NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Авансцена Научните идеи на Леонардо да Винчи оживяват в Музея на математиката и информатиката в Хайделберг
4214
Авансцена

Научните идеи на Леонардо да Винчи оживяват в Музея на математиката и информатиката в Хайделберг

Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг. Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области. От 22 до 27 септември тази година в Хайделбергския университет се провежда 11-ото издание на форума

| 23 Септември 2024, 14:42 ч.
Научните идеи на Леонардо да Винчи оживяват в Музея на математиката и информатиката в Хайделберг
Научните идеи на Леонардо да Винчи оживяват в Музея на математиката и информатиката в Хайделберг
Снимка © Специален пратеник на БТА Антоанета Маркова (ПБ)

Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг.

Иван Кънев е уникален в нашата живопис, каза изкуствоведът проф. Чавдар Попов на откриването на изложбата „Живопис“ в зала „Васил Геров“ на Националния дарителски фонд „13 века България“. 

По думите на проф. Чавдар Попов Иван Кънев действително показва творчество, което буди възхищение и е едно от високите постижения в нашето изкуство.

„Една от представителните извадки в нашето изкуство“, отбеляза той.

Изкуствоведът подчерта, че колекцията е подредена от автора. Според Попов тази подборка дава една много добра представа за творчеството на Кънев.

Основното, което Иван Кънев подбира като мотиви, е онази архитектура в бита, в ежедневието на човека в България. Това са български пейзажи и основно е липсата на фигури, но ако би имало фигури тук и там, те биха се получили като шум, обясни изкуствоведът.

Двайсет известни художници ще вземат участие в Lucky Hunt Sofia Graffiti Festival на 14 и 15 септември.

Те ще изрисуват над 1000 кв. м. площ в София, а програмата е посветена на домашните любимци и класическите автомобили, съобщават организаторите.

„Популярното събитие, посветено на графити културата у нас, ще допринесе за преобразяването на над 1000 кв. м“, отбелязват от екипа. Фестивалът се организира от екипа на Sofia Graffiti Tour съвместно с благотворителната организация Lucky Hunt Foundation, която помага активно на стотици бездомни кучета, котки, понита, магарета и други животни в беда. Достъпът до събитието е безплатен за всички желаещи, уточняват те.

Освен локацията, новост в програмата тази есен е и специалната творческа работилница, водена от популярната художничка Елена Мишева. Тя ще демонстрира акварелни техники, с които всеки

На столичния площад "Вацлав Хавел" беше поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел.

Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

“Рaдвам се, че дойде денят, в който, след нашата седемгодишна битка, да направим така, че името на Хавел да се чува в България и в София по-често. Имаме възможност да открием това прекрасно място. Направихме всичко възможно заедно с нашите партньори от Столична община и то респективно от район “Средец‘‘ и неговия кмет Трайчо Трайков“, каза Петър Стойнов,

Магическото шоу C’est La Magie пристига у нас след седем гастрола в Атина, където започна европейското турне на четиримата илюзионисти – Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн и Ю Хо-Джин, разказват организаторите.

Представления са гледани от над 20 000 зрители в гръцката столица.

„Реакциите на присъстващите бяха смайващи. Това беше отвъд всичко, което можехме да си представим. Те поставиха нов стандарт за това, което магията може да постигне“, споделил фен на магическите представления.

„Да гледаш представлението на живо за нас беше нещо извънредно. Тези илюзионисти с право са обявени за най-добрите в света – това, което направиха тази вечер, беше истинска магия във всеки смисъл на думата“, „Не можеш да го преразкажеш с думи, нужно е сам да го видиш с очите си“, са само част от ко

„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави. Ако думите в писмото били по-груби, тя ги заменяла с по-нежни. Когато Педро я попитал защо заблуждава читателите по този начин, майка му казала, че така реалността става по-поносима за хората.

Магическата формула: „Животът се нуждае от фантазия, за да бъде по-поносим“, науче

Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области. От 22 до 27 септември тази година в Хайделбергския университет се провежда 11-ото издание на форума.

Музеят е разположен недалеч от железопътната гара на Хайделберг. За дните на форума той гостува в Сенаторската зала в старата сграда на Хайделбергския университет с част от ексопизициите си.

Математиката и компютърните науки са важни за обществото, но за хората понякога е трудно да влязат в контакт с тези научни области и се опитваме да направим това с изложби, в които публиката да се докосне до математиката, каза д-р Фолкер Гейблер, който отговаря за изложбите и връзките с обществеността на Хайделберския лауреатски форум. Ученици и студенти са чести посетители на музейните изложби.

Леонардо не е бил математик, но е проявявал голям интерес към науката. Изложбата показва колко много аспекти от математиката са били любопитни за ренесансовия творец, като фокусът й е върху значимостта на идеите на Леонардо. Не всички негови изобретения са се оказали ефективни, но нашата задача бе да покажем научните му търсения и идеи, каза д-р Гейблер.

Една от тях е мостът на Леонардо да Винчи. Идеята му била да създаде мост, който да бъде стабилен, без да е нужна сложна конструкция, много материали и дълго строителство.  Изложбата дава възможност на публиката да сглоби сама моста на Леонардо от картонени ленти. Експозицията предлага копия от чертежите на ренесансовия майстор, които служат като указание за сглобяването.

Българският режисьор Митко Бозаков поставя пиесата „Работилницата на живота“ от израелския драматург Ханох Левин за първи път на българска сцена. Продуцент на спектакъла е Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград, а премиерата в София е на 12 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.

Ханох Левин е поет, драматург и режисьор, автор на десетки пиеси, които се и играят и днес, 25 години след смъртта му, включително и в България. На столична сцена е познат с „Всеки иска да живее" в Сатирата, „П.О.Р.Н.О.“ в Yalta Art Room.

„Работилницата на живота“ разказва забавна и трогателна история за това дали е възможно сбъдването на онази мечта, която всеки човек има – да

Сръбска пънк рок група Pekinška Patka идва за първия си концерт у нас – на 16 октомври в „Строежа“, съобщават организаторите.

Музикантите от Нови Сад се събират още в годините на бивша Югославия, през годините претърпяват неколкократни раздели. Първата им официална изява на на живо е през 1978 г. в залата на Klub 24 в Нови Сад и веднага предизвиква силен шум и истински шок – персоналът на клуба решава да прекрати участието им, изпращайки тълпа от около 200 младежи вкъщи. 

Дебютният албум Plitka poezija е издаден през 1980 г. и се счита за първия пънк рок албум на група от Сърбия. Вторият им и последен албум Strah od monotonije е издаден през 1981 г. В него музикантите се насочват към постпънк и даркуейв звученето, но скоро след излизането му се

Френски съд отложи с пет месеца делото срещу актьора Жерар Депардийо, обвинен в предполагаемо сексуално посегателство срещу две жени на снимачната площадка на филм през 2021 г., предаде Ройтерс.

Адвокатите му заявиха, че клиентът им е твърде болен, за да се защитава.

Депардийо, една от най-големите френски филмови звезди, в последните години е изправен пред все повече обвинения в сексуално посегателство, които опетниха името му, припомня Ройтерс.

Актьорът, който е на 75 години, категорично отрича обвиненията. 

Депардийо не присъства на изслушването в Париж в понеделник, когато процесът трябваше да започне. Адвокатът му заяви пред съда, че актьорът е страда от високо кръвно налягане и проблеми, свързани с дългогодишен диабет.

В изявление, изпратено по електронната поща до Ройтерс, юристът му Жереми Асу заяви, че актьорът, след като се почувс

По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празничния благотворителен хит, съобщава Ройтерс.

Рок звездите Боб Гелдоф, Мидж Юр и продуцентът Тревър Хорн обявиха, че в новата версия ще бъдат включени вокали на Стинг, Ед Шийран, Рита Ора, покойните Джордж Майкъл и Шиниъд О`Конър, както и други големи музикални имена.

Първоначално песента е записана от супергрупата „Банд Ейд“, съставена от музикални звезди, поканени от Гелдоф и Юр през 1984 г., за да съберат пари за борба с глада в Етиопия. Следват две други версии за 20-ата и 30-ата годишнина на песента през 2004 г. и 2014 г., в които участват нови групи, певци и музиканти.

„Хорн е взел тези записи и с помощта на необикновени техники за музикална обработка е съчетал всичк

Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември. Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата.

Сред тазгодишните утвърдени имена в музикалния бранш се открояват концертмайсторът на Виенската филхармония Албена Данаилова, световноизвестните оперни прими Красимира Стоянова (сопран) - камерзенгерин на Виенската опера и Светлина Стоянова (мецосопран), цигуларят Светлин Русев, прочутият блокфлейтист Ерик Босграаф от Нидерландия на една сцена със Зефира Вълова (цигулка), корейската пианистка Йоръм Сон. 

Посетителите на фестивала ще имат възможност да чуят още и Софийски камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент Теодора Павлович, квинтет “Пилекадоне” - носител на награда “Златна лира” за върхови постижения

Експозицията представя и дава възможност за работа с многостени. Да Винчи работи с известния за времето си математик Лука Пачоли и прави илюстрации на твърди тела за книгата на Лука Пачоли от 1509 г. „Божествената пропорция“. Това са първите илюстрации на полиедри във формата на "плътни ръбове", позволяващи да се види структурата.

Изложбата на MAINS в Сенаторската зала на стария Хайделбергски университет показва и експоната „10 минутен музей“. С него групата Imaginary, чиято мисия е да демонстрира интерактивно математически решения за широката публика, показва приложението на математиката в изследванията на климата.

Сред представените проекти в експозицията е и Fence Challenge. Това е пример за демократизиране на математиката, обясни съавторката на проекта д-р Ерика Ролдан. С предизвикателството, чиято цел е да се огради максимално голяма площ с помощта на 12 блокче пентамино – фигури, образувани от пет еднакви квадрата, се ангажират хора от цял свят, обясни тя. Задачата може да се решава аналогово, чрез фигурите върху хартиено поле, както и в приложение, и във видеоигра. Има над 40 милиона комбинации, ние от екипа знаем решението и очакваме да разберем кой от участниците ще се справи най-добре, поясни Ролдан, която представи проекта в рамките на гостуващата изложба на MAINS. Вече са предложени над 5000 решения на предизвикателството от участници от Мексико, от европейски държави. Д-р Ролдан е математик и ръководи изследователската група по стохастична топология в Института Макс Планк за математиката в науките, в Лайпциг. Тя работи по множество проекти за приложение на математиката в различни сфери на живота и проявява особен интерес към връзката на математиката с изкуството.

На Хайделбергския лауреатски форум математичката Мойра Час, преподавател в университета „Стоуни Брук“ в САЩ, представи изложбата си, посветена на Бутилката на Клайн - двумерна повърхнина, която има само една страна.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чили ...
Макс Либерман картина с мотив Ванзее
Картина на германския художник импресионист Макс Либерман беше продадена на търг в Кьолн за 720 000 евро, предаде ДПА. Прогнозната цена беше между 700 000 евро и един милион евро. ...
Джаз изпълнители си дават среща на фестивал
Джаз фестивал ще има на 15 и 16 ноември тази година в Доходното здание в Русе. Програмата включва концерти на известни изпълнители. Това съобщиха организаторите на музикалния форум ...
Конкурс предизвиква младите фотографи
Конкурсът „Разград – уловени мигове“ предизвиква младите фотографи. Това е 14-ото издание на фотоконкурса с подтема „Лицата на Разград“ и е насочено к ...
Фестивалът „Пиано екстраваганца” завършва днес
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и пианистите Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват тази вечер 14-ото издание на „Пиа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП. От 2025-26 г. 41-годишният италианец щ ...
С официална церемония откриват възстановената след пожар катедрала „Нотр Дам“ в Париж
На 7 декември парижката катедрала „Нотр Дам" ще бъде открита официално с церемония, на която реч ще произнесе френският президент Еманюел Макрон, предадоха АФП и ДПА. Ден по ...
Airbnb предлага състезание в гладиаторски игри в Колизеума
На платформата за краткосрочно отдаване под наем „Еърбиенби“ (Airbnb) се появи обявява за състезание в гладиаторски игри, съобщи АНСА. Тя бе пусната от Луций (главният ...
Тикер в 06:00 ч.
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съще ...
Начало Авансцена
4214
Авансцена

Научните идеи на Леонардо да Винчи оживяват в Музея на математиката и информатиката в Хайделберг

Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг.Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области.

| 23 Септември 2024, 14:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Научните идеи на Леонардо да Винчи оживяват в Музея на математиката и информатиката в Хайделберг
Научните идеи на Леонардо да Винчи оживяват в Музея на математиката и информатиката в Хайделберг
Снимка © Специален пратеник на БТА Антоанета Маркова (ПБ)

Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг.

Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области. От 22 до 27 септември тази година в Хайделбергския университет се провежда 11-ото издание на форума.

Иван Кънев е уникален в нашата живопис, каза изкуствоведът проф. Чавдар Попов на откриването на изложбата „Живопис“ в зала „Васил Геров“ на Националния дарителски фонд „13 века България“. 

По думите на проф. Чавдар Попов Иван Кънев действително показва творчество, което буди възхищение и е едно от високите постижения в нашето изкуство.

„Една от представителните извадки в нашето изкуство“, отбеляза той.

Изкуствоведът подчерта, че колекцията е подредена от автора. Според Попов тази подборка дава една много добра представа за творчеството на Кънев.

Основното, което Иван Кънев подбира като мотиви, е онази архитектура в бита, в ежедневието на човека в България. Това са български пейзажи и основно е липсата на фигури, но ако би имало фигури тук и там, те биха се получили като шум, обясни изкуствоведът.

Двайсет известни художници ще вземат участие в Lucky Hunt Sofia Graffiti Festival на 14 и 15 септември.

Те ще изрисуват над 1000 кв. м. площ в София, а програмата е посветена на домашните любимци и класическите автомобили, съобщават организаторите.

„Популярното събитие, посветено на графити културата у нас, ще допринесе за преобразяването на над 1000 кв. м“, отбелязват от екипа. Фестивалът се организира от екипа на Sofia Graffiti Tour съвместно с благотворителната организация Lucky Hunt Foundation, която помага активно на стотици бездомни кучета, котки, понита, магарета и други животни в беда. Достъпът до събитието е безплатен за всички желаещи, уточняват те.

Освен локацията, новост в програмата тази есен е и специалната творческа работилница, водена от популярната художничка Елена Мишева. Тя ще демонстрира акварелни техники, с които всеки

На столичния площад "Вацлав Хавел" беше поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел.

Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

“Рaдвам се, че дойде денят, в който, след нашата седемгодишна битка, да направим така, че името на Хавел да се чува в България и в София по-често. Имаме възможност да открием това прекрасно място. Направихме всичко възможно заедно с нашите партньори от Столична община и то респективно от район “Средец‘‘ и неговия кмет Трайчо Трайков“, каза Петър Стойнов,

Магическото шоу C’est La Magie пристига у нас след седем гастрола в Атина, където започна европейското турне на четиримата илюзионисти – Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн и Ю Хо-Джин, разказват организаторите.

Представления са гледани от над 20 000 зрители в гръцката столица.

„Реакциите на присъстващите бяха смайващи. Това беше отвъд всичко, което можехме да си представим. Те поставиха нов стандарт за това, което магията може да постигне“, споделил фен на магическите представления.

„Да гледаш представлението на живо за нас беше нещо извънредно. Тези илюзионисти с право са обявени за най-добрите в света – това, което направиха тази вечер, беше истинска магия във всеки смисъл на думата“, „Не можеш да го преразкажеш с думи, нужно е сам да го видиш с очите си“, са само част от ко

„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави. Ако думите в писмото били по-груби, тя ги заменяла с по-нежни. Когато Педро я попитал защо заблуждава читателите по този начин, майка му казала, че така реалността става по-поносима за хората.

Магическата формула: „Животът се нуждае от фантазия, за да бъде по-поносим“, науче

Музеят е разположен недалеч от железопътната гара на Хайделберг. За дните на форума той гостува в Сенаторската зала в старата сграда на Хайделбергския университет с част от ексопизициите си.

Математиката и компютърните науки са важни за обществото, но за хората понякога е трудно да влязат в контакт с тези научни области и се опитваме да направим това с изложби, в които публиката да се докосне до математиката, каза д-р Фолкер Гейблер, който отговаря за изложбите и връзките с обществеността на Хайделберския лауреатски форум. Ученици и студенти са чести посетители на музейните изложби.

Българският режисьор Митко Бозаков поставя пиесата „Работилницата на живота“ от израелския драматург Ханох Левин за първи път на българска сцена. Продуцент на спектакъла е Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград, а премиерата в София е на 12 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.

Ханох Левин е поет, драматург и режисьор, автор на десетки пиеси, които се и играят и днес, 25 години след смъртта му, включително и в България. На столична сцена е познат с „Всеки иска да живее" в Сатирата, „П.О.Р.Н.О.“ в Yalta Art Room.

„Работилницата на живота“ разказва забавна и трогателна история за това дали е възможно сбъдването на онази мечта, която всеки човек има – да

Сръбска пънк рок група Pekinška Patka идва за първия си концерт у нас – на 16 октомври в „Строежа“, съобщават организаторите.

Музикантите от Нови Сад се събират още в годините на бивша Югославия, през годините претърпяват неколкократни раздели. Първата им официална изява на на живо е през 1978 г. в залата на Klub 24 в Нови Сад и веднага предизвиква силен шум и истински шок – персоналът на клуба решава да прекрати участието им, изпращайки тълпа от около 200 младежи вкъщи. 

Дебютният албум Plitka poezija е издаден през 1980 г. и се счита за първия пънк рок албум на група от Сърбия. Вторият им и последен албум Strah od monotonije е издаден през 1981 г. В него музикантите се насочват към постпънк и даркуейв звученето, но скоро след излизането му се

Френски съд отложи с пет месеца делото срещу актьора Жерар Депардийо, обвинен в предполагаемо сексуално посегателство срещу две жени на снимачната площадка на филм през 2021 г., предаде Ройтерс.

Адвокатите му заявиха, че клиентът им е твърде болен, за да се защитава.

Депардийо, една от най-големите френски филмови звезди, в последните години е изправен пред все повече обвинения в сексуално посегателство, които опетниха името му, припомня Ройтерс.

Актьорът, който е на 75 години, категорично отрича обвиненията. 

Депардийо не присъства на изслушването в Париж в понеделник, когато процесът трябваше да започне. Адвокатът му заяви пред съда, че актьорът е страда от високо кръвно налягане и проблеми, свързани с дългогодишен диабет.

В изявление, изпратено по електронната поща до Ройтерс, юристът му Жереми Асу заяви, че актьорът, след като се почувс

По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празничния благотворителен хит, съобщава Ройтерс.

Рок звездите Боб Гелдоф, Мидж Юр и продуцентът Тревър Хорн обявиха, че в новата версия ще бъдат включени вокали на Стинг, Ед Шийран, Рита Ора, покойните Джордж Майкъл и Шиниъд О`Конър, както и други големи музикални имена.

Първоначално песента е записана от супергрупата „Банд Ейд“, съставена от музикални звезди, поканени от Гелдоф и Юр през 1984 г., за да съберат пари за борба с глада в Етиопия. Следват две други версии за 20-ата и 30-ата годишнина на песента през 2004 г. и 2014 г., в които участват нови групи, певци и музиканти.

„Хорн е взел тези записи и с помощта на необикновени техники за музикална обработка е съчетал всичк

Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември. Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата.

Сред тазгодишните утвърдени имена в музикалния бранш се открояват концертмайсторът на Виенската филхармония Албена Данаилова, световноизвестните оперни прими Красимира Стоянова (сопран) - камерзенгерин на Виенската опера и Светлина Стоянова (мецосопран), цигуларят Светлин Русев, прочутият блокфлейтист Ерик Босграаф от Нидерландия на една сцена със Зефира Вълова (цигулка), корейската пианистка Йоръм Сон. 

Посетителите на фестивала ще имат възможност да чуят още и Софийски камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент Теодора Павлович, квинтет “Пилекадоне” - носител на награда “Златна лира” за върхови постижения

Леонардо не е бил математик, но е проявявал голям интерес към науката. Изложбата показва колко много аспекти от математиката са били любопитни за ренесансовия творец, като фокусът й е върху значимостта на идеите на Леонардо. Не всички негови изобретения са се оказали ефективни, но нашата задача бе да покажем научните му търсения и идеи, каза д-р Гейблер.

Една от тях е мостът на Леонардо да Винчи. Идеята му била да създаде мост, който да бъде стабилен, без да е нужна сложна конструкция, много материали и дълго строителство.  Изложбата дава възможност на публиката да сглоби сама моста на Леонардо от картонени ленти. Експозицията предлага копия от чертежите на ренесансовия майстор, които служат като указание за сглобяването.

Експозицията представя и дава възможност за работа с многостени. Да Винчи работи с известния за времето си математик Лука Пачоли и прави илюстрации на твърди тела за книгата на Лука Пачоли от 1509 г. „Божествената пропорция“. Това са първите илюстрации на полиедри във формата на "плътни ръбове", позволяващи да се види структурата.

Изложбата на MAINS в Сенаторската зала на стария Хайделбергски университет показва и експоната „10 минутен музей“. С него групата Imaginary, чиято мисия е да демонстрира интерактивно математически решения за широката публика, показва приложението на математиката в изследванията на климата.

Сред представените проекти в експозицията е и Fence Challenge. Това е пример за демократизиране на математиката, обясни съавторката на проекта д-р Ерика Ролдан. С предизвикателството, чиято цел е да се огради максимално голяма площ с помощта на 12 блокче пентамино – фигури, образувани от пет еднакви квадрата, се ангажират хора от цял свят, обясни тя. Задачата може да се решава аналогово, чрез фигурите върху хартиено поле, както и в приложение, и във видеоигра. Има над 40 милиона комбинации, ние от екипа знаем решението и очакваме да разберем кой от участниците ще се справи най-добре, поясни Ролдан, която представи проекта в рамките на гостуващата изложба на MAINS. Вече са предложени над 5000 решения на предизвикателството от участници от Мексико, от европейски държави. Д-р Ролдан е математик и ръководи изследователската група по стохастична топология в Института Макс Планк за математиката в науките, в Лайпциг. Тя работи по множество проекти за приложение на математиката в различни сфери на живота и проявява особен интерес към връзката на математиката с изкуството.

На Хайделбергския лауреатски форум математичката Мойра Час, преподавател в университета „Стоуни Брук“ в САЩ, представи изложбата си, посветена на Бутилката на Клайн - двумерна повърхнина, която има само една страна.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
Макс Либерман картина с мотив Ванзее
Джаз изпълнители си дават среща на фестивал
Конкурс предизвиква младите фотографи
Фестивалът „Пиано екстраваганца” завършва днес
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Под прожектора
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
Калейдоскоп
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.