Филмът „Клас 90“ бе представен на кинофестивала „Златна роза“ във Варна. Той разказва за класовата среща на съученици, дипломирани през 1990 г., които се събират 30 години след завършването на гимназия, но купонът им се оказва равносметка и разголване на старите болки, несбъднатите мечти и настоящите съдби. Сценарият е писан от Станислав Тодоров - Роги и Бойко Боянов, който е режисьор на лентата. Оператор е Мартин Балкански, музиката е на Румен Бояджиев-син.
Новият български игрален филм "Заведи ме вкъщи" ще бъде представен лично от режисьора Мартин Геновски и част от екипа в Бургас на 30 октомври.
Предпремиерната прожекция, която е част от изнесената програма на "Синелибри" в морския град, предхожда с около месец официалното тръгване на продукцията по кината в страната от 22 ноември, съобщават от екипа на събитието.
В лентата, която е адаптация по повестта със същото заглавие на Михаил Вешим от преди 10 години, участват актьорите Асен Блатечки, Койна Русева, Китодар Тодоров, Антон Радичев, Албена Колева, Петър Калчев и Яна Маринова.
Филмът проследява историята на сираче на име Ян, което е изиграно от 12-годишния Алекс Маринов. В дома за деца без родители, където то живее, пристига прочут шоумен и водещ на телевизионно предаване, чийто рейтинг отбелязва огромен спад. За да вдигне отново популярността на шоуто, воде
Цигуларката Лидия Байч и световнопризнатият маестро Томас Зандерлинг гостуват на 25 септември, на Софийската филхармония.
Програмата на вечерта включва Първия концерт за цигулка на Брух и Четвърта симфония от Брамс, съобщават от филхармонията.
Събитието е в зала „България“.
Байч свири на цигулка, изработена от Жан Батист Вийом, през 1860 г.
Лидия Байч е родена 29 ноември 1981 г. в Санкт Петербург, Русия. Смятана за една от най-универсалните изпълнителки на нашето съвремие. На 8 години печели първия си международен конкурс, последван от множество други първи награди. На 16-годишна възраст печели Гран при на „Евровизия“, както и наградата „Европейски музикант на годината“, връчена от лорд Йехуди Менухин. Работи с диригенти като Лорин Ма
Билетите за хевиметъл фестивала през 2025 г. в град Вакен, Северна Германия, вече са разпродадени, предаде ДПА, като цитира организаторите.
За четири часа и половина са разпродадени 85 000 билета. Предишните издания на фестивала също са били разпродадени само за няколко дни или дори часове.
"Метълисти, вие сте просто невероятни", каза основателят на фестивала Томас Йенсен. "Невероятно горди сме, че догодина отново ще можем да организираме най-зрелищното метълсъбитие за всички вас!".
Участие в 34-тото издание на Wacken Open Air (от 30 юли до 2 август 2025 г.) вече са потвърдили 34 групи. Очаква се на сцената да се качат френската група "Гожира", американските рокаджии от бандата "Папа Роуч", както и "Машин хед", "Салтатио мортис", "Апокалиптика" и др.
Цените на билетите остават непроменени - 333 евро през 2025 г. В бъдеще обаче ще се заплаща
Повече от 1000 глинени плочки от епохата на Ахеменидското царство (550-330 г. преди Христа) са били върнати на Иран от САЩ, предаде АФП, позовавайки се на агенция ИРНА.
Открити в руините на столицата му Персеполис, плочките с клинописни надписи документират начина, по който е било организирано древното общество.
Династията на Ахеменидите поставя началото на Ахеменидското царство - първата Персийска империя, и управлявала в Южен Иран от шести до четвърти век преди Христа.
Това е шестата партида антики от този тип, която САЩ връщат на Ислямска република Иран.
"Тези плочки представляват архив за обредите и начина на живот на нашите предци в епохата на Ахеменидите", каза заместник-министърът на културното наследство Али Дараби, цитиран от ИРНА. Глинените плочки са върнати от Института за изследване на древните култури, Западна Азия
Родената в Симеоновград художничка, която от години твори в Исландия - Тихомира Толева - Тия подреди първата си изложба в България. Тя гостува на галерия „Форум“ в Хасково, където тази вечер се открива изложението. Картините й са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд".
Нейната първа изложба у нас е вдъхновена от природата на северната островна държава, където живее повече от 17 години. В някои от творбите си тя използва вулканичен материал, включително и такъв от наскоро изригналия вулкан Рейкянес, затова казва, че буквално в Хасково е донесла частица от Исландия. "Използвала съм застинала лава от вулкан, който се активира сега и постоянно изригва. Казват, че този вид вулкани могат да продължават със стотици години", разказа художничката за нестандартната си идея да вложи в част от картините си вулканична лава.
Тия добави, че след като вулк
Работата по филма е започнала преди шест години, когато Бойко Боянов предлага на своя състудент от НАТФИЗ Станислав Тодоров - Роги да работят заедно по сценария, каза след прожекцията Боянов. Историята е изградена първоначално около един главен герой, но при участие в програма за развитие на проекти в Гърция, те получават предложение да опитат да разкажат случващото се през всички герои и възприемат съвета.
„Съчинявахме героите стъпвайки на нашите спомени и описвайки неща, на които сме свидетели, ползвайки целия си жизнен опит. Всичко е измислено, но преживяно от нас, тоест има едно смесване на реалност и фикция“, обясни Бойко Боянов. По думите му персонажите нямат прототипи. Сред тях има министър, журналистка, адвокат, банкерка, бизнес дама, актьор.
Операторът Мартин Балкански посочи, че при първата среща с историята, се зачудил как ще заснеме тази среднощна среща на съученици след 30 години в идиличен хотел в планината, но после си дал сметка, че нощта ще му помогне да създаде хубави кадри.
Критиката отбеляза постижението на режисьора да избере подходящите актьори и да ги обедини в хомогенен колектив в „Клас 90“. Ролите се изпълняват от Юлиан Вергов, Параскева Джукелова, Стефка Янорова, Любомир Нейков, Роберт Янакиев, Надя Конакчиева, Стефан Денолюбов, Биляна Петринска, Георги Златарев, Катрин Йене, Людмила Митева, Елена Атанасова.
Киноведът проф. Иво Драганов подчерта, че много важно за възприемането на филма е контекста на времето на едно поколение, което е „ударено“ от избухването на демокрацията. Това са млади хора, вече попарени от една система, извървели различен път, но в сянката на Държавна сигурност, посочи той. Според него това е филм за публиката и ще привлече много хора в киносалоните. Кинокритикът проф. Божидар Манов също смята, че филмът е хубав, защото притежава вярната психология на поколението с неговите архетипи. Персонажите имат точното поведение и кастингът е много добър, а работата на режисьора е премерена, добави той и също предрече добра екранна съдба на лентата.
Сопраното Александрина Пендачанска, Бисер Георгиев – бас, и Даниела Дякова – мецосопрано, са тазгодишните лауреати на международната награда „Никола Гюзелев“.
На 5 октомври в Софийската опера и балет ще се състои концерт на носителите на отличието, съобщават от едноименната фондация.
Събитието е в памет на маестро Никола Гюзелев, доктор хонорис кауза на БАН, комендаторе на Италия, носител на международната награда „Златен Верди“.
Ще участва оркестърът и солисти на Софийската опера и балет с диригент Андрей Галанов. Програмата включва оркестрови фрагменти, арии и дуети от опери на Волфганг Амадеус Моцарт, Камий Сен-Санс, Джакомо Пучини, Пиетро Маскани, Джузепе Верди, Винченцо Белини, Шарл Гуно, Франческо Чилеа, Амилкаре Понкиели,
Изложба на участниците в 24-тото издание на пленера „Св. Лука“ беше открита в незавършената част на художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“ в Кюстендил.
Тази година в пленера участват Гергана Минкова, Димитър Каратонев, професор Димитър Чолаков, Матей Матеев, Миглена Александрова, Надя Петрова, Петър Беляшки, Слав Недев, Тереза Зиковска и Цветелина Стефанова.
"По време на пленера се случиха добри неща – събраха се едни хора, които се познават, състуденти, съквартиранти, съзаклятници. Открита беше и изложба на Даниел Атанасов в Кюстендил – събитие от национален мащаб. Родиха се и тези картини, които показваме днес в кюстендилската галерия", каза организаторът на пленера-кюстендилският художник Георги Андонов. "Радваме се, че продължава едно събитие, с което и ние оставаме в бъдещото със създадените от нас творби", изтъкнах
Филмът „Лазар” на оператора Веселин Менкаджиев е номиниран в конкурса за студентски филми етюди на 32-рото издание на полския фестивал за кинематография в EnergaCamerimage, съобщават от НАТФИЗ.
За първи път българска номинация получава наградата в тази категория, когато Крум Родригес взема „Златната попова лъжичка“ (Golden Tadpole) през 2005 г. за филма „Преди живота, след смъртта” с режисьор Драго Шолев.
„Всичко започна с едно телефонно обаждане от брат ми, в което ми спомена, че се е вдъхновил от действителен случай в Южна Корея, при който VR компания пресъздава една последна среща между баща и майка и техния починал син. Целта на филма обаче не е да разглежда високотехнологичния напредък, а влиянието му върху едни обикновени хора. За м
"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас. А най-добрият начин да се преборим с тях е повишаването на собствената ни култура. С повече култура гарантираме по-малко конфликти."
Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който се включи в официалното откриване на международната конференция на тема "Културната дипломация и Балканите - постижения и предизвикателства в съвременната епоха". Събитието се провежда в панорамната зала на ``Квадрат 500``.
Конференцията събира участници от четири континента, повечето от които са за първи път в България. Сред тях са представители на международни организации, на академичния сектор, на културния се
Емблематични творби на романтичната музика за пиано, цигулка и виолончело от Брамс, Франк и Владигеров звучат в концерта „Романтични съкровища“. Събитието е на 23 октомври в камерната зала „България“, съобщават организаторите.
По думите им изпълненията на Мартина Табакова – пиано, Стоимен Пеев – цигулка, и Атанас Кръстев – виолончело, е част от турнето на триото, което започва от София, като част от концертния цикъл „Музикални вторници“, но този път – в сряда. На 21 ноември музикантите гостуват във Варна, а на 22 ноември – в Бургас.
Сред творбите са Соната за цигулка и пиано от Цезар Франк, в рядко изпълнявания аранжимент за виолончело и пиано , Соната No.3 за цигулка и
По думите на продуцента Матей Константинов премиерата на „Клас 90“ ще бъде на 24 януари догодина и вече има разпространител за кината.