NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Истории от минало и настояще, свързващи България и Италия
5102
Под прожектора

Истории от минало и настояще, свързващи България и Италия

Под знака на неприкривани емоции, споделени спомени и нови приятелства премина артистичната среща с изложба в Ямбол, посветена на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия. Вечерта, наречена „Ямболски истории: италиански щрихи”, събра класически музикант от Италия с ямболски корени, местни дейци на културата и изпълнители, както и военнослужещи от Многофункционалната бойна група с рамкова държава Италия. Гости на събитието бяха почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, съветникът по културната дейност към почетното консулство Димитър Стойнов, заместник-областният управител на Ямбол Орхан Юсеинов, заместник-кметът на община Ямбол Енчо Керязов, ръководители на културни институти в града и много граждани. Публиката имаше възможност да се потопи в личните истории на неколцина ямболци от началото на миналия век, свързали живота си с Италия

| 22 Септември 2024, 18:11 ч.
Истории от минало и настояще, свързващи България и Италия
Истории от минало и настояще, свързващи България и Италия
Снимка © БТА

Под знака на неприкривани емоции, споделени спомени и нови приятелства премина артистичната среща с изложба в Ямбол, посветена на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия.

Чрез колекция от над 5500 захарчета млада жена от Търговище съхранява отношението и любовта на близки и приятели към себе си. Александрина Ангелова е родена в Търговище, но от 15 години живее със семейството си в Пловдив. В родния град се ражда хобито й – да събира захарчета, а в града под тепетата и с годините бройката постепенно расте, благодарение на подкрепата на запознатите със заниманието й, казва тя .

Още от детските си години  34-годишната днес Александрина се запалва по събирането на захарчета. „Започнах случайно. Всички деца събираха салфетки и ароматизирани картинки - по онова време това беше модерно. Аз исках да си измисля нещо различно и на шега започнах със захарчета“, спомня си Александрина. 

Младата жена разказва, че първоначално майка й е била най-активна в попълването на колекцията. „Спомням си, че си взимаше кафе от

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.

На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф. Кшищоф Карпета и доц. д-р Атанас Кръстев ще партнират пианистите Палави Махидара, проф. Людмил Ангелов, доц. д-р Маргарита Илиева и д-р Гергана Несторова в общите им камерни концерти.

„Както в предишните издания на фестивала, така и през 2024 г. майсторските класове ще са отворени за ученици, студенти, както и за професионални виолончелисти от цялата страна и чужбина. Това е уникална възможност в нашата столица да се осъществи среща между изтъкнати представители на различни европейски виолончелови школи, чието съгласие за участие е признание и за високото ни нацио

На 11 октомври започва националният проект „Български баси за Борис Христов“, създаден в сътрудничество с водещи оперни театри в страната, съобщават от музея „Борис Христов“.

Проектът отбелязва 110-годишнината от рождението на големия оперен певец и педагог (1914-1993) чрез поредица от концерти, които ще обединят изтъкнати български баси на сцени в цялата страна.

Първото събитие е в Държавната опера – Бургас. Следват оперните театри в Русе – на 24 октомври, Пловдив – 31 октомври, Варна – 13 ноември, и Стара Загора – 25 ноември.

Идеята, сценарият и режисурата са Пламен Бейков. Участват Юлиан Константинов, Евгений Арабаджиев, Божидар Божкилов,&

Изложба подводна фотография беше открита на входа на Морската градина във Варна на Международния ден на Черно море - 31 октомври.

Тя е инициатива на Фондация „Креа“ и включва фотоси на обитатели на Черно море и на Световния океан.

Автори са един от доайените на подводната фотография в България Любомир Клисуров и Мартин Христов. 

Представяме Черно море и Световния океан заедно, за да подчертаем тяхната взаимосвързаност. Нашето море е част от глобалната екосистема с водни басейни и влошаването на състоянието дори само на един от тях има своите последици върху Световния океан, отбеляза Мария Иванова от фондацията. 

В първата част на изложбата са показани кадри, в които Любомир Клисуров е „уловил” в естествената им среда двойка морски кончета, лихнус, ято платерини, актинии, известни още като морски хризантеми, калкан. От т

Ерика Баду бе отличена с наградата "Модна икона" за 2024 г. от Съвета на модните дизайнери на Америка, съобщи Асошиейтед прес.

Носителката на "Грами" Баду получи приза на церемония в Манхатън, Ню Йорк, в понеделник вечерта и каза, че се опитва да завоюва титлата "модна икона", откакто е шестгодишна. Певицата бе облечена в яке на дизайнера Том Браун с качулка, обшита с бижута. Баду отбеляза, че за нея изборът на облекло е нещо като спорт и терапия.

Тя бе поканена на сцената от рапъра Андре 3000, който е баща на сина й.

Певицата е сред най-обсъжданите знаменитости на червения килим през годините, като взривява етикета за официално облекло с личния си афроамерикански стил с високи шапки и шалове на главата, огромни бижута и талисмани и многопластови облекла от пачуърк.

Церемонията за модните награди на Съвета на модните дизайнери на Америка се проведе в Ам

Вечерта, наречена „Ямболски истории: италиански щрихи”, събра класически музикант от Италия с ямболски корени, местни дейци на културата и изпълнители, както и военнослужещи от Многофункционалната бойна група с рамкова държава Италия.

Гости на събитието бяха почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, съветникът по културната дейност към почетното консулство Димитър Стойнов, заместник-областният управител на Ямбол Орхан Юсеинов, заместник-кметът на община Ямбол Енчо Керязов, ръководители на културни институти в града и много граждани.

Публиката имаше възможност да се потопи в личните истории на неколцина ямболци от началото на миналия век, свързали живота си с Италия. Съдбата на Зора, наричана „момичето с виолетовите очи”, разказа от първо лице нейната внучка Виктория Терекиев.

За класическия музикант от Милано и ръководител на майсторски класове по пиано това бе първото идване в Ямбол. Дошла специално за събитието в родния град на предците си, Терекиев не скри емоциите си и при споделянето на лични спомени, и при изпълненията на роял на произведения на Панчо Владигеров.

За драматичния тенор Георги Господинов, който подобно на писателя също е родом от Ямбол, разказа оперният певец Георги Динев.

Художникът и режисьор Джон Акомфра е авторът на проекта на Великобритания в 60-ото издание на Венецианското биенале. Инсталацията Listening All Night To The Rain е отворена по структура и разказва истории за мигрантски диаспори във Великобритания.

АВТОРЪТ

„Огромна привилегия и чест е да бъда поканен да представя Великобритания на 60-ото Венецианско биенале – това без съмнение е една от най-вълнуващите възможности, които могат да бъдат предоставени на един художник. Приемам тази покана като признание и платформа за всички, с които съм си сътрудничил през десетилетията и които продължават да правят работата ми възможна. Благодарен съм, че ми беше даден момент да изследвам сложната история и значението на тази институция и нацията, която представлява, както и нейния архитектурен дом във Венеция – с всички истории, които е разказвала и ще

Театралната постановка „Не бях аз“, която е продължение на филма „Вчера“, ще бъде представена пред самоковската публика на 30 септември, в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“, съобщиха от екипа на културната институция. 

Постановката разказва историята на главните герои Иван (Христо Шопов) и Дана. Те се срещат тридесет и пет години по-късно, в същото училище, в което някога са учили. 

Тази среща е желана и от двамата, но отлагана с години, а сега съдбата ги събира отново, за да им даде шанс да се изправят един пред друг, да изрекат премълчаното и да разберат този таен с години копнеж дали е истина все още или е привилегия само на младостта, казват организаторите.

Автор е Владо Даверов, а режисьор - Лиза Шопова. Сценографията е на Анелия Райкова, музиката е на Кирил Маричков. 

Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“.

Аудиосериалът разказва историята на Ивана-Грей Петрова, която отчаяно се опитва да спаси живота на своето болно внуче, като осигури невъзможно скъпото, лечебно месо от „звездици“. Личната борба, чийто залог е животът на едно дете, се преплита с напрегнати сюжетни линии и поставя тежки морални избори пред героите.

„Безбряг“ се състои от десет епизода. Действието се развива през 23-и век, когато човечеството е преживяло природни катаклизми, войни. Установило се е в крехък мир, подобен на днешния, посочват от „Сторител“. Населението е намаляло, но храната и водата са ограничени и достъпът до тях е контролиран. А едно от най-скъпите неща на Земята е месо от извънземни, наречени &

Група "Субдибула" и певицата Ели Раданова за първи път ще гостуват на сцена "Арт лято" във Велико Търново, съобщиха организаторите на концерта.

В сценичната си изява на 29 август музикантите ще представят специално подбрана селекция от своя авторска музика.

Публиката ще чуе както утвърдени и разпознаваеми песни на "Субдибула", сред които "Бавно", "Пия за вас" и "Аз или ти", така и голяма част от реализираните през последните няколко години парчета, които ще бъдат включени в предстоящия албум на групата.

Заедно с гост музикантите Владимир Митин и Петър Щерев, "Субдибула" ще представи и дебютния албум на Ели Раданова - Alibi.

Той имаше своята премиера през месец май и още с появата на първия сингъл Funkylicuous предизвика любопитството на меломаните, припомниха организаторите.

На сцената във Велико Търново присъстващите на концерта ще мо

В Новозагорската художествена галерия "Руси Карабиберов" бе открит традиционният Есенен салон, съобщиха от културната институция.

Събитието се провежда тази година за 25-и път. В навечерието на празника на Нова Загора Петковден своите най-нови творби представят Данаил Николов, Мария Неделчева, Иван Стоянов, Светла Стоянова, Консто Касабов, Мариян Дзингаров, Ивайло Саралийски, Пламен Проданов, Марина Чиликова, Иван Борисов, Маня, Манева, Цветан Раденков, Анита Пенова, Неделчо Кучков, Станимир Желев, Дарена Захариева, Константин Стойнов – Каста, Стоян Илев, Деница Иванова – Александрова, Пламен Кирилов, Илия Бояров, Мартина Караиванова, Васил Тенев и Николай Петров.

Всяка година тази изложба е своеобразен празник на нови и оригинални творчески решения, винаги разнообразна стилистика и колорит, емоционални и запомнящи се послания, посочиха от художествената га

„Георги Господинов притежава могъщ гласов апарат, най-могъщия измежду нашите певци и феноменален дори и за един всеобщ мащаб… Ненапразно пресата, която го познава, го наричан „най-големия тенор на Балканите” – думите са на изкуствоведа Кирил Кръстев, написани за неговия съгражданин през лятото на 1929 г.

На българо-италианската вечер в „Синия салон” на читалище „Съгласие” в Ямбол прозвуча арията на Канио от „Палячи”, станала „визитна картичка” на тенора Господинов от началото на миналия век. Сега тя бе пресъздадена от Георги Динев, солист на Старозагорската опера и един от тримата съвременни ямболски тенори.

За житейските предизвикателства пред трима художници, свързани с Ямбол и Италия, разказа уредникът в Художествена галерия „Жорж Папазов” Петър Тепсизов. Произведения на Димитър Ангелов, Димитър и Петър Димчеви бяха представени от фонда на галерията в залата на читалището.

Сред персонажите в „Ямболски истории: италиански щрихи” бе и оперната певица Христина Момчилова, родена в Ямбол през 1899 година, завършила Националната консерватория в Будапеща и продължила професионалното си образование в Неапол при известния тенор и педагог Фернандо ди Лучия.

Всички тези истории, непознати дори за по-голяма част от ямболската общественост, бяха онагледени във фотодокументална изложба, представена от директора на Държавен архив – Ямбол Светлана Бъчварова.

Събитието бе реализирано по инициатива на Регионалния исторически музей в Ямбол, съвместно с Архива, Художествената галерия „Жорж Папазов” и с подкрепата на Драматичен театър „Невена Коканова“, Народно читалище „Съгласие - 1862” и Областна администрация - Ямбол.

Специални благодарности за проявата изказа почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, а пианистът Виктория Терекиев изрази убеждението си, че именно подобни културни събития са ключът за разширяване на българо-италианските отношения.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 14:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Под прожектора
5102
Под прожектора

Истории от минало и настояще, свързващи България и Италия

Под знака на неприкривани емоции, споделени спомени и нови приятелства премина артистичната среща с изложба в Ямбол, посветена на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия.Вечерта, наречена „Ямболски истории: италиански щрихи”, събра класически музикант от Италия с ямболски корени, местни дейци на културата и изпълнители, както и военнослужещи от Многофункционалната бойна група с рамкова държава Италия.

| 22 Септември 2024, 18:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Истории от минало и настояще, свързващи България и Италия
Истории от минало и настояще, свързващи България и Италия
Снимка © БТА

Под знака на неприкривани емоции, споделени спомени и нови приятелства премина артистичната среща с изложба в Ямбол, посветена на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия.

Вечерта, наречена „Ямболски истории: италиански щрихи”, събра класически музикант от Италия с ямболски корени, местни дейци на културата и изпълнители, както и военнослужещи от Многофункционалната бойна група с рамкова държава Италия.

Чрез колекция от над 5500 захарчета млада жена от Търговище съхранява отношението и любовта на близки и приятели към себе си. Александрина Ангелова е родена в Търговище, но от 15 години живее със семейството си в Пловдив. В родния град се ражда хобито й – да събира захарчета, а в града под тепетата и с годините бройката постепенно расте, благодарение на подкрепата на запознатите със заниманието й, казва тя .

Още от детските си години  34-годишната днес Александрина се запалва по събирането на захарчета. „Започнах случайно. Всички деца събираха салфетки и ароматизирани картинки - по онова време това беше модерно. Аз исках да си измисля нещо различно и на шега започнах със захарчета“, спомня си Александрина. 

Младата жена разказва, че първоначално майка й е била най-активна в попълването на колекцията. „Спомням си, че си взимаше кафе от

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.

На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф. Кшищоф Карпета и доц. д-р Атанас Кръстев ще партнират пианистите Палави Махидара, проф. Людмил Ангелов, доц. д-р Маргарита Илиева и д-р Гергана Несторова в общите им камерни концерти.

„Както в предишните издания на фестивала, така и през 2024 г. майсторските класове ще са отворени за ученици, студенти, както и за професионални виолончелисти от цялата страна и чужбина. Това е уникална възможност в нашата столица да се осъществи среща между изтъкнати представители на различни европейски виолончелови школи, чието съгласие за участие е признание и за високото ни нацио

На 11 октомври започва националният проект „Български баси за Борис Христов“, създаден в сътрудничество с водещи оперни театри в страната, съобщават от музея „Борис Христов“.

Проектът отбелязва 110-годишнината от рождението на големия оперен певец и педагог (1914-1993) чрез поредица от концерти, които ще обединят изтъкнати български баси на сцени в цялата страна.

Първото събитие е в Държавната опера – Бургас. Следват оперните театри в Русе – на 24 октомври, Пловдив – 31 октомври, Варна – 13 ноември, и Стара Загора – 25 ноември.

Идеята, сценарият и режисурата са Пламен Бейков. Участват Юлиан Константинов, Евгений Арабаджиев, Божидар Божкилов,&

Изложба подводна фотография беше открита на входа на Морската градина във Варна на Международния ден на Черно море - 31 октомври.

Тя е инициатива на Фондация „Креа“ и включва фотоси на обитатели на Черно море и на Световния океан.

Автори са един от доайените на подводната фотография в България Любомир Клисуров и Мартин Христов. 

Представяме Черно море и Световния океан заедно, за да подчертаем тяхната взаимосвързаност. Нашето море е част от глобалната екосистема с водни басейни и влошаването на състоянието дори само на един от тях има своите последици върху Световния океан, отбеляза Мария Иванова от фондацията. 

В първата част на изложбата са показани кадри, в които Любомир Клисуров е „уловил” в естествената им среда двойка морски кончета, лихнус, ято платерини, актинии, известни още като морски хризантеми, калкан. От т

Ерика Баду бе отличена с наградата "Модна икона" за 2024 г. от Съвета на модните дизайнери на Америка, съобщи Асошиейтед прес.

Носителката на "Грами" Баду получи приза на церемония в Манхатън, Ню Йорк, в понеделник вечерта и каза, че се опитва да завоюва титлата "модна икона", откакто е шестгодишна. Певицата бе облечена в яке на дизайнера Том Браун с качулка, обшита с бижута. Баду отбеляза, че за нея изборът на облекло е нещо като спорт и терапия.

Тя бе поканена на сцената от рапъра Андре 3000, който е баща на сина й.

Певицата е сред най-обсъжданите знаменитости на червения килим през годините, като взривява етикета за официално облекло с личния си афроамерикански стил с високи шапки и шалове на главата, огромни бижута и талисмани и многопластови облекла от пачуърк.

Церемонията за модните награди на Съвета на модните дизайнери на Америка се проведе в Ам

Гости на събитието бяха почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, съветникът по културната дейност към почетното консулство Димитър Стойнов, заместник-областният управител на Ямбол Орхан Юсеинов, заместник-кметът на община Ямбол Енчо Керязов, ръководители на културни институти в града и много граждани.

Публиката имаше възможност да се потопи в личните истории на неколцина ямболци от началото на миналия век, свързали живота си с Италия. Съдбата на Зора, наричана „момичето с виолетовите очи”, разказа от първо лице нейната внучка Виктория Терекиев.

Художникът и режисьор Джон Акомфра е авторът на проекта на Великобритания в 60-ото издание на Венецианското биенале. Инсталацията Listening All Night To The Rain е отворена по структура и разказва истории за мигрантски диаспори във Великобритания.

АВТОРЪТ

„Огромна привилегия и чест е да бъда поканен да представя Великобритания на 60-ото Венецианско биенале – това без съмнение е една от най-вълнуващите възможности, които могат да бъдат предоставени на един художник. Приемам тази покана като признание и платформа за всички, с които съм си сътрудничил през десетилетията и които продължават да правят работата ми възможна. Благодарен съм, че ми беше даден момент да изследвам сложната история и значението на тази институция и нацията, която представлява, както и нейния архитектурен дом във Венеция – с всички истории, които е разказвала и ще

Театралната постановка „Не бях аз“, която е продължение на филма „Вчера“, ще бъде представена пред самоковската публика на 30 септември, в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“, съобщиха от екипа на културната институция. 

Постановката разказва историята на главните герои Иван (Христо Шопов) и Дана. Те се срещат тридесет и пет години по-късно, в същото училище, в което някога са учили. 

Тази среща е желана и от двамата, но отлагана с години, а сега съдбата ги събира отново, за да им даде шанс да се изправят един пред друг, да изрекат премълчаното и да разберат този таен с години копнеж дали е истина все още или е привилегия само на младостта, казват организаторите.

Автор е Владо Даверов, а режисьор - Лиза Шопова. Сценографията е на Анелия Райкова, музиката е на Кирил Маричков. 

Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“.

Аудиосериалът разказва историята на Ивана-Грей Петрова, която отчаяно се опитва да спаси живота на своето болно внуче, като осигури невъзможно скъпото, лечебно месо от „звездици“. Личната борба, чийто залог е животът на едно дете, се преплита с напрегнати сюжетни линии и поставя тежки морални избори пред героите.

„Безбряг“ се състои от десет епизода. Действието се развива през 23-и век, когато човечеството е преживяло природни катаклизми, войни. Установило се е в крехък мир, подобен на днешния, посочват от „Сторител“. Населението е намаляло, но храната и водата са ограничени и достъпът до тях е контролиран. А едно от най-скъпите неща на Земята е месо от извънземни, наречени &

Група "Субдибула" и певицата Ели Раданова за първи път ще гостуват на сцена "Арт лято" във Велико Търново, съобщиха организаторите на концерта.

В сценичната си изява на 29 август музикантите ще представят специално подбрана селекция от своя авторска музика.

Публиката ще чуе както утвърдени и разпознаваеми песни на "Субдибула", сред които "Бавно", "Пия за вас" и "Аз или ти", така и голяма част от реализираните през последните няколко години парчета, които ще бъдат включени в предстоящия албум на групата.

Заедно с гост музикантите Владимир Митин и Петър Щерев, "Субдибула" ще представи и дебютния албум на Ели Раданова - Alibi.

Той имаше своята премиера през месец май и още с появата на първия сингъл Funkylicuous предизвика любопитството на меломаните, припомниха организаторите.

На сцената във Велико Търново присъстващите на концерта ще мо

В Новозагорската художествена галерия "Руси Карабиберов" бе открит традиционният Есенен салон, съобщиха от културната институция.

Събитието се провежда тази година за 25-и път. В навечерието на празника на Нова Загора Петковден своите най-нови творби представят Данаил Николов, Мария Неделчева, Иван Стоянов, Светла Стоянова, Консто Касабов, Мариян Дзингаров, Ивайло Саралийски, Пламен Проданов, Марина Чиликова, Иван Борисов, Маня, Манева, Цветан Раденков, Анита Пенова, Неделчо Кучков, Станимир Желев, Дарена Захариева, Константин Стойнов – Каста, Стоян Илев, Деница Иванова – Александрова, Пламен Кирилов, Илия Бояров, Мартина Караиванова, Васил Тенев и Николай Петров.

Всяка година тази изложба е своеобразен празник на нови и оригинални творчески решения, винаги разнообразна стилистика и колорит, емоционални и запомнящи се послания, посочиха от художествената га

За класическия музикант от Милано и ръководител на майсторски класове по пиано това бе първото идване в Ямбол. Дошла специално за събитието в родния град на предците си, Терекиев не скри емоциите си и при споделянето на лични спомени, и при изпълненията на роял на произведения на Панчо Владигеров.

За драматичния тенор Георги Господинов, който подобно на писателя също е родом от Ямбол, разказа оперният певец Георги Динев.

„Георги Господинов притежава могъщ гласов апарат, най-могъщия измежду нашите певци и феноменален дори и за един всеобщ мащаб… Ненапразно пресата, която го познава, го наричан „най-големия тенор на Балканите” – думите са на изкуствоведа Кирил Кръстев, написани за неговия съгражданин през лятото на 1929 г.

На българо-италианската вечер в „Синия салон” на читалище „Съгласие” в Ямбол прозвуча арията на Канио от „Палячи”, станала „визитна картичка” на тенора Господинов от началото на миналия век. Сега тя бе пресъздадена от Георги Динев, солист на Старозагорската опера и един от тримата съвременни ямболски тенори.

За житейските предизвикателства пред трима художници, свързани с Ямбол и Италия, разказа уредникът в Художествена галерия „Жорж Папазов” Петър Тепсизов. Произведения на Димитър Ангелов, Димитър и Петър Димчеви бяха представени от фонда на галерията в залата на читалището.

Сред персонажите в „Ямболски истории: италиански щрихи” бе и оперната певица Христина Момчилова, родена в Ямбол през 1899 година, завършила Националната консерватория в Будапеща и продължила професионалното си образование в Неапол при известния тенор и педагог Фернандо ди Лучия.

Всички тези истории, непознати дори за по-голяма част от ямболската общественост, бяха онагледени във фотодокументална изложба, представена от директора на Държавен архив – Ямбол Светлана Бъчварова.

Събитието бе реализирано по инициатива на Регионалния исторически музей в Ямбол, съвместно с Архива, Художествената галерия „Жорж Папазов” и с подкрепата на Драматичен театър „Невена Коканова“, Народно читалище „Съгласие - 1862” и Областна администрация - Ямбол.

Специални благодарности за проявата изказа почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, а пианистът Виктория Терекиев изрази убеждението си, че именно подобни културни събития са ключът за разширяване на българо-италианските отношения.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.