Симфониета - Шумен, хор "Проф. Венета Вичева" и Градският духов оркестър "Михаил Биков" изнесоха в Шумен концерт, посветен на Деня на независимостта - 22 септември.
Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.
Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube.
„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.
Ян Паскал и Александър Килиън
Радвам се, че на българска земя започва пътят на „Триумф“, каза актрисата Мария Бакалова, която получи наградата за женска роля на 42-рия фестивал „Златна роза“ заедно със своята екранна партньорка в лентата Маргита Гошева. Тя не присъства на церемонията снощи във Варна, тъй като е на снимки в Ирландия, но бе изпратила видеопослание. „Благодаря, че сте се припознали в нашия филм и сте го оценили. Има нещо много сантиментално и вълшебно той да бъде признат. Колкото и универсална да е тази история, колкото да са архетипни образите, в същината си те са дълбоко нашенски. Като български артист винаги е било щастие да мога да се асоциирам с творчеството на Петър Вълчанов и Кристина Грозева. В крайна сметка успяхме да се напаснем и в рамките на месец снимахме този наш триумфален филм. Винаги си личи когато екипът е сплотен и дават всичко от себе
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония.
Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Разградската филхармония под диригентството на Левон Манукян бяха изненадата на концерта „Класиката среща Майк Терана“.
Музикалната среща между класиката и рока завладя публиката в залата на Общинския културен център. На сцената прозвучаха класически произведения и обичани увертюри, но по един по-нестандартен начин.
В музикалната симбиоза се включи и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя изпя и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана.
„Красиво е”, каза Терана при изпълнението на песента Fly Me to the Moon.
Емоциите на барабаниста, бурните аплодисменти на публиката превърнаха концертната вечер в н
Отборът „Какво пък?“ спечели голямата награда на „Предизвикателството“ във Варна, което се проведе в рамките на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. Инициативата даде възможност на любители да заснемат кратък филм до 10 минути за 24 часа. Преди това те преминаха майсторски класове, водени от ментори.
Във Варна в състезанието участваха пет отбора, от които четири се представиха на финала с готови филми, които бяха прожектирани във Фестивалния и конгресен център. Техни ментори бяха режисьорът и продуцент Николай Мутафчиев, актрисата Кристина Верославова, продуцентката Веселка Кирякова и сценаристът Симеон Венциславов.
Победителите получиха чек за хиляда лева и правото филмът им да се състезава с призьорите от „Предизвикателството“ в други градове на страната за националната награда. Менторите обяс
Японската група Wadaiko-Sai представя традиционните барабани тайко в София – на 5 ноември в зала „България“, на 7 ноември в Стара Загора.
Събитието е част от 35-ите юбилейни Дни на японската култура в България, съобщават организаторите.
„Много сме щастливи от предстоящата си първа среща с българската публика. Елате, за да видите с очите си, да чуете с ушите си и да почувствате с тялото си ритъма на японските барабани тайко“, казва основателят и ръководител на групата – Хидетоши Сай.
Формацията е създадена като клуб по интереси в Токийския университет. Стъпва на професионалната сцена през 2013 г. и вече има зад гърба си над 2000 концерта в повече от 30 държави по света.
Групата е изнасяла концерти по различни поводи ка
Той се състоя в зала "Проф. Венета Вичева" под диригентството на Любомир Александров и Христо Атанасов.
Атанасов каза , че в концерта са включени националният химн на Република България, химнът на Шумен, старият химн на България "Шуми Марица".
"Участваха и творби, които не само в този ден звучат с особена емоция, а на всеки български празник. Те ни пренасят в едно друго време, в което хората са правели всичко възможно да извоюват своята свобода и независимост, толкова години, че днес и ние да се усетим свободни и независими", добави Атанасов.
Любомир Александров отбеляза , че тази година са изпълнили идея на маестро Славил Димитров - да направят общо изпълнение на обща сцена емблематични състави като Симфониета - Шумен, Градския духов оркестър и хор "Проф. Венета Вичева".
"Това е нещо, което музикантите и хората в Шумен заслужават, защото по този начин се подплати празничното настроение, подплати се усещането към този ден и този национален празник", добави Александров. Той поясни, че химнът на Шумен е поставен под оркестрация на Славил Димитров за симфоничен оркестър, духов оркестър и хор. "Преди доста години го бяхме поставяли в подобен вариант, но тогава беше само за симфоничен оркестър и хор, а сега добавихме и духов оркестър", каза още той.
Калоян Илиев – Кокимото прави изложба - ретроспекция на влиянието на Анди Уорхол като художник и новатор върху творчеството му.
Експозицията ще бъде подредена в столичната галерия „Ателие 28“ от днес до 28 септември, съобщават организаторите.
Включените двадесет и три произведения са подбрани от двадесет и три годишен период на работа, като сред тях попадат някои от най-значимите творби на Кокимото, които са малко или много вдъхновени от Уорхол, отбелязват от екипа.
„Съчетанието от идоли на попкултурата не е от днес и отново, съвсем умишлено събира двама художници на попарта като най-последователни в творчеството си. В своите живописни платна, графики, рисунки и скулптури Кокимото пресъздава знаците на градската световна култура – реклама, комикс, фотография, дизайн – утвърждавайки ги или показвайки ироничното и критичното си
Български камерен оркестър – Добрич с диригент Арто Чифчиян ще изнесе есенен концерт на 15 октомври в Огледална зала “Нели Божкова” в града, информират от Община Добрич.
Първо в програмата публиката ще чуе Хорал от Йохан Себастиан Бах. Композиторът включва няколко пъти в творчеството си протестантското песнопение „Ела, Спасителю на езичниците“. След като написва две църковни кантати по този текст, той за последен път се връща към тази тема в края на живота си през 1748 година в Лайпциг. Тогава Хоралът е преработен само за орган.
Италианският композитор Оторино Респиги аранжира Хорала за струнен оркестър. Това провокира да се напишат варианти и от други композитори – Феручо Бузони, Макс Регер, Владимир Хоровиц.
На концерта публиката ще може да чуе “Адажио” на Антон Веберн и Концерт за струнен оркестър /Октет/
Изложба живопис на Нина Панчева-Киркова и Милена Стефанова ще бъде подредена в галерия „Контраст“ от 22 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите.
Експозицията се организира от галерия „Контраст“ и „КупиИзкуство.БГ“.
„Целта на изложбата е да представи в галерия „Контраст“ две художнички, които са имали много различни пътища на развитие, достигайки до впечатляващи резултати. Съвременното изкуство, което представят в галерията, е еманация на два подхода, които могат да породят полемики, но най-вече да привлекат голям интерес“, казват от екипа.
Нина Панчева-Киркова работи в областта на живописта и арт инсталациите. През 2015 г. защитава докторска степен в Университета на Саутхамптън, Великобритания. Изследването е посветено на връзките между съвременното българско изкуство и изкуството преди 198
Джейк И. Лий, бивш китарист на Ози Озбърн, е бил прострелян многократно и тежко ранен в Лас Вегас рано сутринта във вторник, съобщи АП.
Полицията обяви, че Лий е бил прострелян около 2:40 ч. във вторник местно време и е откаран в болница за лечение. Не са извършени арести, а от полицейското управление съобщиха, че разследването на стрелбата, която е станала в квартал на около 16 км южно от централния булевард Лас Вегас Стрип, продължава.
Представителката на Лий Аманда Кейгън потвърди стрелбата в изявление, като добави, че музикантът е в съзнание и „се очаква да се възстанови напълно“.
„Тъй като инцидентът е в процес на полицейско разследване, няма да бъдат давани допълнителни коментари. Лий и семейството му оценяват уважението към личния им живот в този момент“, се казва в изявлението.
Представителката поясни, че стрелбата е стан
Едгар Барера - продуцент и автор на песни, известен с работата си с изпълнители като Мадона, Карол Джи, Песо Плума, Шакира, "Групо Фронтера" и други, за втора поредна година води по номинации за наградите "Грами" за латино музика, предаде Асошиейтед прес.
Тази година Барера ще се съревновава за девет отличия, след като миналата година получи 13 номинации и спечели три награди.
Номинациите на Едгар Барера са за продуцент, автор на песни, запис и албум на годината. Той е номиниран и два пъти в категорията за най-добра регионална мексиканска песен и три пъти в категорията за песен на годината за работата си по Entre Parentesis на Шакира и "Групо Фронтера", Mi Ex Tenia Razon на Карол Джи и Segun Quien на Малума и Карин Леон.
Освен трите номинации на Барера, сред останалите номинирани за песен на годината са Derrumbe на Хорхе Дрекслер, A Fuego Lento на Дайме А
Честванията на Деня на независимостта в Шумен продължават следобед с историческа възстановка за пресъздаване на исторически събития от 22 септември 1908 г.
Във възстановката пред Военен клуб - Шумен се включват членове на Родолюбивия комитет „Кан Крум Страшний“.