Художничката Велислава Гечева откри първата си самостоятелна изложба във Варна. Тя представя колекция живописни платна, озаглавена „Тихи напасвания“, в галерия A&G Art meeting.
Юрий Ковачев подрежда нова изложба в столичната галерия „Минерва“.
Експозицията живопис ще бъде открита на 12 ноември и ще продължи до 8 декември, съобщават организаторите.
Юрий Ковачев е роден през 1961 г. в Русе. Първият му учител е художникът Кирил Станчев. През 1990 г. завършва Университета по архитектура, строителство и геодезия в София с магистърска степен по архитектура. През периода 1992-1998 г. работи като асистент-професор, след което напуска университета, за да посвети живота си на живописта. През 2000 г. Ковачев прави първата си самостоятелна изложба. Негови картините са притежание на частни колекции и публични институции в страна и чужбина.
/ВСР
Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.
Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.
„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа.
По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.
Сред участниците в акцията са какт
Ървин Уелш е отменил посещението си в София поради непредвидени семейни обстоятелства, научи от екипа на кино-литературния фестивал „Синелибри“.
Двадесет години след първото си идване у нас шотландският писател трябваше да гостува отново, за да представи и новото издание на „Трейнспотинг“ и документален филм за него („Избери Ървин“), режисиран от Иън Джефрис.
Десетото издание на „Синелибри“ продължава с ново италианско кино и спомен за Ромен Гари.
Между 21 и 24 октомври, в сътрудничество с посолството на Франция и Френския институт, в София ще се състои поредица от дискусии и филми „Спомен за Гари“ като част от честванията на 145-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Франция и България. На 21 окт
Изложба с произведения на Ясен Гюзелев ще бъде представена в галерия „Арте“. Експозицията може да бъде разгледана от 29 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.
„Колкото и дълго да гледаш рисунките на Ясен Гюзелев, потънал в перипетиите и детайлите им, все не ти стига, чувстваш се привлечен от нещо изплъзващо се и неуловимо. Въпреки че художникът е типичен илюстратор, предан на занаята си: изкуството му, ценено по цял свят, се ражда и живее между страниците на книгата. Освен когато реши за кратко да го пренесе по различни поводи (в случая кръгла годишнина) в галерията и тя да се превърне във „Вавилонската библиотека“. Според едноименния разказ на Борхес, библиотеката е модел на вселената – ние обитаваме, герои сме на безкраен текст, който не спираме да четем, въпреки че никога не може да бъде прочетен“, казва доц. Георги Лозан
Група „Колдплей“ издаде 10-ия си студиен албум Moon Music, който породи смесени рецензии, но феновете им остават верни.
Албумът съдържа 10 песни, предимно оптимистичен поп, примесен с фънк, електро и афробийт. Темите са главно любовни, като се намесва космическо измерение. Те са ефирни и мечтателни, с дълги инструментални части.
Moon Music започва с едноименната песен, която е с артистичната атмосфера от ранните им хитове, като прераства в нежна пиано балада. Следва водещият сингъл feelslikeimfallinginlove, типичен поп, напомнящ за A Sky Full of Stars от 2014 г. и Something Just Like This от 2017 г. Jupiter и Good Feelings са жизнеутвърждаващи химни.
Професионалните отзиви за Moon Music са предимно със забележки. Най-позитивни са на „Ню мюзикъл експрес“, според които албумът демонстрира „силата на музиката да преодолява бурите в жи
Произведенията, главно пейзажи, са създадени специално за варненската публика след поканата за гостуване, отправена от галеристите Анна Халамян и Герхард Хорнман, каза авторката. Това са моменти и впечатления от обикновени неща в живота, които събирам и превръщам после в картини, добави тя. Местата, които е изобразила, са във Варна, Обзор, Шкорпиловци и Балчик.
Вдъхновяват я морето и крайбрежието, светлината и водата. Светлината за нея е метафора на яснота и посока. Казва, че тя минава по различен начин през пейзажите й. Някъде е дифузна, което се дължи на отдръпването на боя, а при други е ясна и категорична, вижда се в отраженията и във водата. За нея светлината носи радост и се надява зрителите да я усетят. Във водата я привлича движението и промяната, която носи. На платното я рисува и чрез техниката енкаустика, която наподобява водна повърхност.
Според художничката природата и светлината около морето създават усещане за хармония, а човешките фигури в картините й са в синхрон с пейзажа и внушават спокойствие. Не рисува от натура, а събира впечатления, които остават дълго в съзнанието, и се старае после да ги подреди и напасне. От тези усещания черпи и мотото на изложбата. В забързаното ни време си правя фотографии от местата, но после не ги пресъздавам буквално, а следвам по-скоро емоцията от тях, обясни тя.
Велислава Гечева е родена през 1986 г. в София, където живее и работи. Завършила е живопис в Националната художествена академия, има специализация в Академията за изящни изкуства в Мачерата, Италия. Правила е самостоятелни изложби в България и Италия. През 2012 г. получава наградата за млад живописец с обещаващо развитие на Фондация „Едмонд Демирджиян“, има и награда за постижения в изкуството и дизайна на "Сосиете Женерал Експресбанк" и НХА.
Първоначално е започнала с фигуративна живопис, сподели тя. По-късно, търсейки други по-екологични методи на изразяване, започва да работи с енкаустика, което я отвежда към абстракцията, но сега се връща към маслената живопис. В изложбата е включила и автопортрет, който е завършен скоро.
„Нямам търпение да се срещна с любимата ми родна публика. Подготвили сме много изненади за нашия концерт, а освен мен и естонската пианистка Аве Вагнер, на сцената ще се изяви прекрасното сопрано Румяна Костова, с която ще изпълним популярната сцена от първо действие на операта „Бохеми" на Пучини".
Това казва тенорът Марин Йончев дни преди първия си самостоятелен оперен концерт у нас.
„Ще бъде изцяло класически стил на рецитал – глас и пиано. На рояла ще ми акомпанира моята дългогодишна колежка Аве Вагнер. В първата част ще представим произведения на един от любимите ми композитори Франческо Паоло Тости. След което се отправяме на музикално пътешествие в Южна Италия, за да изпълним няколко красиви неаполитански канцонети. Втората част от концерта сме посветили на сериозния оперен репертоар, включвайки
Необходима е по-голяма активност, за да се гледа повече българското кино в чужбина. Продуцентите трябва да присъстват на световните фестивали и пазари на филми каквито има в Берлин, Кан и т.н., за да намерят нашите продукции своите купувачи и дистрибутори. Такова мнение изрази директорът на Бюро „Творческа Европа“ в България Камен Балкански, който днес представи нови възможности за финансиране в рамките на кинофестивала „Златна роза“.
Програмата „Творческа Европа Медиа“ помага за разпространението на киното на Стария континент чрез финансиране на дистрибутори, които предлагат продукции от чужди държави, поясни той. В България почти 90 процента от европейските филми, които виждаме на екраните, са с подкрепата на програмата. По думите му българското кино, което не е добре познато, не е толкова търсено от разпространителите в Европа, въпр
„ХаХаХа ИмПро театър“ се завръща за трета поредна година с представления на открито в „ХаХаХа на пейка`24“ тази вечер в парка „Заимов“, съобщават от трупата.
Предстоят три импровизационни спектакъла със свободен достъп и на открито, на нестандартни локации. Естеството на импровизационния театър и създаването на истории на момента позволява на трупата да представи три различни спектакъла, които няма да бъдат повторени никога повече, разказват от екипа.
Всеки спектакъл ще бъде обявяван в деня на представянето му, а конкретната локация ще бъде изяснявана непосредствено преди започването, на принципа на флашмоб. Подробна информация за всяко представление ще може да бъде намерена в социалните мрежи и сайта на театъра в деня на събитието.
В представленията участват Ивайло Ро
Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП.
От 2025-26 г. 41-годишният италианец ще ръководи поне две постановки всеки сезон като втория човек след музикалния директор Яник Незе-Сеген.
Рустиони се е съгласил на тригодишен мандат, съобщиха от Метрополитън опера в сряда. През следващия сезон той ще дирижира постановките на „Дон Жуан“ и „Андре Шение“, през 2026-27 г. - „Бохеми“ и „Тоска“ на Пучини, а през 2027-28 г. - нова постановка на „Симон Боканегра“ на Верди.
„Всичко това започна благодарение на химията между оркестъра и мен и хора и мен“, казва Рустиони. „Това е може би най-добрият оперен оркестър на планетата по отношение на енергията, радостта от свиренето и отдадеността“, допълни
Изложбата „Бестиарият на Лем според Мроз“ гостува в Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха от там. Събитието ще се проведе утре и е организирано от Полския институт в София.
Станислав Лем е един от най-известните полски писатели в света, преведен на 41 езика и издаван в милиони екземпляри. Литературният жанр, в който Станислав Лем постига най-големи успехи и който той прекрасно използва, прославя и издига до художествени висоти, е научнофантастичният роман, поясняват още от библиотеката.
Творчеството на Лем е световен феномен, с огромна сила на въздействие и роля във формирането на културата. В кръга на неговите интереси попадат и се разискват такива значими теми като етичните проблеми, свързани с появата на самоосъзнати роботи и изкуствен интелект, както и правни проблеми, породени от постиженията на съвременната медицина, добавят
Велислава Гечева работи и като преподавател в Профилираната гимназия за изобразителни изкуства „Професор Николай Райнов“ в София. Тя каза, че получава много вдъхновение от ежедневието, благодарение на рисуването и контакта с учениците. Държи най-много децата да усвоят класическите техники и да могат да изразяват емоция чрез наученото.