Полският институт отбелязва 85 години от избухването на Втората световна война
Полският институт отбелязва 85 години от избухването на Втората световна война с прожекция на игралния филм „Докладът на Пилецки“ на режисьора Кшищоф Лукашевич. Събитието е тази вечер, съобщават организаторите.
В лентата участват Антони Павлицки, Карол Врублевски, Мариуш Якус, Паулина Хапко, Павел Папроцки, Пшемислав Вишински.
Войникът от Армия Крайова (нелегална военна организация) – капитан Витолд Пилецки, рискувайки живота си, съзнателно се оставя да бъде арестуван, за да бъде изпратен в концентрационния лагер Аушвиц
Полският институт отбелязва 85 години от избухването на Втората световна война с прожекция на игралния филм „Докладът на Пилецки“ на режисьора Кшищоф Лукашевич. Събитието е тази вечер, съобщават организаторите.
Театралната постановка „Не бях аз“, която е продължение на филма „Вчера“, ще бъде представена пред самоковската публика на 30 септември, в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“, съобщиха от екипа на културната институция.
Постановката разказва историята на главните герои Иван (Христо Шопов) и Дана. Те се срещат тридесет и пет години по-късно, в същото училище, в което някога са учили.
Тази среща е желана и от двамата, но отлагана с години, а сега съдбата ги събира отново, за да им даде шанс да се изправят един пред друг, да изрекат премълчаното и да разберат този таен с години копнеж дали е истина все още или е привилегия само на младостта, казват организаторите.
Автор е Владо Даверов, а режисьор - Лиза Шопова. Сценографията е на Анелия Райкова, музиката е на Кирил Маричков.
Мюзикълът „Книгата на мечтите“ ще бъде представен за трети път в зала 1 на НДК.
Събитието е на 29 ноември, съобщават от Fest Team.
„Книгата на мечтите“ разказва историята на млад мечтател, който открива силата на любовта и приятелството, за да преодолее предизвикателствата в живота си. В основата на мюзикъла стоят танцови изпълнения, музика и хореография, вплетени в историята на пътуващи циркови акробати.
Режисьор е Уест Хайлър, който работи заедно с българския екип – Ана Дончева, Ралица Мерджанова и Александър Чобанов. Композитори са Петя Данкова, Адриан Гугов и Александър Васев. Сценографията е на Елица Георгиева, а костюмите – на Сърджан Кръстевски.
Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна ще отбележи 80-годишнината на проф. Стоимен Стоилов с юбилейна изложба, съдържаща знакови произведения от различни периоди на неговото творчество.
Събитието е на 27 октомври и е под патронажа на кмета на града Благомир Коцев, с подкрепата на областния управител проф. Андрияна Андреева, съобщават от екипа на културната институция.
Художникът, който е носител на Хердерова награда, ще покаже в родния си град цикъла живопис „Човешките права” създаден и представен във Виена по време на среща на върха на Европейския съюз по случай 50-годишнината от подписването на Декларацията за правата на човека на ООН.
Публиката ще види както пастели, графики и рисунки от 80-те години на XX век, така и монументални живописни платна на Стоилов като „Фреска” от 2003 г. и „Средиземномо
Знакови места от Омуртаг показва изложба в града, подредена по повод Деня на народните будители – 1 ноември.
Експозицията е обща – творбите са предимно живопис, каза председателят на Народно читалище (НЧ) „Отец Паисий“ Славка Иванова.
Платната са изложени в залата на Обредния дом. Инициативата за изложбата е на дългогодишния специалист хуманитарни дейности и културен деятел в града Стойчо Тонев. Именно той се свързва с художника Ниязи Хасан и с подкрепата на общинското ръководство осъществяват идеята.
Показани са картини на местни художници, на творци, участвали в пленери в Омуртаг и дарявали свои произведения, както и такива на гостуващи автори, обясни Иванова.
От платната могат да се видят градски пейзажи, знакови места от някогашния Омуртаг. На други за застъпени вечни теми – като например „Майка в очакване“.
Френският късометражен филм "Жени на доброто" (Women of Virtue) и българският "Леванти" ще бъдат показани премиерно на 11 октомври в Културен дом НХК в Бургас. На събитието ще присъстват и техните режисьори, съобщават от културната институция в морския град.
Те са част от проекта „Четири сезона“, замислен първоначално като копродукция на България, Франция, Великобритания и Германия, но неосъществен заради пандемията от КОВИД-19. Като следствие на идеята обаче на екран са вече два късометражни филма. Единият е реализиран във Франция, а другият - в България и с подкрепата на Община Бургас, където преминават част от снимките, допълват от пресцентъра на градската администрация.
Между прожекциите на двата филма публиката ще може да се срещне лично и да разговаря с режисьори и продуценти на лентите - съответно Стефани Халфон от Франция и Ванина Кондова от Б
В лентата участват Антони Павлицки, Карол Врублевски, Мариуш Якус, Паулина Хапко, Павел Папроцки, Пшемислав Вишински.
Войникът от Армия Крайова (нелегална военна организация) – капитан Витолд Пилецки, рискувайки живота си, съзнателно се оставя да бъде арестуван, за да бъде изпратен в концентрационния лагер Аушвиц. Там той организира нелегално съпротивително движение на Армия Крайова и след 947 дни в лагера и дръзко бягство пише доклади, в които се опитва да информира света за Холокоста и други престъпления. Участва във Варшавското въстание и се сражава във Втория полски корпус на генерал Андерс в Италия. След завръщането си в Полша той е арестуван от комунистическите власти, брутално разпитван и осъден на смърт под предлог шпионаж. Присъдата е изпълнена на 25 май 1948 г. във Варшава. През 1990 г. капитан Пилецки е реабилитиран, а през 2006 г. президентът Лех Качински го награждава посмъртно с Ордена на белия орел. През 2013 г. капитанът е повишен в чин полковник. Британският историк професор Майкъл Фут нарежда Витолд Пилецки сред шестимата най-смели мъже на съпротивата по време на Втората световна война.
С разнообразна музикална програма на площад "Централен", ден преди празника на Пловдив, градът отбеляза 10-годишнината от избирането си за Европейска столица на културата.
През 2014 г. Пловдив беше обявен за Европейска столица на културата за 2019 г. , като имаше пет години за подготовка.
Водещ на събитието, което започна тази вечер в 18:30 часа, беше Стефан Щерев, а първи на сцената се качи един от създателите на Deep Zone Project - DJ Dian Solo.
В програмата също е триото от Нидерландия Kraak&Smaak, в което са Оскар де Йонг, Вим Плуг и Марк Кнеперс. Формацията е известна със звучене, съчетаващо жанрове като диско, фънк, електронна музика, инди, дийп хаус, соул и поп. Още с дебютния си албум Boogie Angst триото добива международна популярност, а в момента музикантите работят по своя седми албум.
Последен на сцената тази вечер ще излезе
Художникът от Търговище Румен Райнов подреди изложба в Художествената галерия „Никола Маринов“ по повод 60-ата си годишнина.
Експозицията „Пътища“ включва малко над 60 картини и шест цветни дървопластики, които отразяват творческите търсения на автора.
Изложбата откри директорът на галерията Пламен Проданов. Той посочи, че „Пътища“ е поредната самостоятелна изява на твореца в родния град, последната от която е била преди пет години.
За автора на изложбата и неговото творческо в резюме говори известният художник от Търговище проф. Димитър Чолаков. Той е и един от преподавателите на Райнов в Шуменския университет „Еп. Константин Преславски“.
„Художникът Румен Райнов е сред най-атрактивните местни творци. Контактен и естествен, той се вписва както с таланта си да изгражда едно ново живописно пространств
В България има много добри актьори и световни режисьори имат избор между големи таланти в кастингите за пиеси на международно ниво. Това е заявил актьорът и режисьор Джон Малкович, цитиран от Народния театър по повод предстоящия си ангажимент като гостуващ режисьор в най-голямата ни трупа.
През ноември е премиерата на антивоенната пиеса „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу, която Малкович поставя у нас. Идния месец той започва активна работа с избраните актьори.
Това е второто му гостуване в Народния театър след „В самотата на памуковите полета“ през 2023 г.
„В Народния театър „Иван Вазов“ имах възможността да избирам между поне четирима подходящи актьори за всяка една роля. Бях подготвен, че ще срещна толкова високо ниво поради ли
Чилийският колектив Cuerpo Sur, който създава поетични и ангажирани творби, в пряк контакт с реалността на своята държава, е водещ акцент в програмата на „Топлоцентрала“ през ноември, съобщават от регионалния център за съвременни изкуства.
На 5 ноември ще бъдат представени два спектакъла. Mínga de una casa en ruinas е буквално създаден с останките на разрушена къща, стотици дървени летви, използвани за градеж на къща, с които колективът Cuerpo Sur създава пространствено, визуално и звуково устройство, манипулирано от актрисата Ебана Гарин. С развитието на действието, тя разказва поредица от преплетени истории, сред които тази на собственото си семейство, което е трябвало да отиде в изгнание по политически причини. Въпросът е колко домове ще трябва да бъдат разрушени, за да разберем най-
Британският музей показва 97 гравюри на Пабло Пикасо, които представляват своеобразен личен дневник на художника от пристигането му в Париж до последните години от неговия живот, предаде АФП.
"Пикасо е направил около 2400 гравюри през цялата си кариера. Хората са по-запознати с картините му, така че ние решихме да покажем, че гравюрата е важна част от неговото творчество", каза кураторката на изложбата Катрин Даунт пред АФП.
Експозицията, озаглавена "Пикасо: Гравьорът", се открива с офорт от 1904 г., наречен "Оскъдно ядене". Пет години по-рано, когато е само на 17 години, Пикасо създава първата си гравюра "Левичарят".
Испанският художник продължава да изследва почти всички техники на гравиране: офорт, суха игла, литография, акватинта и линогравюра, посочва Катрин Даунт. В ранните си творби той се интересува от хората, които го заобикал
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите.
Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й.
Тази година близо 50 веч ...
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие.
„Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Полският институт отбелязва 85 години от избухването на Втората световна война
Полският институт отбелязва 85 години от избухването на Втората световна война с прожекция на игралния филм „Докладът на Пилецки“ на режисьора Кшищоф Лукашевич.Събитието е тази вечер, съобщават организаторите.
Полският институт отбелязва 85 години от избухването на Втората световна война с прожекция на игралния филм „Докладът на Пилецки“ на режисьора Кшищоф Лукашевич. Събитието е тази вечер, съобщават организаторите.
В лентата участват Антони Павлицки, Карол Врублевски, Мариуш Якус, Паулина Хапко, Павел Папроцки, Пшемислав Вишински.
Театралната постановка „Не бях аз“, която е продължение на филма „Вчера“, ще бъде представена пред самоковската публика на 30 септември, в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“, съобщиха от екипа на културната институция.
Постановката разказва историята на главните герои Иван (Христо Шопов) и Дана. Те се срещат тридесет и пет години по-късно, в същото училище, в което някога са учили.
Тази среща е желана и от двамата, но отлагана с години, а сега съдбата ги събира отново, за да им даде шанс да се изправят един пред друг, да изрекат премълчаното и да разберат този таен с години копнеж дали е истина все още или е привилегия само на младостта, казват организаторите.
Автор е Владо Даверов, а режисьор - Лиза Шопова. Сценографията е на Анелия Райкова, музиката е на Кирил Маричков.
Мюзикълът „Книгата на мечтите“ ще бъде представен за трети път в зала 1 на НДК.
Събитието е на 29 ноември, съобщават от Fest Team.
„Книгата на мечтите“ разказва историята на млад мечтател, който открива силата на любовта и приятелството, за да преодолее предизвикателствата в живота си. В основата на мюзикъла стоят танцови изпълнения, музика и хореография, вплетени в историята на пътуващи циркови акробати.
Режисьор е Уест Хайлър, който работи заедно с българския екип – Ана Дончева, Ралица Мерджанова и Александър Чобанов. Композитори са Петя Данкова, Адриан Гугов и Александър Васев. Сценографията е на Елица Георгиева, а костюмите – на Сърджан Кръстевски.
Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна ще отбележи 80-годишнината на проф. Стоимен Стоилов с юбилейна изложба, съдържаща знакови произведения от различни периоди на неговото творчество.
Събитието е на 27 октомври и е под патронажа на кмета на града Благомир Коцев, с подкрепата на областния управител проф. Андрияна Андреева, съобщават от екипа на културната институция.
Художникът, който е носител на Хердерова награда, ще покаже в родния си град цикъла живопис „Човешките права” създаден и представен във Виена по време на среща на върха на Европейския съюз по случай 50-годишнината от подписването на Декларацията за правата на човека на ООН.
Публиката ще види както пастели, графики и рисунки от 80-те години на XX век, така и монументални живописни платна на Стоилов като „Фреска” от 2003 г. и „Средиземномо
Знакови места от Омуртаг показва изложба в града, подредена по повод Деня на народните будители – 1 ноември.
Експозицията е обща – творбите са предимно живопис, каза председателят на Народно читалище (НЧ) „Отец Паисий“ Славка Иванова.
Платната са изложени в залата на Обредния дом. Инициативата за изложбата е на дългогодишния специалист хуманитарни дейности и културен деятел в града Стойчо Тонев. Именно той се свързва с художника Ниязи Хасан и с подкрепата на общинското ръководство осъществяват идеята.
Показани са картини на местни художници, на творци, участвали в пленери в Омуртаг и дарявали свои произведения, както и такива на гостуващи автори, обясни Иванова.
От платната могат да се видят градски пейзажи, знакови места от някогашния Омуртаг. На други за застъпени вечни теми – като например „Майка в очакване“.
Френският късометражен филм "Жени на доброто" (Women of Virtue) и българският "Леванти" ще бъдат показани премиерно на 11 октомври в Културен дом НХК в Бургас. На събитието ще присъстват и техните режисьори, съобщават от културната институция в морския град.
Те са част от проекта „Четири сезона“, замислен първоначално като копродукция на България, Франция, Великобритания и Германия, но неосъществен заради пандемията от КОВИД-19. Като следствие на идеята обаче на екран са вече два късометражни филма. Единият е реализиран във Франция, а другият - в България и с подкрепата на Община Бургас, където преминават част от снимките, допълват от пресцентъра на градската администрация.
Между прожекциите на двата филма публиката ще може да се срещне лично и да разговаря с режисьори и продуценти на лентите - съответно Стефани Халфон от Франция и Ванина Кондова от Б
Войникът от Армия Крайова (нелегална военна организация) – капитан Витолд Пилецки, рискувайки живота си, съзнателно се оставя да бъде арестуван, за да бъде изпратен в концентрационния лагер Аушвиц. Там той организира нелегално съпротивително движение на Армия Крайова и след 947 дни в лагера и дръзко бягство пише доклади, в които се опитва да информира света за Холокоста и други престъпления. Участва във Варшавското въстание и се сражава във Втория полски корпус на генерал Андерс в Италия. След завръщането си в Полша той е арестуван от комунистическите власти, брутално разпитван и осъден на смърт под предлог шпионаж. Присъдата е изпълнена на 25 май 1948 г. във Варшава. През 1990 г. капитан Пилецки е реабилитиран, а през 2006 г. президентът Лех Качински го награждава посмъртно с Ордена на белия орел. През 2013 г. капитанът е повишен в чин полковник. Британският историк професор Майкъл Фут нарежда Витолд Пилецки сред шестимата най-смели мъже на съпротивата по време на Втората световна война.
С разнообразна музикална програма на площад "Централен", ден преди празника на Пловдив, градът отбеляза 10-годишнината от избирането си за Европейска столица на културата.
През 2014 г. Пловдив беше обявен за Европейска столица на културата за 2019 г. , като имаше пет години за подготовка.
Водещ на събитието, което започна тази вечер в 18:30 часа, беше Стефан Щерев, а първи на сцената се качи един от създателите на Deep Zone Project - DJ Dian Solo.
В програмата също е триото от Нидерландия Kraak&Smaak, в което са Оскар де Йонг, Вим Плуг и Марк Кнеперс. Формацията е известна със звучене, съчетаващо жанрове като диско, фънк, електронна музика, инди, дийп хаус, соул и поп. Още с дебютния си албум Boogie Angst триото добива международна популярност, а в момента музикантите работят по своя седми албум.
Последен на сцената тази вечер ще излезе
Художникът от Търговище Румен Райнов подреди изложба в Художествената галерия „Никола Маринов“ по повод 60-ата си годишнина.
Експозицията „Пътища“ включва малко над 60 картини и шест цветни дървопластики, които отразяват творческите търсения на автора.
Изложбата откри директорът на галерията Пламен Проданов. Той посочи, че „Пътища“ е поредната самостоятелна изява на твореца в родния град, последната от която е била преди пет години.
За автора на изложбата и неговото творческо в резюме говори известният художник от Търговище проф. Димитър Чолаков. Той е и един от преподавателите на Райнов в Шуменския университет „Еп. Константин Преславски“.
„Художникът Румен Райнов е сред най-атрактивните местни творци. Контактен и естествен, той се вписва както с таланта си да изгражда едно ново живописно пространств
В България има много добри актьори и световни режисьори имат избор между големи таланти в кастингите за пиеси на международно ниво. Това е заявил актьорът и режисьор Джон Малкович, цитиран от Народния театър по повод предстоящия си ангажимент като гостуващ режисьор в най-голямата ни трупа.
През ноември е премиерата на антивоенната пиеса „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу, която Малкович поставя у нас. Идния месец той започва активна работа с избраните актьори.
Това е второто му гостуване в Народния театър след „В самотата на памуковите полета“ през 2023 г.
„В Народния театър „Иван Вазов“ имах възможността да избирам между поне четирима подходящи актьори за всяка една роля. Бях подготвен, че ще срещна толкова високо ниво поради ли
Чилийският колектив Cuerpo Sur, който създава поетични и ангажирани творби, в пряк контакт с реалността на своята държава, е водещ акцент в програмата на „Топлоцентрала“ през ноември, съобщават от регионалния център за съвременни изкуства.
На 5 ноември ще бъдат представени два спектакъла. Mínga de una casa en ruinas е буквално създаден с останките на разрушена къща, стотици дървени летви, използвани за градеж на къща, с които колективът Cuerpo Sur създава пространствено, визуално и звуково устройство, манипулирано от актрисата Ебана Гарин. С развитието на действието, тя разказва поредица от преплетени истории, сред които тази на собственото си семейство, което е трябвало да отиде в изгнание по политически причини. Въпросът е колко домове ще трябва да бъдат разрушени, за да разберем най-
Британският музей показва 97 гравюри на Пабло Пикасо, които представляват своеобразен личен дневник на художника от пристигането му в Париж до последните години от неговия живот, предаде АФП.
"Пикасо е направил около 2400 гравюри през цялата си кариера. Хората са по-запознати с картините му, така че ние решихме да покажем, че гравюрата е важна част от неговото творчество", каза кураторката на изложбата Катрин Даунт пред АФП.
Експозицията, озаглавена "Пикасо: Гравьорът", се открива с офорт от 1904 г., наречен "Оскъдно ядене". Пет години по-рано, когато е само на 17 години, Пикасо създава първата си гравюра "Левичарят".
Испанският художник продължава да изследва почти всички техники на гравиране: офорт, суха игла, литография, акватинта и линогравюра, посочва Катрин Даунт. В ранните си творби той се интересува от хората, които го заобикал
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.