Испанският режисьор Педро Алмодовар сподели, че е "развълнуван до сълзи", получавайки почетната награда на кинофестивала в Сан Себастиан за творчеството си, което според организаторите се отличава с незабавно разпознаваем "визуален стил", предаде АФП.
Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата.
ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА
Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията.
Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.
Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.
Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.
Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под
Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София.
Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, т
Общо 57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино „Кино в длан”.
Награждаването на победителите в първия в България фестивал за филми, заснети с мобилни телефони, ще се състои на 30 ноември в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников – 1856“ в Шумен, съобщиха днес от културната институция.
Оттам отбелязват, че голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов.
Предвидени са награди за най-добър игрален филм, документален и анимационен филм, както и за най-добър филм на значима социална тема. Ще бъдат отличени и филми от новите категории на фестивала – най-добър филм за деца, най-добър филм на тема, свързана с приключения, спорт или екстремни преживявания. В деветото издание на фестивала „Кино в длан" за
Започна второто издание на Open Vratsa Festival, в който се включват хиляди жители и гости на Враца. В него участват над четиридесет артисти – музиканти, певци, художници, майстори, илюзионисти, грънчар, скулптур, фотограф и др.
„Тази година, освен съвременно изкуство и култура, представяме и традиционни занаяти. Поканили сме занаятчии от Враца и региона. Провеждаме голяма част от събитията в Етнографско-възрожденски комплекс „Софроний Врачански“ именно, за да популяризираме местната история и традиции“, каза Христо Христов – управител на Фондация „Отвори Враца“. Фондацията и Сдружение с нестопанска цел „Вола Опън Майнд“ са основни организатори. Христов информира, че над 700 души са се регистрирали в онлайн платформа за участие в томбола. Във Фейсбук има над 2 200 потребители, които са потвърдили присъствие, оч
"Киното ми е дало всичко", каза 75-годишният режисьор при получаването на наградата "Доностия" - едно от най-високите отличия на фестивала, който се провежда в Сан Себастиан от 1968 г.
"За мен киното е благословия или проклятие. Не мога да си представя друг вид живот, освен да пиша и да снимам непрестанно", добави Алмодовар на церемонията, на която присъства испанският министър-председател Педро Санчес.
Наградата "Доностия" е едно от малкото отличия, които липсваха на режисьора на "Всичко за майка ми" и "Говори с нея". Педро Алмодовар е носител на две награди "Оскар", пет "Гоя", четири "Сезар", Националната филмова награда на Испания и други.
В началото на септември режисьорът спечели и "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция за първия си англоезичен филм "Съседната стая" с Джулиан Мур и Тилда Суинтън, който в момента представя в Сан Себастиан.
"За цялата си кариера съм заснел 23 филма, някои по-добри от други, и всички те са мои и ми принадлежат, което е привилегия", каза още Алмодовар и допълни, че е "трогнат до сълзи" от награждаването си с "Доностия".
"Никога не съм се замислял по въпроса за таланта. Смятах, че имам призвание и че ако не можех да правя филми, щях да бъда най-нещастният човек във Вселената", каза още режисьорът.
Обявявайки избора на Педро Алмодовар за носител на наградата "Доностия", организаторите на фестивала казаха, че му я присъждат като признание за "артистичния талант и незабавно разпознаваемия визуален стил".
Почетна награда тази година беше присъдена и на американско-австралийската актриса Кейт Бланшет - другото лице на тазгодишния официален плакат, за кариера, обхващаща повече от 30 години и съчетаваща авторско кино и филми, насочени към широката публика.
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще продължи до 28 септември.
Спектакълът „Както ви харесва“ на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ ще участва на международния фестивал Interferences в Клуж.
Това съобщи на пресконференция преди премиерата на заглавието директорката на Театрално-музикалния продуцентски център във Варна Даниела Димова. Режисьор на пиесата от Уилям Шекспир е румънецът Габор Томпа, който поставя за първи път на българска сцена.
Премиерите на „Както ви харесва“ са утре и вдругиден. След това е предвидено още едно представление на варненска сцена на 2 ноември, а на 13 ноември трупата ще се представи на международния фестивал Interferences в Клуж, уточни Димова.
По думите й форумът, който е биенале, е изключително значим за цялата театрална общност на Европа. Нашето участие е голяма чест и отговорност, каза тя и благодари на организаторите от Държавния унгарски
Русенската опера ще представи "Трубадур" - от Верди, утре вечер в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева.
"Трубадур" е може би най-голямото пиршество за певци, създавано някога в историята на операта. Всяка от главните роли се е превърнала в емблема за съответния глас", казва Вълчева. Диригент на хора ще бъде Стелияна Димитрова-Хернани. Режисурата е на Асен Шопов, а художник е Иван Савов.
В ролята на граф Ди Луна ще се представи баритонът Александър Крунев, а като Леонора на сцената ще му партнира Владислава Гарвалова. В Азучена ще се превъплъти Андреана Николова, Манрико ще бъде Борис Луков, а Ферандо - Момчил Миланов. В спектакъла участват хор и оркестър на Русенската опера.
Кратко съдържание:
Първо действие – „
„Дни на индийската култура“ ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас.
На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. „Трупата, ръководена от Арупа Лахири, е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия – бхаратанатям, който се отличава със сложна игра на краката, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от индуиската митология“, разказват организаторите от Индийския съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток-Запад“.
По думите им танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин. Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата
Френският режисьор и носител на "Оскар" Мишел Азанависиюс разказва за Праведниците по времето на Холокоста в анимационния филм "Най-ценният товар", който вече е на голям екран във Франция, предаде АФП.
Азанависиюс, познат с работата си над "Артистът" (2011), казва, че е искал да подходи "деликатно", когато разказва на децата една почти невъзможна за разказване история.
Анимационният филм "Най-ценният товар" (La plus precieuse des marchandises) с продължителност 1 час и 21 минути, адаптиран по едноименната творба на Жан-Клод Грюмбер, беше включен в конкурсната програма на кинофестивала в Кан.
"Най-ценният товар" потапя зрителите в историята на беден дървар и съпругата му, които приютяват бебе, изхвърлено от един от многото влакове по пътя към нацистките лагери на смъртта.
"Очевидно е, че говорим за геноцида над евреите, Втората световна война, ла
Два дебюта ще има в романтичната опера „Лоенгрин“ на сцената на Софийската опера, съобщават от трупата. На 20 октомври – Даниел Острецов ще изпее своя първи Лоенгрин, а Гергана Русекова ще се превъплъти за първи път в ролята на Ортруд.
Същата вечер участват Цветана Бандаловска – като принцеса Елза фон Брабант, Венцеслав Анастасов в ролята на граф Фридрих фон Телрамунд, Бяртни Тор Кристинсон – крал Хайнрих Птицелов, Атанас Младенов – кралски вестител и Калин Душков – херцог Готфрид. На 26 октомври на сцената излизат Костадин Андреев – в ролята на Лоенгрин, Радостина Николаева – като принцеса Елза фон Брабант, Венцеслав Анастасов, Габриела Георгиева – като Ортруд, Бяртни Тор Кристинсон, Атанас Младенов, Калин Душков.
Участват оркестърът