Това са неща около селото, в което работя и живея от 25 години... Обикновени пейзажи от Северна България.
Така художникът Милко Божков описа картините от най-новата си изложба живопис, която бе открита в бургаската галерия "Пролет".
Актьорът, сценарист и продуцент Винс Вон ще бъде почетен със звезда на холивудската Алея на славата, съобщи сайтът на популярната атракция.
Звездата на Вон ще бъде 2786-ата на прочутата алея в Холивуд.
На церемонията по откриването й на 12 август ще присъстват журналистът Мелвин Робърт, продуцентът и сценарист Бил Лорънс и кинодеецът Питър Билингсли.
"Холивудската търговска камара е горда да удостои многоликия Винс Вон със звезда на Алеята на славата. От работата си в телевизията до киното Винс е оказал голямо влияние върху света на шоубизнеса и ние сме развълнувани да отбележим постиженията му с тази церемония", каза продуцентката й Ана Мартинес.
Винс Вон е известен с ролите си във филми като "Възражение по съвест", "Ловци на шаферки", "Стажанти", "Четири Коледи", "Фред Клаус", "Сред дивата природа" и други.
Проф. Атанас Тотляков, куратор на изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми", заяви , че концепцията за експозицията не е нова, а от 2023 г.
Той отбеляза, че участниците искат периодът от 20 години между последното проведено международно биенале на съвременното изкуство в Шумен и проектът „Метарезерви" да бъде акумулиран и събран като резерв към всичко това, което съвременното изкуство може да постави на днешния ден.
„Изключително смесени са формите на произведенията, няма ограничение за тях. Включени са както постмодерни обекти и инсталации, документирани пърформанси, така и модерни средства на живописта, рисунката и начините, по които те могат да бъдат смесени в едно ново начало, което всъщност наричаме метамодернизъм", добави проф. Тотляков.
Той отбеляза, че в изложбата участват преподаватели и студенти от Великотърновския
Днес италианската кинодива София Лорен навършва 90 години. Годишнината ще бъде повод за редица тържества както в Италия, така и отвъд Атлантика, в меката на киното Холивуд.
Истинското име на София Лорен е София Костанца Бриджида Вилани Шиколоне. Родена е на 20 септември 1934 г. в Рим. Майка й е Ромилда Вилани, учителка по пиано. Баща й Рикардо Марио Клаудио Шиколоне е наследник на благородническата династия Шиколоне Мурило и има свой бизнес. Двойката не е женена, което по онова време е скандално. Бащата признава за своя дъщеря София, но отказва да се ожени да майка й, която е принудена заради това да се прибере от Рим в родния град Поцуоли край Неапол. Там малката София прекарва детството си и първите години на юношеството по време на Втората световна война. Семейството живее в трудни времена на голяма мизерия и София много добре познава глада и страха от войната. Междувременн
Осигурен е безплатен транспорт за всички посетители на тазгодишния фестивал "Open Buzludzha" в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха организаторите. Автобуси има от днес до края на фестивала на 11 август.
Шатъл автобусът тръгва от хотел "Kings’ Valley Medical & Spa" на Казанлъшките минерални бани, спира на ж.п. гара Казанлък и стига до "Welcome" зоната на фестивала, където всички посетители могат да представят билетите си, или да закупят такива. Оттам са осигурени вътрешни автобуси до мястото на фестивала. Гостите могат да се възползват от тях, или да се разходят по горската пътека до основната сцена.
В обратна посока автобусите тръгват от основната сцена и стигат до гарата в Казанлък и до хотел "Kings’ Valley Medical & Spa".
Както съобщихме, фестивалът на връх Бузлуджа започва днес и включва разнообразна музикална и дневна програма, к
Изложба с 30 икони и 100 фотографии от България на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.
За Вълев изложбата е юбилейна, по повод неговата 60-годишнина. Иконописецът е възпитаник на Керамичното училище в Троян, в наши дни преименувано на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“. От там получава всестранна подготовка, която, по негови думи, му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.
„Аз съм завършил керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му. Минаха няколко години и имах нужда да се занимавам с нещо такова. Винаги ми е бил в главата, дори и в училище, някакъв образ на светец. Просто взех една дъска и с уменията, които имах от училище, нарисувах икона“, разказа той .
Вълев посочи, че използва технологията на Кирил Цонев - при когото много т
Местата, които го заобикалят и изпълват творбите му, преминават и през сърцето му, казва той. "Мисля, че един художник трябва да рисува онова, което е преминало през сърцето му не само като хрумване, но и като преживяване. А тези места са ми най-близки", заяви художникът.
"За мен е закон да рисувам онова, което искам, а не да се съобразявам с публиката, защото, съобразявайки се с публиката, идва един момент, в който не усещаш, че си преминал границата и си се превърнал в някой, даже в никой, а си изгубил и себе си", коментира още Милко Божков.
Млад мъж губи съпругата си след дълга борба с тежко заболяване. Неспособен да отработи травмата, той поръчва експериментална технология, която му позволява да се среща с жена си в паралелна дигитална реалност.
Сюжетът е от „Съзвездия“ на Ник Пейн, първата за новия сезон премиера в Народния театър.
Първите представления са на 12, 25 и 29 септември, съобщават от трупата.
Сценичната версия и режисурата са на Елица Йовчева, преводът – на Матей Тодоров, сценографията, костюмите и видеодизайнът – на Петко Танчев, композитор е Георги Атанасов.
В спектакъла участват актьорите Ненчо Костов и Радина Думанян.
Докога и докъде се простира животът? Възможен ли е и отвъд своя край? Какво значи „време“ в контекста на детермин
Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България – на 17 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.
Припомнят, че гостите от западната ни съседка сва пъти носител на наградата на MTV в категория Best Adriatic Act (2007, 2014).
Музикантите обещават концертът им в София да е епичен – с най-големите хитове на групата, с много настроение, неподправена енергия, мултимедия и отличен звук.
На сцената бандата ще е в актуалния си формат на трио и няма да пропусне да изпълни Neko te ima, Pismo ocu, Tragovi prošlosti, Linij.
Днес във Van Gogh са Звонимир Джукич „Джуле“, Срболюб Радивоевич и Драган Иванович.
Van Gogh е основана през 1986 г.
Двадесет и две нови платна на Анета Яламова ще бъдат представени в галерия „Париж“. Експозицията „Спомени и мечти“ ще остане там от 3 до 19 октомври, съобщават домакините на събитието.
„Заглавието „Спомени и мечти“ показва много точно в какво време и пространство се движи авторката – в спомените от нейното минало за Велико Търново, когато градът е една детска идилична представа и в мечтите – какъв би й се искал той да бъде. Красотата на градския пейзаж отново е избухнала в топли есенни червени и жълти тонове, в нощни сини цветове или в нежна зелена тоналност“, казва Надя Павлова от галерията.
Анета Яламова е възпитаник на Великотърновския университет, завършва живопис в класа на Янаки Манасиев и е с множество самостоятелни изложби в България и чужбина. Нейни картини са притежание на колекции от целия свят. Сти
Две заглавия от съвременното полско кино ще бъдат прожектирани на 21 и 22 август на открита сцена "Охлюва" в Бургас. Прожекциите са част от инициативата на Община Бургас „Лятно кино под звездите”, съобщават от пресцентъра на градската администрация.
На 21 август публиката ще може да гледа „Щастлив човек“, който е дебют на Малгожата Шумовска в игралното кино. Лентата с участието на Ядвига Янковска-Чешлак, Малгожата Хайевска-Кшищофик, Пьотр Янковски, Роман Ганцажик и Мечислав Громбка е отличена на филмовия фестивал в Солун през 2000 г. Филмът проследява историята на трима души и техните сложни емоционални взаимоотношения.
Следващата прожекция на 22 август е на лентата от 2023 г. „Светията“ с режисьор Себастиан Бутни с участието на Матеуш Кошчукевич, Лена Гура, Лешек Лихота, Добромир Димецки, Михал Влодарчик и др.. Той връща з
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите.
Експозицията ще може да бъде разгледана от 26 ноември до 7 декември.
Селекцията включва произведения на Александър Мутафов, Бенчо Обрешков, Борис Георгиев, Васил Иванов, Георги Баев, Данаил Дечев, Златю Бояджиев, Иван Стоилов – Бункера, Йордан Гешев, Карл Йорданов, Кеазим Исинов, Марио Жеков, Светлин Русев, Стоян Венев, Христо Йончев-Крискарец, Цено Тодоров и др.
Според него по този начин публиката също губи един художник.
"Публиката чрез картините намира човека, който ги е правил. Вярвам, че когато правиш нещата, които са преживени, ти си вътре в тях и това може би се усеща от хората, които гледат картините", допълни още той.
Милко Божков коментира, че в картините си вече рядко прави експерименти, защото отдавна е задминал този момент. "Времето на експериментите е, когато си млад. Ако тогава не ги правиш, не скачаш наляво-надясно да се опитваш да бъдеш различен, необичаен и да направиш големите скокове, то тогава какъв е смисълът да го правиш на стари години и да се правиш на такъв, какъвто не си", заяви художникът.
Изложбата може да бъде видяна в галерия "Пролет" до 18 октомври.
Милко Божков е роден през 1953 г. През 1972 г. завършва Художествената гимназия в София, а през 1978 г.– живопис в Художествената академия, в класа на проф. Добри Добрев. Установява се във Варна и е един от художниците от фабрика „Вулкан“ – една истинска фабрика за изкуство. От години ателието му е в търновското село Стефан Стамболово.
Той е автор е на над 80 самостоятелни изложби в България, Полша, Чехия, Русия, Австрия, Швейцария, Люксембург, Швеция, Нидерландия, Франция, Германия. Има над 150 участия в групови изложби и биеналета на живописта и графиката в България, САЩ, Мексико, Венецуела, Бразилия, Япония, Дания, Норвегия, Швеция, Белгия, Холандия, Русия и др.
Негови произведения са в колекциите на Националната галерия – София, Конгресната библиотека – Вашингтон, САЩ, Музея на изкуствата – Портланд, САЩ, Националната библиотека на Франция, Галерията на префектура Канагава, Япония, Галерия на префектура Канагава, Япония, Музея за съвременно изкуство – Шчечин, Полша, Музей Нелимарка – Алаярви, Финландия, Колекция за съвременно изкуство „Петер Лудвиг“ – Аахен, Колекция „Юго Вутен“, Белгия, Чешката национална галерия, Музея на малкия формат – Бонсекур, Белгия, Колекция Светлин Русев – Плевен, Национална художествена галерия – Прага, Чешка република.