NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Елена Филипчева: Изложбата Fake Photo Exhibition е за липсата на вдъхновение
4064
Калейдоскоп

Елена Филипчева: Изложбата Fake Photo Exhibition е за липсата на вдъхновение

Темата на изложбата Fake Photo Exhibition е вдъхновението. И по-скоро липсата на вдъхновение. Това каза Елена Филипчева, която в четвъртък представи експозицията си в столичната галерия One. „В изложбата на Елена Филипчева, която още в заглавието си задава свободата на интерпретацията като основно правило – Fake Photo Еxhibition, 22 фотографии в странна на пръв поглед комуникация с материи, рамки и обекти разказват за едно пътешествие в Тайланд, Камбоджа и Сингапур, с чувство за недостатъчност от докосване и емоция намерили своята добавъчна стойност от Париж

| 29 Септември 2024, 16:56 ч.
Елена Филипчева: Изложбата Fake Photo Exhibition е за липсата на вдъхновение
Елена Филипчева: Изложбата Fake Photo Exhibition е за липсата на вдъхновение
Снимка © Личен

Темата на изложбата Fake Photo Exhibition е вдъхновението. И по-скоро липсата на вдъхновение. Това каза Елена Филипчева, която в четвъртък представи експозицията си в столичната галерия One.

Рядко копие на Конституцията на САЩ, отпечатано преди 237 години, ще бъде продадено на търг в четвъртък вечерта в Северна Каролина, предаде Асошиейтед прес.

Аукционната къща „Брънк Окшънс“ (Brunk Auctions) продава копието - единственото от този тип, за което се смята, че е принадлежало на частно лице. Минималната цена от 1 млн. щатски долара вече е предложена.  

Копието е отпечатано, след като през 1787 г. Конституционният конвент на САЩ завършва изготвянето на предложена рамка за управление на страната и го изпраща на Конгреса на първо американско правителство с молба да го разпрати на щатите, за да бъде ратифицирано от народа. Това е едно от около 100-те копия, отпечатани от секретаря на Конгреса Чарлз Томсън. Известно е, че само осем от тях все още съществуват, а останалите седем са публична собственост. 

От аукционната къща не са

Русенската опера получи като дарение роял на диригента Христо Дюлгеров, който е основал русенския хор "Родина" през 1943 г. Това съобщи директорът на културния институт Пламен Бейков. 

Роялът е дарен от д-р Ирина Славова, която е анестезиолог в болница в Англия. Баща й закупил музикалния инструмент през 1984 г. от сина на Христо Дюлгеров. 

"Уникалното е, че това е инструмент, който е произведен във фабрика "Братя Дидерихс" в Санкт Петербург вероятно в първите години на 20-и век", обясни Бейков. 

По думите му това е ценен експонат. "Още по-ценно е това, че роялът е свързан с музикалната история на града, защото е бил личен инструмент на Христо Дюлгеров - един от музикалните деятели на Русе от края на 19-и и началото на 20-и век. Той е създател на хор "Родина" и е първият концертмайстор на новосъздадения в Русе през 1948 година Държавен симфоничен

Изложба на художника Иво Узунов ще бъде открита днес в Общинската художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар, съобщи директорът на културната институция Борислава Борисова.

Експозицията е озаглавена „Копнеж за светлина" и е посветена на празника на Нови пазар 14 октомври.

По думите на Борисова със своите над 35 години творческа дейност, с участия в престижни международни фестивали и пленери, Иво Узунов вече се е утвърдил като значима фигура на съвременното българско изкуство.

"Иво не е просто художник, а и активен организатор на редица благотворителни пленери, които обединяват изкуството и хуманността. Неговата инициатива „Луди в рая” е пример за това как изкуството може да бъде мост между хората и да създава положителна промяна в обществото", каза още Борисова.

Тя анонсира, че на откриването на изложбата Иво Узун

Изложба с живописни картини на Тони Райчев ще бъде открита в Общинска художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар днес, съобщи директорът на културната институция Борислава Борисова.

Райчев има многобройни участия в художествени изложби в цялата страна, както и  участия в национални пленери и самостоятелни изложби.

„Откритата му душевна нагласа към живота на видимото движи таланта му в жанра на пейзажа и натюрморта. В атмосферата на естествен интериор или натюрморт, особено естествено и непринудено включени ябълки или круши заживяват своя живот с онази непретенциозна мъдрост, с която се ваят от четката на Тони Райчев“, пише за художника Борислава Борисова. 

„И в пейзажните му творби откриваме няколко интерпретационни насоки на живописните му търсения. Това са композиции в съвременен структурен ритъм на нови постр

За първи път в 40-годишната история на „Аполония“  в програмата беше включен сериал. Тази вечер гостите в лятното кино в Созопол гледаха премиерно първия епизод на сериала на Българската национална телевизия (БНТ) „Всичко за сина ми“.

На събитието присъства част от екипа - актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът в главна роля в сериала Димитър Рачков и младият актьор Петър Милошев. 

Този сериал ще бъде излъчен в началото на следващата година и ще бъде в 12 епизода, отбеляза проф. Божидар Манов. „Вие сте богоизбрани, че сте първите, които ще гледат първия епизод“, каза той.

Това е първата среща на този сериал с публиката. Това е нещо много специално за мен - всичко, което исках да кажа, го написах, каза Христина Апосто

„В изложбата на Елена Филипчева, която още в заглавието си задава свободата на интерпретацията като основно правило – Fake Photo Еxhibition, 22 фотографии в странна на пръв поглед комуникация с материи, рамки и обекти разказват за едно пътешествие в Тайланд, Камбоджа и Сингапур, с чувство за недостатъчност от докосване и емоция намерили своята добавъчна стойност от Париж. И така, както само изкуството може да събере в хармония необяснимото, и фотографиите на Елена Филипчева излизат извън ограниченията на традиционното възприемане на фотографията и добавят смело неочаквани провокации“, разказват организаторите на изложбата. 

Всичко започнало с пътуване до Тайланд, Камбоджа и Сингапур. „Аз, като фоторепортер, трябва винаги да разказвам истории в снимки. И винаги всичко има начало, развитие и край от всякакви пътувания, места. Но в това пътуване, което не беше моето, нямаше никакво вдъхновение и не се получи никакъв разказ. И тогава реших, че трябва да пренапиша и донапиша сюжета покрай този разказ“, разказа Филипчева.

Затова отива в Париж, влиза в специално ателие, където подбира малки, мострени парчета платове. „Винаги съм се чудила в Париж кой купува такива неща, а самата аз за всяка снимка подбирах парче плат, за да направя колажа и да доразкажа историята“, казва авторката на изложбата.

След като миксира Франция, Камбоджа, Сингапур и Тайланд, идеята й била нито една от страните да не надделява. „Идеята беше така да се миксират нещата, че да си стане историята история. Така че няма превес на нищо от тях. Дори са се загубили и едното, и другото. Хора, които са пътували по тези дестинации, биха се изненадали. Защото, знаете, че се познават обекти и места от тези дестинации. И съвсем друго се получи“, отбелязва фотографката.

„Не исках да лъжа зрителя, че това е една истинска фотоизложба. Едно на ръка, че живеем в такъв свят – фейк новини, фейк реклами, фейк. А по-скоро да застане пред работите и да мисли, и да задава въпроси. Така се и получи на откриването. Защото всичко е като обекти някакви, колажирано е, рамките играят роля. Всяка една работа разказва някаква история“, разказва Филипчева.

Графити артистът Иван Янков, известен също като Esteo, обнови с изкуството си още една жилищна сграда на бул. "Сан Стефано" в бургаския квартал "Възраждане". Тя се намира на метри от предходните две, които бяха преобразени като част от кампанията на сдружение "Посока Бургас". 

В този проект, който преобразява фасадата на сградата зад спирка "Гладстон", художникът е избрал да изобрази женски образ с птици, пеперуди, пчели и цветя, а посланието му гласи: "Мечтайте! Бъдете добри!". Рисунката е с приблизителни размери 10 на 6 метра, допълва художникът. 

Средствата за реализирането на проекта са събрани чрез поредица от благотворителни събития. Ключова роля изиграва първото от тях - груповата изложба "Еклектика", провела се през август 2023 г. За нея над 20 артиста даряват свои творби, за да може с парите от тяхната продажба да се финансира предвиденото облагородя

Университетът на Стафордшир е мястото, където през 2002 г. се срещат и събират музикантите Том Смит, Ръсел Лийч, Ед Лей и Крис Ърбанович в група Editors. Британската инди рок и постпънк група е сред най-успешните в своето поколение през последните две десетилетия, писа списание „Джи Кю“. 

Editors излизат на сцената на зала 3 на НДК тази вечер като част от серията концерти Sofia Solid.

Крис Ърбанович напуска групата през 2012 г. и след него към Editors се присъединяват Джъстин Локи и Елиът Уилямс.

Групата първоначално свири под името (The) Pride, след това музикантите се спират на Snowfield и остават известни под това име, докато се сключват договор с лейбъла Kitchenware Records през септември 2004 г., сочи справка, публикувана във „Вог“.

Дебютният сингъл на групата е Bullets, който излиза на пазара като limited edition в 500 еди

Попово е домакин на Националния фестивал на песента и словото под надслов „Българийо, Родино моя“.

Организатори на двудневния форум са Община Попово, Дом на културата „Димо Коларов“, Народно читалище „Съзнание – 1907“ и Сдружение за фолклор „Цветница“.

Идеята на фестивала е да се отдаде дължимото уважение на родната страна.

С художествено слово и песенни изпълнения от сцената се изявяват индивидуални изпълнители и групи от различни населени места в общините Сунгурларе, Бургас, Горна Оряховица, Велико Търново, Бяла, Шумен, Вълчи дол, Варна, както и от града-домакин Попово.

Фестивалът има конкурсен характер. Председател на журито е именитият диригент д-р Ваня Монева, а членовете са културологът и основател на фестивала Петя Габровска и актьорът Петър Петров.

В приветствието си към участници и г

От тази вечер започват безплатни прожекции на български филми в лятното кино в Ямбол.

Филмовите вечери под звездите в градския парк ще продължат до 4 септември, като ще предложат девет филма, както родни кинокласики, така и нови заглавия.

Програмата започва с една от вечните български киноленти – „Неочаквана ваканция”. Филмът ще бъде прожектиран на две части – тази вечер и на 16 август.

Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да гледат още кинокласиките „Любимец 13“ (21 август), „Да обичаш на инат“ (23 август) и „Опасен чар“ (28 август).

Съвременната кинематография ще бъде представена с филмите „Завръщане 2“ (17 август), „В сърцето на машината“ (24 август), „Жълт олеандър” (30 август), „Пулсът на танца“ (31 август) и „Като з

В Художествената галерия в Силистра бе открита изложбата „Гьоте. Шедьоври, вдъхновени от шедьоври”.

В експозицията са включени произведения на световноизвестните художници Йожен Дьолакроа, Салвадор Дали и Хенри Мур. И тримата автори са живели в различни времена, творят в различни стилове, но са се вдъхновили и илюстрирали творби на Йохан Волфганг фон Гьоте.

„В изложбата са включени 17 литографии на Йожен Дьолакроа. Те са от 1828 година и с тях е бил илюстрован първият превод на „Фауст“, издаден през същата година в Париж.

Творбите на Салвадор са от 1969 година, когато му е възложено да илюстрира пиесата в частта, когато Фауст сключва договор с дявола. В изложбата включена и още една оригинална чиния на Дали с Фауст, изработена със специална техника, в която илюстрацията е нарисувана с 24-каратово злато.

Хенри Мур участва с

Искала посетителите да се водят от моментното си усещане и да интерпретират. „За мен най-типичното е, че аз работя в колажа от години. Основното, с което се занимавам, е фотоколажи. Но за първи път това е предизвикателство да направя колаж между различни структури – снимката е хартия, а платът е някаква материя и е много спорно как ще се комбинира. И в последните ми изложби, в буквалния, и преносния смисъл всичко излиза извън рамката“, разказва авторката.

Елена Филипчева е професионален фотограф, визуален артист, експерт международни комуникации и събития, създател на концептуални креативни пространства и развитие на международни културни проекти. Започва кариерата си като фоторепортер. Работила е в издания като „Вечерни новини“, вестник „Пулс“, списанието за музика „Ритъм“. След това работи за предаването „Ах, тези муцуни“, а по-късно създава и води собствено телевизионно предаване, озаглавено  „Семеен албум“. В последните години се изявява като куратор на изложби на различни артисти. Курира най-вече пространства.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 12:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
4064
Калейдоскоп

Елена Филипчева: Изложбата Fake Photo Exhibition е за липсата на вдъхновение

Темата на изложбата Fake Photo Exhibition е вдъхновението.И по-скоро липсата на вдъхновение.

| 29 Септември 2024, 16:56 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Елена Филипчева: Изложбата Fake Photo Exhibition е за липсата на вдъхновение
Елена Филипчева: Изложбата Fake Photo Exhibition е за липсата на вдъхновение
Снимка © Личен

Темата на изложбата Fake Photo Exhibition е вдъхновението. И по-скоро липсата на вдъхновение. Това каза Елена Филипчева, която в четвъртък представи експозицията си в столичната галерия One.

„В изложбата на Елена Филипчева, която още в заглавието си задава свободата на интерпретацията като основно правило – Fake Photo Еxhibition, 22 фотографии в странна на пръв поглед комуникация с материи, рамки и обекти разказват за едно пътешествие в Тайланд, Камбоджа и Сингапур, с чувство за недостатъчност от докосване и емоция намерили своята добавъчна стойност от Париж. И така, както само изкуството може да събере в хармония необяснимото, и фотографиите на Елена Филипчева излизат извън ограниченията на традиционното възприемане на фотографията и добавят смело неочаквани провокации“, разказват организаторите на изложбата. 

Рядко копие на Конституцията на САЩ, отпечатано преди 237 години, ще бъде продадено на търг в четвъртък вечерта в Северна Каролина, предаде Асошиейтед прес.

Аукционната къща „Брънк Окшънс“ (Brunk Auctions) продава копието - единственото от този тип, за което се смята, че е принадлежало на частно лице. Минималната цена от 1 млн. щатски долара вече е предложена.  

Копието е отпечатано, след като през 1787 г. Конституционният конвент на САЩ завършва изготвянето на предложена рамка за управление на страната и го изпраща на Конгреса на първо американско правителство с молба да го разпрати на щатите, за да бъде ратифицирано от народа. Това е едно от около 100-те копия, отпечатани от секретаря на Конгреса Чарлз Томсън. Известно е, че само осем от тях все още съществуват, а останалите седем са публична собственост. 

От аукционната къща не са

Русенската опера получи като дарение роял на диригента Христо Дюлгеров, който е основал русенския хор "Родина" през 1943 г. Това съобщи директорът на културния институт Пламен Бейков. 

Роялът е дарен от д-р Ирина Славова, която е анестезиолог в болница в Англия. Баща й закупил музикалния инструмент през 1984 г. от сина на Христо Дюлгеров. 

"Уникалното е, че това е инструмент, който е произведен във фабрика "Братя Дидерихс" в Санкт Петербург вероятно в първите години на 20-и век", обясни Бейков. 

По думите му това е ценен експонат. "Още по-ценно е това, че роялът е свързан с музикалната история на града, защото е бил личен инструмент на Христо Дюлгеров - един от музикалните деятели на Русе от края на 19-и и началото на 20-и век. Той е създател на хор "Родина" и е първият концертмайстор на новосъздадения в Русе през 1948 година Държавен симфоничен

Изложба на художника Иво Узунов ще бъде открита днес в Общинската художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар, съобщи директорът на културната институция Борислава Борисова.

Експозицията е озаглавена „Копнеж за светлина" и е посветена на празника на Нови пазар 14 октомври.

По думите на Борисова със своите над 35 години творческа дейност, с участия в престижни международни фестивали и пленери, Иво Узунов вече се е утвърдил като значима фигура на съвременното българско изкуство.

"Иво не е просто художник, а и активен организатор на редица благотворителни пленери, които обединяват изкуството и хуманността. Неговата инициатива „Луди в рая” е пример за това как изкуството може да бъде мост между хората и да създава положителна промяна в обществото", каза още Борисова.

Тя анонсира, че на откриването на изложбата Иво Узун

Изложба с живописни картини на Тони Райчев ще бъде открита в Общинска художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар днес, съобщи директорът на културната институция Борислава Борисова.

Райчев има многобройни участия в художествени изложби в цялата страна, както и  участия в национални пленери и самостоятелни изложби.

„Откритата му душевна нагласа към живота на видимото движи таланта му в жанра на пейзажа и натюрморта. В атмосферата на естествен интериор или натюрморт, особено естествено и непринудено включени ябълки или круши заживяват своя живот с онази непретенциозна мъдрост, с която се ваят от четката на Тони Райчев“, пише за художника Борислава Борисова. 

„И в пейзажните му творби откриваме няколко интерпретационни насоки на живописните му търсения. Това са композиции в съвременен структурен ритъм на нови постр

За първи път в 40-годишната история на „Аполония“  в програмата беше включен сериал. Тази вечер гостите в лятното кино в Созопол гледаха премиерно първия епизод на сериала на Българската национална телевизия (БНТ) „Всичко за сина ми“.

На събитието присъства част от екипа - актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът в главна роля в сериала Димитър Рачков и младият актьор Петър Милошев. 

Този сериал ще бъде излъчен в началото на следващата година и ще бъде в 12 епизода, отбеляза проф. Божидар Манов. „Вие сте богоизбрани, че сте първите, които ще гледат първия епизод“, каза той.

Това е първата среща на този сериал с публиката. Това е нещо много специално за мен - всичко, което исках да кажа, го написах, каза Христина Апосто

Всичко започнало с пътуване до Тайланд, Камбоджа и Сингапур. „Аз, като фоторепортер, трябва винаги да разказвам истории в снимки. И винаги всичко има начало, развитие и край от всякакви пътувания, места. Но в това пътуване, което не беше моето, нямаше никакво вдъхновение и не се получи никакъв разказ. И тогава реших, че трябва да пренапиша и донапиша сюжета покрай този разказ“, разказа Филипчева.

Затова отива в Париж, влиза в специално ателие, където подбира малки, мострени парчета платове. „Винаги съм се чудила в Париж кой купува такива неща, а самата аз за всяка снимка подбирах парче плат, за да направя колажа и да доразкажа историята“, казва авторката на изложбата.

Графити артистът Иван Янков, известен също като Esteo, обнови с изкуството си още една жилищна сграда на бул. "Сан Стефано" в бургаския квартал "Възраждане". Тя се намира на метри от предходните две, които бяха преобразени като част от кампанията на сдружение "Посока Бургас". 

В този проект, който преобразява фасадата на сградата зад спирка "Гладстон", художникът е избрал да изобрази женски образ с птици, пеперуди, пчели и цветя, а посланието му гласи: "Мечтайте! Бъдете добри!". Рисунката е с приблизителни размери 10 на 6 метра, допълва художникът. 

Средствата за реализирането на проекта са събрани чрез поредица от благотворителни събития. Ключова роля изиграва първото от тях - груповата изложба "Еклектика", провела се през август 2023 г. За нея над 20 артиста даряват свои творби, за да може с парите от тяхната продажба да се финансира предвиденото облагородя

Университетът на Стафордшир е мястото, където през 2002 г. се срещат и събират музикантите Том Смит, Ръсел Лийч, Ед Лей и Крис Ърбанович в група Editors. Британската инди рок и постпънк група е сред най-успешните в своето поколение през последните две десетилетия, писа списание „Джи Кю“. 

Editors излизат на сцената на зала 3 на НДК тази вечер като част от серията концерти Sofia Solid.

Крис Ърбанович напуска групата през 2012 г. и след него към Editors се присъединяват Джъстин Локи и Елиът Уилямс.

Групата първоначално свири под името (The) Pride, след това музикантите се спират на Snowfield и остават известни под това име, докато се сключват договор с лейбъла Kitchenware Records през септември 2004 г., сочи справка, публикувана във „Вог“.

Дебютният сингъл на групата е Bullets, който излиза на пазара като limited edition в 500 еди

Попово е домакин на Националния фестивал на песента и словото под надслов „Българийо, Родино моя“.

Организатори на двудневния форум са Община Попово, Дом на културата „Димо Коларов“, Народно читалище „Съзнание – 1907“ и Сдружение за фолклор „Цветница“.

Идеята на фестивала е да се отдаде дължимото уважение на родната страна.

С художествено слово и песенни изпълнения от сцената се изявяват индивидуални изпълнители и групи от различни населени места в общините Сунгурларе, Бургас, Горна Оряховица, Велико Търново, Бяла, Шумен, Вълчи дол, Варна, както и от града-домакин Попово.

Фестивалът има конкурсен характер. Председател на журито е именитият диригент д-р Ваня Монева, а членовете са културологът и основател на фестивала Петя Габровска и актьорът Петър Петров.

В приветствието си към участници и г

От тази вечер започват безплатни прожекции на български филми в лятното кино в Ямбол.

Филмовите вечери под звездите в градския парк ще продължат до 4 септември, като ще предложат девет филма, както родни кинокласики, така и нови заглавия.

Програмата започва с една от вечните български киноленти – „Неочаквана ваканция”. Филмът ще бъде прожектиран на две части – тази вечер и на 16 август.

Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да гледат още кинокласиките „Любимец 13“ (21 август), „Да обичаш на инат“ (23 август) и „Опасен чар“ (28 август).

Съвременната кинематография ще бъде представена с филмите „Завръщане 2“ (17 август), „В сърцето на машината“ (24 август), „Жълт олеандър” (30 август), „Пулсът на танца“ (31 август) и „Като з

В Художествената галерия в Силистра бе открита изложбата „Гьоте. Шедьоври, вдъхновени от шедьоври”.

В експозицията са включени произведения на световноизвестните художници Йожен Дьолакроа, Салвадор Дали и Хенри Мур. И тримата автори са живели в различни времена, творят в различни стилове, но са се вдъхновили и илюстрирали творби на Йохан Волфганг фон Гьоте.

„В изложбата са включени 17 литографии на Йожен Дьолакроа. Те са от 1828 година и с тях е бил илюстрован първият превод на „Фауст“, издаден през същата година в Париж.

Творбите на Салвадор са от 1969 година, когато му е възложено да илюстрира пиесата в частта, когато Фауст сключва договор с дявола. В изложбата включена и още една оригинална чиния на Дали с Фауст, изработена със специална техника, в която илюстрацията е нарисувана с 24-каратово злато.

Хенри Мур участва с

След като миксира Франция, Камбоджа, Сингапур и Тайланд, идеята й била нито една от страните да не надделява. „Идеята беше така да се миксират нещата, че да си стане историята история. Така че няма превес на нищо от тях. Дори са се загубили и едното, и другото. Хора, които са пътували по тези дестинации, биха се изненадали. Защото, знаете, че се познават обекти и места от тези дестинации. И съвсем друго се получи“, отбелязва фотографката.

„Не исках да лъжа зрителя, че това е една истинска фотоизложба. Едно на ръка, че живеем в такъв свят – фейк новини, фейк реклами, фейк. А по-скоро да застане пред работите и да мисли, и да задава въпроси. Така се и получи на откриването. Защото всичко е като обекти някакви, колажирано е, рамките играят роля. Всяка една работа разказва някаква история“, разказва Филипчева.

Искала посетителите да се водят от моментното си усещане и да интерпретират. „За мен най-типичното е, че аз работя в колажа от години. Основното, с което се занимавам, е фотоколажи. Но за първи път това е предизвикателство да направя колаж между различни структури – снимката е хартия, а платът е някаква материя и е много спорно как ще се комбинира. И в последните ми изложби, в буквалния, и преносния смисъл всичко излиза извън рамката“, разказва авторката.

Елена Филипчева е професионален фотограф, визуален артист, експерт международни комуникации и събития, създател на концептуални креативни пространства и развитие на международни културни проекти. Започва кариерата си като фоторепортер. Работила е в издания като „Вечерни новини“, вестник „Пулс“, списанието за музика „Ритъм“. След това работи за предаването „Ах, тези муцуни“, а по-късно създава и води собствено телевизионно предаване, озаглавено  „Семеен албум“. В последните години се изявява като куратор на изложби на различни артисти. Курира най-вече пространства.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.