В Сливен на 27 септември ще бъде открита обновената постоянна експозиция "Старият Сливен от палитрата на Добри Добрев" в къща „Миркович“. Това съобщиха от Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен.
В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“. Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес.
Това казва световната оперна прима Анджела Георгиу, броени часове преди оперната гала, заедно с Националния филхармоничен оркестър и диригента Найден Тодоров. Събитието е на 10 ноември в зала „България“.
„Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката“, казва сопраното.
Анджела Георгиу разказва и за незабравимите си срещи с български колеги:
Италианският оперен певец Фабио Армилиато, участвал във филм на Уди Алън, ще гостува на сцената на Културен дом НХК с рецитала "Кантанго", който съчетава тангото и италианската традиция на белкантото, съобщават организаторите от "Арт ателие".
В „Кантанго“ участват още пианистът Фабрицио Моката, Стоян Караиванов на бандонеон, актрисата Цветана Горкиева и Симфониета-Враца с диригент Христо Павлов.
По думите на Армилиато рециталът "Кантанго" прави опит да покаже хронологията в развитието на модерното танго пеене от Тито Скипа до Карлос Гардел.
"Живял дълго време в Буенос Айрес, италианският певец и композитор Тито Скипа е бил влюбен в аржентинското танго. Тази своя любов той предал и на ученика си Карлос Гардел, който мечтаел да стане прочут оперен певец. Поддържал приятелства с оперни величия като Енрико Карузо, Тита Руфо, Артуро Тосканини и т.н., но
Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.
Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам.
“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.
Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.
“През 2023 търговията
Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо фабер“. То продължава от 1 до 30 септември в пространствата на фондация „Джорджо Чини“ на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция, разказват от българския екип.
Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с историята на творбите и техните автори.
Темата „Пътешествието на живота“ кани посетителите да изследват основната роля на ръчно изработените предмети в ежедневието. То включва 10
Виждал съм доста груби неща в живота си, за съжаление, това казва Джон Малкович в отговор на въпрос дали след това, което се случи на премиерата на „Оръжията и човекът“ в Народния театър е загубил част от вярата си в доброто и в човека.
„Тъжно е, но мисля, че това е една много забавна и чаровна пиеса, с много богати и интересни български герои. Така че това ме натъжава. Това е жалко. Още през лятото ми казаха, че това може да е спорно представление. Тогава казах на театъра: „Слушайте, тази година вероятно няма да мога да направя друга пиеса, защото е твърде късно да избера нещо и да го подготвя. Но, разбира се, че ще се радвам да го направя, ако искате да продължим и такова е решението на Народния театър, което аз уважавам. И съм много щастлив, че го направих. Мисля, че ако публика дойде и гледа,
Галерията притежава 101 произведения, дело на бележития сливенски художник, педагог и изследовател Добри Добрев (1898 – 1973). В съхраняваните живописни композиции е представено историческото и културно минало на Сливенска област – творбите пресъздават облика на града през първата половина на изминалия век, а също и измененията, настъпили в него, както и характерните за местното население занаяти и поминък, начин на живот и редица бележити личности – културни дейци и общественици, оставили значима диря в историята на града и региона от периода.
През 70-те години на изминалия век описаните творби са организирани в постоянна изложба – „Старият Сливен“, позиционирана в къща „Миркович“, обект на Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен. През настоящата година тази постоянна експозиция бе осъвременена, съгласно съвременните стандарти в сферата на музейното дело.
Проектът за нейното цялостно обновяване бе фокусиран върху представянето на тази живописна сбирка по атрактивен, интригуващ и разбираем за различни типове публики начин. За постигането на тази цел бяха осъществени промени в селекцията от произведения, създадени информационни и рекламни материали, както и тематична сувенирна линия.
Обновената експозиция дава възможност за по-задълбочено запознаване с творчеството на един от най-значимите сливенски художници и миналото на града чрез обособяването на творбите в подтеми, поставянето на акценти върху част от тях и включването на предмети, несвойствени за експозиционните пространства в родните галерии, но отразяващи аспекти от миналото на града.
Проектът бе реализиран с помощта на специалисти от РИМ „Д-р Симеон Табаков“ – Сливен. партньор на културната институция по проекта, и експерти в сферата на музейното дело. Обновяването на постоянната експозиция е осъществено с финансовата подкрепа на Министерство на културата.
Вдъхновението в музиката идва от най-различни страни, но най-вече от работа. То е свързано с рутина и дисциплина, с това да си готов да седнеш, да пишеш и да сортираш ценните идеи.
Това каза в интервю контрабасистът Васил Хаджигрудев, който представи премиерно във Варна своя авторски албум „Секстет“. По думите му това е мнение и на негови колеги, професионални музиканти, които са споделяли, че също разчитат не на вдъхновението, а на работата.
Албумът „Секстет“ е записан през 2021 г. заедно с музикантите Росен Захариев - тромпет, Арнау Гарофе - тенор саксофон, Димитър Льолев - алт саксофон, Владислав Мичев - тромбон, тромпет, бас и Борислав Петров - барабани. Всички композиции и аранжименти са на Хаджигрудев. Във Варна в състава на алт саксофон свири Иван Йорданов.
По думите на автора албумът се разпространява във всички платф
Френският режисьор Клод Льолуш, който е на 86 години, каза във Венеция, че няма намерение да спира да твори и работи, предаде АФП.
Най-новата му продукция Finalement ще бъде представена тази вечер на кинофестивала в италианския град, като преди това Льолуш ще бъде отличен на форума със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award.
„Докато имам идеи, ще продължавам да работя“, каза той на пресконференция във Венеция. „Много добре знам, че на моята възраст във всеки един момент може да ми кажат да спра. Засега обаче мозъкът ми работи доста добре“, допълни французинът.
В най-новия му филм, който е 51-ви в кариерата му, участват Кад Мерад, Елза Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.
Продукцията проследява изпитанията и премеждията на Лино, блестящ адвокат, изигран от
„Тоя талант не бива да се губи“. Това казал Владимир Димитров-Майстора, виждайки творбите на едва 15-годишния Стоян Венев. Той пръв открива таланта на даровития младеж и го насочва към училище в София. Днес отбелязваме 120 години от рождението на това „талантливо момче“, чието име днес се нарежда сред най-именитите художници.
ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА 120-ГОДИШНИНАТА
Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ представя изложба „120 години от рождението на Стоян Венев – български художник, живописец, карикатурист и график“. Експозицията ще бъде открита на 23 септември и може да бъде разгледана до 23 октомври.
Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев бе открита снощи в художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил.
РАБО
Певецът Арканджело д’Анджело и Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ подариха на публиката една музикална разходка с концерта „По вълните на Ривиерата“.
Под диригентската палка на маестро Левон Манукян, който е новият директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград, и съпровода на оркестъра, французинът с италиански корени и финалист от “Гласът на България” за 2023 година изпълни френски, италиански и американски песни.
Той развълнува присъстващите в залата на Общинския културен център с изпълнението си на „Хубава си, моя горо“ и „Я кажи ми, облаче ле, бяло“.
„Не мога да ви оставя, без да ви изпея тази изключително красива българска песен, за да ви кажа „благодаря““, обърна се към зрителите Арканджело и подкани всички в залата заедно да пеят с не
Национална филателна изложба с международно участие „Добрич Филекс 2024 ще се проведе от 9 до 24 октомври в Регионалната библиотека на града, съобщават от пресцентъра на “Български пощи”.
Изложбата ще се открие на 9 октомври. Тя е посветена на 150–ата годишнина на Всемирния пощенски съюз и 145–ата годишнина на „Български пощи“.
По време на този културен форум ще бъдат представени традиционна филателия, пощенска история, тематика, максимафилия и др. от български и международни филателисти.
В рамките на празниците ще бъдат валидирани атрактивни филателни издания - пощенската карта „Добрич Филекс 2024“,пощенска марка „150 г. Всемирен пощенски съюз“, малотиражно издание „Опазване на околната среда“ и др.
По време на събитието ще работи щанд на „Българска филатели
Богатата колекция на Сливенската галерия наброява над 7000 експоната.