NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Композиторът Ангел Котев : В САЩ аплодираха българска рапсодия като на поп концерт
4954
Цветни аспекти

Композиторът Ангел Котев : В САЩ аплодираха българска рапсодия като на поп концерт

Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция. Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света

| 26 Септември 2024, 19:55 ч.
Композиторът Ангел Котев : В САЩ аплодираха българска рапсодия като на поп концерт
Композиторът Ангел Котев : В САЩ аплодираха българска рапсодия като на поп концерт
Снимка © Красимир Михайлов / БТА

Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.

Изложба под мотото „От традиция към новаторство“ е подредена в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата (НИХЗИ) в Орешак. Експозицията е в рамките на Фестивала на съвременната българска керамика  и представя керамични произведения на 39 български автори от цялата страна. 

Организатор на мероприятието е екипът на секция „Керамика“ към Съюза на българските художници. Фестивалът е ежегодно събитие, което се провежда от 2017 г. , като заменя традиционната Спиридонова изложба в залите на СБХ.

Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак е първото  място извън София, в което фестивалът гостува.

„Приветстваме горещо идеята на организаторите от екипа на секция „Керамика“ към Съюза на българските художници, в лицето на д-р Елена Виденова, за това фестивалът да тръгне

Австралийската звезда и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет е смятана за една от най-добрите актриси на своето поколение - почитателите й познават добре нейните "гъвкави" превъплъщения както в независими филмови продукции, така и в холивудски блокбастъри. Малко в сянка обаче за широката публика сякаш остава нейното друго амплоа - на театралната актриса Кейт Бланшет, която след 6-годишно отсъствие отново ще се завърне на сцената.

Завръщането си към театъра 55-годишната австралийска звезда ще направи на лондонска сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов. Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в театър "Барбикан" в британската столица от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г. 

Догодина ще станат шест години от последната театрална изява на Бланшет в Лондон. През 2019 г., непосредствено преди пандемията от КОВИД-1

Завистниците умират, завистта – никога. Който печели време, е спечелил всичко. От всички безумия, най-голямото е да се опиташ да направиш света по-добро място.

Това са само част от афоризмите на Молиер, останали непреходни във времето и увековечени в творчеството на френския драматург, режисьор и актьор (1622-1673).

„Буржоата благородник“ влиза в афиша на Сатирата, в режисьорската интерпретация на Бойка Велкова.

„Пиесата е изключително актуална, без да е от най-познатите и най-масовите заглавия на Молиер. За сметка на това е много смешна и хаплива, представя човека такъв, какъвто е бил, какъвто е в момента, и какъвто ще продължава да бъде – не можещ да се откъсне от собствения си егоизъм“, казва драматургът Михаил Тазев. 

Галерия "Сердика" представя изложба с творби от фонда си по повод своята 10-а годишнина. Експозицията ще бъде открита на 13 ноември, информират организаторите.

"Галерия "Сердика" е представяла и ще продължи да представя на скъпата си публика, както автори на класическата живопис и скулптура, така и на модерното, съвременно българско изкуство“, казват от екипа.

Галерията е открита в края на 2014 година. Тя е част от дружеството „Пазари Възраждане“ ЕАД към Столична Община. Намира се на територията на най-големия и най-стар пазар - Женски пазар. Откриването на галерията през 2014 година е дело на тогавашния кмет Йорданка Фандъкова, зам.-кмета Тодор Чобанов и посланика на Израел към 2014 година – Шаул Камиса Раз.

/ВСР

Музиката на Ценко Минкин е с фантазия, хрумвания, в нея има експеримент. Това каза композиторът Ясен Козев. Днес Минкин, който е председател на Съюза на българските композитори (СБК), навършва 65 години.

„Ценко Минкин е един позитивен, весел човек, поет в общия смисъл на думата, включително в музиката, и е чудесен другар. Музиката му е такава“, посочи Козев. По думите му Минкин винаги се опитва да е в синхрон с обстоятелствата, да има мир и да защитава всичко, в което вижда талант и перспектива.

По думите на Ясен Козев Ценко Минкин е отговорен човек и приятел, както и „весел композитор“, който пише различни форми - и по-леки, и по-големи, и оркестрови, и камерни, и театрални. „.Той е широка палитра талант“, допълни Козев. В момента той е председател на управителния съвет на сдружението за колективно управление на авторски п

Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света. Той е главен диригент на няколко симфонични оркестъра в Америка и на няколко в Европа“, казва Ангел Котев.

Посочва, че оркестърът под ръководството на Росен Миланов е изпълнил творбата му по един изключителен начин: „По един негов типичен начин, изразявайки своето отношение към съдържанието, което съм вложил. За мен това е много ценно – че друг човек интерпретира по свой начин музиката, която съм написал“.

Споделя, че концертът в САЩ го е изпълнил с голяма радост: „И, до известна степен, това беше неочаквано, но приемът беше много топъл изключителен. Получих много възторжени отзиви от местната преса. В две големи интервюта заедно с маестро Миланов имах възможност да обясня за характерните ритми на българската музика – така наречените неравноделни тактове“.

Допълва, че фестивалът продължава през цялото лято и в него участват водещи музиканти от цял свят, които изпълняват най-различни програми със симфонична, оперна и оперетна музика, мюзикъли, джаз.

„В тази музика като композитор съм излял най-различни чувства – на любов към нашата страна, на преклонение пред героизма, моето вътрешно усещане за съдбата на България – за тези повече от 1300 години, в които сме били и на върха, и в низините, и победители, и победени. Минали сме през всички възможни състояния, които човек може да си представи. Но, в крайна сметка, сме излизали победители. Тоест, светлината, победата е била нашето постижение, нашия живот, нашият краен резултат на съществуване“, казва композиторът.

Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.

Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.

Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.  

България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.

По думите му жителите и гост

Спектакълът „Цар Лъв“ се завръща на 23 октомври на сцената на зала 1 на НДК, съобщават от „Монте мюзик“ и Държавната опера във Варна.

Продукцията пренася в Африка, където в сила е законът на джунглата, но и там доброто и злото съжителстват в образите на представителите на дивия свят, които сами решават кое от двете да изберат за себе си.

„Цар Лъв“ оживява на професионална сцена с оркестрация на Данко Йорданов. Сценичен консултант е Петко Бонев, диригент – Страцимир Павлов, костюми – Ася Стоименова, сценично движение и пластика – Анна Пампулова, 3D mapping – Лора Руневска. 

„Ние трябва много искрено и достъпно да пресъздадем тази изключителна музикално-сценич

Анджелина Джоли се превъплъщава в образа на прочутата оперна певица Мария Калас във филм, чиято световна премиера е днес на кинофестивала във Венеция, съобщават Асошиейтед прес и АФП. 

"Мария" е сред 21-те филма, включени в конкурсната програма. 

Анджелина Джоли е играла зла кралица, военен кореспондент, хакер, международен шпионин и социопат, а сега добавя към филмовата си биография и оперна певица.

При това не коя да е оперна певица - Джоли е в ролята на легендарното сопрано Мария Калас в новия филм на чилийския режисьор Пабло Лараин. 

Лараин - редовен участник на кинофестивала във Венеция, продължава да изследва животите на известни жени, белязани от трагични истории. През 2016 г. режисьорът представи "Джаки" - филмов портрет на Джаки Кенеди с Натали Портман в главната роля.

През 2021 г. Пабло Лараин се завърна във Венеция с Кр

Реставрация на творбата „Нощна стража“, създадена през 1642 г. от нидерландския художник Рембранд ван Рейн, започна пред посетителите на музея „Райксмузеум“ в Амстердам, предаде Ройтерс .

Осем специалисти работят по една от най-известните картини на Рембранд, като използват различни техники и изкуствен интелект. Процесът се извършва пред посетителите на музея в остъклено пространство. Целта на експертите е да отстранят слой лак върху шедьовъра, за да разкрият оригиналния цвят. 

„Рембранд рисува с много ясен контраст между светлината и сенките. Това обаче не е очевидно в картината „Нощна стража“. Затова смятам, че след като бъде реставрирана, тя ще придобие много по-голяма дълбочина и фигурите в картината ще оживеят“, каза директорът на музея Тако Дибиц.

Експертите започват да се подготвят да работата по карти

Предизвикалият противоречия документален филм „Руснаци на война“ няма да бъде представен пред публика, съобщиха снощи от Цюрихския филмов фестивал (ЦФФ), като посочиха причини, свързани със сигурността, предаде Франс прес.

Руско-канадската режисьорка Анастасия Трофимова също няма да пътува до Цюрих „с оглед на ситуацията“, съобщиха организаторите в кратко изявление, публикувано в социалната мрежа "Екс" и добавиха, че филмът ще остане в документалния конкурс.

„Филмовият фестивал в Цюрих реши да не показва филма публично“ „от съображения за сигурност“, посочиха те.

„За ЦФФ сигурността на публиката, гостите, партньорите и нашите екипи е абсолютен приоритет“, се казва в изявлението, без да дават подробности за конкретните причини за това решение.

Фестивалът в Торонто също се позова на „заплах

Той е автор и на химна на джаз фестивала в Боровец.

„Написах тази рапсодия преди доста време. И тогава беше реализирана със симфоничния оркестър на БНР, диригент на записа в радиото беше Найден Тодоров. По-късно рапсодията, заедно с други мои неща, беше предложена на маестро Росен Миланов и беше харесвана от него. Така стана връзката за концерта отвъд Океана“, казва още Ангел Котев. След Щатите той получава поръчка да запиша още две неща – за камерна музика Има поръчка и за симфонично произведение в Истанбул – за студентски оркестър. „Връзката ми с Истанбул датира от няколко години, когато написах рапсодия номер 4 за един много интересен оркестър от осем дами, които свирят на няколко вида флейти“, добавя маестрото.

Ангел Котев е професионален композитор. Роден е на 15 септември 1951 г. в София. Завършва през 1977 г. Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”) със специалност „Композиция“ при проф. Александър Райчев.

Пише в различни жанрове – симфонична, балетна, камерна, вокална, филмова, детска и електронно-акустична музика.

Повечето от произведенията му са изпълнени и записани в националното радио. Балетът „Бариерата” (по едноименната новела на Павел Вежинов) е поставена от Маргарита Арнаудова и „Арабеск” през 1983 г. Играе се четири сезона и е определен в „Енциклопедията за Балет” като първият български балет на съвременна тема. По случай 40-годишнината на „Арабеск” му е поръчан балета „Прозрението на камъка” (със сюжет, почерпен от скулптурния парк на Густав Вигеланд в Осло – Норвегия). Поставен е през 2008 г. от Боряна Сечанова и Олеся Пантикина.

Рапсодия номер 1 – “Българска рапсодия” е написана по поръчка на американския диригент Йънг Хо Пак за Младежкия калифорнийски симфоничен оркестър и се изпълнява в поредица от концерти през 1997 г. в САЩ. 

Автор – Даниел ДимитровОператор – Красимир МихайловВидео кадри от САЩ – Капка КотеваМонтаж – Валя Ковачева

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Метарезерви – вариации на метамодерни теми
Колективната изложба „Метарезерви – вариации на метамодерни теми" ще бъде открита на втория етаж на художествена галерия „Eлена Kарамихайлова” в Шумен на 14 ...
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г.
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г. Върху девет постера са изложени данни и снимки от фонд ...
Аниматроник „съживява“ динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда
Природонаучният музей в Пловдив показва новата визия и обновяването на видео стената в зала „Динозаври“, съобщиха от музейната институция. От 20 до 24 ноември в Регион ...
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен от 12 ное ...
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през който наблюдавам света. Това каза Греди Асса, който тази вечер откри новата си eкспозиция в столичнат ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП. От 2025-26 г. 41-годишният италианец щ ...
С официална церемония откриват възстановената след пожар катедрала „Нотр Дам“ в Париж
На 7 декември парижката катедрала „Нотр Дам" ще бъде открита официално с церемония, на която реч ще произнесе френският президент Еманюел Макрон, предадоха АФП и ДПА. Ден по ...
Airbnb предлага състезание в гладиаторски игри в Колизеума
На платформата за краткосрочно отдаване под наем „Еърбиенби“ (Airbnb) се появи обявява за състезание в гладиаторски игри, съобщи АНСА. Тя бе пусната от Луций (главният ...
Тикер в 06:00 ч.
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съще ...
Начало Цветни аспекти
4954
Цветни аспекти

Композиторът Ангел Котев : В САЩ аплодираха българска рапсодия като на поп концерт

Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев.Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.

| 26 Септември 2024, 19:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Композиторът Ангел Котев : В САЩ аплодираха българска рапсодия като на поп концерт
Композиторът Ангел Котев : В САЩ аплодираха българска рапсодия като на поп концерт
Снимка © Красимир Михайлов / БТА

Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.

Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света. Той е главен диригент на няколко симфонични оркестъра в Америка и на няколко в Европа“, казва Ангел Котев.

Изложба под мотото „От традиция към новаторство“ е подредена в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата (НИХЗИ) в Орешак. Експозицията е в рамките на Фестивала на съвременната българска керамика  и представя керамични произведения на 39 български автори от цялата страна. 

Организатор на мероприятието е екипът на секция „Керамика“ към Съюза на българските художници. Фестивалът е ежегодно събитие, което се провежда от 2017 г. , като заменя традиционната Спиридонова изложба в залите на СБХ.

Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак е първото  място извън София, в което фестивалът гостува.

„Приветстваме горещо идеята на организаторите от екипа на секция „Керамика“ към Съюза на българските художници, в лицето на д-р Елена Виденова, за това фестивалът да тръгне

Австралийската звезда и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет е смятана за една от най-добрите актриси на своето поколение - почитателите й познават добре нейните "гъвкави" превъплъщения както в независими филмови продукции, така и в холивудски блокбастъри. Малко в сянка обаче за широката публика сякаш остава нейното друго амплоа - на театралната актриса Кейт Бланшет, която след 6-годишно отсъствие отново ще се завърне на сцената.

Завръщането си към театъра 55-годишната австралийска звезда ще направи на лондонска сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов. Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в театър "Барбикан" в британската столица от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г. 

Догодина ще станат шест години от последната театрална изява на Бланшет в Лондон. През 2019 г., непосредствено преди пандемията от КОВИД-1

Завистниците умират, завистта – никога. Който печели време, е спечелил всичко. От всички безумия, най-голямото е да се опиташ да направиш света по-добро място.

Това са само част от афоризмите на Молиер, останали непреходни във времето и увековечени в творчеството на френския драматург, режисьор и актьор (1622-1673).

„Буржоата благородник“ влиза в афиша на Сатирата, в режисьорската интерпретация на Бойка Велкова.

„Пиесата е изключително актуална, без да е от най-познатите и най-масовите заглавия на Молиер. За сметка на това е много смешна и хаплива, представя човека такъв, какъвто е бил, какъвто е в момента, и какъвто ще продължава да бъде – не можещ да се откъсне от собствения си егоизъм“, казва драматургът Михаил Тазев. 

Галерия "Сердика" представя изложба с творби от фонда си по повод своята 10-а годишнина. Експозицията ще бъде открита на 13 ноември, информират организаторите.

"Галерия "Сердика" е представяла и ще продължи да представя на скъпата си публика, както автори на класическата живопис и скулптура, така и на модерното, съвременно българско изкуство“, казват от екипа.

Галерията е открита в края на 2014 година. Тя е част от дружеството „Пазари Възраждане“ ЕАД към Столична Община. Намира се на територията на най-големия и най-стар пазар - Женски пазар. Откриването на галерията през 2014 година е дело на тогавашния кмет Йорданка Фандъкова, зам.-кмета Тодор Чобанов и посланика на Израел към 2014 година – Шаул Камиса Раз.

/ВСР

Музиката на Ценко Минкин е с фантазия, хрумвания, в нея има експеримент. Това каза композиторът Ясен Козев. Днес Минкин, който е председател на Съюза на българските композитори (СБК), навършва 65 години.

„Ценко Минкин е един позитивен, весел човек, поет в общия смисъл на думата, включително в музиката, и е чудесен другар. Музиката му е такава“, посочи Козев. По думите му Минкин винаги се опитва да е в синхрон с обстоятелствата, да има мир и да защитава всичко, в което вижда талант и перспектива.

По думите на Ясен Козев Ценко Минкин е отговорен човек и приятел, както и „весел композитор“, който пише различни форми - и по-леки, и по-големи, и оркестрови, и камерни, и театрални. „.Той е широка палитра талант“, допълни Козев. В момента той е председател на управителния съвет на сдружението за колективно управление на авторски п

Посочва, че оркестърът под ръководството на Росен Миланов е изпълнил творбата му по един изключителен начин: „По един негов типичен начин, изразявайки своето отношение към съдържанието, което съм вложил. За мен това е много ценно – че друг човек интерпретира по свой начин музиката, която съм написал“.

Споделя, че концертът в САЩ го е изпълнил с голяма радост: „И, до известна степен, това беше неочаквано, но приемът беше много топъл изключителен. Получих много възторжени отзиви от местната преса. В две големи интервюта заедно с маестро Миланов имах възможност да обясня за характерните ритми на българската музика – така наречените неравноделни тактове“.

Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.

Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.

Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.  

България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.

По думите му жителите и гост

Спектакълът „Цар Лъв“ се завръща на 23 октомври на сцената на зала 1 на НДК, съобщават от „Монте мюзик“ и Държавната опера във Варна.

Продукцията пренася в Африка, където в сила е законът на джунглата, но и там доброто и злото съжителстват в образите на представителите на дивия свят, които сами решават кое от двете да изберат за себе си.

„Цар Лъв“ оживява на професионална сцена с оркестрация на Данко Йорданов. Сценичен консултант е Петко Бонев, диригент – Страцимир Павлов, костюми – Ася Стоименова, сценично движение и пластика – Анна Пампулова, 3D mapping – Лора Руневска. 

„Ние трябва много искрено и достъпно да пресъздадем тази изключителна музикално-сценич

Анджелина Джоли се превъплъщава в образа на прочутата оперна певица Мария Калас във филм, чиято световна премиера е днес на кинофестивала във Венеция, съобщават Асошиейтед прес и АФП. 

"Мария" е сред 21-те филма, включени в конкурсната програма. 

Анджелина Джоли е играла зла кралица, военен кореспондент, хакер, международен шпионин и социопат, а сега добавя към филмовата си биография и оперна певица.

При това не коя да е оперна певица - Джоли е в ролята на легендарното сопрано Мария Калас в новия филм на чилийския режисьор Пабло Лараин. 

Лараин - редовен участник на кинофестивала във Венеция, продължава да изследва животите на известни жени, белязани от трагични истории. През 2016 г. режисьорът представи "Джаки" - филмов портрет на Джаки Кенеди с Натали Портман в главната роля.

През 2021 г. Пабло Лараин се завърна във Венеция с Кр

Реставрация на творбата „Нощна стража“, създадена през 1642 г. от нидерландския художник Рембранд ван Рейн, започна пред посетителите на музея „Райксмузеум“ в Амстердам, предаде Ройтерс .

Осем специалисти работят по една от най-известните картини на Рембранд, като използват различни техники и изкуствен интелект. Процесът се извършва пред посетителите на музея в остъклено пространство. Целта на експертите е да отстранят слой лак върху шедьовъра, за да разкрият оригиналния цвят. 

„Рембранд рисува с много ясен контраст между светлината и сенките. Това обаче не е очевидно в картината „Нощна стража“. Затова смятам, че след като бъде реставрирана, тя ще придобие много по-голяма дълбочина и фигурите в картината ще оживеят“, каза директорът на музея Тако Дибиц.

Експертите започват да се подготвят да работата по карти

Предизвикалият противоречия документален филм „Руснаци на война“ няма да бъде представен пред публика, съобщиха снощи от Цюрихския филмов фестивал (ЦФФ), като посочиха причини, свързани със сигурността, предаде Франс прес.

Руско-канадската режисьорка Анастасия Трофимова също няма да пътува до Цюрих „с оглед на ситуацията“, съобщиха организаторите в кратко изявление, публикувано в социалната мрежа "Екс" и добавиха, че филмът ще остане в документалния конкурс.

„Филмовият фестивал в Цюрих реши да не показва филма публично“ „от съображения за сигурност“, посочиха те.

„За ЦФФ сигурността на публиката, гостите, партньорите и нашите екипи е абсолютен приоритет“, се казва в изявлението, без да дават подробности за конкретните причини за това решение.

Фестивалът в Торонто също се позова на „заплах

Допълва, че фестивалът продължава през цялото лято и в него участват водещи музиканти от цял свят, които изпълняват най-различни програми със симфонична, оперна и оперетна музика, мюзикъли, джаз.

„В тази музика като композитор съм излял най-различни чувства – на любов към нашата страна, на преклонение пред героизма, моето вътрешно усещане за съдбата на България – за тези повече от 1300 години, в които сме били и на върха, и в низините, и победители, и победени. Минали сме през всички възможни състояния, които човек може да си представи. Но, в крайна сметка, сме излизали победители. Тоест, светлината, победата е била нашето постижение, нашия живот, нашият краен резултат на съществуване“, казва композиторът.

Той е автор и на химна на джаз фестивала в Боровец.

„Написах тази рапсодия преди доста време. И тогава беше реализирана със симфоничния оркестър на БНР, диригент на записа в радиото беше Найден Тодоров. По-късно рапсодията, заедно с други мои неща, беше предложена на маестро Росен Миланов и беше харесвана от него. Така стана връзката за концерта отвъд Океана“, казва още Ангел Котев. След Щатите той получава поръчка да запиша още две неща – за камерна музика Има поръчка и за симфонично произведение в Истанбул – за студентски оркестър. „Връзката ми с Истанбул датира от няколко години, когато написах рапсодия номер 4 за един много интересен оркестър от осем дами, които свирят на няколко вида флейти“, добавя маестрото.

Ангел Котев е професионален композитор. Роден е на 15 септември 1951 г. в София. Завършва през 1977 г. Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”) със специалност „Композиция“ при проф. Александър Райчев.

Пише в различни жанрове – симфонична, балетна, камерна, вокална, филмова, детска и електронно-акустична музика.

Повечето от произведенията му са изпълнени и записани в националното радио. Балетът „Бариерата” (по едноименната новела на Павел Вежинов) е поставена от Маргарита Арнаудова и „Арабеск” през 1983 г. Играе се четири сезона и е определен в „Енциклопедията за Балет” като първият български балет на съвременна тема. По случай 40-годишнината на „Арабеск” му е поръчан балета „Прозрението на камъка” (със сюжет, почерпен от скулптурния парк на Густав Вигеланд в Осло – Норвегия). Поставен е през 2008 г. от Боряна Сечанова и Олеся Пантикина.

Рапсодия номер 1 – “Българска рапсодия” е написана по поръчка на американския диригент Йънг Хо Пак за Младежкия калифорнийски симфоничен оркестър и се изпълнява в поредица от концерти през 1997 г. в САЩ. 

Автор – Даниел ДимитровОператор – Красимир МихайловВидео кадри от САЩ – Капка КотеваМонтаж – Валя Ковачева

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Метарезерви – вариации на метамодерни теми
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г.
Аниматроник „съживява“ динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Под прожектора
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
Калейдоскоп
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.