Женска котка има повече свобода в Афганистан, отколкото една жена, каза холивудската актриса Мерил Стрийп по време на събитие в Организацията на обединените нации (ООН) в Ню Йорк, цитирана от Ройтерс. Така тя се опитва да накара световните лидери да се съсредоточат върху тежкото положение на афганистанските жени и момичета.
Микстейпът на рапъра Травис Скот Days Before Rodeo („Дни преди родео“) от 2014 г. достига №1 в класацията за албуми на „Билборд“, изкачвайки се от 106-та до челна позиция, след като виниловите му издания - продавани ексклузивно от уеб магазина на изпълнителя, бяха изпратени на клиентите.
Days Before Rodeo е четвъртият No.1 на Скот. Преди това той е оглавявал класацията с албумите Utopia (2023), Astroworld (2018) и Birds in the Trap Sing McKnight (2016).
Short n` Sweet на Сабрина Карпентър слиза на второ място, след като прекара първите три седмици на върха на класацията. За четвърта седмица обаче той остава на първо място в чарта за най-популярни стрийминг албуми.
The Rise and Fall of a Midwest Princess на Чапъл Роан не се премества от третата си позиция.
Бившият номер едноИспанският режисьор Педро Алмодовар сподели, че е "развълнуван до сълзи", получавайки почетната награда на кинофестивала в Сан Себастиан за творчеството си, което според организаторите се отличава с незабавно разпознаваем "визуален стил", предаде АФП.
"Киното ми е дало всичко", каза 75-годишният режисьор при получаването на наградата "Доностия" - едно от най-високите отличия на фестивала, който се провежда в Сан Себастиан от 1968 г.
"За мен киното е благословия или проклятие. Не мога да си представя друг вид живот, освен да пиша и да снимам непрестанно", добави Алмодовар на церемонията, на която присъства испанският министър-председател Педро Санчес.
Наградата "Доностия" е едно от малкото отличия, които липсваха на режисьора на "Всичко за майка ми" и "Говори с нея". Педро Алмодовар е носител на две награди "Оскар", пет "Гоя", ч
Австралийската звезда и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет е смятана за една от най-добрите актриси на своето поколение - почитателите й познават добре нейните "гъвкави" превъплъщения както в независими филмови продукции, така и в холивудски блокбастъри. Малко в сянка обаче за широката публика сякаш остава нейното друго амплоа - на театралната актриса Кейт Бланшет, която след 6-годишно отсъствие отново ще се завърне на сцената.
Завръщането си към театъра 55-годишната австралийска звезда ще направи на лондонска сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов. Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в театър "Барбикан" в британската столица от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г.
Догодина ще станат шест години от последната театрална изява на Бланшет в Лондон. През 2019 г., непосредствено преди пандемията от КОВИД-1
„Две обиколки на парка“ от Мърей Шизгал е първата за новия сезон премиера в театър „Българска армия“, съобщават от трупата.
По думите им това е забавна комедия за любовта, самотата и вторите шансове. Режисьор е Стефан Спасов.
В първата част, актьорът Леон (Георги Къркеланов) и полицайката Маргарет (Полина Недкова) се срещат случайно, но зад техните забавни сблъсъци се крият дълбоки страхове и самота. Въпросът е какво може да се случи, когато две различни съдби се сблъскат заради оплакване от силна музика. Смехът и искрящите реплики летят във въздуха, но зад тях се крие тъга и желание за близост, които и двамата отчаяно търсят.
Във втората част, Еди (Стефка Янорова) и Гас (Георги Кадурин) – двойка, която се е
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и пианистите Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват тази вечер 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.
Основател и артистичен директор на международния музикален фестивал е Людмил Ангелов.
На концерта в Софийската градска художествена галерия ще звучат творби от Моцарт (Концерт за пиано и оркестър в Ла мажор, KV 414 и Концерт за пиано и оркестър в Ми бемол мажор, KV 271) и Бенджамин Бритън (Вариации върху тема от Франк Бридж, Оп. 10).
Паоло Франчезе започва да учи пиано, когато е седемгодишен. Постъпва в Италианска държавна консерватория, където получава диплома с най-високи оценки за пиано. Защитава докторат по пиано и камерна музика с от
"Начинът, по който ... това общество беше преобърнато, е поучителна история за останалата част от света", заяви Стрийп на събитие в рамките на Общо събрание на ООН в опит да насърчи включването на жени в бъдещото развитие на Афганистан.
Талибаните завзеха властта в страната през август 2021 г., когато водените от САЩ сили се изтеглиха след 20-годишна война. ООН се стреми към единен глобален подход за справяне с талибаните, които потъпкват правата на жените, припомня Ройтерс.
Те забраняват на повечето момичета да посещават гимназия, а на жените - университети. Те затвориха салоните за красота и ограничиха пътуванията на жени без придружител от мъжки пол.
"Днес в Кабул женска котка има повече свободи от една жена. Котка може да седне на стълбите пред дома си и да усети слънцето върху лицето си. Тя може да гони катерица в парка. Днес в Афганистан катерицата има повече права от едно момиче, защото обществените паркове са затворени за жени и момичета“, каза Мерил Стрийп. "Птица може да пее в Кабул, но момиче и жена не могат да пеят на обществени места. Това е необичайно", допълни тя.
Талибаните твърдят, че зачитат правата в съответствие с тяхното тълкуване на ислямското право, припомня Ройтерс. Миналия месец групировката официално изготвиха правила, регулиращи морала, като те се основават на указ на върховния духовен лидер на талибаните от 2022 г. и ще бъдат прилагани от министерството на морала.
С премиера на спектакъла “Масло от кипарис”, който за първи път се представя на театрална сцена, Драматичен театър „Гео Милев“ открива новия си творчески сезон. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, представена от културната институция.
Постановката ще бъде представена пред публика утре, 10 октомври, на сцената на Културен център „Стара Загора“.
Автор и режисьор на спектакъла е Орлин Дяков.
„Ще разкажем една история за това, че не трябва да забравяме мечтите си, че голямата, истинска и единствена любов е някъде там, зад ъгъла, и не се интересува от годините, от мястото и от миналото. Ще я разкажат един полицай, който е искал да стане балетист, една счетоводителка, която е мечтала за големите оперни сцени, един мъж, който най-накрая среща любовта, едно момче, което вместо лекар е станало търговец, една жена
Множество звезди на Холивуд ще присъстват на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, който ще бъде открит в сряда, предаде Ройтерс.
Миналата година изданието на едно от най-дългоочакваните кино събития бе по-слабо поради стачките на сценаристите и актьорите в Холивуд.
Събитието ще продължи 11 дни.
Филмовият фестивал във Венеция представя едни от най-добрите филми на Холивуд, които по-късно по традиция успяват да съберат множество награди „Оскар“.
Само през последните три години на събитието в Италия са представени филми, които получиха 77 номинации за престижната награда на Американската академия за кинематографично изкуство и наука и спечелиха съответно 14 статуетки.
Сред водещите звезди, които се очакват във Венеция тази година, са Брад Пит, Джордж Клуни, Лейди Гага, Хоакин Финикс, Анджелина Джоли, Даниел Крейг, Никол Кидман, Майк
Юлиян Табаков представя изложбата „Небесно войнство“ в галерия „Топлоцентрала – Куб“.
Експозицията ще бъде показана от 6 ноември до 1 декември и е част от цялостния проект „Виждам те“, представен в поредица столични галерии, съобщават организаторите.
„Настоящата изложба в галерия „Топлоцентрала – Куб“ цели да припомни способността за свързване с другите, която е и способността за обич. Изложбата включва обекти, разстлани в пространството подобно на пергаменти. Основен образ в нея е птицата колибри като символ на вечния дух и безсмъртната човешка душа, а също и птичите пера като метафори на „ангелското“ присъствие. Припомнянето на библейския свят в съвременността за Юлиян Табаков е начин да говори за състоянието на духа в света, натежал в днешния ден от материалност, консуматорство, експлоатац
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.
Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е част от програмата на културния институт „Събота в галерията“.
Националният военноисторически музей съхранява над 120 хиляди експоната, свързани с българската военна история, посочват организаторите. Основан е през 1916 г. като първи специализиран военноисторически музей у нас и притежава уникални колекции от оръжия, бойни знамена, бойни награди и лични вещи на български военачалници.
По време на лекцията посетителите ще могат да научат повече за богатата военна история на страната, за важната роля на музея и за това как той си сътрудничи с Художествената галерия в Казанлък.
Националният военноисторически музей е специален партньор в проекта на га
Галаконцертът "Български баси за Борис Христов" ще бъде изнесен на 24-и октомври тази година в Доходното здание в Русе.
Той е по повод на 110 години от рождението на оперния певец Борис Христов. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова.
С арии от репертоара на великия бас на концертната сцена ще излязат Петър Бучков, Делян Славов, Деян Вачков, Евгений Арабаджиев, Момчил Миланов и Юлиян Константинов. Диригент ще бъде маестро Димитър Косев.
"Програмата включва както солови изпълнения, така и съвместни ансамбли, в които артистите ще се впуснат в своеобразно музикално "надпяване", демонстрирайки вокалното си майсторство", обясни Димитрова.
Идеята, сценарият и режисурата са дело на директора на Русенската опера Пламен Бейков, който е един от последните ученици на великия бас Борис Христов.
"В този концерт надмощието пр
„Без образовани жени, без работещи жени, включително и на ръководни постове, и без признаване на правата и свободите на половината от населението на страната, Афганистан никога няма да заеме полагащото му се място на световната сцена“, заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш по време на събитието, цитиран от Ройтерс.