Пиронков и Стефан Данчев бяха представени от директора на Художествената галерия Иван Пеев. Той направи кратка ретроспекция на дейността на галерията през тази година.
Септември винаги е зареден с особена енергия. Авторите са хора, които влагат сърце и душа, за да опазват едно огромно богатство в Художествената галерия. Самите те са различни не само като възраст, но и като творческо амплоа и се радвам, че независимо от трудностите
Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП.
Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.
Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят.
"Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП.
Изложба
Фестивалът на френския филм (15-30 ноември) почита 150-годишнината от рождението на френския композитор Морис Равел и „Болеро“ – последна негова композиция от 1928 г., представена на 22 ноември същата година в парижката опера „Гарние“ от балерината Ида Рубинщайн, на която е посветена. Това разказват от Френския институт по повод откриването на фестивала, който е в рамките на „Киномания“.
„На музиката ще бъде оказана чест и чрез великолепния Шарл Азнавур, чиято стогодишнина от рождението отбелязваме тази година с филма „Господин Азнавур“, пресъздаден отчасти от Гран Кор Малад – също музикант“, коментират организаторите. Лентата проследява жизнения път на този син на арменски емигранти, композирал пове
Филмът „Венъм: Последният танц“ за втора поредна седмица е на първо място на боксофиса класацията на Северна Америка, предаде Асошиейтед прес. Лентата с участието на Том Харди в главната роля добави 26,1 млн. щатски долара от продажби на билети.
Третата част на поредицата за Венъм падна с 49% през втория си уикенд, което е малък спад за филм със супергерои. За две седмици филмът е спечелил над 90 млн. щатски долара. В световен мащаб картината е преминала прага от 300 млн. щатски долара.
Междувременно „Дивият робот“ продължава да привлича кинозрители, като заема второ място със 7,6 млн. щатски долара. Това е с 11% повече от миналия уикенд. Анимационният робот Роз е спечелил над 121 млн. долара в Северна Америка и 269 млн. долара в световен мащаб.
Хорърът „Усмивка 2“ с участието на Наоми Скот е на трето мяст
Изложба живопис и скулптура на Стефан Гълъбов и Никола Станчев ще бъде представена в столичната галерия „Леседра“. Експозицията е озаглавена „(Не)Случайна среща“ и може да бъде разгледана от 28 октомври до 8 ноември, информират организаторите.
Стефан Гълъбов се представя за първи път в галерията. „При първата ми среща с неговото творчество веднага изникна асоциацията с руския конструктивизъм от началото на миналия век. Сега, виждайки най-новите му работи, плод на повече от едногодишно творческо търсене и намиране, все повече се убеждавам в неговия вътрешен порив за непрестанно развитие на своя собствен език и стил. Модерното изкуство е съвременно тогава, когато духът на твореца е в днешното време, независимо от възрастта“, разказва Георги Колев, собственик на „Леседра“.
Той отбелязва, че Никола Станчев вече няколко десети
/ВСР
Седмата част от поредицата „Писък“ ще излезе през февруари 2026 година, съобщи ЮПИ.
Режисьорът Кевин Уилямсън и звездата от франчайза Нев Кембъл обявиха 27 февруари 2026 г. за премиерна дата на филма във вторник. Двамата споделиха новината на профилите си в Инстаграм.
„Писък 6“ беше пуснат в кината през март 2023 г. В него участваха Мелиса Барера, Джена Ортега и Кортни Кокс. Миналата година Барера беше отстранена от екипа на „Писък 7“ заради публикации свързани с Израел в социалните мрежи. Малко след това се появи новината, че Ортега също няма да участва във филма заради графика си за снимките на втория сезон на сериала „Уензди“ на Нетфликс.
Кембъл, която изигра Сидни Прескот в първите пет филма на продукцията, потвърди през март, че ще се завърне в „Писък 7“. Освен това се очаква Кокс да с
Художникът Цветан Казанджиев ще изненада почитателите на изкуството му с бутикова изложба с миниатюри.
Тя ще бъде открита на рождения му ден – 17 октомври, в ямболската галерия LP-Art. Това съобщи художничката и галерист Лилия Парушева.
„Това е една изключително интересна изложба, тъй като Цветан Казанджиев за първи път ще представи работи малък формат, само четири на четири сантиметра. Ще бъдат подредени акварел, графика, рисунка, но и живопис, която той изключително рядко показва“, разказа Лилия Парушева.
В изложбата ще могат да бъдат разгледани непоказвани до момента творби на Цветан Казанджиев – както по-стари, така и съвсем нови.
„Ще бъде една компилация от различните направления в работата му, но в много миниатюрен формат, нещо много секретно, много интимно“, посочи собственичката на галерия LP-Art.
Идеята на „Небесно войнство“ е като влезеш, да влезеш в обособена среда – някаква малка вселена или някакъв малък свят, от който ставаш част.
Това каза артистът Юлиян Табаков по повод инсталацията, която посреща гостите на галерия „Топлоцентрала – Куб“ до 1 декември.
Експозицията е част от проекта „Виждам те“, който се състои от инсталацията „Водна кула“, серия рисунки „Виждам те“ и серия обекти „Небесно войнство“.
В КЛЕТКАТА НА ОРЛИТЕ
Историята с птичите пера, изграждащи „Небесно войнство“, започва преди години. „Всичко в инсталацията „Небесно войнство“ е истинско. Някои пера съм ги събирал аз“, казва той.
Един ден Табаков помолил чистачката в зоопарка да му събере пера на лешояди и орли за костюм.
Хореографът Илия Колев ще бъде отличен с наградата на Общинския съвет в град Две могили - почетен знак "Филип Тотю", за прослава и защита името на Общината в страната и чужбина, решиха днес единодушно общинските съветници в града на свое заседание.
Председателят на Комисията по образование, култура, вероизповедания, символика, младежта, спорта и туризма, здравеопазване и социална политика към Общинския съвет Галя Додева информира, че Илия Колев е роден през 1952 година. Живее и работи в град Две могили до пенсионирането си. Учил е в Института за културно-просветни кадри в град Варна.
Колев се занимава с танцово изкуство, като от октомври 1996 г. до пенсионирането си работи в Общинския детски комплекс "Д-р Димитър Пангелов" в Две могили. Ангажиран е бил ежедневно с голям брой ученици от първи до дванайсети клас.
"През годините на своята трудова
На 30 октомври фондация „Градски ролки“ постави началото на своята инициатива „Българска филмотека в Букурещ“ (Filmoteca Bulgara în Bucureti).
Тя започна с прожекция на филма „Моят чичо Любен“ (2023 г.) на режисьорите Никола Бошнаков-Кольо и Георги Стоев-Джеки.
„През творческия живот на художника Любен Стоев и връзката на България с другата част от Източна Европа в лицето на фотографа и негов племенник Рей Ван Цехау и с история, рефлектираща наболелия български преход от социализъм към капитализъм, фондация „Градски ролки“ отбеляза Деня на будителите – съвременните, истински будители, които много често са в мрака и не ги виждаме”, сподели председателят на фондацията Иванка Шишева.
Тя информира, че в рамките на културния сезон 2024/2025 г. и в партньорство с Гьоте-институт в Букурещ ор