NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Научните идеи на Леонардо да Винчи оживяват в Музея на математиката и информатиката в Хайделберг
4215
Авансцена

Научните идеи на Леонардо да Винчи оживяват в Музея на математиката и информатиката в Хайделберг

Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг. Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области. От 22 до 27 септември тази година в Хайделбергския университет се провежда 11-ото издание на форума

| 23 Септември 2024, 14:42 ч.
Научните идеи на Леонардо да Винчи оживяват в Музея на математиката и информатиката в Хайделберг
Научните идеи на Леонардо да Винчи оживяват в Музея на математиката и информатиката в Хайделберг
Снимка © Специален пратеник на БТА Антоанета Маркова (ПБ)

Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг.

На бляскави костюми, изящна сценография и ефектен 3D мапинг ще се наслади публиката в комичната опера на Моцарт „Сватбата на Фигаро“, която подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново. Премиерата ще е на 3 октомври в Голяма зала на културната институция в старата столица, съобщиха от трупата. Сюжетното действие ще пренесе зрителите в XVIII век в двореца на граф Алмавива край испанския град Севиля, затова в сценографията са включени елементи от барокова и рококо архитектура. Публиката ще се наслади и на пищните костюми, характерни за този период.

В спектакъла участват солисти от Китай, Сърбия, Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България, заедно с оркестъра, хора и балета на Великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев.

След поста

Темата на следващото издание на годишния бал на "Метрополитън" и звездните му домакини вече са известни - Фарел Уилямс, Люис Хамилтън, Колман Доминго, Ей Ес Ей Пи Роки и Леброн Джеймс ще помогнат на музея да открие изложба, посветена на черния стил в мъжкото облекло през вековете, предаде Асошиейтед прес.

Уилямс и Хамилтън присъстваха на обявяването.

Пролетната експозиция Superfine: Tailoring Black Style ще бъде открита на 5 май по време на бала на "Метрополитън".

Точният дрескод за звездите, които ще бъдат поканени на галата, съобразен с темата на изложбата, ще бъде обявен в началото на следващата година. 

Това е първата модна изложба в "Метрополитън" от над 20 години, фокусирана изключително върху мъжкото облекло, което обяснява почти изцяло мъжкия състав на домакините.

Към тях ще се присъедини организаторката на проявата - легендарната г

Украинската танцова платформа Zmina ще гостува в „Топлоцентрала“.

От 23 до 25 октомври гостите ще имат възможността да запознаят публика и професионалисти с различи аспекти на танцовото изкуство, съобщават организаторите.

Програмата ще бъде открита с премиерни прожекции на три видео произведения, създадени за онлайн архива на украинския танцов проект: Let The Body Speak.

Представени ще бъдат спектаклите „Dance Macabre. Безсмъртният танц“ (24 октомври), „Следите“ (25 октомври), премиерни прожекции на видеоденс произведения и дискусии с представители на културния сектор.

„Културният диалог между страните е изключително важен и помага за разрешаването и повлияването на положителните промени в обществото. Той помага да се изгради мост между различни

В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.

Липсва смелост за нещо по-авангардно. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен, за да ни показва нови пътища, да ни пробужда, да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас.

Това каза в интервю артистът Мартиан Табаков, който представи във Варна своите музикални скулптури, за които получи специална награда от Съюза на българските художници.

Те бяха подредени в културния център „РеБонкърс“, където според автора има чудесна акустика за композициите, които импровизира върху сп

С концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио с диригент Георги Димитров завърши тазгодишното издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.

Солист бе артистичният директор на форума Марио Хосен, който изпълни Концерт за цигулка и оркестър оп.1 от Юлиус Конюс. Музикантите предложиха в програмата си и Адажио из балета „Спартак“ от Арам Хачатурян и Деветата симфония на Дмитрий Шостакович. 

Юлиус Конюс създава своя Концерт за цигулка и оркестър през 1896 г. с посвещение на преподавателя в Московската консерватория Ян Хримали. Често произведението е било изпълнявано от Фриц Крайслер и Яша Хайфец, който прави първия му запис през 1952 г. Марио Хосен сподели, че не е свирил виртуозния концерт от младежките си години и с радост е посрещнал идеята на диригента Георги Димитров да се върне към него. 

Ци

Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области. От 22 до 27 септември тази година в Хайделбергския университет се провежда 11-ото издание на форума.

Музеят е разположен недалеч от железопътната гара на Хайделберг. За дните на форума той гостува в Сенаторската зала в старата сграда на Хайделбергския университет с част от ексопизициите си.

Математиката и компютърните науки са важни за обществото, но за хората понякога е трудно да влязат в контакт с тези научни области и се опитваме да направим това с изложби, в които публиката да се докосне до математиката, каза д-р Фолкер Гейблер, който отговаря за изложбите и връзките с обществеността на Хайделберския лауреатски форум. Ученици и студенти са чести посетители на музейните изложби.

Леонардо не е бил математик, но е проявявал голям интерес към науката. Изложбата показва колко много аспекти от математиката са били любопитни за ренесансовия творец, като фокусът й е върху значимостта на идеите на Леонардо. Не всички негови изобретения са се оказали ефективни, но нашата задача бе да покажем научните му търсения и идеи, каза д-р Гейблер.

Една от тях е мостът на Леонардо да Винчи. Идеята му била да създаде мост, който да бъде стабилен, без да е нужна сложна конструкция, много материали и дълго строителство.  Изложбата дава възможност на публиката да сглоби сама моста на Леонардо от картонени ленти. Експозицията предлага копия от чертежите на ренесансовия майстор, които служат като указание за сглобяването.

Международният проект „Колони на приятелството“ (Pillars of Friendship) на художника Златин Орлов беше представен днес в концептуално пространство „Дом" в София. Инициативата се осъществява в сътрудничество с Посолството на Албания в София.

Целта на „Колони на приятелството" е изграждане на публични скулптури, които да бъдат разположени в централните градски части на страните от Балканския полуостров.

Скулптурите представляват поставени един върху друг каменни квадри, които образуват деветметрова колона с квадратно сечение. Върху колоните има гравирани релефни изображения, като на втората подред квадра от земята нагоре е разположен двуезичен надпис “Колона на приятелството” и две приятелски ръкостиснати ръце, се посочва на официалния сайт на проекта.

Дарявайки по една колона на всяка от балканските държави, авторът на проекта ис

Седемдесет танцови филма, три ателиета и четири спектакъла ще предложи в програмата си 9-ото издание на фестивала „Движещо се тяло“ във Варна, което продължава от 25 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите. Мисия на форума е разглеждането на тялото и движението не само като поле на изява, но като инструмент за себепознание и изграждане на културни връзки.

Филмовите прожекции ще бъдат в културен център „РеБонкърс“ в първите три дни на форума и ще предложат селекция от заглавия, подбрани измежду постъпили 90 кандидатури от цял свят.

В училището The Center ще се състои петдневна лаборатория за контактна импровизация под наслов „Танц с гравитацията” с водещ Каталин Дякону от Румъния. Събитието е в чест на Стийв Пакстън, който е основополагаща фигура в съвременния танц, известен със създаването на контактната импровизация (CI) в н

Минчо Тодоров посвещава дебютната си самостоятелна изложба „Седем стъпки“ на 95-ата годишнина от рождението на Йордан Радичков.

Експозицията ще бъде открита на 22 октомври и ще продължи до 10 ноември в галерия „Нюанс“, съобщават организаторите.

Изложбата представлява амалгама между авторски пластики и рисунки и избрани цитати от произведения на писателя, отбелязват от екипа.

„Целта на изложбата е да се обърне внимание на четенето и как то да бъде стимулирано. Много често през годините съм откривал връзки между това, което правя и текстовете на Радичков, което доведе по естествен път до произведенията представени в тази изложба“, казват организаторите на експозицията.

По думите им важен акцент, също така, е и показването на цялостния процес на работа. Зрителите ще могат да видят подготвителни рисунки, макети в мащаб и

С клавирен рецитал на Алберт Мамриев тази вечер започва 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”, съобщават от екипа на международния фестивал.

Пианистът, диригент и музикален продуцент Алберт Мамриев е роден в Дагестан. Учи при баща си – известният музикант Янкел Мамриев, при проф. Александър Бакулов и проф. Николай Костилев в Централното музикално училище на Московската консерватория „Чайковски“, както и при проф. Сергей Доренски, при професор Арие Варди в Музикалната академия „С. Рубин“ към университета в Тел Авив и в Хановерския университет за музика, драма и медии.

В Софийската градска художествена галерия той ще изпълни творби от Р. Вагнер/Ф. Лист – Feierlicher Marsch из „Парсифал“, Walhall из „Пръстенът на нибелунгите“, O du mein holder

Българската национална телевизия (БНТ) ще отбележи 65 години от създаването си на 7 ноември, съобщават от обществената медия.

„БНТ е символ на доверието, на стойностите и устойчивите тенденции. Нашата обществена мисия е да опазваме българската идентичност с отговорност и всеотдайност. За БНТ е важно да предоставя висококачествено съдържание, което с тематично многообразие да удовлетворява изискванията на зрителите, отговаряйки на съвременните телевизионни стандарти“, казва генералният директор на БНТ Емил Кошлуков.

Годишнината ще бъде отбелязана в централната емисия „По света и у нас“, когато на екран ще се завърне Радина Червенова и ще си партнира с Даниел Чипев. В седмицата между 4 ноември и 8 ноември водещи ще бъдат още двойките Аделина Радева и Георги Любенов, Костадин Филипов и Добрина Чешмеджиева, Филипа Огнянова и Симеон Иванов. Василена

Експозицията представя и дава възможност за работа с многостени. Да Винчи работи с известния за времето си математик Лука Пачоли и прави илюстрации на твърди тела за книгата на Лука Пачоли от 1509 г. „Божествената пропорция“. Това са първите илюстрации на полиедри във формата на "плътни ръбове", позволяващи да се види структурата.

Изложбата на MAINS в Сенаторската зала на стария Хайделбергски университет показва и експоната „10 минутен музей“. С него групата Imaginary, чиято мисия е да демонстрира интерактивно математически решения за широката публика, показва приложението на математиката в изследванията на климата.

Сред представените проекти в експозицията е и Fence Challenge. Това е пример за демократизиране на математиката, обясни съавторката на проекта д-р Ерика Ролдан. С предизвикателството, чиято цел е да се огради максимално голяма площ с помощта на 12 блокче пентамино – фигури, образувани от пет еднакви квадрата, се ангажират хора от цял свят, обясни тя. Задачата може да се решава аналогово, чрез фигурите върху хартиено поле, както и в приложение, и във видеоигра. Има над 40 милиона комбинации, ние от екипа знаем решението и очакваме да разберем кой от участниците ще се справи най-добре, поясни Ролдан, която представи проекта в рамките на гостуващата изложба на MAINS. Вече са предложени над 5000 решения на предизвикателството от участници от Мексико, от европейски държави. Д-р Ролдан е математик и ръководи изследователската група по стохастична топология в Института Макс Планк за математиката в науките, в Лайпциг. Тя работи по множество проекти за приложение на математиката в различни сфери на живота и проявява особен интерес към връзката на математиката с изкуството.

На Хайделбергския лауреатски форум математичката Мойра Час, преподавател в университета „Стоуни Брук“ в САЩ, представи изложбата си, посветена на Бутилката на Клайн - двумерна повърхнина, която има само една страна.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Тикер в 23:00 ч.
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизве ...
Начало Авансцена
4215
Авансцена

Научните идеи на Леонардо да Винчи оживяват в Музея на математиката и информатиката в Хайделберг

Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг.Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области.

| 23 Септември 2024, 14:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Научните идеи на Леонардо да Винчи оживяват в Музея на математиката и информатиката в Хайделберг
Научните идеи на Леонардо да Винчи оживяват в Музея на математиката и информатиката в Хайделберг
Снимка © Специален пратеник на БТА Антоанета Маркова (ПБ)

Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг.

Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области. От 22 до 27 септември тази година в Хайделбергския университет се провежда 11-ото издание на форума.

На бляскави костюми, изящна сценография и ефектен 3D мапинг ще се наслади публиката в комичната опера на Моцарт „Сватбата на Фигаро“, която подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново. Премиерата ще е на 3 октомври в Голяма зала на културната институция в старата столица, съобщиха от трупата. Сюжетното действие ще пренесе зрителите в XVIII век в двореца на граф Алмавива край испанския град Севиля, затова в сценографията са включени елементи от барокова и рококо архитектура. Публиката ще се наслади и на пищните костюми, характерни за този период.

В спектакъла участват солисти от Китай, Сърбия, Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България, заедно с оркестъра, хора и балета на Великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев.

След поста

Темата на следващото издание на годишния бал на "Метрополитън" и звездните му домакини вече са известни - Фарел Уилямс, Люис Хамилтън, Колман Доминго, Ей Ес Ей Пи Роки и Леброн Джеймс ще помогнат на музея да открие изложба, посветена на черния стил в мъжкото облекло през вековете, предаде Асошиейтед прес.

Уилямс и Хамилтън присъстваха на обявяването.

Пролетната експозиция Superfine: Tailoring Black Style ще бъде открита на 5 май по време на бала на "Метрополитън".

Точният дрескод за звездите, които ще бъдат поканени на галата, съобразен с темата на изложбата, ще бъде обявен в началото на следващата година. 

Това е първата модна изложба в "Метрополитън" от над 20 години, фокусирана изключително върху мъжкото облекло, което обяснява почти изцяло мъжкия състав на домакините.

Към тях ще се присъедини организаторката на проявата - легендарната г

Украинската танцова платформа Zmina ще гостува в „Топлоцентрала“.

От 23 до 25 октомври гостите ще имат възможността да запознаят публика и професионалисти с различи аспекти на танцовото изкуство, съобщават организаторите.

Програмата ще бъде открита с премиерни прожекции на три видео произведения, създадени за онлайн архива на украинския танцов проект: Let The Body Speak.

Представени ще бъдат спектаклите „Dance Macabre. Безсмъртният танц“ (24 октомври), „Следите“ (25 октомври), премиерни прожекции на видеоденс произведения и дискусии с представители на културния сектор.

„Културният диалог между страните е изключително важен и помага за разрешаването и повлияването на положителните промени в обществото. Той помага да се изгради мост между различни

В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.

Липсва смелост за нещо по-авангардно. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен, за да ни показва нови пътища, да ни пробужда, да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас.

Това каза в интервю артистът Мартиан Табаков, който представи във Варна своите музикални скулптури, за които получи специална награда от Съюза на българските художници.

Те бяха подредени в културния център „РеБонкърс“, където според автора има чудесна акустика за композициите, които импровизира върху сп

С концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио с диригент Георги Димитров завърши тазгодишното издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.

Солист бе артистичният директор на форума Марио Хосен, който изпълни Концерт за цигулка и оркестър оп.1 от Юлиус Конюс. Музикантите предложиха в програмата си и Адажио из балета „Спартак“ от Арам Хачатурян и Деветата симфония на Дмитрий Шостакович. 

Юлиус Конюс създава своя Концерт за цигулка и оркестър през 1896 г. с посвещение на преподавателя в Московската консерватория Ян Хримали. Често произведението е било изпълнявано от Фриц Крайслер и Яша Хайфец, който прави първия му запис през 1952 г. Марио Хосен сподели, че не е свирил виртуозния концерт от младежките си години и с радост е посрещнал идеята на диригента Георги Димитров да се върне към него. 

Ци

Музеят е разположен недалеч от железопътната гара на Хайделберг. За дните на форума той гостува в Сенаторската зала в старата сграда на Хайделбергския университет с част от ексопизициите си.

Математиката и компютърните науки са важни за обществото, но за хората понякога е трудно да влязат в контакт с тези научни области и се опитваме да направим това с изложби, в които публиката да се докосне до математиката, каза д-р Фолкер Гейблер, който отговаря за изложбите и връзките с обществеността на Хайделберския лауреатски форум. Ученици и студенти са чести посетители на музейните изложби.

Международният проект „Колони на приятелството“ (Pillars of Friendship) на художника Златин Орлов беше представен днес в концептуално пространство „Дом" в София. Инициативата се осъществява в сътрудничество с Посолството на Албания в София.

Целта на „Колони на приятелството" е изграждане на публични скулптури, които да бъдат разположени в централните градски части на страните от Балканския полуостров.

Скулптурите представляват поставени един върху друг каменни квадри, които образуват деветметрова колона с квадратно сечение. Върху колоните има гравирани релефни изображения, като на втората подред квадра от земята нагоре е разположен двуезичен надпис “Колона на приятелството” и две приятелски ръкостиснати ръце, се посочва на официалния сайт на проекта.

Дарявайки по една колона на всяка от балканските държави, авторът на проекта ис

Седемдесет танцови филма, три ателиета и четири спектакъла ще предложи в програмата си 9-ото издание на фестивала „Движещо се тяло“ във Варна, което продължава от 25 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите. Мисия на форума е разглеждането на тялото и движението не само като поле на изява, но като инструмент за себепознание и изграждане на културни връзки.

Филмовите прожекции ще бъдат в културен център „РеБонкърс“ в първите три дни на форума и ще предложат селекция от заглавия, подбрани измежду постъпили 90 кандидатури от цял свят.

В училището The Center ще се състои петдневна лаборатория за контактна импровизация под наслов „Танц с гравитацията” с водещ Каталин Дякону от Румъния. Събитието е в чест на Стийв Пакстън, който е основополагаща фигура в съвременния танц, известен със създаването на контактната импровизация (CI) в н

Минчо Тодоров посвещава дебютната си самостоятелна изложба „Седем стъпки“ на 95-ата годишнина от рождението на Йордан Радичков.

Експозицията ще бъде открита на 22 октомври и ще продължи до 10 ноември в галерия „Нюанс“, съобщават организаторите.

Изложбата представлява амалгама между авторски пластики и рисунки и избрани цитати от произведения на писателя, отбелязват от екипа.

„Целта на изложбата е да се обърне внимание на четенето и как то да бъде стимулирано. Много често през годините съм откривал връзки между това, което правя и текстовете на Радичков, което доведе по естествен път до произведенията представени в тази изложба“, казват организаторите на експозицията.

По думите им важен акцент, също така, е и показването на цялостния процес на работа. Зрителите ще могат да видят подготвителни рисунки, макети в мащаб и

С клавирен рецитал на Алберт Мамриев тази вечер започва 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”, съобщават от екипа на международния фестивал.

Пианистът, диригент и музикален продуцент Алберт Мамриев е роден в Дагестан. Учи при баща си – известният музикант Янкел Мамриев, при проф. Александър Бакулов и проф. Николай Костилев в Централното музикално училище на Московската консерватория „Чайковски“, както и при проф. Сергей Доренски, при професор Арие Варди в Музикалната академия „С. Рубин“ към университета в Тел Авив и в Хановерския университет за музика, драма и медии.

В Софийската градска художествена галерия той ще изпълни творби от Р. Вагнер/Ф. Лист – Feierlicher Marsch из „Парсифал“, Walhall из „Пръстенът на нибелунгите“, O du mein holder

Българската национална телевизия (БНТ) ще отбележи 65 години от създаването си на 7 ноември, съобщават от обществената медия.

„БНТ е символ на доверието, на стойностите и устойчивите тенденции. Нашата обществена мисия е да опазваме българската идентичност с отговорност и всеотдайност. За БНТ е важно да предоставя висококачествено съдържание, което с тематично многообразие да удовлетворява изискванията на зрителите, отговаряйки на съвременните телевизионни стандарти“, казва генералният директор на БНТ Емил Кошлуков.

Годишнината ще бъде отбелязана в централната емисия „По света и у нас“, когато на екран ще се завърне Радина Червенова и ще си партнира с Даниел Чипев. В седмицата между 4 ноември и 8 ноември водещи ще бъдат още двойките Аделина Радева и Георги Любенов, Костадин Филипов и Добрина Чешмеджиева, Филипа Огнянова и Симеон Иванов. Василена

Леонардо не е бил математик, но е проявявал голям интерес към науката. Изложбата показва колко много аспекти от математиката са били любопитни за ренесансовия творец, като фокусът й е върху значимостта на идеите на Леонардо. Не всички негови изобретения са се оказали ефективни, но нашата задача бе да покажем научните му търсения и идеи, каза д-р Гейблер.

Една от тях е мостът на Леонардо да Винчи. Идеята му била да създаде мост, който да бъде стабилен, без да е нужна сложна конструкция, много материали и дълго строителство.  Изложбата дава възможност на публиката да сглоби сама моста на Леонардо от картонени ленти. Експозицията предлага копия от чертежите на ренесансовия майстор, които служат като указание за сглобяването.

Експозицията представя и дава възможност за работа с многостени. Да Винчи работи с известния за времето си математик Лука Пачоли и прави илюстрации на твърди тела за книгата на Лука Пачоли от 1509 г. „Божествената пропорция“. Това са първите илюстрации на полиедри във формата на "плътни ръбове", позволяващи да се види структурата.

Изложбата на MAINS в Сенаторската зала на стария Хайделбергски университет показва и експоната „10 минутен музей“. С него групата Imaginary, чиято мисия е да демонстрира интерактивно математически решения за широката публика, показва приложението на математиката в изследванията на климата.

Сред представените проекти в експозицията е и Fence Challenge. Това е пример за демократизиране на математиката, обясни съавторката на проекта д-р Ерика Ролдан. С предизвикателството, чиято цел е да се огради максимално голяма площ с помощта на 12 блокче пентамино – фигури, образувани от пет еднакви квадрата, се ангажират хора от цял свят, обясни тя. Задачата може да се решава аналогово, чрез фигурите върху хартиено поле, както и в приложение, и във видеоигра. Има над 40 милиона комбинации, ние от екипа знаем решението и очакваме да разберем кой от участниците ще се справи най-добре, поясни Ролдан, която представи проекта в рамките на гостуващата изложба на MAINS. Вече са предложени над 5000 решения на предизвикателството от участници от Мексико, от европейски държави. Д-р Ролдан е математик и ръководи изследователската група по стохастична топология в Института Макс Планк за математиката в науките, в Лайпциг. Тя работи по множество проекти за приложение на математиката в различни сфери на живота и проявява особен интерес към връзката на математиката с изкуството.

На Хайделбергския лауреатски форум математичката Мойра Час, преподавател в университета „Стоуни Брук“ в САЩ, представи изложбата си, посветена на Бутилката на Клайн - двумерна повърхнина, която има само една страна.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Цветни аспекти
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Калейдоскоп
Виена отново е в ритъма на валса
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.