NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Бароковата програма Concerto grosso проследява развитието на музикалната форма през XVIII век
3465
Авансцена

Бароковата програма Concerto grosso проследява развитието на музикалната форма през XVIII век

Симфоничният оркестър в Сливен открива своя 92-ри творчески сезон 2024/2025г. с програмата Concerto grosso. Това каза днес в Пресклуба в Сливен директорът на културния институт Кремена Оксенкруг, на която й предстои да излезе в майчинство и ще бъде замествана от досегашния концертмайстор на оркестъра - Марта Бонева. Откриването ще бъде на 3 октомври в зала "Сливен"

| 25 Септември 2024, 16:16 ч.
Бароковата програма Concerto grosso проследява развитието на музикалната форма през XVIII век
Бароковата програма Concerto grosso проследява развитието на музикалната форма през XVIII век
Снимка © DFA

Симфоничният оркестър в Сливен открива своя 92-ри творчески сезон 2024/2025г. с програмата Concerto grosso. Това каза днес в Пресклуба в Сливен директорът на културния институт Кремена Оксенкруг, на която й предстои да излезе в майчинство и ще бъде замествана от досегашния концертмайстор на оркестъра - Марта Бонева. Откриването ще бъде на 3 октомври в зала "Сливен".

Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Стойчев“ от 19 септември до 5 октомври, съобщават организаторите.

„Тази изключителна колекция представя интензивното изразително майсторство на Качаков, чийто акварели са изпълнени с уникален нюанс на спокойствие и размисъл. Темата на изложбата „Тишина“ разглежда вътрешния мир и търсене на равновесие чрез деликатните и ефимерни техники на акварелната живопис“, разказват от екипа.

Стефан Качаков е роден на 10 февруари 1958 година в Ямбол. Завършил е художествената гимназия в Казанлък. Висшето си образование придобива във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност „Изобразително изкуство – графика и

Тревненският художник Цветан Колев подрежда нова изложба в столичната галерия „Контраст“.

Експозицията „Средище“ ще бъде открита на 5 ноември и ще продължи до 25 ноември, съобщават организаторите.

„Пет години след юбилейната му изложба по случай 70-годишнината му, той отново ни изненадва със своята наситена с „преживелици” камерност на живописните платна, в която детайлът, отделният момент разкриват притчово-философския си заряд в композиционното си обобщение“, казват от екипа на галерията.

„Всеки, познавайки картините на Цветан, е готов за нови предизвикателства, предложени от неговата фантазия. Говорейки за земните неща, живописта му никога не е приземена, напротив - по шагаловски извисена, одухотворена и търсеща нови пространства“, казват още те.

Цветан Колев е роден на 19 февруари 1949

Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана до 5 октомври.

Произведенията са точно 20, подготвяни през последните две години. „Предишната изложба, която правихме с Петринел в nOva art space, беше през септември 2022 г., когато бяха съвсем различни неща с тушова техника. Докато сега всичко като техника е маслен пастел. Изложбата е почти изцяло фигуративна, с различни мотиви, впечатления и сюжети. И си е характерна негова, в типичния му стил“, разказва кураторът.

След като художникът е нарисувал картините, Спартак Атанасов е направил цялостната селекция кои произведения да участват в изложбата. Всички те са правени специално за пространството на галерията.

По думите на куратора предишната изложба била много монохромна,

Драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова” – Ямбол бе удостоен с две награди от участието си в приключилия снощи Европейски фестивал на пътуващия театър в град Сливница. Отличията са за най-добър актьор – за Атанас Жеков - Кроко и за най-впечатляващ спектакъл - за „Министрите идат", съобщи заместник-директорът на театъра Румяна Стефанова.

Наградите дойдоха в деня, в който ямболският театър отбеляза 75 години от обявяването си за професионален културен институт. В десетото издание на Европейски фестивал на пътуващия театър ДТ „Невена Коканова” участва на 4 октомври с постановката „Министрите идат” по Чудомир на режисьора Пламен Панев.

Със същия спектакъл ямболският театър ще се представи и на ХХ Международен фестивал „Балкан театър фест” в Цариброд, Република Сърбия, на 25 ноември. Участието ни там приемаме

Концертно изпълнение на операта „Бохеми“ от Джакомо Пучини е част от програмата на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. То ще бъде представено тази вечер в Художествена галерия „Илия Бешков“, съобщават от Плевенска филхармония.

Изпълнението под диригентската палка на маестро Григор Паликаров е на Пловдивската опера. 

Солисти са Михаил Михайлов (Рудолф), Валери Труманов (Марсел), Алпер Юнлютюрк (Шонар), Божидар Божкилов (Колин), Пламена Гиргинова (Мими), Димитрина Кечеджиева (Мюзета). Режисьор е Нина Найденова.

В настоящото издание на Лауреатски дни "Катя Попова" участват над 600 изпълнители, от които 60 са лауреати от престижни конкурси от Европа и цял свят. В период от 18 дни в Плевен ще се състоят 13 музикални събития.

Музикалният фестивал ще продължи до 25 октомври. Т

"Ще чуете една фантастична и рядка барокова програма Concerto grosso, която ще проследи развитието на музикалната форма през XVIII век в цяла Европа", каза Кремена Оксенкруг. "Това е един инструментален музикален жанр, зародил се в Италия, който за кратко време придобива широка популярност. Представлява оркестрова творба, в която, като отблясъци, се появяват солови партии на инструменти, най-вече на първа и втора цигулка". Тя се пошегува, че избраните произведения в концерта са някогашните "хитове" от Вивалди, Джеминяни, Корели и др. Солисти ще бъдат Марта Бонева, цигулка, Глеб Гладков, цигулка, София Радилова, виолончело, Николай Стойков, клавесин.

Осем ще бъдат основните събития в новия творчески сезон на симфоничния оркестър, каза още Кремена Оксенкруг. Освен тях, ще има и детски спектакли, камерни концерти и други събития, които ще надграждат основните.

Последният за тази календарна година концерт ще се състои на 22 ноември и ще бъде от цикъла "Млада Европа" с участието на тромпетиста Георги Грозев и диригента Симон Павлов. Програмата включва Сюита “Дон Жуан” от Кристоф Глук, Концерт за тромпет и оркестър в ми-бемол мажор от Йохан Баптист Неруда и Симфония No.45 във фа-диез минор “Прощална” от Хайдн.

Първият за 2025 г. концерт ще бъде на 17 януари и ще представи произведенията на Моцарт Дивертименто No.2 в си-бемол мажор KV137 и Реквием в ре минор KV626. Концертът ще бъде под палката на маестро Йордан Дафов, ще участва Смесен хор “Петко Стайнов” от Казанлък с ръководител Младен Станев.

Под знака на Моцартовото творчество ще бъде и концертът на 7 февруари, когато ще прозвучат три концерта за цигулка и оркестър в изпълнение на Валерия Кравцова, Ани Панова и Виктор Тренев. Диригент ще бъде Симон Павлов.

Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг.

Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области. От 22 до 27 септември тази година в Хайделбергския университет се провежда 11-ото издание на форума.

Музеят е разположен недалеч от железопътната гара на Хайделберг. За дните на форума той гостува в Сенаторската зала в старата сграда на Хайделбергския университет с част от ексопизициите си.

Математиката и компютърните науки са важни за обществото, но за хората понякога е трудно да влязат в контакт с тези научни области и се опитваме да направим то

В Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище беше открита самостоятелна юбилейна изложба на Цончо Денев. По този начин творецът отбелязва своята 70-годишнина. Подредени са общо 97 живописни творби - миниатюри, платна в среден и голям формат. Показани са акварелни произведения, както и акрил върху платно.

Цончо Денев е сред именитите художници на Търговище. В своите творчески години се изявява в областта на графиката, приложната графика, живописта, художествено-пространственото оформление. Участвал е в множество национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция, представена пред публика днес, е десетата му самостоятелна изява. 

Тя беше открита официално от директора на ХГ „Никола Маринов“ Пламен Проданов. Той бе лаконичен в представянето на автора, като ползва цитат от интервю на художника. „Рисуването наистина е животът ми и го осмисля.

В Триполи бе открито единственото по рода си кафене, направено от отпадъчни материали, предаде АФП. Дървени мебели от строителни обекти и детски игри от гуми са част от интериора на новото културно място в столицата. Целта на създателите е да повиши осведомеността за рециклирането и опазването на околната среда.

Кафенето е разположено в жилищен район в западната част на либийската столица Триполи. То е културно пространство и художествена галерия, а либийски художници провеждат семинари в него.

„Използваме материали, изоставени по улиците, като гуми, парчета от дървета или строителни обекти, за да покажем на хората, че това, което е изхвърлено и изглежда грозно, всъщност е ценно“, каза за АФП дизайнерът и архитект Луай Омран Бурвайс. Той и неговият екип разчитат на промяна в манталитета в либийското общество, което е ултраконсуматорско. В Либия идеите за ре

Релефът на пантера или лъв, изобразен върху варовикова плоча, открит в Жаба могила край гр. Стрелча, е един от експонатите от фондовете на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.

Както съобщихме общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.

За изложбата в САЩ е избрана лявата част, а дясната- в малко по-лошо състояние,  може да бъде видяна в експозицията на музея, разказа директорът на културната институция в средногорския град Николета Петкова. Тя обясни, че Жаба могила е един от най-интересните археологически паметници в древна Тракия. Според специалисти

Изложба на две японски изкуства – кири-е и икебана ще бъде показана в Триъгълната кула на Сердика (филиал на Регионалния исторически музей - София). Експозицията „Природна хармония“ започва днес и ще продължи до 6 ноември, съобщават организаторите.

По думите на организаторите природата е голяма и важна част от живота на японците – те й се възхищават, наслаждават, намират дълбок смисъл и символика в нея и я приемат за част от ежедневието и заобикалящата ги среда. „Тя е и един от важните и често срещани мотиви в изкуството на японските и българските кири-е творци и неразривна част от изкуството на подреждането на цветя - икебана. Погледнете през очите на българските и японски автори към заобикалящия ги свят и станете част от него“, отбелязват те.

От екипа отбелязват, че кири-е е японското изкуство за създаване на картини чрез изрязване

На 28 март на сцената на зала "Сливен" ще концертира световноизвестният цигулар Светлин Русев с произведения на Лудвиг ван Бетовен.

На 10 април ще има още един бароков концерт Baroque Passion с участието на цигуларката Зефира Вълова и сопраното Румяна Костова. Ще звучи музика от Хендел, Вивалди, Перголези, Телеман.

Лауреатът от втория конкурс "Гласът на Камен" - тенорът Донг Юн Ким ще бъде в Сливен на 16 май, заедно с Таня Иванова, сопран и диригентът маестро Владимир Кираджиев. Музикалното събитие ще бъдечаст от Майските празници на културата в Сливен и ще включва музика от Верди, Пучини, Доницети, Лехар, Белини, Росини.

В последния за сезона концерт "À Lа Francaise", който ще се състои на 13 юни, ще звучи музика от  Камий Сен-Санс, Морис Равел, Габриел Форе. Ще участват пианистите Георги Черкин и Мартина Табакова. Диригент ще бъде Цанислав Петков.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
3465
Авансцена

Бароковата програма Concerto grosso проследява развитието на музикалната форма през XVIII век

Симфоничният оркестър в Сливен открива своя 92-ри творчески сезон 2024/2025г. с програмата Concerto grosso.Това каза днес в Пресклуба в Сливен директорът на културния институт Кремена Оксенкруг, на която й предстои да излезе в майчинство и ще бъде замествана от досегашния концертмайстор на оркестъра - Марта Бонева.

| 25 Септември 2024, 16:16 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Бароковата програма Concerto grosso проследява развитието на музикалната форма през XVIII век
Бароковата програма Concerto grosso проследява развитието на музикалната форма през XVIII век
Снимка © DFA

Симфоничният оркестър в Сливен открива своя 92-ри творчески сезон 2024/2025г. с програмата Concerto grosso. Това каза днес в Пресклуба в Сливен директорът на културния институт Кремена Оксенкруг, на която й предстои да излезе в майчинство и ще бъде замествана от досегашния концертмайстор на оркестъра - Марта Бонева. Откриването ще бъде на 3 октомври в зала "Сливен".

"Ще чуете една фантастична и рядка барокова програма Concerto grosso, която ще проследи развитието на музикалната форма през XVIII век в цяла Европа", каза Кремена Оксенкруг. "Това е един инструментален музикален жанр, зародил се в Италия, който за кратко време придобива широка популярност. Представлява оркестрова творба, в която, като отблясъци, се появяват солови партии на инструменти, най-вече на първа и втора цигулка". Тя се пошегува, че избраните произведения в концерта са някогашните "хитове" от Вивалди, Джеминяни, Корели и др. Солисти ще бъдат Марта Бонева, цигулка, Глеб Гладков, цигулка, София Радилова, виолончело, Николай Стойков, клавесин.

Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Стойчев“ от 19 септември до 5 октомври, съобщават организаторите.

„Тази изключителна колекция представя интензивното изразително майсторство на Качаков, чийто акварели са изпълнени с уникален нюанс на спокойствие и размисъл. Темата на изложбата „Тишина“ разглежда вътрешния мир и търсене на равновесие чрез деликатните и ефимерни техники на акварелната живопис“, разказват от екипа.

Стефан Качаков е роден на 10 февруари 1958 година в Ямбол. Завършил е художествената гимназия в Казанлък. Висшето си образование придобива във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност „Изобразително изкуство – графика и

Тревненският художник Цветан Колев подрежда нова изложба в столичната галерия „Контраст“.

Експозицията „Средище“ ще бъде открита на 5 ноември и ще продължи до 25 ноември, съобщават организаторите.

„Пет години след юбилейната му изложба по случай 70-годишнината му, той отново ни изненадва със своята наситена с „преживелици” камерност на живописните платна, в която детайлът, отделният момент разкриват притчово-философския си заряд в композиционното си обобщение“, казват от екипа на галерията.

„Всеки, познавайки картините на Цветан, е готов за нови предизвикателства, предложени от неговата фантазия. Говорейки за земните неща, живописта му никога не е приземена, напротив - по шагаловски извисена, одухотворена и търсеща нови пространства“, казват още те.

Цветан Колев е роден на 19 февруари 1949

Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана до 5 октомври.

Произведенията са точно 20, подготвяни през последните две години. „Предишната изложба, която правихме с Петринел в nOva art space, беше през септември 2022 г., когато бяха съвсем различни неща с тушова техника. Докато сега всичко като техника е маслен пастел. Изложбата е почти изцяло фигуративна, с различни мотиви, впечатления и сюжети. И си е характерна негова, в типичния му стил“, разказва кураторът.

След като художникът е нарисувал картините, Спартак Атанасов е направил цялостната селекция кои произведения да участват в изложбата. Всички те са правени специално за пространството на галерията.

По думите на куратора предишната изложба била много монохромна,

Драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова” – Ямбол бе удостоен с две награди от участието си в приключилия снощи Европейски фестивал на пътуващия театър в град Сливница. Отличията са за най-добър актьор – за Атанас Жеков - Кроко и за най-впечатляващ спектакъл - за „Министрите идат", съобщи заместник-директорът на театъра Румяна Стефанова.

Наградите дойдоха в деня, в който ямболският театър отбеляза 75 години от обявяването си за професионален културен институт. В десетото издание на Европейски фестивал на пътуващия театър ДТ „Невена Коканова” участва на 4 октомври с постановката „Министрите идат” по Чудомир на режисьора Пламен Панев.

Със същия спектакъл ямболският театър ще се представи и на ХХ Международен фестивал „Балкан театър фест” в Цариброд, Република Сърбия, на 25 ноември. Участието ни там приемаме

Концертно изпълнение на операта „Бохеми“ от Джакомо Пучини е част от програмата на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. То ще бъде представено тази вечер в Художествена галерия „Илия Бешков“, съобщават от Плевенска филхармония.

Изпълнението под диригентската палка на маестро Григор Паликаров е на Пловдивската опера. 

Солисти са Михаил Михайлов (Рудолф), Валери Труманов (Марсел), Алпер Юнлютюрк (Шонар), Божидар Божкилов (Колин), Пламена Гиргинова (Мими), Димитрина Кечеджиева (Мюзета). Режисьор е Нина Найденова.

В настоящото издание на Лауреатски дни "Катя Попова" участват над 600 изпълнители, от които 60 са лауреати от престижни конкурси от Европа и цял свят. В период от 18 дни в Плевен ще се състоят 13 музикални събития.

Музикалният фестивал ще продължи до 25 октомври. Т

Осем ще бъдат основните събития в новия творчески сезон на симфоничния оркестър, каза още Кремена Оксенкруг. Освен тях, ще има и детски спектакли, камерни концерти и други събития, които ще надграждат основните.

Последният за тази календарна година концерт ще се състои на 22 ноември и ще бъде от цикъла "Млада Европа" с участието на тромпетиста Георги Грозев и диригента Симон Павлов. Програмата включва Сюита “Дон Жуан” от Кристоф Глук, Концерт за тромпет и оркестър в ми-бемол мажор от Йохан Баптист Неруда и Симфония No.45 във фа-диез минор “Прощална” от Хайдн.

Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг.

Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области. От 22 до 27 септември тази година в Хайделбергския университет се провежда 11-ото издание на форума.

Музеят е разположен недалеч от железопътната гара на Хайделберг. За дните на форума той гостува в Сенаторската зала в старата сграда на Хайделбергския университет с част от ексопизициите си.

Математиката и компютърните науки са важни за обществото, но за хората понякога е трудно да влязат в контакт с тези научни области и се опитваме да направим то

В Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище беше открита самостоятелна юбилейна изложба на Цончо Денев. По този начин творецът отбелязва своята 70-годишнина. Подредени са общо 97 живописни творби - миниатюри, платна в среден и голям формат. Показани са акварелни произведения, както и акрил върху платно.

Цончо Денев е сред именитите художници на Търговище. В своите творчески години се изявява в областта на графиката, приложната графика, живописта, художествено-пространственото оформление. Участвал е в множество национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция, представена пред публика днес, е десетата му самостоятелна изява. 

Тя беше открита официално от директора на ХГ „Никола Маринов“ Пламен Проданов. Той бе лаконичен в представянето на автора, като ползва цитат от интервю на художника. „Рисуването наистина е животът ми и го осмисля.

В Триполи бе открито единственото по рода си кафене, направено от отпадъчни материали, предаде АФП. Дървени мебели от строителни обекти и детски игри от гуми са част от интериора на новото културно място в столицата. Целта на създателите е да повиши осведомеността за рециклирането и опазването на околната среда.

Кафенето е разположено в жилищен район в западната част на либийската столица Триполи. То е културно пространство и художествена галерия, а либийски художници провеждат семинари в него.

„Използваме материали, изоставени по улиците, като гуми, парчета от дървета или строителни обекти, за да покажем на хората, че това, което е изхвърлено и изглежда грозно, всъщност е ценно“, каза за АФП дизайнерът и архитект Луай Омран Бурвайс. Той и неговият екип разчитат на промяна в манталитета в либийското общество, което е ултраконсуматорско. В Либия идеите за ре

Релефът на пантера или лъв, изобразен върху варовикова плоча, открит в Жаба могила край гр. Стрелча, е един от експонатите от фондовете на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.

Както съобщихме общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.

За изложбата в САЩ е избрана лявата част, а дясната- в малко по-лошо състояние,  може да бъде видяна в експозицията на музея, разказа директорът на културната институция в средногорския град Николета Петкова. Тя обясни, че Жаба могила е един от най-интересните археологически паметници в древна Тракия. Според специалисти

Изложба на две японски изкуства – кири-е и икебана ще бъде показана в Триъгълната кула на Сердика (филиал на Регионалния исторически музей - София). Експозицията „Природна хармония“ започва днес и ще продължи до 6 ноември, съобщават организаторите.

По думите на организаторите природата е голяма и важна част от живота на японците – те й се възхищават, наслаждават, намират дълбок смисъл и символика в нея и я приемат за част от ежедневието и заобикалящата ги среда. „Тя е и един от важните и често срещани мотиви в изкуството на японските и българските кири-е творци и неразривна част от изкуството на подреждането на цветя - икебана. Погледнете през очите на българските и японски автори към заобикалящия ги свят и станете част от него“, отбелязват те.

От екипа отбелязват, че кири-е е японското изкуство за създаване на картини чрез изрязване

Първият за 2025 г. концерт ще бъде на 17 януари и ще представи произведенията на Моцарт Дивертименто No.2 в си-бемол мажор KV137 и Реквием в ре минор KV626. Концертът ще бъде под палката на маестро Йордан Дафов, ще участва Смесен хор “Петко Стайнов” от Казанлък с ръководител Младен Станев.

Под знака на Моцартовото творчество ще бъде и концертът на 7 февруари, когато ще прозвучат три концерта за цигулка и оркестър в изпълнение на Валерия Кравцова, Ани Панова и Виктор Тренев. Диригент ще бъде Симон Павлов.

На 28 март на сцената на зала "Сливен" ще концертира световноизвестният цигулар Светлин Русев с произведения на Лудвиг ван Бетовен.

На 10 април ще има още един бароков концерт Baroque Passion с участието на цигуларката Зефира Вълова и сопраното Румяна Костова. Ще звучи музика от Хендел, Вивалди, Перголези, Телеман.

Лауреатът от втория конкурс "Гласът на Камен" - тенорът Донг Юн Ким ще бъде в Сливен на 16 май, заедно с Таня Иванова, сопран и диригентът маестро Владимир Кираджиев. Музикалното събитие ще бъдечаст от Майските празници на културата в Сливен и ще включва музика от Верди, Пучини, Доницети, Лехар, Белини, Росини.

В последния за сезона концерт "À Lа Francaise", който ще се състои на 13 юни, ще звучи музика от  Камий Сен-Санс, Морис Равел, Габриел Форе. Ще участват пианистите Георги Черкин и Мартина Табакова. Диригент ще бъде Цанислав Петков.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.