Симфониета - Шумен, хор "Проф. Венета Вичева" и Градският духов оркестър "Михаил Биков" изнесоха в Шумен концерт, посветен на Деня на независимостта - 22 септември.
Австрийският цигулар от български произход Максим Цеков и британският пианист, носител на втора награда от конкурса „Геза Анда“ (2021) Джулиан Тревелиян ще имат концерт на 15 октомври в камерната зала „България“.
Събитието е част от проекта „Лауреатите“, уточняват продуцентите от „Кантус фирмус“.
Програмата включва соната в ла мажор №22 и цигулкова соната в ми бемол мажор – от Моцарт, опус 18 от Рихард Щраус. Двете произведения принадлежат към по-рядко изпълняваните шедьоври за цигулка и пиано, но музиката им очарова с мелодично богатство и виртуозни линии в партиите на двата инструмента, коментират организаторите.
Третата композиция е „Рио Гранде“ от британския композитор Констант Ламберт (1905-1951). Това е неговата най-популярна тв
Сатирата започва новия сезон с две премиери в един ден – 3 октомври. „Креват за двама“ от автор Рене Фройнд в превод на Владко Мурдаров е постановка на Калин Сърменов, директор на трупата. Участват Александра Сърчаджиева, Николай Луканов, Явор Борисов и Стела Ганчева, съобщават от екипа на театъра.
„Много често, в опитите си да постъпим правилно, забравяме да се вгледаме в човека, заради когото са всичките ни усилия. Слагаме собствените си представи пред нуждите, чувствата и емоцията на другия. Тоест, да забравим за себе си, за да можем да разберем човека, когото твърдим, че обичаме. Най-трудни са простите формули“, уверяват артистите.
Сценографията е на Ванина Цандева, композитор и музикална среда – Диана Чернева, пла
45 години от основаването на новопазарския хор „Лира” ще бъде отбелязано тържествено в камерната зала на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев - 1872" на 4 октомври.
Церемонията се провежда в навечерието на второто издание на Международния хоров фестивал „Земя на славни предци", който ще събере стотици хористи от 14 формации от различни краища на България и Румъния, съобщи Емил Мирчев от читалището в Нови пазар.
В тазгодишното издание на фестивала са предвидени четири концерта: в православния храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в зрителната зала на НЧ „Христо Ботев - 1872", в Националните историко-археологически резервати „Мадара" и „Плиска". В първия фестивален ден ще се организира базар „Произведено в Нови пазар“, където гостите на събитието ще могат да си закупят стоки от местни производители, които ще предлаг
Този уикенд в Нидерландия е белязан от пристигането на Синтерклаас (Свети Никола) - една от най-почитаните нидерландски традиции.
В Утрехт добрият старец, придружаван от своя помощник Черния Пийт (Черен Петър), дойде днес на лодка при Стария канал и бе посрещнат от стотици деца и техните родители, които после го следваха до катедралата в центъра на града.
Синтерклаас се чества като покровител на децата. Той се основава на историческата фигура на Свети Никола, който и ние в България празнуваме на 6 декември. От него тръгва така популярният в цял свят Дядо Коледа. Самият празник се чества на 6 декември. В нощта на 5 срещу 6 декември децата получават подаръци.
Националното пристигане на Синтерклаас вчера във Вианен, провинция Утрехт, бе мирно, но в други градове имаше протести и сблъсъци, съобщиха местните медии.
В Йерсеке четирима души са били арест
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция.
В него участват актьорите Александра Сърчаджиева, Ива Тодорова, Петър Антонов и Стефан Вълдобрев, а режисьор е Димитър Коцев – Шошо. Текстът е на Яна Борисова, сценографията на Елис Вели, музиката - на Милен Кукошаров.
„С гръб към залеза“ е спектакъл, който разказва две различни любовни истории, през погледа на всеки един от участниците в тях.
Действието ще ни срещне с четирима герои - професионален готвач със собствен ресторант и телевизионно шоу; неговата асистентка, по която той е силно увлечен; световно известен пианист; писателка, която издава книга бестселър. Благодарение на новата книга, съдбите на четиримата се преплитат. Те започват да общуват и споделят всичко, което всеки един от
Той се състоя в зала "Проф. Венета Вичева" под диригентството на Любомир Александров и Христо Атанасов.
Атанасов каза , че в концерта са включени националният химн на Република България, химнът на Шумен, старият химн на България "Шуми Марица".
"Участваха и творби, които не само в този ден звучат с особена емоция, а на всеки български празник. Те ни пренасят в едно друго време, в което хората са правели всичко възможно да извоюват своята свобода и независимост, толкова години, че днес и ние да се усетим свободни и независими", добави Атанасов.
Любомир Александров отбеляза , че тази година са изпълнили идея на маестро Славил Димитров - да направят общо изпълнение на обща сцена емблематични състави като Симфониета - Шумен, Градския духов оркестър и хор "Проф. Венета Вичева".
"Това е нещо, което музикантите и хората в Шумен заслужават, защото по този начин се подплати празничното настроение, подплати се усещането към този ден и този национален празник", добави Александров. Той поясни, че химнът на Шумен е поставен под оркестрация на Славил Димитров за симфоничен оркестър, духов оркестър и хор. "Преди доста години го бяхме поставяли в подобен вариант, но тогава беше само за симфоничен оркестър и хор, а сега добавихме и духов оркестър", каза още той.
Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.
Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.
Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.
По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.
„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс
Картата на лондонското метро е представена в нова изложба, която проследява развитието на емблематичния й дизайн, вдъхновил гидовете на транспортните мрежи по целия свят, предаде Ройтерс.
Окачена в станциите, във влаковете и на листовките за пътници, картата остава популярен начин за планиране на пътуванията из британската столица дори и в ерата на смартфоните.
В анкета на Би Би Си от 2006 г. британците избраха картата на метрото за втория любим местен дизайн на 20-и век след самолета "Конкорд", изпреварвайки изтребителя "Спитфайър" и червената телефонна кабина, припомня Ройтерс.
Експозицията "Картографиране на метрото: 1863-2023" се открива днес. В нея ще бъдат показани и продадени редки карти и плакати на метрото, включително ръкопис на автора на картата Хари Бек от 1933 г., чиято цена е 75 000 британски лири.
Дизайнът, създаден от него, променя начин
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград подготвя забавни инициативи за малките си зрители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.
Половин час преди всяко куклено представление във фоайето на театъра домакините ще посрещат децата с музикални изпълнения, с кътове за рисуване, където те ще могат да се изявяват на белия лист заедно с актьорите и с възможност за включване в работилници за създаване на кукли от чорапчета.
Освен преди постановките, изненадите за малките зрители ще продължат и след тях, допълниха организаторите. Екипът на димитровградския театър се е погрижил децата да имат близки срещи с актьорите и да разгледат куклите от представлението, както и да си направят снимки с тях във фоайето.
А накрая на театралния ден всеки малък зрител ще си тръгне от театъра със специален балон, като подарък със спомен от прежи
Служебният министър на културата маестро Найден Тодоров връчи днес на официална церемония цигулките „Страдивариус“ (1716 г.) и „Гуарнери дел Джезу” - (1733 г.) на Светлин Русев и Лия Петрова.
„Това е дългоочакван момент, както от прекрасните ни цигулари, които и без тях прославят България, а мисля, че и от самите цигулки, които си чакат хората да ги направят по-известни по света“, каза министър Тодоров. По думите му това било най-добрият възможен избор, защото в момента имаме нужда от хора, които да ни накарат малко повече да се почувстваме горди. „Вие го правите“, обърна се Тодоров към младите цигулари.
„Искам също така да ви предупредя, че това е и много голяма отговорност. Знаете кои са изработвали тези цигулки, знаете кои са свирили на тях. Това ви слага в една листа, която е изключително задължаваща.
Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“.
Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“.
Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.
Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.
„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на пле
Честванията на Деня на независимостта в Шумен продължават следобед с историческа възстановка за пресъздаване на исторически събития от 22 септември 1908 г.
Във възстановката пред Военен клуб - Шумен се включват членове на Родолюбивия комитет „Кан Крум Страшний“.