Доайенът на ямболските художници Тодор Ялъмов подреди представителна изложба в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в града.
На 5 и 6 декември в „Театро“ са премиерните представления на „Билет до Америка“.
Пиесата е по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев, и е под режисурата на Ивайло Христов, съобщават продуцентите от Break a leg.
По думите им „Билет до Америка“ е комедия, в която Башар Рахал е в ролята на стендъп комика Емил Гатев, а Иван Бърнев е неговият продуцент Сами. Историята проследява как двамата приятели се забъркват в серия хаотични интриги, опитвайки да спечелят вниманието на американска продуцентка и шанс за турне в САЩ. Емил е дързък и безкомпромисен комик, готов да рискува всичко за успеха си, докато Сами се стреми да балансира между лоялността към приятеля си и собствените си професионални амбиции. Сюжетът изследва теми като
Община Панагюрище подготвя специална програма, посветена на 75-ата година от откриването на тракийското златно съкровище край средногорския град.
Честванията ще се проведат от 2 до 8 декември под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи кметът на Община Панагюрище Желязко Гагов.
Той отбеляза, че подобно честване се организира за първи път, а идеята е тържествата да придобият национален мащаб.
Обединяваме усилията на няколко културни института - местни, национални и международни, общината и местния бизнес. В началото на декември Панагюрище ще стане средище на тракологията, на знанието за траките - бит, обреди, въоръжение и бойни изкуства, начини за обработка на златото, посочи Гагов.
Програмата започва с Дионисиеви празници - фестивал на виното и изложение на вина. Кметът отбеляза, че в Панагюрския край има „прекрасни виноп
Американският изпълнител и автор на песни Шабузи оглавява класацията „Хот 100“ на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy) за 15-ата седмица, съобщи сайтът на изданието.
Това е най-дълго задържалото се парче начело в чарта през 2024 г. и е шестото, останало толкова дълго на върха в 66-годишната история на чарта.
A Bar Song (Tipsy) зае първото място в класацията през месец юли. Това е първият хит, с който Шабузи стига до върха на подреждането Хот 100 на "Билборд".
Били Айлиш е на второто място в подреждането с Birds of a Feather. От три седмици тя заема тази позиция.
Третата позиция заема Сабрина Карпентър със сингъла си Espresso, като се изкачва позиция спрямо подреждането Хот 100 от миналата седмица. Певицата и актриса успява да класира и още две свои парчета в челната десетка на чарта - на осма позиция е Taste, а на десета - Pl
Филмът „Жокера: Лудост за двама“ с Хоакин Финикс и Лейди Гага в главните роли оглави боксофис класацията на Северна Америка този уикенд, изпреварвайки „Дивият робот“, предаде АФП.
Новата част за Жокера, заклетия враг на Батман, е кръстоска между музикална комедия и комиксова вселена, а режисьор отново е Тод Филипс.
Филмът, продуциран от „Уорнър Брос“, е спечелил 40 млн. щатски долара през първия си уикенд в Канада и САЩ. Той изпреварва „Дивият робот“ на „Дриймуъркс“, адаптацията на Крис Сандърс по бестселъра на Питър Браун. Научнофантастичната анимация спечели 18,7 милиона щатски долара. В този филм роботът Роз се озовава на необитаем остров след тайфун. За да оцелее, тя се сприятелява с горските животни.
На трето място е „Бийтълджус Бийтълджус“ на Тим Бъртън и неговото цар
Американската звукозаписна академия номинира за една от четирите най-престижни категории на наградите „Грами“ - „Най-добър нов изпълнител“ Бенсън Буун, Шабузи, Теди Суимс, Рей, Сабрина Карпентър, рапърката Доучи, триото "Крънбин" и Чапъл Роан.
Макар и това да е първото признание от Американската звукозаписна академия за тях, повечето са в развлекателната индустрия от доста време.
Звездата на телевизия "Дисни" Сабрина Карпентър, която е на 25 години, издава първия си албум Eyes Wide Open през 2015 г., но в поп принцеса се превръща едва през 2022 г. с песента Nonsense, последвана от хитовете Espresso и Please Please Please от шестия й студиен албум Short n` Sweet, издаден тази година. Тя подгряваше концерти от турнето Eras на Тейлър Суифт. А сега Сабрина Карпентър получи общо шест номинации за наградите „Грами", сред които още дв
Експозицията е посветена и на 90-годишния юбилей на художника, който той отбеляза в края на миналата година. Озаглавена е „Русалката на Тунджа“ – както триметровата творба на Тодор Ялъмов, с която той участва на Световния симпозиум по скулптура в Китай през 2011 г.
В изложбата са подредени пластични творби от дърво, керамика, мозайка, както и живопис, рисунка, графика. Почитатели на изкуството на Тодор Ялъмов, общественици, приятели и десетки художници, които са негови ученици, присъстваха в залата на галерията. Изложбата откриха директорът на галерията – скулпторът Петко Йорданов, и председателят на Дружеството на писателите в Ямбол – поетът Тенко Тенев.
Тодор Ялъмов не скри вълнението си. Освен личната среща с десетки свои ученици, той получи и поздравителни адреси от председателя на Съюза на българските художници (СБХ) Любен Генов и от собственика на столичната галерия „Арте“ Гергана Борисова. На откриването присъстваха и кметът на Ямбол Валентин Ревански, кметът на Елхово Петър Гендов и кметът на Община Тунджа Станчо Ставрев.
„Тодор Ялъмов - едно име, което е в сърцата на много хора. Оставя една от най-трайните следи в ямболската култура традиция. Подготвил е буквално хиляди студенти за Художествената академия и висшите училища по изкуствата, като аз също съм един от тях“, каза художникът Петър Тепсизов, председател на представителството на Съюза на българските художници в Ямбол.
„Изключителен педагог, възпитал е цяла генерация архитекти, художници, дизайнери. Творбите на Тодор Ялъмов се отличават с една много изтънчена и фина линия. Той е много всеобхватен в творчеството си. Работил е в областта на монументалното изкуство, а също и живопис, графика, рисунка, декоративни неща, но най-разпознаваем е със своите пластични работи в техника с мозайка“, каза скулпторът Петко Йорднов.
Общо 22 постановки с участието на над 200 любители актьори са включени в програмата на националния фестивал на аматьорските театри „Камъка“ в Горна Оряховица, съобщи Ваня Недева от Народно читалище „Напредък 1869“ в железничарския град.
Културната институция ще е домакин на форума от 9 до 13 октомври, който организира със съдействието на Община Горна Оряховица и по инициатива на Младежки театър „Алтернатива” при читалището.
Фестивалът се провежда за пета година и е разделен на две възрастови групи – до 19 години и над 20 години, като няма ограничение в жанровете.
В първата ще се състезават 13 спектакъла, а във втората – девет.
В конкурсната програма са включени спектакли на театрални състави от различни области на България - София, Стара Загора, Ловеч, Велико Търново, Габрово, Добрич, Варна и Бургас.
Д-р Симина Бадика, куратор в Дома на европейската история - Брюксел ще бъде гост-лектор в Националния етнографски музей.
Събитието ще се проведе на 25 септември, съобщават от екипа.
Д-р Симина Бадика, куратор в Дома на европейската история - Брюксел ще представи дейността на институцията и ще сподели детайли, свързани с процесите по създаването на изложбата „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“.
Семинарът ще се проведе на английски език в зала № 19 на Националния етнографски музей, уточняват организаторите.
/ВСР
На 17 септември фестивалът New Kids from the Block ще отбележи Деня на София с две събития, съобщават организаторите.
На сцената на ул. „Алабин“ 39 първо излиза „Яница Станчева квартет“ (Яница Станчева – вокал, Вилизар Гичев – китара,Самуил Даскалов – бас, Андрей Велков – барабани).
Празничната програма продължава със спектакъла „Вода” на пътуващ театър „Скрин”.
„Вода“ разказва за жаждата на човека по пътя му към съвършенството, за търсенето на смисъла в корените ни.
Това е проста история, която говори за дълбоката връзка със земята, водата и огъня, обединени в образа на дървото на живота.
Представлението е на режисьорите Анджей Сойка и Даниана Коева, хореографията е
Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.
Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.
Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.
По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.
„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс
„Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-рия фестивал „Златна роза“ във Варна. Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и призът за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът получи и наградата на публиката.
Специалната награда на журито е за филма „Клопка“ на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.
Призът за режисура е за Павел Г. Веснаков. Неговият филм „Безветрие“ получи още признанието на младежкото жури, както и отличието на
Тодор Ялъмов е роден на 11 ноември 1933 г. в град Елхово. Възпитаник е на първия випуск на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, който завършва през 1967 г. в специалност приложни изкуства. Член е на Съюза на българските художници. Негови творби са притежание на различни галерии и частни колекции.