Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.
Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".
Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.
Екипът на "Игриказки" предлага на участниците възможността да предизвикат себе си, потапяйки се в свят, в който всяка реплика е изненадваща, всяко движение – спонтанно, а смехът и креативността, както и откриването на нови начини човек да изрази и представи себе си по емоционално автентичен начин вървят ръка за ръка, съобщават организаторите на проявата.
Импровизационният театър, често наричан само импро, е форма на театър, често комедия, в която повечето или цялото действие е непланирано и без сценарий. Всички участват в процеса и всички са виновни за крайния резултат, който винаги е добре прекарано време и смях без кра
Цигуларката Лидия Байч и световнопризнатият маестро Томас Зандерлинг гостуват на 25 септември, на Софийската филхармония.
Програмата на вечерта включва Първия концерт за цигулка на Брух и Четвърта симфония от Брамс, съобщават от филхармонията.
Събитието е в зала „България“.
Байч свири на цигулка, изработена от Жан Батист Вийом, през 1860 г.
Лидия Байч е родена 29 ноември 1981 г. в Санкт Петербург, Русия. Смятана за една от най-универсалните изпълнителки на нашето съвремие. На 8 години печели първия си международен конкурс, последван от множество други първи награди. На 16-годишна възраст печели Гран при на „Евровизия“, както и наградата „Европейски музикант на годината“, връчена от лорд Йехуди Менухин. Работи с диригенти като Лорин Ма
Варненската галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“, в който дава възможност за среща на десет творци, които си партнират в създаването на произведения по дадена тема.
В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“.
Идеята е на галеристката Виктория Митева. тя обясни, че се спира на петима участници според тяхната стилистиката и им предоставя възможността те да изберат своя събеседник и тема в проекта. Почти винаги обаче се оказва, че нейната идея за партньор съвпада с тяхната.
Екипът на галерията посредни
Продуцентът и диджей Hot Since 82 пристига в София тази зима за парти в студиата Nu Boyana, съобщават организаторите от Fest Team.
Събитието е на 13 декември.
Дейли Падли е роден на 12 септември 1982 г. във Великобритания, в семейство, за което музиката е фокус, а не фон. По-късно познат като Hot Since 82, става популярен през 2011 г. с дебютното си парче Let It Ride (Noir Recordings), което се превръща в клубен хит в Ибиса и заема трета позиция в класацията на Beatport за deep house. Талантът му скоро го отвежда до резиденция в клуб Amnesia на Ибиса през 2006 г., и поставя началото на неговия път към световна слава, превръщайки го в артист с милиони стриймвания.
През 2013 година Hot Since 82 издава първия си албум Little Black Book. Година по-късно създава и собствен л
Картини на Николай Янакиев, създадени през последните четири години, ще бъдат показани в изложбата „Фрагменти от пътя“.
Експозицията ще бъде представена от 28 октомври до 22 ноември в Съюза на българските художници (СБХ) – „Шипка“ 6, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че изложбата в галерията на „Шипка“ 6 е втора за художника в тази юбилейна за него година след серията живописни картини върху хартия, събрани под мотото „Безгранично“ в музей-галерия „Анел“ в София.
„Николай Янакиев получава висока оценка за творчеството си още в началото на своята кариера. От години творбите му са притегателен обект за колекционерите. Утвърден с таланта си в съвременната култура, Янакиев има привилегията да общува отблизо с личности като Станислав Стратиев, Иван Вукадинов, Боян Радев и Татяна Лол
Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.
По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите телескопи и космически станции. В края на представлението неговият опонент, водещ на телевизионното шоу, представя своите идеи за превръщане на планетата Земя в рай, тук и сега.
Според Божилов сега хората унищожават планетата и бързо изчерпват нейните ресурси заради желанието от всяка дейност да се реализират печалби. Той заяви, че не е нужно хората да се пренасят на друга планета, за да изчерпат и нейните ресурси, а да се съсредоточат върху опазването на Земята с промяна в образователната система и културата на хората. В момента образователната система произвежда работници за фабриките, а трябва да започне да произвежда мислещи критично хора и такива, готови да опазват планетата, заяви още той.
Пътуващият фестивал „Красива наука“ се провежда за пръв път в Монтана, съобщи Любов Костова, която е сред създателите на фестивала и на фондация „Красива наука“.
С това събитие Монтана се включва в Европейската нощ на учените.
„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков се удължава до 27 октомври. Експозицията е представена в Двореца, информират от Националната галерия.
От екипа на галерията припомнят, че проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.
„Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „За
Релефът на пантера или лъв, изобразен върху варовикова плоча, открит в Жаба могила край гр. Стрелча, е един от експонатите от фондовете на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Както съобщихме общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.
За изложбата в САЩ е избрана лявата част, а дясната- в малко по-лошо състояние, може да бъде видяна в експозицията на музея, разказа директорът на културната институция в средногорския град Николета Петкова. Тя обясни, че Жаба могила е един от най-интересните археологически паметници в древна Тракия. Според специалисти
Актьорите Пламена Гетова и Ириней Константинов участват в дебютния късометражен игрален филм на Емил Спахийски - „Денят, в който тя ще се роди“.
Снимките на продукцията се състояха в София и Искрец и приключиха преди дни, съобщиха от екипа на продукцията.
Филмът е финансиран от Националния филмов център и е по едноименния разказ на Йорданка Белева.
„Темата е брутална, защото е социална и е посветена на хората, белязани с проклятието на деменцията и сложните им отношения с близките... Но филмът е за любовта, която ни спасява в бедствията на живота“, посочват от екипа.
Сценаристи са журналистът Емил Спахийски и румънският режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм „Новата година, която така и не дойде" е избран за състезателната секция „Хоризонти" на Международния филмов фестивал във Венеция.
Филмът „Хени. Приятелството – смисъл и спасение” ще бъде показан на международни и национални кинофестивали, съобщават от продуцентите от центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“.
Първата прожекция е на 24 август, във втория ден на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”, а в средата на септември ще гостува и на фестивала „Златна роза”, организиран от Националния филмов център във Варна.
Филмът е създаден по идея, вдъхновена от международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, провеждан от „Алеф” в продължение на 11 поредни години.
Лентата, както и литературният конкурс, е посветена на спасяването на бъл
Общо 418 фотографии участват в петото издание на конкурса "Обичаме Русе". Те са дело на 62 фотографи - любители и професионалисти, сред които са и седем деца. Това съобщи Александрина Колева от общинската фондация "Русе - град на свободния дух", която е организатор на събитието заедно с Община Русе.
Началото на гласуването на публиката е поставено днес във фейсбук страницата на фондация "Русе - град на свободния дух". Така до 28-и октомври всеки може да даде своя вот за снимката, която най-много го е впечатлила.
Фотосите се състезават в разделите "Бизнесът на Русе", "Аерофотография", "Пейзажи", "Събития и уловени моменти" и "Черно-бяла фотография".
Целта на конкурса е да покаже красивата страна на най-големия крайдунавски град.
Освен "Фаворит на публиката" ще има и награди за победителите във всеки отделен раздел. Предвидени са и парични пр