Оркестърът на Русенската опера ще изнесе симфоничен концерт в Световния ден на музиката - 1 октомври. Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова.
Хилда Казасян и Плевенска филхармония ще представят спектакъла „Световното кино в музика“ на 4 ноември в Общинския младежки дом - Шумен.
Участват още Теодосий Спасов, Васил Петров, Живко Петров, Христо Йоцов, Димитър Карамфилов и Михаил Йосифов. Спектакълът разкрива картини от знакови филми като "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", "Флашданс", "Хубава жена", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други. За по-силно въздействие на концертите ще има мулитедия, подготвена специално от Васил Къркеланов, съобщиха организаторите на събитието.
Хилда Казасян каза, че „Световното кино в музика“ е различен спектакъл от предходния „Да послушаме кино". „Естественото надграждане е да обхванем и световната филмова музика, която е един огромен океан от музика. Вече сме с пълния състав на Плевенска филхармон
Галапремиерата на „Гунди – легенда за любовта“ е събрала 8000 души в зала „Арена 8888 София“ на 9 октомври вечерта, съобщават продуцентите от „Междинна станция“.
По думите им филмът е излъчен на 30-метров екран, най-големият създаван у нас, с цел прожекцията да бъде още по-завладяваща и да потопи зрителите максимално в историята на един от най-обичаните българи. Сред специалните гости на прожекцията са били съпругата на Георги Аспарухов – Величка Маркова, и синът им Андрей Аспарухов.
Събитието е посрещнало над 1000 специални гости, сред които президентът Румен Радев, Илияна Раева, Наско Сираков, Александра Богданска, Диляна Попова, Виктор Стоянов, Наум Шопов, Евгения Джаферович, Ники Михайлов и Николета Лозанова, Графа. По син килим е преминал и екипът на прод
Интересното за нашата група е, че всички композираме, казаха на пресконференция в Боровец изпълнителите от Швеция и Норвегия Буге Веселтофт (пиано), Дан Берглунд (бас) и Магнус Йострьом (барабани), обединени в „Римден трио“. Тази вечер по време на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ групата ще представи песни от най-новия си албум.
Музикантите посочиха, че във формацията всеки дава най-доброто от себе си. Пианистът Буге Веселтофт разказа историята на триото. Искал да изпълнява типична скандинавска музика, поканил двамата си колеги да се присъединят към него и така триото се формира в 90-те години на XX век.
Музикантите казаха, че репетират и в Швеция, и в Норвегия, но са основно в Стокхолм, „където намерим най-доброто кътче спираме и репетираме“.
От "Римден трио" посочиха, че са били наскоро в Румъния, като са участвали във фестивали.
Четиринадесет документални истории са събрани в пиесата „Малки красиви неща“, която се играе за първи път у нас и е по едноименния роман на Черил Стрейд.
Премиерата е на 10 ноември в „Театро отсам канала“, съобщават продуцентите от „Квазар студио“.
По думите им това е едно от най-поставяните заглавия на американска сцена в последните години, адаптирано за сцена от Ния Вардалос („Моята голяма гръцка сватба“)..
Участват актьорите Владимир Михайлов, Бойко Кръстанов, Маргита Гошева и Каталин Старейшинска, под режисурата на Кристина Беломорска.
Вдъхновена от превърналата се във феномен анонимна онлайн рубрика за съвети Dear Sugar, пиесата разказва реалните истории н
Михаела Филева ще подгрява публиката преди концерта на Ед Шийрън в София, съобщават организаторите от Fest Team.
„Събитието се случва в точния етап от развитието на кариерата на Михаела – само няколко месеца след като изпълнителката записа албума си „96“, създаден от мултинационален авторски екип. Михаела Филева е любима и разпознаваема със своя магнетичен глас и впечатляващи сценични изпълнения“, коментират от Fest Team.
„Изключително съм развълнувана да бъда част от това невероятно събитие. Ед Шийрън е истински майстор в разказването на истории чрез музика и един от най-успешните и обичани артисти в световната музикална индустрия. Да споделя сцената с него е едновременно чест и сбъдната мечта. Нямам търпение да открия тази незабравима вечер в София“
Програмата включва творби от епохата на Романтизма. Ще бъдат изпълнени увертюрите от "Севилският бръснар" и "Италианката в Алжир" на Джоакино Росини, както и Симфония №1 от Шарл Гуно и Симфония №4 от Франц Шуберт.
Диригент е Жан-Ив Годен, а концертмайстор - Тамара Лазарова.
Двойна лимитирана плоча с колекционерска стойност пуска група „Сигнал“. Тя е със заглавие „Сигнал Symphonic“ и е посветена на 45-годишнината на групата, съобщават от екипа на „Сигнал“.
Плочата се появява цели 38 години след последния им винил. „Завоювали мястото си на класици в българския рок, музикантите съчетават рок енергията с класическия звук на симфоничен оркестър с диригент Димитър Косев и резултатът е уникален концерт-спектакъл в зала 1 на НДК, в края на 2023 г. Именно той се съдържа в двойния винил.
В него са събрани 15 от вечните с посланията и емоцията си песни на група „Сигнал“, между които „Може би“, „Зелени сигнали“, „Съжалявам“, „Любов“, „Между ад и рай“, „Липсваш ми“, „Да те жадувам
Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC.
Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.
Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.
Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.
„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду
Живко Седларски, известен като Рицаря на стоманените дами, ще превърне НДК в модно пространство, но вместо модели ще дефилират изящни стоманени скулптури.
На 19 септември се открива неговата изложба Haute couture – haute soudure, съобщават от НДК.
Освен своеобразен „моден“ старт на есенния културен календар на НДК, събитието символично предшества възобновяването на традиционния „Салон на изкуствата“.
Изложбата е наречена Haute couture - Haute soudure (Висша мода – висша заварка) - име само по себе си провокиращо с куража на артиста да покани изяществото на „железен танц“, разказват от НДК.
Ефирни, смели, оригинални и от метал – това са творенията на Живко Седларски. Скици, рисунки, пластики и скулптури ще оживя
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център.
Изложба с „говорещи” картини на Чудомир, творчески ателиета и концерт на Ивайло Колев бяха част от програмата на честването.
Посетителите на "Безистена" имаха възможност да разгледат гостуващата изложба „Оживелите нашенци“ на Литературно -художествения музей „Чудомир“ в Казанлък.
С помощта на мобилно приложение картините на писателя и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир, „проговарят“, като представят изобразените герои в характерни за тях ситуации, монолози и диалози от разказите и анекдотите му.
Експозицията, включваща 20 платна с добавена реалност, ще остане в залата на "Безистена" до 4 ноември.
В следобедните часове пространството около емблематичната
Австрийският цигулар от български произход Максим Цеков и британският пианист, носител на втора награда от конкурса „Геза Анда“ (2021) Джулиан Тревелиян ще имат концерт на 15 октомври в камерната зала „България“.
Събитието е част от проекта „Лауреатите“, уточняват продуцентите от „Кантус фирмус“.
Програмата включва соната в ла мажор №22 и цигулкова соната в ми бемол мажор – от Моцарт, опус 18 от Рихард Щраус. Двете произведения принадлежат към по-рядко изпълняваните шедьоври за цигулка и пиано, но музиката им очарова с мелодично богатство и виртуозни линии в партиите на двата инструмента, коментират организаторите.
Третата композиция е „Рио Гранде“ от британския композитор Констант Ламберт (1905-1951). Това е неговата най-популярна тв