Националният исторически музей (НИМ) отбелязва 130-ата годишнина от рождението на цар Борис Трети с изложба. Експозицията „Цар Борис ІІІ. Личност и държавник“ ще бъде открита на 3 октомври в централното фоайе на музея, съобщават организаторите.
При пълна зала и без инциденти премина втората премиерна вечер на постановката „Оръжията и човекът“ в голямата зала на Народния театър, .
По време на почти двучасовия спектакъл публиката аплодира в продължение на няколко минутите артистите от най-голямата ни трупа. На поклона, освен целият актьорски излязоха режисьорът Джон Малкович и сценографът Пиер-Франсоа Лимбош. От залата се чуваха викове „Браво!“.
Малко след 21:00 ч., на изхода между колоните и пред стълбите на Народния театър имаше полицаи, които отклоняваха излизащите граждани от двата странични излаза. Площадът пред театъра беше празен.
Утре е третото премиерно представление по произведението на Бърнард Шоу.
Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".
Изложбата бе официално открита днес.
На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.
Експонирани са и оригинални документи от създаването на парка, лични вещи на воини – кутийка с детски къдрици, нагръдни икони, кръстчета, намерени на бойното поле и други. Акцент в изложбата са евангелие със сребърен обков, подарено от полк. Николай Матерно на плевенския храм "Свети Николай" с молба всяка година на 11 септември да се отслужва панихида в памет на загиналите воини в Третия щурм за освобождението на Плевен по време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.). Един от тези воини е неговият син
Изложба, която разказва за миналото на читалищното дело в Костенец беше открита в читалище „Прогрес - 1907“ в града. Тя е озаглавена „Назад във времето“. В нея могат да се видят пишещи машини, грамофонни плочи, вестници, картички, както и предмети от бита на костенската аристокрация. Това разказаха служителите в културната институция Юлия Ангелова и Каталина Ненковска.
Те посочиха, че са решили да я подредят по случай празника на Костенец. Всички желаещи могат да видят изложбата в рамките на два дни.
Това е втората изложба която бе открита днес в града. Първо бе показана фотоизложбата „Костенец не е от вчера“.
Пред сградата бяха показани и ретро автомобили и мотоциклети, докара специално за изложбата. Около 100 са подредените експонати.
Две награди за принос в разширяването на достъпа на младите хора до култура за 2023 и 2024 г. получи община Силистра, съобщиха от администрацията.
Отличията са в категорията „Община“ и „Държавен културен институт” за Драматично-кукления театър в дунавския град.
Наградите бяха връчени в рамките на десетата Национална конференция “Достъп на младите хора до култура”, която се проведе в Бургас.
Наградата за община Силистра получи зам.-кметът Стелиян Стойчев, а от името на Драматично-кукления театър в Силистра - директорът Златина Станева.
По думите й културната институция е била посетена от близо 20 хиляди зрители през отминалия творчески сезон. Изиграни са повече от 270 представления и са осигурени 153 хиляди лева собствени приходи.
През сезона силистренските театрали представиха четири премиерни
Чилийският колектив Cuerpo Sur, който създава поетични и ангажирани творби, в пряк контакт с реалността на своята държава, е водещ акцент в програмата на „Топлоцентрала“ през ноември, съобщават от регионалния център за съвременни изкуства.
На 5 ноември ще бъдат представени два спектакъла. Mínga de una casa en ruinas е буквално създаден с останките на разрушена къща, стотици дървени летви, използвани за градеж на къща, с които колективът Cuerpo Sur създава пространствено, визуално и звуково устройство, манипулирано от актрисата Ебана Гарин. С развитието на действието, тя разказва поредица от преплетени истории, сред които тази на собственото си семейство, което е трябвало да отиде в изгнание по политически причини. Въпросът е колко домове ще трябва да бъдат разрушени, за да разберем най-
„Без политизиране на историческия разказ, временната експозиция представя в хронологичен ред значими за родната история оригинални документи и уникални предмети, накити, наградни отличия, униформи и други. Те илюстрират жизнения път на цар Борис - раждане, покръстване, пълнолетие, встъпване на престола, женитба, управление на страната. Фотографиите – обективно свидетелство на времето, отразяват частния живот и държавническата дейност на монарха, любовта му към природата, науката и техниката, неговата популярност сред народа“, отбелязват от екипа.
От НИМ припомнят, че цар Борис ІІІ управлява България в обстановка на остри политически и социални конфликти, възникнали след две национални катастрофи, изгубени национални идеали и световна стопанска криза. Монархът преодолява трудностите, пред които се изправя и стабилизира държавата. Цар Борис Трети налага разумна и предпазлива външна политика и има безспорни заслуги за връщането на Южна Добруджа в пределите на България през есента на 1940 г.
Изложбата се осъществява с партньорството на Държавна агенция „Архиви“ и Националния политехнически музей, уточняват от екипа.
/ВСР
"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидневник преди откриването на предстояща изложба.
На 21 ноември посолството на България в Мароко и галерия INEX By Chaoui Bois организират изложбата Art4diplomatie, която обединява творбите на българската художничка Петя Илиева и мароканската художничка Фузия Саиди.
Артистичното събитие наистина показва две различни живописни вселени, две особени усещания, в които платната разкриват прилики, надхвърлящи културните, езиковите и географските различия.
"Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници, независимо от културните различия в различните кътчета на света", каза Пламен Цолов, посланик на България в Мароко, в интервю за всекидневника Al Bayane.
Творбите на Пе
Заради филм, режисиран от сина му Ронан, Даниъл Дей-Луис се завръща отново към актьорския занаят, седем години, след като бе обявил, че го напуска завинаги, предаде АП.
Проектът беше обявен във вторник от продуцентските компании „Фокус Фичърс“ и „План Б“, които си партнират в Anemone („Анемония“). Във филма, който е режисьорски дебют на Ронан Дей-Люис, ще участват баща му, както и Шон Бийн и Саманта Мортън. Сценаристи са баща и син Дей-Люис.
По-рано във вторник Даниъл Дей-Люис и Бийн бяха забелязани да карат мотор в Манчестър, Англия, което подклажда интригата за предстоящото му завръщане към актьорството. След заснемането на филма на Пол Томас Андерсън „Невидима нишка“ през 2017 г. 67-годишният актьор беше заявил, че се оттегля от актьорската си кариера.
„През целия си живот съм дрънкал ка
Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).
По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.
По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.
„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени
Последният концерт от инициативата на читалище "Братство 1869" – "Музикален четвъртък", ще бъде представен на 29 август в парка пред читалището в Кюстендил.
На сцената ще се изяви вокална формация „Неразделни” с ръководител Веселка Петрова, съобщават от Народно читалище "Братство 1869".
В музикалната програма са включени авторски, български хорови и популярни песни. Концертът ще продължи един час. Във формацията участват над 25 певици с различни професии, каза ръководителят на читалището Иван Андонов.
След концерта в четвъртък вокална формация "Неразделни" заминава на турне в Хърватия.
Формацията е създадена през 1975 г. по инициатива на група учителки по руски език начело с Виктория Димитрова и на кюстендилския общественик Камен Очипалски.
За ръководител на групата е поканен музикалният педагог Ангелина Милева.
От 1986
Кирил Маричков беше лидер, икона в рок музиката, песните и посланията му ще останат, казаха рок музикантите Емил Анчев, вокалист на група „Конкурент", и Васил Георгиев (Васко Кръпката, „Подуене блус бенд).
Вчера българската рок сцена загуби една от големите си легенди – Кирил Маричков.
За мен Кирил Маричков беше рок икона, творец, който е дал много на българската рок музика със своите послания, с посланията си към младите хора, сподели Емил Анчев, вокалист на група „Конкурент“.
Той беше човекът, който откри мен и нашата рок група през 1987 г., и помогна да запишем първата си плоча в „Балкантон“, върна се изпълнителят назад във времето.
Маричков остава на един пиедестал, с песните и посланията си към нас ще остане завинаги в сърцата ни, добави Анчев. А за мен и като човекът, който ми е дал път в рок м