Посолството на САЩ в София инвестира 240 хиляди долара във варненския културен център „РеБонкърс“ чрез Посланическия фонд за опазване на културното наследство (AFCP). Това съобщиха от институцията.
Варна е най-големият бенефициент по проект на Посланическия фонд за опазване на културното наследство в Европа тази година, което подчертава дълбокото уважение на Съединените щати към богатото културно наследство на България, подчертават оттам и припомнят, че от 2002 г. насам САЩ са инвестирали над 1,3 милиона долара в девет проекта в цялата страна.
Образът на котката върху горещ ламаринен покрив символизира женския инстинкт за надмощие. Понякога попадаме в битка за надмощие не с кого да е, а със самия живот.
Това казва режисьорът Стайко Мурджев по повод предстоящата премиера на „Котка върху горещ ламаринен покрив“ от Тенеси Уилямс в театър „София“.
„Понякога обстоятелствата, в които сме поставени, са форсмажорни ситуации, в които сме принудени да преминем в режим „оцеляване“. Това е онзи момент, когато не разумът или чувствата, а само и единствено инстинктивната ни природа е тази, която е в състояние да ни спаси. Но не инстинктът за нападение или за бягство, а онзи аспект на стоицизма - когато въпреки нажежената плоскост под голите ни стъпала, трябва да стиснем зъби и да издържим, да се задържим колкото се може по-дълго в
Нова изложба, представяща Пътя на коприната, се открива в Британския музей тази седмица, съобщи Ройтерс.
Експонати, сред които китайска керамика, византийски бижута и фигури за шах от периода на Ранното средновековие дават нова визия за търговските маршрути.
Вместо Пътя на коприната като една-единствена връзка между Изтока и Запада, показваме множество пътища, цяла мрежа, свързваща Азия, Африка и Европа, коментира кураторката на изложбата Сю Бранин.
"Не става въпрос само за коприна и подправки, а и за хора, предмети, идеи, изминаващи големи разстояния не само по суша, но и по море или по течението на реките".
Изложбата се открива днес, 25 септември, и може да бъде разгледана до февруари.
В музея на киното в Лондон почитатели на седмото изкуство съживяват шедьоврите на немите филми, предаде АФП.
Почти век след края на немите филми ентусиастите на киното се събират редовно в британската столица, за да открият забравени емблематични творби от началото на ХХ век и да ги гледат заедно. На всеки три седмици в музея се организират прожекции. Те се излъчват пред десетки зрители, като в залата има и пианист, който свири импровизирана музика. Това е така, защото в киносалоните, където са били прожектирани филмите без звук, обикновено е имало музикален съпровод на пиано. Необходимите пояснения за зрителите са се изобразявали с надписи.
Един от показаните филми в музея е от британската поредица Three-Fingered Kate, излъчвана между 1910 и 1912 година. В нея се разказва за Кейт, на която й липсват последните два пръста на дясната ръка. Тя е начело на престъпна банда
Пленер „Вода, земя и огън“ събира български и китайски керамици в троянското село Дълбок дол, съобщи председателят на Дружеството на троянските художници (ДТХ) Цветан Донковски.
От 25 август до 1 септември професионални керамици и преподаватели ще творят в дома на Донковски в Дълбок дол.
В пленера ще вземат участие преподаватели по скулптура и керамика от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Нов български университет, членове на ДТХ и семейство керамици от Китай.
С участниците от Китай - Sophia Yu и Qi ZhenYu, Донковски установява връзка по време на керамичния пленер в Дзиндъджън (Китай).
Идеята за пленера, който се провежда за пети път, възниква спонтанно, след като артистичното семейство Донковски построява в двора на къщата си автентична пещ, в която по старинна технология керамичните произведения се
Жители и гости на Стара Загора посрещнаха днес на крака любимката на поколения българи Лили Иванова.
Тя пя на най-голямата сцена на открито в Стара Загора, тази на Летния театър в сърцето на парк „Митрополит Методий Кусев“.
Певицата беше посрещната с бурни овации и викове "Браво!" и "Лили!".
В началото примата на българската естрада представи песните „Сълза“, „Ако спра да те обичам“ и „Искам те“. На всяка песен публиката ръкопляскаше в такт с акомпанимента на музикантите от LI Orchesta – Ангел Дюлгеров, Орлин Цветанов, Огнян Енев, Иван Йорданов-Чери, Росен Ватев и Христо Михалков, както и вокалното трио LaTiDa.
Няколко пъти певицата каза, че на сцената е студено, поради времето. Но призова присъстващите да пеят заедно с нея. Заедно с публиката тя изпълни емблематичните хитове „Щурче“, &bd
По думите на посланика на САЩ у нас Кенет Мертен, който наскоро посети „РеБонкърс“, културният център във Варна е доказателство за устойчивия дух и креативност на българския народ. „Именно в пространства като тези, които поддържат жизнени културни общности, динамичното взаимодействие на минало и настояще наистина оживява. Те не са просто места, те насърчават връзките и вдъхновяват бъдещите поколения“, посочва той.
Сдружение „Таляна“, което управлява дейностите в културния център, ще бъде основен партньор на посолството по този проект. Неговите ангажименти за насърчаване на социални дебати, активизъм и ангажираност на общността съвпада напълно с целите на Посланическия фонд за опазване на културното наследство. Нашият общ стремеж е да направим културния живот на Варна по-жизнен и да подкрепим разнообразните общности, допълват от посолството на САЩ.
От Анджелина Джоли в ролята на оперната прима Мария Калас до документален филм за последните концерти на Елтън Джон в САЩ - тазгодишното издание на Лондонския кинофестивал обещава впечатляващ парад на звезди, съобщава Ройтерс.
Форумът започва с драмата „Блиц“ (Blitz) за Втората световна война на носителя на „Оскар“ Стив Маккуин. Роденият в Лондон режисьор ще открие на 9 октомври фестивала за трети път със световната премиера на филма си.
В програмата са включени още трилърът Conclave с участието на Рейф Файнс и Стенли Тучи, Queer с Даниъл Крейг, в който бившият Джеймс Бонд играе пристрастен към наркотиците американец, живеещ в Мексико през 50-те години на миналия век, и победителят от фестивала в Кан „Анора“ за екзотична танцьорка, която се забърква със сина на руски олигарх.
Подобно на филма с Крейг, „Мария&ldquo
В Деня на народните будители, в къщата музей „Анание Явашов“ ще бъде открита изложбата под надслов „Разградският периодичен печат в образи и неразказани истории“, съобщават от културната институция.
Авторът на изложбата е ръководителят на отдел „Нова и най-нова история“ в Регионалния исторически музей в Разград проф. д-р Росица Ангелова. „Разград заслужава тази изложба заради много пъстрото ветрило на периодичните издания - вестници и списания, както на български, така и на турски език, и безспорния принос на Разград в развитието на периодиката в България“, посочи Ангелова.
Тя разказа, че от 1889 година, когато в столицата на Лудогорието се появява първото списание, до 1944 година, когато спира вестник „Разградско слово“, в малък град като Разград с около средно 15 000 жители има близо 70 издания. Според проф.
Близо три часа продължи състоялият се снощи концерт от Националното турне на концерти с кауза под наслов "С песен и стих в сърцата".
Каузите, зад които стоят организаторите и изпълнителите в изявата са две, едната е за предоставяне на информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.
Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор според съвременната медицина, и вземане на адекватни мерки. Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. Втората кауза е за пускането в ефир по радиостанциите на повече българска музика.
На сцената излязоха българските изпълнители Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Пе
32-годишната певица и актриса Селена Гомес заяви в интервю за "Венити феър", че не е в състояние да износи собствени деца, предаде Би Би Си.
Гомес допълни, че откритието, че няма да може да има безопасна бременност, е нещо, за което е трябвало да "скърби“.
"Никога не съм го казвала, но за съжаление не мога да износя собствените си деца“, каза тя пред изданието.
"Имам много медицински проблеми, които биха застрашили живота ми и този на бебето. Това беше нещо, за което трябваше да скърбя известно време.“
Гомес и преди е била открита за диагнозата си лупус - нелечимо автоимунно заболяване, при което имунната система на организма става хиперактивна и атакува нормалната тъкан.
Симптомите могат да бъдат овладяни с помощта на медикаменти. През 2017 г. тя разкри, че е претърпяла трансплантация на бъбрек, свързана с лупуса.
<
Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“ и получи отличието на церемония тази вечер в Габрово.
На награждаването присъстваха служебният министър на културата Найден Тодоров, кметът на Габрово Таня Христова, областният управител на Габрово Мария Башева – Венкова, директорът на Форумът за славянските култури д-р Андрея Рихтер и Йорданка Чобанова ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.
„Щастлив съм, че наградата е в един от най-добрите музеи в България – този на град Русе", коментира пред журналисти министър Тодоров. Според него има още много, което трябва да се направи за музеите в България.
Проблемите са много, от една страна музеите са много, от друга страна – недостатъчно, предвид територията, предвид наследството и цивилизациите, които са били преди н
Реновирането включва реставрация, консервация и изолация на покрива, подобряване на условията в пространството и на достъпа за хора с увреждания, облагородяване на района. Дейностите ще започнат тази есен. Предвиждаме в края на идната година да имаме един нов културен център, който ще работи целогодишно, каза артистичният директор на „РеБонкърс“ Ралица Герасимова.
„РеБонкърс“ е място за независими изкуства. То се помещава в исторически обект от 1827 г., който е най-старата напълно запазена сграда във Варна, и първоначално е служил за склад за барут на османските власти. Жителите на града са възстановявали и преоформяли пространството, превръщайки го през 90-те години на миналия век в музикален клуб „Бонкърс“, а през 2022 г. в пространството „РеБонкърс“ за култура. От откриването си центърът е бил домакин на над 500 събития с над 600 български и международни артисти, припомнят от екипа.