Традиционният есенен панаир „Карабаа“ в Харманли тази година ще се проведе в седмицата от 30 септември до 6 октомври в парк „Димана Данева“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.
Едно от първите събития в културната програма е на втори октомври, когато в художествената галерия на Културен център – Харманли ще бъде открита изложба с произведения на Дружеството на хасковските художници, в което членуват и автори от Харманли, сред които Тамер Халил.
Певецът Шуга, член на К-поп групата Би Ти Ес, е карал електрически скутър със седалка в нетрезво състояния, предаде Асошиейтед прес.
Докато е паркирал електрическия си скутър, Шуга паднал. Полицейски служител го забелязал и му направил тест за наличност на алкохол, който се оказал положителен. К-поп изпълнителят е глобен и му е отнета шофьорската книжка.
Електрическият скутър по принцип е вид превозно средство без седалка, но на този, който управлява Шуга, е имало, съобщават от местната полиция. Според южнокорейския закон за движение по пътищата този вид тротинетка подлежи на санкциониране при нарушаване на правилата.
Полицейският участък в Сеул допълва, че задържа Шуга за нарушаване на Закона за движение по пътищата. Към момента не е ясно дали е започнало разследване.
Звездата на К-попа се извини в онлайн платформа, казвайки, ч
Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.
Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света. Той е главен диригент на няколко симфонични оркестъра в Америка и на няколко в Европа“, казва Ангел Котев.
Посочва, че оркестърът под ръководството на Росен Миланов е изпълнил творбата му по един изключителен начин: „По един негов типичен начин, изразявайки своето отношение към съдържаниет
От днес Стара Загора е домакин на XI Международен клавирен конкурс „Класика и съвременност“.
Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Национално училище по музикални и сценични изкуства (НУМСИ) „Христина Морфова“, което е организатор на конкурса.
Той ще се проведе в рамките на два дни на сцената на Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.
В него ще вземат участие пианисти от България, Германия, Швейцария, Полша, Турция, Южна Корея.
Председател на журито ще бъде е проф. д-р Борислава Танева от Националната музикална академия (НМА) „Проф. П. Владигеров“. Членове ще са проф. д-р Александър Василенко, НМА „Проф. П. Владигеров и проф. д-р Ромео Смилков, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев".
&bdq
Изложба по повод 105 години от рождението на Николай Хайтов представя 17 пана със снимки на рисунки по творби и филми на автора.
Експозицията в народното читалище "Алеко Константинов - 1907", в село Марково, община Родопи, бе открита от сина на писателя - Здравец Хайтов, и кмета на селото Десислава Терзиева.
"Изложбите по повод годишнината са три. Идеята е те да пътуват и да бъдат представяни в различни части на Родопите. Това са изложби с плакати по класическите филми и пиеси на Хайтов, дърворезби и илюстрации на ученици, избрани след конкурси на фондация "Памет". Публиката от Смолян, Чепеларе, с. Яврово и Куклен вече се запозна с творбите, предстои те да бъдат представени на още места“, каза Здравец Хайтов.
По думите му творбите на учениците са съвременният прочит на разкази, писани преди повече от 50 години.
През 2017 година фондацият
Група „Оейзис“ обяви две допълнителни концертни дати на стадион „Уембли“ в Лондон за своето турне във Великобритания и Ирландия догодина. Решението е взето поради „феноменалното“ търсене от страна на феновете, които отчаяно искат да видят групата на живо за първи път от 15 години насам, съобщава Ройтерс.
Групата, чийто дебютен албум Definitely Maybe беше издаден преди 30 години, се раздели през 2009 г., когато водещият китарист и основен автор на песни Ноел Галахър заяви, че не може повече да работи с певеца Лиъм след поредица от публични разправии между двамата братя.
Първоначално групата обяви 14 концерта, като първият ще се състои в Кардиф през юли 2025 г., последван от вечери в Манчестър - където групата е създадена през 1991 г., а след това – в Лондон, Единбург и Дъблин.
Миналата седмица „Оейзис“ добави
В Харманли ще гостуват със свои произведения и председателят на групата на хасковските художници Неделчо Кучков, заместникът му – карикатуристът Борислав Данев- Борку, директорът на градската художествена галерия в Хасково „Атанас Шаренков“ и галерия „Форум“ Татяна Форева, Камелия Кехайова, Надежда Стойнева, скулпторът Иван Парасков, Диана Вълчева, Ралица Петрова, Луиза Китар, Таня Атанасова – Амфитрита, Даниел Русев, Златка Добрева, Надежда Стойнева и Тоска Запрянова.
Програмата продължава със спортна проява и с концерт.
Тази година 40 млади изпълнители участват в младежките сцени на „Банско джаз фестивал“, каза Илиана Щерева-Иванова, която е сред организаторите на фестивала.
Младежите са от музикални училища в цялата страна. Нямаме ограничение нито за възраст, нито за място, стига наистина да се занимават сериозно с музика, каза тя.
Сцените „Млади таланти“ се провеждат за четвърта поредна година в рамките на фестивала. Щерева обясни, че през февруари се обявява селекция и се събират готови проекти на млади хора, които се занимават професионално с музика. Нямаме ограничени за възрастта, всеки, който се чувства млад може да участва в тази селекция, посочи тя.
Комисия, която е съставена от менторите на джаз академията, подбира готови проекти и те получават правото да участват както на младежката сцена в парка всеки ден, така и в младежката „Банско джаз академия“, к
Кралевското съкровище от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Изложбата „Древна Тракия и Античния свят. Съкровищата на България, Румъния и Гърция“ включва над 150 предмета.
Кралевското съкровище е открито край търговищкото село от археолога Георги Гинев през 1979 г. при спасителни разкопки на тракийски могилен некропол. То представлява гробни дарове - украса на конска муниция, накити – пръстени и гривни, с общо тегло 214 грама.
Повече за това как късметът се усмихва на археолога Георги Гинев, какво представлява в детайли Кралевското съкровище, интересни моменти около откриването му и завръщането в музейната витрина в Търговище разказва в интервю директорът на Регионалния исторически музей Магдален
Сръбска пънк рок група Pekinška Patka идва за първия си концерт у нас – на 16 октомври в „Строежа“, съобщават организаторите.
Музикантите от Нови Сад се събират още в годините на бивша Югославия, през годините претърпяват неколкократни раздели. Първата им официална изява на на живо е през 1978 г. в залата на Klub 24 в Нови Сад и веднага предизвиква силен шум и истински шок – персоналът на клуба решава да прекрати участието им, изпращайки тълпа от около 200 младежи вкъщи.
Дебютният албум Plitka poezija е издаден през 1980 г. и се счита за първия пънк рок албум на група от Сърбия. Вторият им и последен албум Strah od monotonije е издаден през 1981 г. В него музикантите се насочват към постпънк и даркуейв звученето, но скоро след излизането му се
Първата голяма ретроспективна изложба във Франция, посветена на испанския бароков художник Хосе де Рибера (1591-1652) приема от днес посетители в парижкия дворец "Пти Пале", съобщи АФП.
Представени са повече от сто творби на този "ужасен наследник" на Караваджо, когото съвременниците му смятат за още по-мрачен.
"За първи път, също и в световен мащаб, изложба показва цялата кариера на Рибера, не само вече много известния неаполитански период, но и римския период на неговата младост", обясни пред журналисти Аник Лемоан, директор на "Пти Пале" и един от двамата куратори на изложбата.
Хосе де Рибера е роден във Валенсия, но работи в Италия. На 15-годишна възраст се премества в Рим, а след това - в Неапол, където основава собствено ателие.
Той никога не се завръща в Испания и вицекралете (Неапол тогава принадлежи на испанската корона) се борят за
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмото издание на „Коледа" в зала 3 на НДК.
По традиция, на концерта ще прозвучи оратория „Коледа” на композитора и архитект Димитър Ненов (1901-1953). Именно на неговата рождена дата се провежда събитието всяка година. „Това е единствената коледна оратория от български композитор и единствената коледна оратория изобщо в музикалната култура на планетата, писана от професионален архитект“, разказа Камджалов.
Димитър Ненов завършва архитектура в Германия, след което учи в Полша и Италия, където се дипломира като музикант. Той е пръв музикален уредник на радио „София“ (1935-1937) и създател на фонотеката на радиото. В първата половина на 30-те години ръководи
На пети октомври, на Ротондата пред Историческия музе,й ще бъде поставено началото на старта на турнира по народни борби.
Привечер в градския парк за жителите и гостите на града концерт ще изнесат "Стоки бенд" и Сестри Диневи.