NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“
4971
Авансцена

Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“

Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“ и получи отличието на церемония тази вечер в Габрово. На награждаването присъстваха служебният министър на културата Найден Тодоров, кметът на Габрово Таня Христова, областният управител на Габрово Мария Башева – Венкова, директорът на Форумът за славянските култури д-р Андрея Рихтер и Йорданка Чобанова ръководител на Представителството на Европейската комисия в България. „Щастлив съм, че наградата е в един от най-добрите музеи в България – този на град Русе", коментира пред журналисти министър Тодоров. Според него има още много, което трябва да се направи за музеите в България

| 27 Септември 2024, 23:30 ч.
Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“
Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“
Снимка © БТА

Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“ и получи отличието на церемония тази вечер в Габрово.

Деветото издание на летния фестивал „Опера на върховете“ продължава с два спектакъла на „Медея“ от Луиджи Керубини. 

Представлението е адаптация на премиерната за България постановка в театъра на Софийската опера, посветена на 100-годишнината от рождението на Мария Калас и ще се играе за първи път на Белоградчишките скали, каза акад. Пламен Карталов. 

В ролята на Медея публиката ще види солистите Габриела Георгиева и Лилия Кехайова, уточни директорът на Софийската опера и балет.

Българската премиера на изключителната творба на Керубини се състоя на 23 февруари. 

В спектаклите на 9 и 10 август ще се представят Даниел Дамянов и Даниел Острецов - Язон, Стефан Владимиров и Яни Янисис – Креон, Станислава Момекова и Диана Василева - Глауче, Виолета Радомирска и Цвета Сарамбелиева – Нерис.

През първата седмица на фестивала Софийската опера

Концерт подари на търговищенци общинският духов оркестър „Васил Абрашев“.

По този начин творческият колектив отбеляза Международния ден на музиката. В навечерието му почитатели на оркестъра слушаха изпълнения от различни стилове. 

Българска естрада, народни хора, танго, суинг звучаха в концертната зала на оркестъра.

Музикалната проява трябваше да се състои на централния площад „Свобода“ в областния град, но рязкото влошаване на времето и прогнозата за валеж наложиха промяна в мястото на събитието. Изявата беше в наскоро обновена зала. 

Всяка пиеса диригентът на състава д-р Росица Бояджиева-Вълева анонсираше с цитат от световноизвестни музиканти, писатели, философи. От посочените думи присъстващите се уверихме още веднъж, че музиката е емоция, вдъхновение и любов, че добрата песен няма възраст, а вълнува вечно. 

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август. 

Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври. 

В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.

България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част о

Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Националния център по кинематография.     

Заснет на испански език и отчасти мрачен трилър, отчасти хореография под звуците на регетон, филмът разказва историята на мексикански наркобарон, който променя живота си и става жена. 

"Емилия Перес" спечели наградата на журито на кинофестивала в Кан, както и отличие за колективно изпълнение за Зоуи Салдана, Селена Гомес и транссексуалната главна актриса Карла София Гаскон.       

Предложението на Франция трябва да бъде изпратено до американската Академия за кинематографично изкуство и наука, която присъжда наградите "Оскар".

Киноакадемията ще обяви на 17 януари 2025 г. кои страни са номинирани в катего

Рапърът Травис Скот е арестуван в хотел в Париж, след като се е скарал с охранител, предадоха Асошиейтед прес и АФП, като цитираха френските власти. 

Полиция е била повикана рано тази сутрин в хотел "Джордж Пети", за да задържи мъж "с прякор Травис Скот за насилие срещу бодигард", се посочва в изявление на парижката прокуратура. 

Охранителят на хотела се е намесил в кавга, избухнала между рапъра и неговия личен бодигард, се казва в изявлението. Полицията все още провежда разследване на инцидента.

Травис Скот е в Париж заради Олимпийските игри. Той е наблюдавал победата на САЩ над Сърбия в полуфинала по баскетбол за мъже в четвъртък вечерта, отбелязва Ройтерс.

Рапърът, чието рождено име е Жак Уебстър, има повече от 100 песни в класацията "Хот 100" на "Билборд". Четири негови парчета са оглавили чарта - Sicko Mode, Highest in the Room, The Scott

На награждаването присъстваха служебният министър на културата Найден Тодоров, кметът на Габрово Таня Христова, областният управител на Габрово Мария Башева – Венкова, директорът на Форумът за славянските култури д-р Андрея Рихтер и Йорданка Чобанова ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.

„Щастлив съм, че наградата е в един от най-добрите музеи в България – този на град Русе", коментира пред журналисти министър Тодоров. Според него има още много, което трябва да се направи за музеите в България.

Проблемите са много, от една страна музеите са много, от друга страна – недостатъчно, предвид територията, предвид наследството и цивилизациите, които са били преди нас. Важното е откъде да започнем, така че да успеем да можем да помогнем на всички, коментира той. Всички музеи, които подпомагат нашата памет, имат нужда самите те да бъдат подпомогнати. Ние се стараем, но имаме ограничено количество средства, а толкова много се нуждаят от тази помощ и тя невинаги е достатъчна, отбеляза Найден Тодоров. 

„Благодаря за съществуването на Форума за славянски култури. Днес всички се интересуваме от народи и култури далеч от нас, но някак си във времето забравихме да се интересуваме от тези, които са ни най-близки. Бидейки братя ние днес познаваме твърде малко от отделните славянски традиции. Благодарение на Форума за славянски култури ние можем да научим много повече“, каза по време на церемонията министър Тодоров.

Той посочи, че е изключително важно името, защото то означава живот, и отбеляза, че „Жива“ е извор на живот. 

В Триполи бе открито единственото по рода си кафене, направено от отпадъчни материали, предаде АФП. Дървени мебели от строителни обекти и детски игри от гуми са част от интериора на новото културно място в столицата. Целта на създателите е да повиши осведомеността за рециклирането и опазването на околната среда.

Кафенето е разположено в жилищен район в западната част на либийската столица Триполи. То е културно пространство и художествена галерия, а либийски художници провеждат семинари в него.

„Използваме материали, изоставени по улиците, като гуми, парчета от дървета или строителни обекти, за да покажем на хората, че това, което е изхвърлено и изглежда грозно, всъщност е ценно“, каза за АФП дизайнерът и архитект Луай Омран Бурвайс. Той и неговият екип разчитат на промяна в манталитета в либийското общество, което е ултраконсуматорско. В Либия идеите за ре

Иранският носител на награда "Грами“ Шервин Хаджипур обяви, че е бил помилван, след като през март получи присъда от почти четири години за продуциране на "музика срещу системата“, предаде ДПА.

"Благодаря на съдебните власти и на народа“, написа 27-годишният Хаджипур в Инстаграм.

Хаджипур трогна милиони хора по света с баладата си "Baraye“ ("Защото“) по време на демонстрациите, предизвикани през есента на 2022 г. от смъртта на Махса Амини, след като беше задържана от нравствената полиция, защото не носеше хиджаб.

Той беше задържан малко след освобождаването и принуден да се извини. Впоследствие песента е удостоена с награда "Грами“. През януари Хаджипур издаде нова критична песен за първи път след "Baraye".

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей наскоро помилва около 3000 затворници и Хаджипур може би е бил един

Официално бе открита изложбата „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“, която е сред акцентите на Българския фестивал на сливата в троянското село Орешак.

Експозицията, плод на обединените усилия на три музея – Националния исторически музей в София, Музея на Розата и Исторически музей (ИМ) „Искра“ в Казанлък, е подредена в зала 3 на Националното изложение на художествените изкуства и занаятите (НИХЗИ).

Експонатите в изложбата са почти изцяло от фондовете на ИМ „Искра“, а акцентът е върху развитието на розопроизводството в периода от Възраждането до Втората световна война, разказа Доротея Гюрджийска – Иванова, управител на НИХЗИ – Орешак.

„Идеята да поканим колегите за гостуващата изложба, дойде във връзка с предстоящия Български фестивал на сливата. Това, което искахме да покажем на нашата пу

Започна тазгодишното издание на фестивала Open Buzludzha, който за четвърти пореден път събира гости от страната и чужбина в подножието на връх Бузлуджа. Организатори са фондация “Проект Бузлуджа”, а каузата на фестивала е опазването и социализирането на сградата на бившия Дом-паметник на Българската комунистическа партия.

Тази сграда представлява огромен потенциал не само за региона, но и за цялата страна. Според нас може да бъде основна дестинация за България и може да развива както туризма, така и образованието, както културата, така и региона, каза по време на откриването основателя на фондацията арх. Дора Иванова. Убедени сме в това, тази сграда може да даде много, ако и позволим, посочи тя и отбеляза, че събитието събира обществена подкрепа и желание, защото от желанието зависи сградата на монумента да се опазва. Тя каза, че всеки посетител ще има възможност да научи пов

Групата X-r@y представа нов албум с концерти в два поредни дни – на 8 и 9 ноември в арт център „Сити марк“. За разлика от първия албум – „О.К.“, издаден през 2019 г. и почти изцяло акустичен, вторият, чието име все още се пази в тайна, прави плавен завой към повече рок и блус звучене, коментират музикантите.

По думите им, не са забравени и други стилове, към които винаги са проявявали интерес – като поп, фънк, а също така и изпълнения в стилистиката на българския фолклор. 

„Този албум ни костваше доста време и усилия, но сме убедени, че си е струвало“, казва вокалистът Веселин Кирев. Идеята за албума се ражда спонтанно по време на пандемията. Записите продължават през последните 2 години.

В групата са още Николай Димитров

„Виждаме какво се случва на север и на юг от нас. Културата е онова нещо, което трябва да ни помогне за да се сетим отново за смисъла на живота. Музеите и културата са онези, които ни показват, колко сме били велики и как можем да бъдем велики отново. Всички музеи ни помагат занапред да се чувстваме живи“, допълни Найден Тодоров. 

Тази награда е истинска отговорност, но и задължение, каза след получаване на наградата проф. Николай Ненов, директор на Регионален исторически музей – Русе. Ние тепърва ще защитаваме награда, ще бъдем още по-добри, защото наградата ни задължава, отбеляза той.

„Искам да се обърна към всички, вие сте тези, които осмисляте провеждането на тези награди и всичко, което ни кара да се вдъхновяваме", каза по време на церемонията кметът на Габрово Таня Христова.

Вие сте хората, посветили живота си, на професията, която осмисля опазването, развитието и съхранението на културното и историческо наследство и културните ценности и творчески културни индустрии, отбеляза тя.

Кметът на Габрово попита присъстващите дали са се влюбили в Габрово, залата отвърна с аплодисменти. След овациите Христова отбеляза, че това се дължи на магията, която е в Габрово и тя може да се усети в красотата на природата, в добротата на хората и богатството на историческите и културни преживявания, които са около хората.

Благодарение на музеите, голяма част от миналото не е забравена и е опазена за бъдните поколения, каза по време на церемонията проф. Светла Димитрова, директор на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“.

Музеите са място за изследователска дейност и се преподават уроци на всички възрасти. За да достигне историята до модерните хора, се използват и модерни технологии. Музеите, които част от Форума на славянските култури, отговарят адекватно на технологичните промени характерни за времето, в което живеем, посочи тя. За нас бе чест и предизвикателство музей „Етър“ да бъде първият български домакин на наградите „Жива“. Не бяхме сами в това, всичко се случи с подкрепата на Министерството на културата и Община Габрово, отбеляза проф. Димитрова.

Втората голяма награда – тази за най-добро славянско наследство, бе присъдена на Замъка Блед в Словения.

Почетната награда за предаване на нематериалното културно наследство получи Музеят на Бечарац, Плетерница в Хърватия. 

Бяха дадени и пет специални награди „Жива“. Те бяха връчени на Фотографската къща „Пеликан“, Музеx на новата история в Целе, Словения – за устойчивост.

Музеят на съвременното изкуство на Черна гора, Подгорица, получи приз за лидерство и ефективност на екипа.

Музеят на Херцеговина в Требине, Босна и Херцеговина, получи приз за посетители и отвореност към хората.

Откритият музей на село Радов в Полша получи наградата за креативност,а Музеят на Йоан Амо Комений в Ухерски Брод, Чехия, заслужи приз за разказване на истории. 

Наградите се връчват от 13-членно жури, съставено от музейни експерти от различни славянски държави, както и от Европейската музейна академия.

Номинирани бяха двадесет музея от десет държави. Отличията се дават за десети път, а Форумът на славянските култури присъжда наградите „Жива“ на най-добрите славянски музеи, като домакин този път беше Габрово. Десетото издание на наградите „Жива“ се отбеляза и с международна музейна конференция в Габрово. 

Наградата „Жива“ за 2023 за най-добър музей от славянска държава беше връчена на Националния музей в Лесковац, Сърбия.

Призът за най-добър обект на културното наследство тогава беше присъдена на Центъра за интерпретация на морското наследство DUBoak, Малинска, Хърватия.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
4971
Авансцена

Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“

Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“ и получи отличието на церемония тази вечер в Габрово.На награждаването присъстваха служебният министър на културата Найден Тодоров, кметът на Габрово Таня Христова, областният управител на Габрово Мария Башева – Венкова, директорът на Форумът за славянските култури д-р Андрея Рихтер и Йорданка Чобанова ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.

| 27 Септември 2024, 23:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“
Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“
Снимка © БТА

Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“ и получи отличието на церемония тази вечер в Габрово.

На награждаването присъстваха служебният министър на културата Найден Тодоров, кметът на Габрово Таня Христова, областният управител на Габрово Мария Башева – Венкова, директорът на Форумът за славянските култури д-р Андрея Рихтер и Йорданка Чобанова ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.

Деветото издание на летния фестивал „Опера на върховете“ продължава с два спектакъла на „Медея“ от Луиджи Керубини. 

Представлението е адаптация на премиерната за България постановка в театъра на Софийската опера, посветена на 100-годишнината от рождението на Мария Калас и ще се играе за първи път на Белоградчишките скали, каза акад. Пламен Карталов. 

В ролята на Медея публиката ще види солистите Габриела Георгиева и Лилия Кехайова, уточни директорът на Софийската опера и балет.

Българската премиера на изключителната творба на Керубини се състоя на 23 февруари. 

В спектаклите на 9 и 10 август ще се представят Даниел Дамянов и Даниел Острецов - Язон, Стефан Владимиров и Яни Янисис – Креон, Станислава Момекова и Диана Василева - Глауче, Виолета Радомирска и Цвета Сарамбелиева – Нерис.

През първата седмица на фестивала Софийската опера

Концерт подари на търговищенци общинският духов оркестър „Васил Абрашев“.

По този начин творческият колектив отбеляза Международния ден на музиката. В навечерието му почитатели на оркестъра слушаха изпълнения от различни стилове. 

Българска естрада, народни хора, танго, суинг звучаха в концертната зала на оркестъра.

Музикалната проява трябваше да се състои на централния площад „Свобода“ в областния град, но рязкото влошаване на времето и прогнозата за валеж наложиха промяна в мястото на събитието. Изявата беше в наскоро обновена зала. 

Всяка пиеса диригентът на състава д-р Росица Бояджиева-Вълева анонсираше с цитат от световноизвестни музиканти, писатели, философи. От посочените думи присъстващите се уверихме още веднъж, че музиката е емоция, вдъхновение и любов, че добрата песен няма възраст, а вълнува вечно. 

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август. 

Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври. 

В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.

България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част о

Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Националния център по кинематография.     

Заснет на испански език и отчасти мрачен трилър, отчасти хореография под звуците на регетон, филмът разказва историята на мексикански наркобарон, който променя живота си и става жена. 

"Емилия Перес" спечели наградата на журито на кинофестивала в Кан, както и отличие за колективно изпълнение за Зоуи Салдана, Селена Гомес и транссексуалната главна актриса Карла София Гаскон.       

Предложението на Франция трябва да бъде изпратено до американската Академия за кинематографично изкуство и наука, която присъжда наградите "Оскар".

Киноакадемията ще обяви на 17 януари 2025 г. кои страни са номинирани в катего

Рапърът Травис Скот е арестуван в хотел в Париж, след като се е скарал с охранител, предадоха Асошиейтед прес и АФП, като цитираха френските власти. 

Полиция е била повикана рано тази сутрин в хотел "Джордж Пети", за да задържи мъж "с прякор Травис Скот за насилие срещу бодигард", се посочва в изявление на парижката прокуратура. 

Охранителят на хотела се е намесил в кавга, избухнала между рапъра и неговия личен бодигард, се казва в изявлението. Полицията все още провежда разследване на инцидента.

Травис Скот е в Париж заради Олимпийските игри. Той е наблюдавал победата на САЩ над Сърбия в полуфинала по баскетбол за мъже в четвъртък вечерта, отбелязва Ройтерс.

Рапърът, чието рождено име е Жак Уебстър, има повече от 100 песни в класацията "Хот 100" на "Билборд". Четири негови парчета са оглавили чарта - Sicko Mode, Highest in the Room, The Scott

„Щастлив съм, че наградата е в един от най-добрите музеи в България – този на град Русе", коментира пред журналисти министър Тодоров. Според него има още много, което трябва да се направи за музеите в България.

Проблемите са много, от една страна музеите са много, от друга страна – недостатъчно, предвид територията, предвид наследството и цивилизациите, които са били преди нас. Важното е откъде да започнем, така че да успеем да можем да помогнем на всички, коментира той. Всички музеи, които подпомагат нашата памет, имат нужда самите те да бъдат подпомогнати. Ние се стараем, но имаме ограничено количество средства, а толкова много се нуждаят от тази помощ и тя невинаги е достатъчна, отбеляза Найден Тодоров. 

В Триполи бе открито единственото по рода си кафене, направено от отпадъчни материали, предаде АФП. Дървени мебели от строителни обекти и детски игри от гуми са част от интериора на новото културно място в столицата. Целта на създателите е да повиши осведомеността за рециклирането и опазването на околната среда.

Кафенето е разположено в жилищен район в западната част на либийската столица Триполи. То е културно пространство и художествена галерия, а либийски художници провеждат семинари в него.

„Използваме материали, изоставени по улиците, като гуми, парчета от дървета или строителни обекти, за да покажем на хората, че това, което е изхвърлено и изглежда грозно, всъщност е ценно“, каза за АФП дизайнерът и архитект Луай Омран Бурвайс. Той и неговият екип разчитат на промяна в манталитета в либийското общество, което е ултраконсуматорско. В Либия идеите за ре

Иранският носител на награда "Грами“ Шервин Хаджипур обяви, че е бил помилван, след като през март получи присъда от почти четири години за продуциране на "музика срещу системата“, предаде ДПА.

"Благодаря на съдебните власти и на народа“, написа 27-годишният Хаджипур в Инстаграм.

Хаджипур трогна милиони хора по света с баладата си "Baraye“ ("Защото“) по време на демонстрациите, предизвикани през есента на 2022 г. от смъртта на Махса Амини, след като беше задържана от нравствената полиция, защото не носеше хиджаб.

Той беше задържан малко след освобождаването и принуден да се извини. Впоследствие песента е удостоена с награда "Грами“. През януари Хаджипур издаде нова критична песен за първи път след "Baraye".

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей наскоро помилва около 3000 затворници и Хаджипур може би е бил един

Официално бе открита изложбата „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“, която е сред акцентите на Българския фестивал на сливата в троянското село Орешак.

Експозицията, плод на обединените усилия на три музея – Националния исторически музей в София, Музея на Розата и Исторически музей (ИМ) „Искра“ в Казанлък, е подредена в зала 3 на Националното изложение на художествените изкуства и занаятите (НИХЗИ).

Експонатите в изложбата са почти изцяло от фондовете на ИМ „Искра“, а акцентът е върху развитието на розопроизводството в периода от Възраждането до Втората световна война, разказа Доротея Гюрджийска – Иванова, управител на НИХЗИ – Орешак.

„Идеята да поканим колегите за гостуващата изложба, дойде във връзка с предстоящия Български фестивал на сливата. Това, което искахме да покажем на нашата пу

Започна тазгодишното издание на фестивала Open Buzludzha, който за четвърти пореден път събира гости от страната и чужбина в подножието на връх Бузлуджа. Организатори са фондация “Проект Бузлуджа”, а каузата на фестивала е опазването и социализирането на сградата на бившия Дом-паметник на Българската комунистическа партия.

Тази сграда представлява огромен потенциал не само за региона, но и за цялата страна. Според нас може да бъде основна дестинация за България и може да развива както туризма, така и образованието, както културата, така и региона, каза по време на откриването основателя на фондацията арх. Дора Иванова. Убедени сме в това, тази сграда може да даде много, ако и позволим, посочи тя и отбеляза, че събитието събира обществена подкрепа и желание, защото от желанието зависи сградата на монумента да се опазва. Тя каза, че всеки посетител ще има възможност да научи пов

Групата X-r@y представа нов албум с концерти в два поредни дни – на 8 и 9 ноември в арт център „Сити марк“. За разлика от първия албум – „О.К.“, издаден през 2019 г. и почти изцяло акустичен, вторият, чието име все още се пази в тайна, прави плавен завой към повече рок и блус звучене, коментират музикантите.

По думите им, не са забравени и други стилове, към които винаги са проявявали интерес – като поп, фънк, а също така и изпълнения в стилистиката на българския фолклор. 

„Този албум ни костваше доста време и усилия, но сме убедени, че си е струвало“, казва вокалистът Веселин Кирев. Идеята за албума се ражда спонтанно по време на пандемията. Записите продължават през последните 2 години.

В групата са още Николай Димитров

„Благодаря за съществуването на Форума за славянски култури. Днес всички се интересуваме от народи и култури далеч от нас, но някак си във времето забравихме да се интересуваме от тези, които са ни най-близки. Бидейки братя ние днес познаваме твърде малко от отделните славянски традиции. Благодарение на Форума за славянски култури ние можем да научим много повече“, каза по време на церемонията министър Тодоров.

Той посочи, че е изключително важно името, защото то означава живот, и отбеляза, че „Жива“ е извор на живот. 

„Виждаме какво се случва на север и на юг от нас. Културата е онова нещо, което трябва да ни помогне за да се сетим отново за смисъла на живота. Музеите и културата са онези, които ни показват, колко сме били велики и как можем да бъдем велики отново. Всички музеи ни помагат занапред да се чувстваме живи“, допълни Найден Тодоров. 

Тази награда е истинска отговорност, но и задължение, каза след получаване на наградата проф. Николай Ненов, директор на Регионален исторически музей – Русе. Ние тепърва ще защитаваме награда, ще бъдем още по-добри, защото наградата ни задължава, отбеляза той.

„Искам да се обърна към всички, вие сте тези, които осмисляте провеждането на тези награди и всичко, което ни кара да се вдъхновяваме", каза по време на церемонията кметът на Габрово Таня Христова.

Вие сте хората, посветили живота си, на професията, която осмисля опазването, развитието и съхранението на културното и историческо наследство и културните ценности и творчески културни индустрии, отбеляза тя.

Кметът на Габрово попита присъстващите дали са се влюбили в Габрово, залата отвърна с аплодисменти. След овациите Христова отбеляза, че това се дължи на магията, която е в Габрово и тя може да се усети в красотата на природата, в добротата на хората и богатството на историческите и културни преживявания, които са около хората.

Благодарение на музеите, голяма част от миналото не е забравена и е опазена за бъдните поколения, каза по време на церемонията проф. Светла Димитрова, директор на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“.

Музеите са място за изследователска дейност и се преподават уроци на всички възрасти. За да достигне историята до модерните хора, се използват и модерни технологии. Музеите, които част от Форума на славянските култури, отговарят адекватно на технологичните промени характерни за времето, в което живеем, посочи тя. За нас бе чест и предизвикателство музей „Етър“ да бъде първият български домакин на наградите „Жива“. Не бяхме сами в това, всичко се случи с подкрепата на Министерството на културата и Община Габрово, отбеляза проф. Димитрова.

Втората голяма награда – тази за най-добро славянско наследство, бе присъдена на Замъка Блед в Словения.

Почетната награда за предаване на нематериалното културно наследство получи Музеят на Бечарац, Плетерница в Хърватия. 

Бяха дадени и пет специални награди „Жива“. Те бяха връчени на Фотографската къща „Пеликан“, Музеx на новата история в Целе, Словения – за устойчивост.

Музеят на съвременното изкуство на Черна гора, Подгорица, получи приз за лидерство и ефективност на екипа.

Музеят на Херцеговина в Требине, Босна и Херцеговина, получи приз за посетители и отвореност към хората.

Откритият музей на село Радов в Полша получи наградата за креативност,а Музеят на Йоан Амо Комений в Ухерски Брод, Чехия, заслужи приз за разказване на истории. 

Наградите се връчват от 13-членно жури, съставено от музейни експерти от различни славянски държави, както и от Европейската музейна академия.

Номинирани бяха двадесет музея от десет държави. Отличията се дават за десети път, а Форумът на славянските култури присъжда наградите „Жива“ на най-добрите славянски музеи, като домакин този път беше Габрово. Десетото издание на наградите „Жива“ се отбеляза и с международна музейна конференция в Габрово. 

Наградата „Жива“ за 2023 за най-добър музей от славянска държава беше връчена на Националния музей в Лесковац, Сърбия.

Призът за най-добър обект на културното наследство тогава беше присъдена на Центъра за интерпретация на морското наследство DUBoak, Малинска, Хърватия.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.