Симфоничният оркестър в Сливен открива своя 92-ри творчески сезон 2024/2025г. с програмата Concerto grosso. Това каза днес в Пресклуба в Сливен директорът на културния институт Кремена Оксенкруг, на която й предстои да излезе в майчинство и ще бъде замествана от досегашния концертмайстор на оркестъра - Марта Бонева. Откриването ще бъде на 3 октомври в зала "Сливен".
"Ще чуете една фантастична и рядка барокова програма Concerto grosso, която ще проследи развитието на музикалната форма през XVIII век в цяла Европа", каза Кремена Оксенкруг. "Това е един инструментален музикален жанр, зародил се в Италия, който за кратко време придобива широка популярност. Представлява оркестрова творба, в която, като отблясъци, се появяват солови партии на инструменти, най-вече на първа и втора цигулка". Тя се пошегува, че избраните произведения в концерта са някогашните "хитове" от Вивалди, Джеминяни, Корели и др. Солисти ще бъдат Марта Бонева, цигулка, Глеб Гладков, цигулка, София Радилова, виолончело, Николай Стойков, клавесин.
Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Стойчев“ от 19 септември до 5 октомври, съобщават организаторите.
„Тази изключителна колекция представя интензивното изразително майсторство на Качаков, чийто акварели са изпълнени с уникален нюанс на спокойствие и размисъл. Темата на изложбата „Тишина“ разглежда вътрешния мир и търсене на равновесие чрез деликатните и ефимерни техники на акварелната живопис“, разказват от екипа.
Стефан Качаков е роден на 10 февруари 1958 година в Ямбол. Завършил е художествената гимназия в Казанлък. Висшето си образование придобива във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност „Изобразително изкуство – графика и
Тревненският художник Цветан Колев подрежда нова изложба в столичната галерия „Контраст“.
Експозицията „Средище“ ще бъде открита на 5 ноември и ще продължи до 25 ноември, съобщават организаторите.
„Пет години след юбилейната му изложба по случай 70-годишнината му, той отново ни изненадва със своята наситена с „преживелици” камерност на живописните платна, в която детайлът, отделният момент разкриват притчово-философския си заряд в композиционното си обобщение“, казват от екипа на галерията.
„Всеки, познавайки картините на Цветан, е готов за нови предизвикателства, предложени от неговата фантазия. Говорейки за земните неща, живописта му никога не е приземена, напротив - по шагаловски извисена, одухотворена и търсеща нови пространства“, казват още те.
Цветан Колев е роден на 19 февруари 1949
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана до 5 октомври.
Произведенията са точно 20, подготвяни през последните две години. „Предишната изложба, която правихме с Петринел в nOva art space, беше през септември 2022 г., когато бяха съвсем различни неща с тушова техника. Докато сега всичко като техника е маслен пастел. Изложбата е почти изцяло фигуративна, с различни мотиви, впечатления и сюжети. И си е характерна негова, в типичния му стил“, разказва кураторът.
След като художникът е нарисувал картините, Спартак Атанасов е направил цялостната селекция кои произведения да участват в изложбата. Всички те са правени специално за пространството на галерията.
По думите на куратора предишната изложба била много монохромна,
Драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова” – Ямбол бе удостоен с две награди от участието си в приключилия снощи Европейски фестивал на пътуващия театър в град Сливница. Отличията са за най-добър актьор – за Атанас Жеков - Кроко и за най-впечатляващ спектакъл - за „Министрите идат", съобщи заместник-директорът на театъра Румяна Стефанова.
Наградите дойдоха в деня, в който ямболският театър отбеляза 75 години от обявяването си за професионален културен институт. В десетото издание на Европейски фестивал на пътуващия театър ДТ „Невена Коканова” участва на 4 октомври с постановката „Министрите идат” по Чудомир на режисьора Пламен Панев.
Със същия спектакъл ямболският театър ще се представи и на ХХ Международен фестивал „Балкан театър фест” в Цариброд, Република Сърбия, на 25 ноември. Участието ни там приемаме
Концертно изпълнение на операта „Бохеми“ от Джакомо Пучини е част от програмата на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. То ще бъде представено тази вечер в Художествена галерия „Илия Бешков“, съобщават от Плевенска филхармония.
Изпълнението под диригентската палка на маестро Григор Паликаров е на Пловдивската опера.
Солисти са Михаил Михайлов (Рудолф), Валери Труманов (Марсел), Алпер Юнлютюрк (Шонар), Божидар Божкилов (Колин), Пламена Гиргинова (Мими), Димитрина Кечеджиева (Мюзета). Режисьор е Нина Найденова.
В настоящото издание на Лауреатски дни "Катя Попова" участват над 600 изпълнители, от които 60 са лауреати от престижни конкурси от Европа и цял свят. В период от 18 дни в Плевен ще се състоят 13 музикални събития.
Музикалният фестивал ще продължи до 25 октомври. Т
Осем ще бъдат основните събития в новия творчески сезон на симфоничния оркестър, каза още Кремена Оксенкруг. Освен тях, ще има и детски спектакли, камерни концерти и други събития, които ще надграждат основните.
Последният за тази календарна година концерт ще се състои на 22 ноември и ще бъде от цикъла "Млада Европа" с участието на тромпетиста Георги Грозев и диригента Симон Павлов. Програмата включва Сюита “Дон Жуан” от Кристоф Глук, Концерт за тромпет и оркестър в ми-бемол мажор от Йохан Баптист Неруда и Симфония No.45 във фа-диез минор “Прощална” от Хайдн.
Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг.
Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области. От 22 до 27 септември тази година в Хайделбергския университет се провежда 11-ото издание на форума.
Музеят е разположен недалеч от железопътната гара на Хайделберг. За дните на форума той гостува в Сенаторската зала в старата сграда на Хайделбергския университет с част от ексопизициите си.
Математиката и компютърните науки са важни за обществото, но за хората понякога е трудно да влязат в контакт с тези научни области и се опитваме да направим то
В Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище беше открита самостоятелна юбилейна изложба на Цончо Денев. По този начин творецът отбелязва своята 70-годишнина. Подредени са общо 97 живописни творби - миниатюри, платна в среден и голям формат. Показани са акварелни произведения, както и акрил върху платно.
Цончо Денев е сред именитите художници на Търговище. В своите творчески години се изявява в областта на графиката, приложната графика, живописта, художествено-пространственото оформление. Участвал е в множество национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция, представена пред публика днес, е десетата му самостоятелна изява.
Тя беше открита официално от директора на ХГ „Никола Маринов“ Пламен Проданов. Той бе лаконичен в представянето на автора, като ползва цитат от интервю на художника. „Рисуването наистина е животът ми и го осмисля.
В Триполи бе открито единственото по рода си кафене, направено от отпадъчни материали, предаде АФП. Дървени мебели от строителни обекти и детски игри от гуми са част от интериора на новото културно място в столицата. Целта на създателите е да повиши осведомеността за рециклирането и опазването на околната среда.
Кафенето е разположено в жилищен район в западната част на либийската столица Триполи. То е културно пространство и художествена галерия, а либийски художници провеждат семинари в него.
„Използваме материали, изоставени по улиците, като гуми, парчета от дървета или строителни обекти, за да покажем на хората, че това, което е изхвърлено и изглежда грозно, всъщност е ценно“, каза за АФП дизайнерът и архитект Луай Омран Бурвайс. Той и неговият екип разчитат на промяна в манталитета в либийското общество, което е ултраконсуматорско. В Либия идеите за ре
Релефът на пантера или лъв, изобразен върху варовикова плоча, открит в Жаба могила край гр. Стрелча, е един от експонатите от фондовете на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Както съобщихме общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.
За изложбата в САЩ е избрана лявата част, а дясната- в малко по-лошо състояние, може да бъде видяна в експозицията на музея, разказа директорът на културната институция в средногорския град Николета Петкова. Тя обясни, че Жаба могила е един от най-интересните археологически паметници в древна Тракия. Според специалисти
Изложба на две японски изкуства – кири-е и икебана ще бъде показана в Триъгълната кула на Сердика (филиал на Регионалния исторически музей - София). Експозицията „Природна хармония“ започва днес и ще продължи до 6 ноември, съобщават организаторите.
По думите на организаторите природата е голяма и важна част от живота на японците – те й се възхищават, наслаждават, намират дълбок смисъл и символика в нея и я приемат за част от ежедневието и заобикалящата ги среда. „Тя е и един от важните и често срещани мотиви в изкуството на японските и българските кири-е творци и неразривна част от изкуството на подреждането на цветя - икебана. Погледнете през очите на българските и японски автори към заобикалящия ги свят и станете част от него“, отбелязват те.
От екипа отбелязват, че кири-е е японското изкуство за създаване на картини чрез изрязване
Първият за 2025 г. концерт ще бъде на 17 януари и ще представи произведенията на Моцарт Дивертименто No.2 в си-бемол мажор KV137 и Реквием в ре минор KV626. Концертът ще бъде под палката на маестро Йордан Дафов, ще участва Смесен хор “Петко Стайнов” от Казанлък с ръководител Младен Станев.
Под знака на Моцартовото творчество ще бъде и концертът на 7 февруари, когато ще прозвучат три концерта за цигулка и оркестър в изпълнение на Валерия Кравцова, Ани Панова и Виктор Тренев. Диригент ще бъде Симон Павлов.
На 28 март на сцената на зала "Сливен" ще концертира световноизвестният цигулар Светлин Русев с произведения на Лудвиг ван Бетовен.
На 10 април ще има още един бароков концерт Baroque Passion с участието на цигуларката Зефира Вълова и сопраното Румяна Костова. Ще звучи музика от Хендел, Вивалди, Перголези, Телеман.
Лауреатът от втория конкурс "Гласът на Камен" - тенорът Донг Юн Ким ще бъде в Сливен на 16 май, заедно с Таня Иванова, сопран и диригентът маестро Владимир Кираджиев. Музикалното събитие ще бъдечаст от Майските празници на културата в Сливен и ще включва музика от Верди, Пучини, Доницети, Лехар, Белини, Росини.
В последния за сезона концерт "À Lа Francaise", който ще се състои на 13 юни, ще звучи музика от Камий Сен-Санс, Морис Равел, Габриел Форе. Ще участват пианистите Георги Черкин и Мартина Табакова. Диригент ще бъде Цанислав Петков.