NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Мирослав Вълев: Завършил съм керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му
3043
Творчески отражения

Мирослав Вълев: Завършил съм керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му

Изложба с 30 икони и 100 фотографии от България на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“. За Вълев изложбата е юбилейна, по повод неговата 60-годишнина. Иконописецът е възпитаник на Керамичното училище в Троян, в наши дни преименувано на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“

| 30 Септември 2024, 09:05 ч.
Мирослав Вълев: Завършил съм керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му
Мирослав Вълев: Завършил съм керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му
Снимка © БТА

Изложба с 30 икони и 100 фотографии от България на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.

Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен. 

Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома. 

Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и  началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.

Експозицията е организирана в четири теми. Едната представя промените, които настъпват в домакинствата в момента на появата на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство, отбеляза Близнашка.

Акцентът е върху бита на домакинята, която започва да ползва ръчна яйцеразбивачка

Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на официалната си страница от Художествената галерия, чийто филиал е музеят. 

В произведението авторът е увековечил образите на едни от най-значимите български художници като Златю Бояджиев, Владимир Димитров – Майстора, Иван Милев и Васил Захариев. Творбата е с внушителните размери 200 × 450 см.

Картината „Триптих“ е нарисувана от Васил Стоилов през 1977 година. Още в годината на своето създаване платното е откупено и вписано в колекцията на художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора". Картината остава задълго в мрака на фондохранилището, за да го напусне за първи път преди едва три години, когато беше показана в Националната галерия в София. 

Дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, са част от изложбата „Постройки и пейзажи“.

Експозицията е на Сибила Керелезова и ще бъде представена от 19 септември до 4 октомври в столичната галерия Depoo.

„Постройки и пейзажи“ е серия от дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, в които градът е преустроен в декор на цветен следобеден сън. Елементите на еклектичната градска среда в София се обединяват във физически неосъществими постройки и сцени, които стоят на границата на действителността“, разказват от екипа.

Сибила Керелезова е родена през 1997 в гр. Кърджали. Тя е графичен дизайнер и художник, живее и работи в София. През 2020 г. завършва специалност „Инженерен дизайн“ в Технически университет - София, а през 2022 г. - магистърска степен в НХ

Изложба "Рисунки" на живописеца Слави Славов ще бъде открита в Стара Загора. Вернисажът е утре в Изложбена зала "Лубор Байер“, съобщиха от общинския пресцентър.

"Изложбата с рисунки на Слави Славов е своеобразна покана към публиките в града да осмислят творчеството му от последните години. Той е от колегите, които не обичат шума, защото олелията е лишена от функция, за разлика от рисуването, което придава смисъл на съществуването", каза д-р Милен Алагенски, председател на Съюза на българските художници в града под липите, цитиран от пресцентъра.

Слави Славов преминава през всички етапи на традиционното ни художествено образование в епохата на социализма. Сякаш личният му път следва общите принципи на поколението, а именно бягството от конкретиката на реализма и търсенето на собствен индивидуален почерк, допълва Алагенски.

Творецът е роден през 1958 г. Завършва

Филмът „Оркестър без име“ ще бъде излъчен тази вечер в кино „Одеон“ като част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“, съобщават инициаторите от „Филмаутор“.

Вечерта се посвещава на режисьора Людмил Кирков. Премиерата на „Оркестър без име“ е на 4 януари 1982 г. Сценарист е Станислав Стратиев, оператор – Виктор Чичов, художник - Ася Попова, музика - Борис Карадимчев.

Ролите изпълняват Велко Кънев, Филип Трифонов, Павел Поппандов, Георги Мамалев, Катерина Евро, Мария Каварджикова, Антон Радичев, Георги Русев, Димитър Манчев, Николай Николаев.

В малък провинциален град четирима младежи, местни самодейни музиканти, с

За Вълев изложбата е юбилейна, по повод неговата 60-годишнина. Иконописецът е възпитаник на Керамичното училище в Троян, в наши дни преименувано на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“. От там получава всестранна подготовка, която, по негови думи, му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.

„Аз съм завършил керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му. Минаха няколко години и имах нужда да се занимавам с нещо такова. Винаги ми е бил в главата, дори и в училище, някакъв образ на светец. Просто взех една дъска и с уменията, които имах от училище, нарисувах икона“, разказа той .

Вълев посочи, че използва технологията на Кирил Цонев - при когото много точно е описано абсолютно всичко за живописта, маслената живопис, рисуването на икони върху дъска, и спазва абсолютно точно написаното. 

До момента Вълев има 11 самостоятелни изложби - както иконопис, така и на фотография, участвал е в пленери във Франция и Италия.

Негови икони има в редица български църкви и манастири, в Гърция, Франция, Германия, Италия, Белгия, Нидерландия, Испания, Англия, Австрия, Швейцария, Чехия, Унгария, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и ЮАР.

Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.

Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.

Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.

По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.

„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс

В Новозагорската художествена галерия "Руси Карабиберов" бе открит традиционният Есенен салон, съобщиха от културната институция.

Събитието се провежда тази година за 25-и път. В навечерието на празника на Нова Загора Петковден своите най-нови творби представят Данаил Николов, Мария Неделчева, Иван Стоянов, Светла Стоянова, Консто Касабов, Мариян Дзингаров, Ивайло Саралийски, Пламен Проданов, Марина Чиликова, Иван Борисов, Маня, Манева, Цветан Раденков, Анита Пенова, Неделчо Кучков, Станимир Желев, Дарена Захариева, Константин Стойнов – Каста, Стоян Илев, Деница Иванова – Александрова, Пламен Кирилов, Илия Бояров, Мартина Караиванова, Васил Тенев и Николай Петров.

Всяка година тази изложба е своеобразен празник на нови и оригинални творчески решения, винаги разнообразна стилистика и колорит, емоционални и запомнящи се послания, посочиха от художествената га

Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята. „Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът.

Тази вечер се състоя лекция на тема „Фалшификати и фалшифициране на древни монети и предмети в България“ в Националния етнографски музей. Професор Прокопов дискутира темата за фалшифицирането на археологическите находки заедно с проф. Диляна Ботева-Боянова, преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ). 

Фалшифицирането като международен проблем

„Проблемът с фалшифицирането на историята е проблем, който изобщо не е наш национален, регионален,

Арт базар се открива днес в Ловеч. Той е разположен на площад „Тодор Кирков“ в квартал „Вароша“ и ще продължи до 17 ноември, съобщават от общинската администрация. 

В дървени къщички 11 майстори занаятчии ще предлагат свои произведения и ще правят демонстрации на художествени занаяти и приложни изкуства. На място ще може да се избират и купуват авторски накити, сувенири, керамика, дървени играчки, изделия от кожа, керамика, везба, дърворезба, ароматни свещи. 

Ще има и къщичка с ръчно изработени артикули от потребители на социални услуги.

Организатор на инициативата, която се организира за пръв път в града, е Община Ловеч.

Припомняме, че на същото място на 21 ноември ще бъде разположен фермерски пазар, а през декември – коледен.

Оръжейничката на филма на Алек Болдуин "Ръжда" Хана Гутиерес-Рийд пледира "виновна" за носене на пистолет в заведение за продажба на алкохол при наличие на забрана за подобни действия, съобщи АП.

При сключено споразумение със съда  Гутиерес-Рийд може да получи присъда от 18-месечна пробация. В момента оръжейничката излежава 18-месечна присъда в щатски затвор в Ню Мексико за непредумишлено убийство. При стрелба по време на снимките загина операторката Халина Хъчинс. 

Няколко седмици преди началото на снимките на "Ръжда" Гутиерес-Рийд е влязла в бар в Санта Фе с огнестрелно оръжие. Според прокурора Кари Мориси тя се е снимала в тоалетната на заведението с пистолета в ръка. 

Адвокатът на оръжейничката каза, че при споразумение за признаване на вина тя може да бъде освободена предсрочно от затвора и да изтърпи пробация в Аризона без повдигане на допъ

Иконите в експозицията е подредил сам по стилове и школи. Голяма част от изображенията на светци рисува по поръчка, но признава, че най-много обича да прави копия на икони от Самоковската и Банската школи.

„Банските и Самоковските майстори, заедно с търговците от тези краища, са пътували до Мюнхен и Виена, учили са рисуване и са били невероятни художници“, посочи той. В изложбата могат да бъдат видени и копия на последните четири икони, рисувани от Захари Зограф, които и до ден днешен са изложени в българския конак в Кареа, столицата на Света гора, разказа Вълев.

Сред изображенията, които предизвикват най-голям интерес у посетителите, е копие на една от трите чудотворни икони в българския манастир „Св. Георги Зограф“. Това е т.нар. Аравийска икона, което по чудотворен начин е изчезнала от територията на днешен Израел, където е роден Свети Георги, и се е появила на една дъска в манастира. Тя се изнася за литийно шествие на храмовия празник на манастира и се пренася на около километър до параклиса „Св. Георги“, разказа иконописецът.

За Мирослав Вълев изписването на икони е призвание и се надява, че ще има още време за напред, за да нарисува още много.

Фотосите, включени в изложбата, са запечатали предимно красотата на българските планини – Пирин, Рила, Стара планина, но и на  старите български къщи и Черноморието. Разказва, че страстта по фотографията се заражда още в детските му години и впоследствие успешно се комбинира с любовта към пътешествията.

Изложбата ще остане в Галерия „Серякова къща“ до 8 октомври.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
3043
Творчески отражения

Мирослав Вълев: Завършил съм керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му

Изложба с 30 икони и 100 фотографии от България на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.За Вълев изложбата е юбилейна, по повод неговата 60-годишнина. Иконописецът е възпитаник на Керамичното училище в Троян, в наши дни преименувано на Национално училище за приложни изкуства „Проф.

| 30 Септември 2024, 09:05 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Мирослав Вълев: Завършил съм керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му
Мирослав Вълев: Завършил съм керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му
Снимка © БТА

Изложба с 30 икони и 100 фотографии от България на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.

За Вълев изложбата е юбилейна, по повод неговата 60-годишнина. Иконописецът е възпитаник на Керамичното училище в Троян, в наши дни преименувано на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“. От там получава всестранна подготовка, която, по негови думи, му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.

Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен. 

Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома. 

Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и  началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.

Експозицията е организирана в четири теми. Едната представя промените, които настъпват в домакинствата в момента на появата на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство, отбеляза Близнашка.

Акцентът е върху бита на домакинята, която започва да ползва ръчна яйцеразбивачка

Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на официалната си страница от Художествената галерия, чийто филиал е музеят. 

В произведението авторът е увековечил образите на едни от най-значимите български художници като Златю Бояджиев, Владимир Димитров – Майстора, Иван Милев и Васил Захариев. Творбата е с внушителните размери 200 × 450 см.

Картината „Триптих“ е нарисувана от Васил Стоилов през 1977 година. Още в годината на своето създаване платното е откупено и вписано в колекцията на художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора". Картината остава задълго в мрака на фондохранилището, за да го напусне за първи път преди едва три години, когато беше показана в Националната галерия в София. 

Дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, са част от изложбата „Постройки и пейзажи“.

Експозицията е на Сибила Керелезова и ще бъде представена от 19 септември до 4 октомври в столичната галерия Depoo.

„Постройки и пейзажи“ е серия от дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, в които градът е преустроен в декор на цветен следобеден сън. Елементите на еклектичната градска среда в София се обединяват във физически неосъществими постройки и сцени, които стоят на границата на действителността“, разказват от екипа.

Сибила Керелезова е родена през 1997 в гр. Кърджали. Тя е графичен дизайнер и художник, живее и работи в София. През 2020 г. завършва специалност „Инженерен дизайн“ в Технически университет - София, а през 2022 г. - магистърска степен в НХ

Изложба "Рисунки" на живописеца Слави Славов ще бъде открита в Стара Загора. Вернисажът е утре в Изложбена зала "Лубор Байер“, съобщиха от общинския пресцентър.

"Изложбата с рисунки на Слави Славов е своеобразна покана към публиките в града да осмислят творчеството му от последните години. Той е от колегите, които не обичат шума, защото олелията е лишена от функция, за разлика от рисуването, което придава смисъл на съществуването", каза д-р Милен Алагенски, председател на Съюза на българските художници в града под липите, цитиран от пресцентъра.

Слави Славов преминава през всички етапи на традиционното ни художествено образование в епохата на социализма. Сякаш личният му път следва общите принципи на поколението, а именно бягството от конкретиката на реализма и търсенето на собствен индивидуален почерк, допълва Алагенски.

Творецът е роден през 1958 г. Завършва

Филмът „Оркестър без име“ ще бъде излъчен тази вечер в кино „Одеон“ като част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“, съобщават инициаторите от „Филмаутор“.

Вечерта се посвещава на режисьора Людмил Кирков. Премиерата на „Оркестър без име“ е на 4 януари 1982 г. Сценарист е Станислав Стратиев, оператор – Виктор Чичов, художник - Ася Попова, музика - Борис Карадимчев.

Ролите изпълняват Велко Кънев, Филип Трифонов, Павел Поппандов, Георги Мамалев, Катерина Евро, Мария Каварджикова, Антон Радичев, Георги Русев, Димитър Манчев, Николай Николаев.

В малък провинциален град четирима младежи, местни самодейни музиканти, с

„Аз съм завършил керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му. Минаха няколко години и имах нужда да се занимавам с нещо такова. Винаги ми е бил в главата, дори и в училище, някакъв образ на светец. Просто взех една дъска и с уменията, които имах от училище, нарисувах икона“, разказа той .

Вълев посочи, че използва технологията на Кирил Цонев - при когото много точно е описано абсолютно всичко за живописта, маслената живопис, рисуването на икони върху дъска, и спазва абсолютно точно написаното. 

Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.

Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.

Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.

По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.

„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс

В Новозагорската художествена галерия "Руси Карабиберов" бе открит традиционният Есенен салон, съобщиха от културната институция.

Събитието се провежда тази година за 25-и път. В навечерието на празника на Нова Загора Петковден своите най-нови творби представят Данаил Николов, Мария Неделчева, Иван Стоянов, Светла Стоянова, Консто Касабов, Мариян Дзингаров, Ивайло Саралийски, Пламен Проданов, Марина Чиликова, Иван Борисов, Маня, Манева, Цветан Раденков, Анита Пенова, Неделчо Кучков, Станимир Желев, Дарена Захариева, Константин Стойнов – Каста, Стоян Илев, Деница Иванова – Александрова, Пламен Кирилов, Илия Бояров, Мартина Караиванова, Васил Тенев и Николай Петров.

Всяка година тази изложба е своеобразен празник на нови и оригинални творчески решения, винаги разнообразна стилистика и колорит, емоционални и запомнящи се послания, посочиха от художествената га

Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята. „Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът.

Тази вечер се състоя лекция на тема „Фалшификати и фалшифициране на древни монети и предмети в България“ в Националния етнографски музей. Професор Прокопов дискутира темата за фалшифицирането на археологическите находки заедно с проф. Диляна Ботева-Боянова, преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ). 

Фалшифицирането като международен проблем

„Проблемът с фалшифицирането на историята е проблем, който изобщо не е наш национален, регионален,

Арт базар се открива днес в Ловеч. Той е разположен на площад „Тодор Кирков“ в квартал „Вароша“ и ще продължи до 17 ноември, съобщават от общинската администрация. 

В дървени къщички 11 майстори занаятчии ще предлагат свои произведения и ще правят демонстрации на художествени занаяти и приложни изкуства. На място ще може да се избират и купуват авторски накити, сувенири, керамика, дървени играчки, изделия от кожа, керамика, везба, дърворезба, ароматни свещи. 

Ще има и къщичка с ръчно изработени артикули от потребители на социални услуги.

Организатор на инициативата, която се организира за пръв път в града, е Община Ловеч.

Припомняме, че на същото място на 21 ноември ще бъде разположен фермерски пазар, а през декември – коледен.

Оръжейничката на филма на Алек Болдуин "Ръжда" Хана Гутиерес-Рийд пледира "виновна" за носене на пистолет в заведение за продажба на алкохол при наличие на забрана за подобни действия, съобщи АП.

При сключено споразумение със съда  Гутиерес-Рийд може да получи присъда от 18-месечна пробация. В момента оръжейничката излежава 18-месечна присъда в щатски затвор в Ню Мексико за непредумишлено убийство. При стрелба по време на снимките загина операторката Халина Хъчинс. 

Няколко седмици преди началото на снимките на "Ръжда" Гутиерес-Рийд е влязла в бар в Санта Фе с огнестрелно оръжие. Според прокурора Кари Мориси тя се е снимала в тоалетната на заведението с пистолета в ръка. 

Адвокатът на оръжейничката каза, че при споразумение за признаване на вина тя може да бъде освободена предсрочно от затвора и да изтърпи пробация в Аризона без повдигане на допъ

До момента Вълев има 11 самостоятелни изложби - както иконопис, така и на фотография, участвал е в пленери във Франция и Италия.

Негови икони има в редица български църкви и манастири, в Гърция, Франция, Германия, Италия, Белгия, Нидерландия, Испания, Англия, Австрия, Швейцария, Чехия, Унгария, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и ЮАР.

Иконите в експозицията е подредил сам по стилове и школи. Голяма част от изображенията на светци рисува по поръчка, но признава, че най-много обича да прави копия на икони от Самоковската и Банската школи.

„Банските и Самоковските майстори, заедно с търговците от тези краища, са пътували до Мюнхен и Виена, учили са рисуване и са били невероятни художници“, посочи той. В изложбата могат да бъдат видени и копия на последните четири икони, рисувани от Захари Зограф, които и до ден днешен са изложени в българския конак в Кареа, столицата на Света гора, разказа Вълев.

Сред изображенията, които предизвикват най-голям интерес у посетителите, е копие на една от трите чудотворни икони в българския манастир „Св. Георги Зограф“. Това е т.нар. Аравийска икона, което по чудотворен начин е изчезнала от територията на днешен Израел, където е роден Свети Георги, и се е появила на една дъска в манастира. Тя се изнася за литийно шествие на храмовия празник на манастира и се пренася на около километър до параклиса „Св. Георги“, разказа иконописецът.

За Мирослав Вълев изписването на икони е призвание и се надява, че ще има още време за напред, за да нарисува още много.

Фотосите, включени в изложбата, са запечатали предимно красотата на българските планини – Пирин, Рила, Стара планина, но и на  старите български къщи и Черноморието. Разказва, че страстта по фотографията се заражда още в детските му години и впоследствие успешно се комбинира с любовта към пътешествията.

Изложбата ще остане в Галерия „Серякова къща“ до 8 октомври.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.