Очаква се оригиналният договор на „Бийтълс“ за свирене в клуб в Хамбург да достигне до близо 40 000 долара на предстоящ търг онлайн, съобщава ДПА.
За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички времена“ на Симфониета Видин, в която звучаха още творби на Хендел, Моцарт и Танеев.
Дамите от дуо "Арденца" не гостуват за първи път в дунавския град, каза диригентът Петър Димитров. Проф. д-р Даниела Дикова е преподавател по съпровод в Националната музикална академия "Проф. П. Владигеров", акомпанятор, камерен музикант и основател на фондация „Арденца“. Другата половина от дуото е доц. д-р Галина Койчева-Мирчева - преподавател по цигулка в музикалната академия и първи концертмайстор в Симфоничния оркестър на БНР. Те приемат като своя мисия създаването и популяризирането на нова българска музика. По тяхна инициатива се появява и рапсодията за цигулка, пиано и оркестър "ISE" (в превод" "
Съвместна изложба с произведения на художници, участвали в традиционния Международен пленер по живопис "Перник - дух и колорит" беше открита тази вечер в галерия "При Кмета" към Община Перник.
Пленерът, състоял се за 27-и път, се организира по повод Деня на града.
В това издание изкуството си демонстрираха десет художници от България, Сърбия и Турция. Гости на откриването на изложбата бяха областният управител на Перник Людмил Веселинов и заместник-кметът на общината Стефан Кръстев.
"Този пленер започна с една далечна идея и с едно желание за комуникация между художниците. В началото канехме много колеги от побратимените градове и сме имали гости от Португалия, Китай, Русия, Беларус, Гърция, Турция. Пленерът беше в по-широк мащаб, с повече дни и хора. Макар че през трудните години имаше малко намаляване, пленерът успя да просъществува и за създава чудесни конта
Българският режисьор Митко Бозаков поставя пиесата „Работилницата на живота“ от израелския драматург Ханох Левин за първи път на българска сцена. Продуцент на спектакъла е Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград, а премиерата в София е на 12 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.
Ханох Левин е поет, драматург и режисьор, автор на десетки пиеси, които се и играят и днес, 25 години след смъртта му, включително и в България. На столична сцена е познат с „Всеки иска да живее" в Сатирата, „П.О.Р.Н.О.“ в Yalta Art Room.
„Работилницата на живота“ разказва забавна и трогателна история за това дали е възможно сбъдването на онази мечта, която всеки човек има – да
„Тоя талант не бива да се губи“. Това казал Владимир Димитров-Майстора, виждайки творбите на едва 15-годишния Стоян Венев. Той пръв открива таланта на даровития младеж и го насочва към училище в София. Днес отбелязваме 120 години от рождението на това „талантливо момче“, чието име днес се нарежда сред най-именитите художници.
ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА 120-ГОДИШНИНАТА
Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ представя изложба „120 години от рождението на Стоян Венев – български художник, живописец, карикатурист и график“. Експозицията ще бъде открита на 23 септември и може да бъде разгледана до 23 октомври.
Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев бе открита снощи в художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил.
РАБО
Арт базар се открива днес в Ловеч. Той е разположен на площад „Тодор Кирков“ в квартал „Вароша“ и ще продължи до 17 ноември, съобщават от общинската администрация.
В дървени къщички 11 майстори занаятчии ще предлагат свои произведения и ще правят демонстрации на художествени занаяти и приложни изкуства. На място ще може да се избират и купуват авторски накити, сувенири, керамика, дървени играчки, изделия от кожа, керамика, везба, дърворезба, ароматни свещи.
Ще има и къщичка с ръчно изработени артикули от потребители на социални услуги.
Организатор на инициативата, която се организира за пръв път в града, е Община Ловеч.
Припомняме, че на същото място на 21 ноември ще бъде разположен фермерски пазар, а през декември – коледен.
Барабанистът Пийт Бест свири при първите участия на групата в Star-Club от 13 април до 31 май 1962 г. в западногерманския град, където те отиват, за да усъвършенстват уменията си. Тогава „Бийтълс“ свирят на откриването на новия клуб, който е с капацитет за 2000 души.
Когато „Бийтълс“ се завръщат в Хамбург през ноември 1962 г., Ринго Стар е вече барабанист, след като мениджърът им Брайън Ъпстийн уволнява Бест три месеца по-рано.
Договорът за музикално озвучаване между 1 и 14 ноември предвижда „Бийтълс“ да свирят по три часа на ден в отделни серии с едночасова почивка след всяко изпълнение.
Групата свири седем дни в една седмица със заплащане от 600 германски марки на всеки член. Общо те свирят в продължение на 42 часа и също така поделят сметката с Литъл Ричард.
Договорът е подписан с черно мастило от Ъпстийн и с черен флумастер от собственика на Star-Club Манфред Вайследер.
С изложба живопис на Симеон Николов (1944 – 2022) Съюзът на българските художници ще отбележи 80 години от рождението на художника.
Серията от 60 платна ще бъде представена от 22 октомври до 6 ноември в зала „Райко Алексиев“, съобщават организаторите.
В юбилейната изложба, курирана от Сузана Николова, са включени творби от фонда на Художествена галерия – Смолян, музеи и галерии в страната, частни колекции и семейството на художника.
„Идеята е да се представи цялостно творчеството на автора от ранните произведения, след завършване на Художествената академия, до голямоформатните платна от зрелия му период“, разказват организаторите.
Те уточняват, че изборът на галерия е на автора, който имал желание да представи юбилейната си изложба именно в пространство на зала „Райко Алексиев“ и подготвял произведен
Темата за българската миграция в Германия е акцент в изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?“.
Темата е разгледана през погледа на артистите Мартин Атанасов и Красимира Буцева. Експозицията може да бъде разгледана от 12 ноември до 19 декември в „Гьоте институт“ - България, съобщават организаторите.
Заедно със социоложката д-р Марина Лякова артистите теренно изследват фрагменти от личното преживяване на заминаването, пристигането, адаптирането и навигирането на германската култура, отбелязват от екипа.
„През юни месец 2024 година, артистите Мартин Атанасов, Красимира Буцева и социоложката Марина Лякова прекарват седмица във Франкфурт на теренно проучване. Там те събират устни истории и документират публични и частни пространства. Събраните фрагменти, част от изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се вър
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата”, каза американският барабанист Майк Терана, който представя новия си мизукален проект „Класиката среща Майк Терана“ заедно с маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „ Проф. Димитър Ненов“ в Органова зала в град Добрич.
Терана сподели, че много пъти е бил в България, но това е първото му посещение в Добрич. “Свирил съм с рок банди във Варна, в София. Първото ми участие с оркестъра беше в Античния театър в Пловдив”, спомня си той.
Барабанистът каза, че много обича класическата музика и разказа за един от най-предизвикателните му проекти. “Направих преди години един албум, наречен Sinfonica, с всякакви интерпретации на класически парчета. Вси
Високобюджетната екшън комедия "Код: Червено" с Дуейн Джонсън и Крис Еванс оглави боксофис класацията на Северна Америка, предадоха Асошиейтед прес и АФП.
Този уикенд коледният дух явно не успя да завладее киноманите или поне не с това, което "Код: Червено" им предложи. През първия му уикенд на екран за филма са продадени билети на стойност 34,1 милиона щатски долара.
За традиционните студия подобен дебют при бюджет на продукцията над 200 милиона щатски долара би бил ясен знак за провал, като в случая дори се споменава бюджет от порядъка на 250 милиона щатски долара.
"Код: Червено" обаче е продукция на Амазон Стюдиос, които имат лукса да играят дългосрочна игра, отчитайки не само глобалния боксофис, но и живота на филма за години напред на платформата Прайм Видео.
Екшън комедията, в която преквалифициралият се в актьор кечист Дуейн "Ск
На 24 октомври в Регионален исторически музей – Ямбол ще бъде открита мултимедийна фотографска изложба „Светът на дирижаблите: когато Ямбол беше част от него“ (The World of Airships: When Yambol Was Part of It), съобщи Кремена Димова, говорител на музея. Събитието се организира съвместно с Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата на професор Масимилиано Пинучи (Италия) „Airships - Designed for Greatness” и ще бъде представена от самия него.
Показана за първи път в Триест (Италия) през 2018 г., в първоначалния си вариант изложбата разказва за епохата на дирижаблите – небесните гиганти, които през втората половина на XIX век превръщат в реалност мечтата на хората да пътуват сред облаците и да прелитат над океани и неизследвани територии, разказва Кремена Димова. Оригинални широкоформатни рисунки и фотографски изображен
От 18 декември до Нова година 1962 г. те имат още едно участие в Star-Club, преди да последва звездната им слава.
Договорът е чмаст от наследството на Вайследер и ще бъде продаден на онлайн търг за сувенири на „Бийтълс“, който ще се проведе от 27 септември до 6 октомври.