Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27 септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница от III в. пр. Хр. , обявена от ЮНЕСКО за обект на световното културно-историческо наследство. Край село Свещари се намира и Демир Баба теке. Мястото е считано за свещено от 3000 години - първо за траките, после за християните и за мюсюлманите, посочи Мила Маринова.
Тя разказа, че сред най-големите забележителности в града е часовниковата кула, която датира от 1864 г. Построена е от тревненския майстор Тодор Тончев. Предполага се, че камбаната е донесена през 1731 г. от Унгария и е била използвана в старата кула. Друга голяма забележителност за Разград е джамията „Ибрахим паша“, която е включена в каталога на ЮНЕСКО, като третата по големина джамия на Балканите. Построена е през 1616 г. Джамията е един от най-красивите образци на класическата османска архитектура, добави Маринова.
Не силният, но продължителен дъжд и появилият се с него вятър не отказаха най-големите фенове, дошли да се забавляват още от самото начало на програмата във втория ден на Spice Music Festival 2024 и останали до почти 2 часа след полунощ.
В съботния ден програмата половин час по-късно с музикалните миксове на DJ Никита, който успя да подгрее събралото се множество за изпълненията на първия гост за вечерта David Tavare. Както съобщихме, поради непредвидени обстоятелства участието на английския изпълнител Гарет Гейтс бе изместено в петък.
Около 20 минути преди 20:00 ч. небето над Морска гара бе вече тъмно от облаци, започнаха да се чуват гърмежи и се появи силен вятър. Това наложи сцената да бъде допълнително обезопасена. Започналият дъжд принуди голяма част от дошлите по-рано гости на фестивала да се разотидат. Във фестивалната зона местата за скриване от дъжда не бяха
Японският пианист и композитор Хаято Сумино, който в момента е на турне, изнесе концерт в Париж, предаде АФП.
Предстоят му дати в Южна Корея, Германия и Швейцария. В началото на месеца той издаде и най-новия си албум Human Universe. Музикалната продукция включва както класически произведения, така и джаз и поп изпълнения.
Сумино, който е на 29 години, изгражда репутацията си в социалните мрежи и има над 1,4 милиона почитатели в канала си в Ютюб.
В Human Universe той за първи път изпълнява свои собствени композиции. „Вдъхнових се от древногръцката вяра, че небесните тела във Вселената създават звуци, хармония и музика“, разказва той пред АФП.
В албума са включени изпълнения на любимите му композитори - Бах и Шопен. Сумино се връща и към барока с Хенри Пърсел, а след това преминава към откъси от филмова музика, като тези на Ханс Цимер.
„Остава“ представя новата си песен „Мона Лиза“ преди традиционния голям концерт на открито.
На 11 септември групата ще отпразнува рождения си ден в „Маймунарника“, съобщават организаторите.
По думите им „Мона Лиза“ e първата свежа доза музика, която музикантите издават след албума „Кислород“. „Мона Лиза“ определено бележи началото на работата по новия албум на групата, а любовта изглежда отново ще заеме важно място в него, тя е едно от най-големите вдъхновения на Свилен Ноев, коментират от екипа .
„Това е една от най-любимите песни, които съм написал през последните години. Има много добре изразена мелодия на припева, а и текстът там също помага. Всеки път се стремя в текста да има нещо нетипично, а Мона Лиза<
Родената в Симеоновград художничка, която от години твори в Исландия - Тихомира Толева - Тия подреди първата си изложба в България. Тя гостува на галерия „Форум“ в Хасково, където тази вечер се открива изложението. Картините й са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд".
Нейната първа изложба у нас е вдъхновена от природата на северната островна държава, където живее повече от 17 години. В някои от творбите си тя използва вулканичен материал, включително и такъв от наскоро изригналия вулкан Рейкянес, затова казва, че буквално в Хасково е донесла частица от Исландия. "Използвала съм застинала лава от вулкан, който се активира сега и постоянно изригва. Казват, че този вид вулкани могат да продължават със стотици години", разказа художничката за нестандартната си идея да вложи в част от картините си вулканична лава.
Тия добави, че след като вулк
За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има две премиери в рамките на Празниците на изкуствата „Аполония“ и за първи път е програмиран сериал. В две поредни вечери режисьорът Павел Г. Веснаков представи първия епизод на сериала „Всичко за сина ми“ и игралния филм „Безветрие“.
„За първи път ми се случва да представям и филм, и сериал, а реакцията на публиката е много интересна за мен, защото по интересен начин темите и във филма, и в сериала се припокриват“, каза Павел Г. Веснаков.
Той отбеляза, че и в двата проекта става дума за едно разпаднало се семейство. В едната продукция историята е разказана по много достъпен за широката аудитория начин, а в другата е крайно радикална като подход. „И се надявам, че публиката ще бъде отворени сетива за по-крайния и по-художествено рискован начин на раз
В изложбата е поставен акцент и върху историята на туризма в Разградския край, на туристическо дружество „Буйна гора”, песни за туриста и планинарски песни и др.
„Изключително интересна и креативна бе идеята на колегата Даниела Първанова – библиотечен специалист отдел „Краезнание”, да включим в изложбата и магнити от красивите кътчета на родината и страните, които сме посещавали. Така нашите спомени се превърнаха в една много интересна и образователна виртуална разходка за всеки посетител“, обясни Мила Маринова.
Минчо Тодоров посвещава дебютната си самостоятелна изложба „Седем стъпки“ на 95-ата годишнина от рождението на Йордан Радичков.
Експозицията ще бъде открита на 22 октомври и ще продължи до 10 ноември в галерия „Нюанс“, съобщават организаторите.
Изложбата представлява амалгама между авторски пластики и рисунки и избрани цитати от произведения на писателя, отбелязват от екипа.
„Целта на изложбата е да се обърне внимание на четенето и как то да бъде стимулирано. Много често през годините съм откривал връзки между това, което правя и текстовете на Радичков, което доведе по естествен път до произведенията представени в тази изложба“, казват организаторите на експозицията.
По думите им важен акцент, също така, е и показването на цялостния процес на работа. Зрителите ще могат да видят подготвителни рисунки, макети в мащаб и
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов.
Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември в галерията. Поводът да гостува в Бялото градче е Денят на независимостта на България – 22 септември. „Поддържаме си нивото. Това е подобаващ начин да отбележим Деня на независимостта - да покажем достойнство на нацията, да покажем какво притежава българският народ“, коментира Иванов.
Изложбата „България и мозайките“ идва в Попово, след като е била изложена в Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага, обясниха домакините. Тя е реализирана от фондация „Балканско наследство“ през 2023 г. в сътрудничество с редица български музеи, нестопански организации и специалисти
"Мелерио" - най-старата бижутерска къща на планетата, излага в Манхатън, Ню Йорк, гривна с богата история, носена от най-известната кралица на Франция Мария-Антоанета, в опит да се утвърди в една от световните столици на лукса, предаде АФП.
Уникалното изделие, съставено от седем антични камеи, монтирани върху гривна с флорални мотиви от гранат и сребро, не е "разкошно дворцово бижу", но е "историческо", казва Лора-Изабел Мелерио, представител на 14-ото поколение на "Мелерио" (Mellerio dits Meller) и президент на френската бижутерска къща, основана през 1613 г.
Мелерио, която е и неин артистичен директор, разказва как далечният й предшественик Жан-Батист Мелерио около 1780 г. - юноша по това време, един ден се появява пред портите на двореца "Версай", за предложи изделията си.
Забелязан от Мария-Антоанета, която има вкус към Античността, Мелери
За втора поредна година се организира Международният хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи Наталия Неделчева, секретар на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“.
Тя каза, че участие са заявили общо 13 хорови състава, с над 350 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево.
Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, два на 5 октомври и два на 6 октомври.
„Тази година общините Шумен, Каспичан, Плиска ни съдействат по места, тъй като ще има два фестивални концерта в Мадара, на входа на музея, и в Плиска, в Голямата базилика", допълни Неделчева.
Тя каза още, че на 5 октомври програмата започва сутринта с концерт в храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в първата категория на фестивала - църковнославянски песнопения.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.
Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е част от програмата на културния институт „Събота в галерията“.
Националният военноисторически музей съхранява над 120 хиляди експоната, свързани с българската военна история, посочват организаторите. Основан е през 1916 г. като първи специализиран военноисторически музей у нас и притежава уникални колекции от оръжия, бойни знамена, бойни награди и лични вещи на български военачалници.
По време на лекцията посетителите ще могат да научат повече за богатата военна история на страната, за важната роля на музея и за това как той си сътрудничи с Художествената галерия в Казанлък.
Националният военноисторически музей е специален партньор в проекта на га
Посетителите могат да се запознаят с Винарска карта на България, карта с 500 археологически забележителности, туристическа карта с 525 интересни места в България и други библиотечни материали от отделите на библиотеката.
Световният ден на туризма е създаден от Световната организация по туризъм на ООН (UNWTO) през 1980 г. Идеята зад създаването му е да се повиши осведомеността за социалното, културното, политическото и икономическото въздействие на туризма и да се насърчат отговорни и устойчиви туристически практики.
Датата 27 септември била избрана, тъй като отбелязва годишнината от приемането на устава на UNWTO през 1970 година, важен момент в световната туристическа индустрия. Превръща се в ежегодносъбитие, отбелязвано в страни по целия свят.