„Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-рия фестивал „Златна роза“ във Варна. Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и призът за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът получи и наградата на публиката.
Френско-канадската анимационна поредица "Големите шпионки" (Totally Spies) ще бъде адаптирана в американски сериал с актриси от плът и кръв по Амазон прайм видео, а британският сериал "Остри козирки" ще бъде претворен в игрален филм по Нетфликс, предаде АФП.
Игралната версия на "Големите шпионки" трябва да се появи в края на 2025 г.
За излизането на филма "Остри козирки" все още не е определена дата.
Това съобщиха от Banijay Group, родителската компания на Banijay Entertainment - световен лидер в аудиовизуалната продукция, по време на представянето на полугодишните си резултати.
Игралният сериал "Големите шпионки" ще бъде заснет в САЩ. Изпълнителен продуцент ще бъде американският комедиен актьор Уил Феръл. Едноименната анимационна поредица се излъчва от 2001 г. в продължение на шест сезона и има световен успех. Сега сериа
Интересното за нашата група е, че всички композираме, казаха на пресконференция в Боровец изпълнителите от Швеция и Норвегия Буге Веселтофт (пиано), Дан Берглунд (бас) и Магнус Йострьом (барабани), обединени в „Римден трио“. Тази вечер по време на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ групата ще представи песни от най-новия си албум.
Музикантите посочиха, че във формацията всеки дава най-доброто от себе си. Пианистът Буге Веселтофт разказа историята на триото. Искал да изпълнява типична скандинавска музика, поканил двамата си колеги да се присъединят към него и така триото се формира в 90-те години на XX век.
Музикантите казаха, че репетират и в Швеция, и в Норвегия, но са основно в Стокхолм, „където намерим най-доброто кътче спираме и репетираме“.
От "Римден трио" посочиха, че са били наскоро в Румъния, като са участвали във фестивали.
Комедията на ужасите „Бийтълджус Бийтълджус“ на Майкъл Кийтън и Уинона Райдър е филм номер 1 в Северна Америка, като през този уикенд е спечелил 110 млн. щатски долара, съобщава ЮПИ.
На второ място е „Дедпул & Върколака“ със 7,2 млн. щатски долара, на трето - „Рейгън“ с 5,2 млн. щатски долара, на четвърто - „Пришълецът: Ромул“ с 3,9 млн. щатски долара и на пето - „Никога повече“ с 3,8 млн. щатски долара.
Топ класацията се допълва от филмите: The Forge под номер 6 с 2,9 млн. щатски долара, „Туистърс“ под номер 7 с 2,3 млн. щатски долара, „Мигни два пъти“ под номер 8 с 2,2 млн. долара, „Аз, проклетникът 4“ под номер 9 с 1,8 млн. долара и The Front Room под номер 10 с 1,7 млн. долара.
Седмият по ред филм от поредицата "Пришелецът" - "Пришелецът: Ромул" застана начело на зрителския интерес, сочат обобщените данни от киносалоните у нас.
Развиващото се действие между това от филмите от 1979 и 1986, в което космически колонисти срещат враждебни същества, докато чистят изоставена космическа станция, са гледали вече 11 037 зрители и приходите са 160 822 лева.
На втора позиция след три седмици начело е "Дедпул & Върколака". Забърканият с много пиперлив хумор филм с Райън Рейнолдс и Хю Джакман в главните роли е гледан вече от 133 260 зрители и има 1 976 054 лева от билети.
Трето място заема драмата "Никога повече", създадена по бестселъра на Колийн Хувър. Представянето на домашното насилие по провокативен начин, през любовта, саможертвата и себепознаването с
Много е важно това, което ни давате, защото така ще продължим още поне трийсетина години, каза Атанас Пенев на публиката в зала 1 на НДК.
На 20 ноември бе първият от двата концерта, с които „Б.Т.Р.“ постави точка на турнето по случай своята 30-годишнина. Хиляди почитатели пяха със своите любимци, които в продължение на повече от два часа представиха най-доброто от репертоара на групата, .
Вечерта мина с „Цвете от луната“, „Ела“, „Защо“, „Върни се“, „Няма връщане назад“, „Там, където“, „Елмаз и стъкло“, „Да погледна в теб“. Имаше и няколко емоционални акцента, които бяха посрещани от феновете с продължителни аплодисменти.
„Кирил Маричков беше един огромен човек, един стълб, един музикант и отно
Специалната награда на журито е за филма „Клопка“ на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.
Призът за режисура е за Павел Г. Веснаков. Неговият филм „Безветрие“ получи още признанието на младежкото жури, както и отличието на Община Варна. На церемонията бе съобщено, че той е номиниран за Европейските филмови награди.
За най-добър късометражен филм бе признат „Влечугите“ на Кристина Спасовска, копродукция на България и Франция. Журито присъди и два почетни диплома на лентите „Две по две“ на Андрей Паунов и „Никол“ на Елена Тончева, която бе отличена и с наградата на Филмаутор за млади творци, връчена за първи път на фестивала.
Третата статуетка „Златна роза“, присъждана за телевизионни сериали, тази година е за „Тревожност“. Изпълнителният продуцент Бойко Боянов припомни, че той скоро ще бъде на екран.
За първи път бе обявен и диплом за специални постижения. Той е за Ивелина Минева – за работата й като художник на филмите „Триумф“, „Клопка“ и „Сватба“. Първата награда за музика на фестивала „Златна роза“ получи Петър Дундаков за гръцко-българската продукция „Отдалечаване“.
Колективна изложба на участници в петнадесетото издание на Националния пленер по живопис "Шуменско плато" беше открита на втория етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен.
На церемонията присъства зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, която връчи грамоти за участие на авторите в изложбата.
Във форума се включиха десет художници. Петима от тях от Шумен и петима от други градове.
В пленера и изложбата участваха Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: проф. Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и проф. Спартак Паскалевски.
Организатори на Националния пленер по живопис "Шуменско плато" са Община Шумен и Дружеството на шуменските художници. Съгласно статута на плене
Квартет "Корназов/Дюпа“, „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър излизат на сцената на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ в курортен комплекс Боровец в последната вечер на събитието, съобщават организаторите.
Музиката на Георги Корназов (тромбон), Армел Дюпа (пиано), Васил Хаджигрудев (контрабас) и Атанас Попов (барабани) дават воля на въображението, мелодиите и хармониите в авторската си изпълнения, с които завладяват публиката.
След тях на сцената излиза групата „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър. Това е първата концертираща група, достигнала до финала на „Великобритания търси таланти“.
„Джайв eйсис“ се е утвърдила като номер едно джайв и суинг формация в родината си. Секстетът изнася средно по 300 концерта на година и работи с музиканти като Ван Морисън и Кийли Смит, посочват организаторите на събитие
Филмът „Перперикон“ на Българската национална телевизия (БНТ) получи награда на деветото издание на Международния фестивал за туристически филми в Измир, Турция. Това съобщават от обществената телевизия.
Отличието е в категория „Туристически документални филми“.
Сценарист на „Перперикон“ е Иво Иванов, а режисьор – Мишо Ланджев. Продукцията за древния скален тракийски град в Източните Родопи е заснет от операторите Алекс Самунджи и Андрей Аспарухов, а водещ е Благой Бойчев.
Филмът разказва за древното светилище Перперикон и връщането на изчезналия град към нов живот, отбелязват от БНТ.
„Тук траките се прекланяли пред бог Дионис и митичния Орфей. Със своето славно минало Перперикон е благословен да съхранява душите на смъртното и тайнствата на безсмъртното в Родопа планина“, допълват от БНТ.
&b
Над 350 хористи от 13 формации от България и Румъния участваха във второто издание на Международен хоров фестивал „Земя на славни предци“ в Нови пазар.
Във фестивалната програма те проведоха концерти на четири различни сцени в област Шумен. Хоровете бяха от Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, съобщиха от Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев - 1872".
Първият концерт от програмата се проведе в църквата „Св. Параскева” в Нови пазар, където бяха представени изпълненията на църковна музика.
По-късно, на 5 октомври участниците се запознаха с местните исторически забележителности и положиха цветя пред паметника на Христо Ботев в града. След това се състоя официалното откриване на фестивала и формациите от втора категория – светска музика представиха своите изпълнения в зрителната зала на НЧ „Христо
Новата директорка на Фестивала на американското кино в Довил, Франция, обяви, че френско-ливанският тромпетист Ибрахим Маалуф вече не е член на журито, поради „неразположение в екипа“, свързано с вълната #АзСъщо (#MeToo), предаде АФП.
В интервю за френския вестник „Трибюн диманш“ директорката Од Eсбер съобщи, че е „взела трудното решение да отстрани Ибрахим Маалуф от журито“ и поясни:
„Присъствието на Ибрахим Маалуф ставаше все по-проблематично за гладкото и спокойно протичане на фестивала, който празнува своята 50-годишнина, който е и моето първо издание, и който искам да ръководя с яснота и прозрачност“. Отстраняването на Маалуф се случва по-малко от две седмици преди началото на фестивала, планиран да се проведе от 6 до 15 септември.
Преди няколко години Ибрахим Маалуф беше обвинен в сексуално посегателство сре
Директорът на Националния филмов център – Петър Тодоров, връчи приза за пълнометражен дебют на Яна Лекарска, режисьор на „Защото обичам лошото време“.
Наградата на Съюза на българските филмови дейци е за при „Триумф“, а гилдия „Критика“ отличи късометражната продукция „Свиждане“ на Веселин Бойдев и пълнометражната „Сватба“ на Магдалена Ралчева.