Необходима е по-голяма активност, за да се гледа повече българското кино в чужбина. Продуцентите трябва да присъстват на световните фестивали и пазари на филми каквито има в Берлин, Кан и т.н., за да намерят нашите продукции своите купувачи и дистрибутори. Такова мнение изрази директорът на Бюро „Творческа Европа“ в България Камен Балкански, който днес представи нови възможности за финансиране в рамките на кинофестивала „Златна роза“.
Четирима тенори от Италия - Уго Таркуини, Алесандро Фантони, Джани Лечезе и Джовани Мария Палмия ще изнесат концерт в Културния дом на Нефтохимика в Бургас на 2 ноември, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
В концерта ще участват и оркестърът на държавната опера във Варна, а диригент ще бъде Христо Павлов. В програмата са включени арии от опери на Джакомо Пучини, Джузепе Верди и др., както и известни неаполитански канцонети.
В България четиримата тенори за първи път пеят на 13 юни 2019 г. пред публика от 2000 души в Летния театър на Варна на откриването на фестивала Опера в Летния театър. Следват още 10 концерта.
Между декември 2019 г. и януари 2020 г. те изнасят два концерта в Турция, посветени на годишнината на Ататюрк, и пеят в Арена Анкара пред 12 000 души.
Проектът "Четиримата италиански тенори" се ражда от идеята за формиране на к
От 9 до 11 септември Силистра ще е домакин на шестото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди“. Това съобщих от община Силистра, които заедно с музикалната компания "Сенс Мюзик" са организатори на проявата.
Вече са известни членовете на журито, което ще оценява изпълненията на младите таланти. Това са певицата Мими Иванова, композиторът Светослав Лобошки, музикалният продуцент и аранжор Николай Текелиев, певицата Дивна и Георги Дюлгеров. Специален гост на събитието ще бъде телевизионният водещ Костадин Филипов.
Програмата на конкурса започва на 9 септември с тържествено откриване на Площад "Свобода". На 10 септември ще се проведат конкурсните изпълнения в Драматичния театър в Силистра, а вечерта на ще има концерт под надслов "Пеещото жури" с участието на членовете на журито и лауреати от предишни издания на конкурса
Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация.
„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.
В събитието ще участват дуо в състав Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.
До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите.
Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива
Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Калимера Враца“.
Инициативата се организира от Община Враца и е втора от поредицата, които общината планува да реализира през следващите месеци, обясни кметът Калин Каменов. Първата под надслов „Бонджорно, Враца“ се проведе в края на август.
„Тя изненада всички, дори и мен, колегите, търговците, ресторантьорите, кафенетата и магазините. Показахме как с почти никакво финансиране можем да се обедним всички и да направим нещо, което никой не е предполагал, че може да се случи. И да напълним града с хора, колкото и на първи юни не е имало“, каза Калин Каменов и допълни, че всички са спечелили от събитието, затова подобни ще се провеждат всеки месец, в няколко дни.
<
На 8 ноември е премиерата на „Конклав“ с Ралф (Рейф) Файнс и Изабела Роселини, съобщават от „Форум филм“.
В лентата на режисьора и носителя на „Оскар“ Едуард Бергер („На Западния фронт нищо ново“) участват също Стенли Тучи, Джон Литгоу, Карлос Диес, Лушън Мсамати, Брайън Ф. О‘Бърн.
Филмът отвежда в сърцето на Ватикана, където след смъртта на папата назрява скандал, който ще шокира света.
Адаптацията на едноименния роман на Робърт Харис разказва развиващата се в рамките на няколко дни история на кардинал Лорънс (Файнс), който е натоварен с отговорностите по избора на нов понтифик, след неочакваната смърт на досегашния обичан папа. Когато най-влиятелните лидери на католическата църква се с
Програмата „Творческа Европа Медиа“ помага за разпространението на киното на Стария континент чрез финансиране на дистрибутори, които предлагат продукции от чужди държави, поясни той. В България почти 90 процента от европейските филми, които виждаме на екраните, са с подкрепата на програмата. По думите му българското кино, което не е добре познато, не е толкова търсено от разпространителите в Европа, въпреки че има изключения, средно по две заглавия годишно.
След пет дни ще бъдат обявени новите конкурси на „Творческа Европа Медиа“ за културни и аудиовизуални проекти за 2025 г., съобщи Балкански. Там освен класическите конкурси, има и междусекторно направление за „Журналистически партньорства“. Финансирането касае медии, които работят професионално и имат истинска, демократична, плуралистична журналистика, далеч от фалшивите новини, обясни той.
На фестивала „Златна роза“ бяха представени два проекта, които вече са подкрепени в това направление. Единият е Balkan Watchers от Балканския документален център, получил 500 хиляди евро, а другият е на Институт „Отворено общество“ с 2 милиона евро каскаден грант, който ще бъде разпределен към медии.
Камен Балкански припомни, че всяка година „Творческа Европа“ предоставя пропорционално част от бюджета си. Сега сме в тригодишен период и половината от средствата вече са стигнали до целевите групи, сред които има и много български културни оператори, продуценти, дистрибутори. Подкрепени през годините са и организации, които формират вкуса на публиките, включително образователни институции, тъй като в наше време гледаме много в телефоните и по-малко посещаваме залите, в които има истински артистичен продукт и тези проекти целят да формират зрители, които да гледат истинско изкуство, посочи Балкански.
Българският режисьор Митко Бозаков поставя пиесата „Работилницата на живота“ от израелския драматург Ханох Левин за първи път на българска сцена. Продуцент на спектакъла е Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград, а премиерата в София е на 12 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.
Ханох Левин е поет, драматург и режисьор, автор на десетки пиеси, които се и играят и днес, 25 години след смъртта му, включително и в България. На столична сцена е познат с „Всеки иска да живее" в Сатирата, „П.О.Р.Н.О.“ в Yalta Art Room.
„Работилницата на живота“ разказва забавна и трогателна история за това дали е възможно сбъдването на онази мечта, която всеки човек има – да
Днес е последният ден на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.
Събитието се провежда във форум „Джон Атанасов“ в „София Тех Парк“.
И в трите дни на изложението посетителите имат възможността да видят изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори, има срещи с художниците, присъстващи на павилионите.
Паралелната програмата днес започва с презентации на Радослав Механджийски и Теодора Константинова на тема „Най-дръзките произведения и акции на съвременното изкуство“ и „Изкуственият интелект в съвременното изкуство“.
Програмата продължава с „Къде е изкуството в стаята?“ – дискусия за ролята на интериорните дизайнери в пазара на съвременно изкуство с Весела Ножарова – куратор, изкуствовед и арт адвайзър.
Шестнайсет портрета на жени, променили хода на историята и оказали огромно влияние върху българското общество, ще бъдат представени в изложбата „Будителките“.
Експозицията е изложена в столично кафене и ще остане там до 15 септември.
Събитието е част от деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”.
Фокус на фестивала ще бъде периодът на създаване на квартала в началото на ХХ век, докъдето е стигала емблематичната улица „Търговска“. Районът е известен като търговския и бохемски квартал с множество сгради-паметници на културата, построени от видни българи за домовете на писатели и поети, лекари, книжари, фотографи, търговци и царски гости между булевардите „Дондуков“, „Мария Луиза“, „Сливница и „Васил Левски
Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.
Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива.
Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано.
Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия&ld
Дуо „Ранас“ от Аржентина гостува в София по повод 20-годишния юбилей от отбелязването на Световния ден на тангото. Събитието е на 9 ноември в залата на ул. „Оборище“ 5, съобщават организаторите.
Пианистът Пабло Скиафино и бандонеонистът Леандро Шнайдер ще представят едни от най-емблематичните произведения на легендарния Астор Пиацола, класически танга и авторски композиции, които ще пренесат публиката в сърцето на Буенос Айрес. Сред тях ще бъдат Libertango, Oblivion, Adios Nonino, La Cumparsita и други, представени чрез диалог между бандонеона и пианото – най-важните инструменти за тангото.
Дуото има 30 международни турнета и стотици концерти в Европа, Азия и Латинска Америка.
Леандро Шнайдер е възпитаник на консер