„Кошмарна комедия“ беше първата премиера за новия сезон на Драматично куклен театър Враца (ДКТ).
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организацията на 18-те платна.
„Ако кажа, че това е един от малкото ми добре приятели, няма да излъжа. Още от Художествената гимназия по някаква причина се обикнахме“, разказа Вежди Рашидов.
Много отдавна започнахме да си вярваме. И не за друго - защото всеки поотделно носи свой свят. Много развито мислене, различни работа, а страшно близки по магнетизъм. Това е някаква магия. Ние не искахме да си подражаваме, защото всеки беше различен, но си допадахме. Специално Гошо е един сложен човек, един особен космос, с особен характер и страшно нежен човек, подчерта Рашидов.
„Гошо е един от най-добрите български рисувачи. Не се е родил още такъв рисувач, майстор на линията. Ед
Заключителният галаконцерт на 24-ия международен майсторски клас на Райна Кабаиванска ще се състои на 2 октомври в Софийската опера и балет, съобщават от Нов български университет (НБУ).
Тази година Райна Кабаиванска избра 14 млади оперни певци от пет държави – България, Грузия, Италия, Румъния и Южна Корея.
На събитието на лауреатите и тази година Райна Кабаиванска ще присъди на избрани млади изпълнители стипендии за обучение с нея в Италия.
От своето създаване през 2002 г. фонд „Райна Кабаиванска“ е присъдил повече от 100 стипендии на млади оперни певци от петте континента.
Събитието е в рамките на „Годината на Кабаиванска“ – поредица от събития в чест на голямата оперна актриса и е част от календа
Симфониета Видин започва концертно турне „Музика на всички времена“ с изявени солисти от България, Гърция и Кипър. В програмата ще звучат популярни произведения от Йохан Щраус, Джакомо Пучини, Жорж Бизе, Бела Барток, Франц Лехар, а също френска, италианска и испанска съвременна музика. Това каза диригентът Петър Димитров.
На сцената заедно с музикантите от оркестъра ще се изявят солистите Християна Лоизу, българският и гръцкият тенори Марио Николов и Георгиос Филаделфевс, както и младата цигуларка Киара Николова, уточни маестро Димитров. Специално за публиката на концертната поредица сме подготвили и вълнуваща музикална изненада, отбеляза той.
От 4 до 7 септември турнето „Музика на всички времена“ ще гостува в Смолян, Девин, Чепеларе и в Open air Theatre - Аспровалта, Гърция.
Русенската опера ще представи оперния спектакъл "Турнадот" - от Джакомо Пучини, на 15-и септември (неделя).
Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова.
Постановката е на Нина Найденова, а диригент ще бъде Вилиана Вълчева. Сценографията е на Борис Стойнов, костюмите са на Цветанка Петкова - Стойнова, а хореографията е на Боряна Сечанова.
Оперната прима Цветелина Василева ще се превъплъти в образа на китайската принцеса Турандот, принц Калаф ще бъде представен от Борис Луков, Теодора Чукурска ще бъде принцеса Лиу, а Момчил Миланов - сваленият от престола татарски цар Тимур.
"Това е изключително важен дебют за мен. Преди всичко много отговорен, защото спектакълът е една от най-силните постановки на нашия театър", казва маестра Вилиана Вълчева.
Екпозицията „Гладът на сърцето“, която разглежда глада отвъд физическото усещане, ще бъде открита на 16 ноември в Художествената галерия в Казанлък. Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.
Куратор на изложбата е Христина Бобокова. В нея са включени произведения от колекцията на фондация „Процес - Пространство", както и премиерното видео „Лъвска закуска" на Силвия Богоева.
Своите артистични визии представят още Димитър Грозданов, Майкъл Уикерсън от САЩ, Гьонюл Нюолу от Турция, Христо Шапкаров, Любен Фързулев, Виргиния Пенчева и Лора Димова.
Изложбата е част от големия проект на Художествената галерия „Глад“. Тя е вдъхновена от есето на Георги Марков „Пиеса за иките... и за българите", а художниците интерпретират темите за храната, хляба и трапезата като метафора на душевната п
Постановката, която тази вечер се представи в пълната зала на театъра, е с режисьор – директорът на ДКТ Владлен Александров. Участваха Кирил Ефремов, Антоанета Добрева-Нети, Поли Недкова, Ралица Бежан, Петър Данов и Юлия Колова.
Всеки път се вълнувам преди премиера, въпреки че имам над 120 представления като режисьор, каза Владлен Александров преди премиерата. Подготовката на пиесата мина съзидателно, репетирахме в София и във Враца, тъй като трима от актьорите са наши, а тримата са гастрольори, добави Александров.
Аплодисментите в залата бяха доказателство за успеха на постановката. Историята е за петима възрастни, чиито животи се заплитат в лабиринт от лъжи и обрати. „Кошмарна комедия“ от Жан Поаре разказва за една неосъществена изневяра, която поставя главният герой между три жени – съпругата, любовницата и майката на любовницата. Те превръщат живота му в кошмар, от който той мечтае да се събуди, но съпругата му има друг план. С първата лъжа започва верижна реакция от измами и комични ситуации, в които любовницата и съпругата заплитат неверния съпруг.
Със същото представление, още утре, артистите гостуват в Габрово, съобщиха от културната институция.
Тази година ДКТ Враца подготвят редица нови постановки за зрителите си. Утре, 25 септември в 11:00 ч. в Камерна зала ще се състои и премиерата на „Пълен напред“ от Теодора Попова-Лазарова с режисьор Йелена Джорджевич.
Спектакълът „Червената шапчица“ на Държавен куклен театър (ДКТ) - Видин е селектиран за участие в програмата на международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в морската градина на Бургас. Това е поредно участие на видинският куклен театър във фестивала, съобщиха от културната институция.
Пиесата „Червената шапчица“ ще се играе два пъти на откритата сцена „Охлюва“. Драматизацията и режисурата са дело на Мая и Митко Димитрови, сценография и кукли - Елена Цонкова, композитор е Петко Т. Манчев. Участват актьорите Аделина Иванова и Красимир Колев, напомнят от театъра.
В началото на юли Видинският куклен театър участва в седмото издание на кукления фестивал за всички възрасти „Шарено петле“ в Плевен с марионетния спектакъл „Цирк Мираж“.
В периода от 25 август до 1 септември театърът гостува с пет представления на същия спектакъл по време на международ
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“.
В художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ той е подредил 50 абстрактни фотографии, направени в малък параклис в Бавария.
„Изложбата е интересна и впечатляваща. Само със средствата на чистата художествена фотография Лео Зограф изразява и своята чувствителност и това, което през последните години работи. Аз като художник виждам цветовите хармонии и усещането му за цвят, но изразени чрез обектива и фотоапарата. Той ни представя и съвършени по своята същност фотографии“, каза Валентин Узунов, директор на художествената галерия.
Това е втората изложба на Лео Зограф, която той представя в Ловеч. Творецът е познат в града и с това, че е бил и учител по немски език в Лов
Арфистката проф. Сузана Клинчарова изпълни премиерното за България произведение на френския композитор и майстор на арфата Алфонс Хаселманс (1845-1912) - "Балада", в Археологическия музей в Созопол.
Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в крайморския град.
По време на рецитала изпълнителният директор на фондацията за изкуство "Аполония“ Маргарита Димитрова връчи на проф. Клинчарова знака на "Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала. Димитрова посочи, че Сузана Клинчарова е участвала в първото издание на Празниците на изкуствата и вече 40 години активно участва на "Аполония“.
В Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия - 6 септември, публиката имаше възможност да чуе рецитал на арфа, специално подбран за юбилейното 40-о издание на
Музеят "Ван Гог" в Амстердам празнува 150-ата годишнина на импресионизма с мащабната ретроспективна изложба Vive l`impressionnisme! Masterpieces from Dutch Collections, съобщи пресслужбата на културната институция.
Експозицията става факт в резултат на сътрудничество между 15 нидерландски музея и частни колекции и представя повече от сто от най-значимите произведения на френския импресионизъм в нидерландски колекции, сред които "Дъгата" и "Понтоаз" (1877) на Камий Писаро и "Маково поле" (1881) на Клод Моне.
На 15 април 1874 г. неколцина млади художници подреждат своя изложба на парижки булевард. Те сами организират изложбата и така се освобождават от стриктните правила за участие в официалната годишна изложба, налагани от утвърдените автори. Клод Моне, Берта Моризо, Огюст Реноар, Пол Сезан, Едгар Дега и Алфред Сисле шокират публиката с ярките цветове и смелото дв
Изложба с произведения, създадени по време на XXV Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ откриха в Търговище.
Събитието привлече интереса на ценителите на изобразителното изкуство от града и региона в Художествената галерия „Никола Маринов“.
В тазгодишното издание на емблематичния за Търговище художествен форум участваха девет автори. Това са Добрин Добревски, Евгени Недев, Емил Марков, Илияна Минкова, Мариана Маринова от България; Ахмет Юзел от Турция; Енрике Флорес от Испания, Вихър Георгиев (Австрия) и Димитър Нешев (САЩ).
При откриването на експозицията директорът на галерия „Никола Маринов“ Пламен Проданов посочи, че екипът на институцията традиционно следва нишката в пленера да се канят за изява както творци от България, така и художници от чужбина.
Тази година допълнихме с участници - автори, кои
На 26 септември комедията „Роклята беглец“, от Щефан Фьогел, гостува в Куманово, Република Северна Македония по повод Международния театрален фестивал „Дни на комедията“.