Секция „Дърворезба“ на Съюза на българските художници ще бъде представена в сградата на СБХ на ул. „Шипка“ 6.
Между станалата картина и нестаналата крачката е само една и трябва да я усети човек - кога е направена тази крачка. Това казва художникът Симеон Спиридонов през 1996 година в документалния филм на БНТ „Следа към себе си“.
РОДЪТ
Художникът е роден на 20 август 1944 г. в Севлиево, където са евакуирани родителите му по време на Втората световна война. Правнук е на видния възрожденец Христо Спиридонов - първи кмет на Севлиево след Освобождението, депутат във Великото Народно събрание. Главната улица на град Севлиево носи името на Христо Спиридонов.
Симеон Спиридонов е внук на подполковник Григор Спиридонов, загинал геройски при Разлог през 1912 г. по време на Междусъюзническата война. Главната улица на града носи неговото име. Баща му Димитър Спиридонов е икономист, осъден от Народния съд.
ПЪРВИТЕ
Роденият в Бургас скулптор Хари Арабян ще представи своя нова самостоятелна изложба скулптура, съобщават домакините от бургаската галерия "Пролет".
Експозицията ще бъде открита на 7 ноември и ще остане в галерията точно един месец. В нея авторът ще представи нови произведения, създадени от сребро, метал и мрамор.
Хари Арабян е роден през 1959 г. През 1992 г. завършва Националната художествена академия в специалност скулптура при проф. Любен Прахов и става член на Съюза на българските художници. През годините работи основно с камък, метал и стъкло.
В морския град той е познат с паметниците в памет на жертвите от арменския геноцид пред храма "Сурп Хач" в Бургас, както и на скулптурата в знак на признателност към българския народ от арменската общност в Морската градина.
Арабян е автор на монументална скулптура в парка на гр. Маиг
Актьорът Александър Кадиев и писателят Георги Господинов са сред лицата на тазгодишното издание на фотоизложбата „Чуй гласа ми“.
Това е третото издание на кампанията, която прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Експозицията е в One Gallery до 18 ноември, съобщават организаторите.
В кампанията участват режисьорът и сценарист Илиян Джевелеков, диджейят и радиоводещ Мартен Роберто, актьорът Ованес Торосян, ютюбърът и режисьор Цветослав Цонев-Цуро, визуалният артист Ясен Згуровски, познат още като Julieta Intergalactica, и рапърът Wosh MC.
„Emprove отново насочва вниманието на широката публика към психиката на мъжете през ноември – месецът, в който се провежда и световната кампания #Movember. Фондацията напомня, че грижата за менталното здраве е точно толкова важна, колкото и за физическото“, разказват
Новият български филм „Аврора“ е за бурна романтична любовна история в условията на комунистическа България от 50-те години на миналия век, разказват от екипа на продукцията. Режисурата е на Джеки Стоев, създал едни от най-забавните и емблематични български филми, и неговия по-млад колега Никола Бошнаков.
Италиански комунист - журналист е изпратен в България на обмяна на комунистически опит, но тук най-изненадващо той намира любовта. Ролята е поверена на Брено Плачидо, италиански актьор и син на Микеле Плачидо, който снима за първи път у нас. Екранната му партньорка е българската актриса Константина Георгиева.
„Това е филм за абсурдите на комунистическия режим, за романса на двамата млади, които вместо живот в комунистическа България, избират този в капиталистическа И
Традиционните съвместни творчески проекти на Деси Тенекеджиева и Йордан Камджалов продължават с Коледен спектакъл – "Коледна приказка", микс от музика, кино, поезия, балет, празнична сценография и светлини, съобщиха от екипа на фондация „Стоян Камбарев“.
Събитието ще се състои на 13 декември в Зала 1 на НДК и ще включва изпълнения на творби на Щраус, Вивалди, Пиацола, Пучини, Бах и др. от GENESIS ORCHESTRA под диригентската палка на маестро Камджалов.
Сред изпълнителите са млади таланти, лауреати и стипендианти на фондациите „Стоян Камбарев“ и „Йордан Камджалов“: Мария Славова (сопран), Сара Чакърова (маримба, ксилофон), Георги Димитров-Жожо (китара), Стоян Караиванов (бандонеон), Александър Зайранов (цигулка), Калина Андреева (контрабас) и Илина Илиева (виола). Всички те са носители на отличия в международни музикалн
Експозицията е озаглавена „Посоки“ и може да бъде разгледана от 2 до 18 октомври, съобщават организаторите.
„Заглавието на изложбата се фокусира към някои от посоките на развитие на съвременната дърворезба, а именно интериорната дървопластика и релеф. От друга страна обаче могат да бъдат проследени и индивидуални посоки на развитие при определени автори посредством участието им с няколко произведения, както и чрез официалната презентация на два каталога от предходни изложби“, уточняват от екипа.
Те отбелязват, че характерът на настоящата експозиция е колективна годишна изложба на секция „Дърворезба“ при СБХ. Повече от 20 художници представят около 50 произведения от дърво; участват и малък брой резбари, които не са членове на съюза, но са част от културния живот на страната.
В изложбата един автор е представен по-мащабно. Това е Иван Бубев – най-възрастният активен резбар в страната, навършил неотдавна 90 години. Тук той показва 15 нови дървопластики. Представени са и произведения на проф. Антон Дончев (1943 – 2024), изиграл важна роля за развитието на българската дърворезба. Участват и най-новите членове на секцията – млади дипломанти от Националната художествена академия.
Сред участниците са: Роберт Цанев, Камен Симов, Йордан Йорданов, Даниел Мирчев, Николай Златанов, Мартин Георгиев, Митьо Митев, Георги Великов, Антон Георгиев, Боян Александров, Николай Мартинов, Валентин Митев, Христо Кирилов, Илия Владимиров, Петко Недялков, Цветан Николов, Десислава Латинова, Цветина Генева, Кристиян Балабански, Виктория Денева и други.
Русенската опера ще представи камерния концерт "Песенен рецитал на сопраното Ана Дитри" утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Ана Дитри ще представи на русенската публика арии и песни на полски романтични композитори като Станислав Монюшко, Фредерик Шопен, Владислав Желенски, Станислав Невядомски, Мечислав Карлович и други.
На пианото ще й акомпанира Веселина Ботева.
Ана Дитри обяснява, че песните са от различни епохи, обхващащи период от повече от 100 години.
"След като избрах всички произведения, които да бъдат показани пред чуждестранна публика, реших да ги подредя като една история. Историята на една жена, която за първи път се влюбва в младо и красиво момче, имат първи срещи, след това се раждат децата им, после тя страда, защото ги загубва, и накрая е една старица, която
Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).
По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.
По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.
„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени
Награждаването в конкурса за най-добър пълнометражен игрален филм на 25 октомври, в зала 1 на НДК, ще е в присъствието на международното жури на „Синелибри“ – Мария Бакалова (президент), Кристин Льоненс, Даниел Келман, Ан Кюсак и Игнасио Серикио, съобщават от екипа на кино-литературния фестивал.
В рамките на церемонията ще бъде обявен и победителят в конкурса за най-добър документален филм от жури в състав – Рене Карабаш, Божидар Манов и Найо Тицин.
След церемонията ще се състои премиерно излъчване на първия англоезичен филм на Педро Алмодовар, удостоен с наградата „Златен лъв“ на кинофестивала във Венеция. Просветляващата драма „Съседната стая“ с Джулиан Мур и Тилда Суинтън в главните роли изследва смисъла на живота и смъртта, стойността на приятелството и чувството за съпричастност в кр
Фотоизложбата "На село" на Стоянка Кънчева ще бъде представена в Музея на фотографията в Казанлък на 15 октомври.
Това съобщи авторката, която отскоро е и директор на културния институт.
Експозицията ще остане в музея до 5 ноември.
"На село" е разказ в снимки за едно ежедневие на село, съвсем обикновено. Или не съвсем", каза тя.
Кънчева посочи, че "На село" не е име, а място, дом, в който всички ние, които имаме необикновен късмет, се завръщаме рано или късно. Подбраните кадри в изложбата ще преведат публиката през един двор и една кухня по време на четирите сезона.
"Ако чрез снимките усетите ароматите на селото, значи са ви докоснали. Ако след изложбата се обадите на някого от село, значи тя е постигнала целта си. А ако след обаждането сте почувствали обичта, значи сте щастливци", каза още авторката.
Стоянка Кънчева е
Крадци задигнаха две ситопечатни творби от серията Reigning Queens на Анди Уорхол, след като са успели да стигнат до галерия в град Ойстервейк в южната част на Нидерландия, предадоха осведомителните агенции.
Обирджиите са оставили още два портрета на улицата, след като не са успели да натоварят всички в колата, с която са избягали, каза собственикът на галерия MPV Марк Пит Висер пред местен тевизионен канал Omroep Brabant, след като е прегледал записи от охранителните камери.
Откраднатите портрети са на британската кралица Елизабет Втора и на датската кралица Маргрете Втора. Те са били извадени от рамките им и се смята, че са били повредени.
Портретите на нидерландската кралица Беатрикс и на кралицата на Свазиленд (днес Есватини) Нтфомби Тфвала са били изоставени на улицата пред галерията.
Портретите са част от поредица, създадена от Уорхол, водещ
Повечето от тях участват активно в разнообразни изложби, художествени пленери по скулптура в дърво и онлайн артплатформи както у нас, така и по света.
/ВСР