Японската компания за видеоигри и игрови конзоли "Нинтендо" (Nintendo) ще отвори идната седмица вратите на своя музей. Там феновете на видеоиграта "Супер Марио" (Super Mario) и портативните конзоли "Геймбой" (Game Boy) и "Суич" (Switch), както и на други емблематични заглавия на компанията, ще могат да получат допълнителна представа за историята и дейността на един от най-известните производители на игри в света, предаде Ройтерс.
Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.
Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.
Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.
По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.
„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс
Второто издание на Street Music Fest ще състои на 27, 28 и 29 септември (петък, събота и неделя) на площад „Славейков“ в София.
Цветният и весел форум ще събере на едно място любителска музика, стрийтарт, фотография, танцови и театрални изпълнения, стендъп, и много други улични и градски форми на изкуство, съобщават организаторите от от Mish Mash Fest.
По думите им, освен нови участници, фестивалът ще представи и нов формат – програма от миниконцерти на многобройни локации, които имат за цел да настанят уличната музика буквално из целия град. Амбицията на организаторите е с времето фестивалът да обхване локации из целия град и постепенно да се превърне в празник на уличните, любителски и независими артисти.
Откриването е с музикална програма.
На сцената ще излезе Дидо
Изложба на участниците в 24-тото издание на пленера „Св. Лука“ беше открита в незавършената част на художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“ в Кюстендил.
Тази година в пленера участват Гергана Минкова, Димитър Каратонев, професор Димитър Чолаков, Матей Матеев, Миглена Александрова, Надя Петрова, Петър Беляшки, Слав Недев, Тереза Зиковска и Цветелина Стефанова.
"По време на пленера се случиха добри неща – събраха се едни хора, които се познават, състуденти, съквартиранти, съзаклятници. Открита беше и изложба на Даниел Атанасов в Кюстендил – събитие от национален мащаб. Родиха се и тези картини, които показваме днес в кюстендилската галерия", каза организаторът на пленера-кюстендилският художник Георги Андонов. "Радваме се, че продължава едно събитие, с което и ние оставаме в бъдещото със създадените от нас творби", изтъкнах
Людмил Георгиев и галерия „Графикарт“ ще участват в първото международно изложение за съвременно изкуство в София Sofia Art Fair, което ще се проведе от 3 до 6 октомври в „София тех парк“. Това съобщиха от екипа на галерията.
„Людмил Георгиев, член на кръга „Графикарт“ и един от най-изявените ни съвременни графици, ще покаже дръзки цветове, различни форми и експериментални техники в своите нови графични творби от цикъла „Моите градини“, които ще бъдат подредени в индивидуална експозиция в павилион F3 на форум „Джон Атанасов“ в „София тех парк“ на 4 октомври“, разказват организаторите.
Галерия „Графикарт“ също ще участва в изложението и ще представи останалата част от кръга „Графикарт“ - Васил Колев-Vassilo, Емануела Ковач, Бранко Николов и Веселин Дамянов&n
Мюзикълът „Песен за теб“ на младата композиторка Мина Ефремова ще има премиера тази вечер на сцената на кино-театър „Освобождение”, съобщават организаторите.
По думите им, по време на концертния спектакъл, в който саунд и мултимедия ще се влеят в приказния свят на песента, главните герои Мо – звездата на училището, и талантливите Ал и Вики ще се състезават в конкурс за най-добра песен на училището. Училищната история е по сценарий от Теодора Пиперевска.
Участват артисти, тийнейджъри и младежи от театрални школи в София – Валентин Попов, Йонко Димитров, Мария Славея Велкова, Божидар Иванов, Даниел Астарджиян, Тияна Ценова, както и китаристът Пламен Бояджиев. Режисьор е Борис Лапшов, а танцовите сцени са подготве
Разположен в Уджи, в близост до централата на компанията в Киото, музеят подчертава многобройните трансформации на "Нинтендо", която е основана през 1889 г. като производител на традиционни японски карти за игра "ханафуда" (hanafuda), а сега е световен гигант в сектора на видеоигрите.
Шигеру Миямото, който е създател на "Супер Марио" и в момента е във висшето ръководство на компанията, посочи, че музеят има за цел да задълбочи разбирането за компанията.
Музеят, който отваря врати за обществеността на 2 октомври, се намира на мястото на фабрика, където са се произвеждали карти за игра, както и център за ремонт на продукти.
Билетите за следващите две седмици вече са разпродадени.
Освен емблематични устройства, произведени от компанията, посетителите ще могат да видят и нейни по-малко известни продукти като бебешката количка "Мамаберика" (Mamaberica) и принтера "Копилас" (Copilas).
Майката на покойната операторка Халина Хъчинс бойкотира световната премиера на филма „Ръжда“ на филмов фестивал в Полша в сряда, казвайки, че смята това за опит на Алек Болдуин „несправедливо да се възползва“ от смъртта на дъщеря й, предаде Асошиейтед прес.
Премиерата на уестърна е на Международния фестивал за операторско майсторство Energa Camerimage в полския град Торун три години след като Хъчинс бе застреляна на снимачната площадка.
Болдуин изпълнява главна роля и е съпродуцент на филма „Ръжда“. Той насочва пистолет към операторката Халина Хъчинс по време на репетиция на снимачната площадка край Санта Фе през октомври 2021 г. Пистолетът гръмва и я убива, като ранява режисьора Джоел Соуза. Болдуин твърди, че е дръпнал ударника, не и спусъка, а пистолетът е стрелял.
Премиерата на филма бе посветена на Хъчинс. &b
В Плевен тази вечер станаха известни победителите в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. На концерт-спектакъл на сцената на зала „Емил Димитров“ в Народно читалище „Съгласие 1869“ бяха представени дванадесетте песни, избрани за финалния етап.
На „Земята с любов да спасим“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки, текст на Катя Кирянова, бе присъдена първата награда на журито. Песента събра и вота на публиката и получи и нейния приз.
На второ място е класирана песента „Вълшебно е моето детство“ – музика, текст и аранжимент Емил Струнджев. На трето място журито класира „Колко е красив светът“ – музика и аранжимент Димитър Гетов, текст на Джина Дундова.
Присъдена бе и награда на Община Плевен, която осигури наградния фонд на конк
Творба на Банкси беше възстановена след извършена вандалска проява, съобщи ДПА. Графитът, изобразяващ слон, е част от лондонската "колекция" животни на художника.
Графитът, който беше нарисуван на стена в Челси, изобразява два слона, подаващи главите си през прозорец. Графитът се появи през миналия месец, а по-късно беше вандализиран - единият слон беше зачеркнат с големи бели линии.
Слоновете са втората творба на Банкси в тази част на града.
Щастливи сме да разберем, че Бански се завръща в Кензингтън и Челси, обявиха представители на местната власт. Беше разочароващо да видим боя по слоновете и затова възстановихме бързо оригиналния им вид.
Надяваме се жителите и посетителите на квартала да се радват на графитите на Бански още много години, се казва още в съобщението.
На 11 октомври ще бъде открит Есенен салон на Дружеството на троянските художници (ДТХ) в галерия „Серякова къща“ в Троян, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Залите на галерията ще приютят най-новите живописни, керамични и пластични творби, създадени от членовете на дружеството.
През миналата година в рамките на салона са представени над 90 творби, а очакванията на галеристката са в изложбата през настоящата година да вземат участие между 20 и 30 автори. Тя допълни, че галерията работи и с други троянски и гостуващи художници, който не са членове на ДТХ.
Събитието, което се провежда вече повече от 30 години, традиционно е съпътствано от музикални изпълнения. Този път ще гостува пианистът Краси Тодоров, член на група Jeremy. През годините той е бил пианист на Д2, работил е с Графа, Михаела Филева, Любо Киров, Мастило и много други.
Премиерният спектакъл „Дните на нашия живот“ ще бъде представен на сцената на бар-вариете „Нюанси“ в Троян на 9 и 10 октомври, съобщи Боряна Драгневска от театрално студио „Нюанси“.
„Дните на нашия живот“ е поетичен спектакъл по стихове на Христо Фотев, Петя Дубарова и Борис Христов. Освен поезия, спектакълът включва движение и художествено осветление, които потапят зрителите в морска, поетична атмосфера, разказа тя.
Интересен факт е, че в постановката ще вземат участие ученици в 11 клас от специалност „Драматичен театър“ към Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен, посочи Драгневска.
Режисьор на спектакъла е Теодор Лука, който е основател и на театрална школа „Нюанси“.