NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Малкият принц: Притча за любовта към човека
253
Авансцена

Малкият принц: Притча за любовта към човека

Магично, истинско, душевно, чисто. Така изглежда „Малкият принц“ на сцената на Младежкия театър, според част от екипа на премиерното представление. Това е най-приказният спектакъл от всички, които досега съм правила, казва режисьорът Веселка Кунчева. „За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си

| 20 Септември 2024, 14:21 ч.
Малкият принц: Притча за любовта към човека
Малкият принц: Притча за любовта към човека
Снимка © DFA

Магично, истинско, душевно, чисто. Така изглежда „Малкият принц“ на сцената на Младежкия театър, според част от екипа на премиерното представление.

Днес се навършват 85 години от рождението на големия български актьор Тодор Колев. Той е роден на 26 август 1939 г. в Шумен. Кръстен е на дядо си Тодор Колев. Баща му създава модно ателие за мъжки облекла „Адам“ в Шумен и получава псевдонима Адам, а малкият Тодор започват да наричат малкото Адамче. До идването му в София, а и по време на следването му всички го наричат така.

„От малък слушах колко добър шивач е баща ми. Впоследствие разбрах защо. Отраснал съм в семейство на човек, когото уважават заради работата му. И това, може би, подсъзнателно ме е задвижило в професията ми“, казва актьорът.

ТЕАТЪРЪТ Е МОЯТА ПЪРВА И НАЙ-ГОЛЯМА ЛЮБОВ

„Театърът е моята първа и най-голяма любов“, споделя Тодор Колев. Два пъти кандидатства във Висшия институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов".

С показания на водещия разследването детектив и осъдената оръжейничка за случилото се около фаталната стрелба на снимачната площадка на филма "Ръжда" ще продължи делото срещу актьора и продуцент Алек Болдуин, съобщи АП. 

Александрия Хенкок е първият детектив, разпитал Болдуин във връзка със стрелбата през октомври 2021 г., когато загина операторката Халина Хъчинс.

Вчера Хенкок също даде кратки показания пред съда. Освен нея свидетелстваше и италианският експерт по оръжията Алесандро Пиета, който даде подробности за контрола при производството на оръжия.

Пистолетът, с който Болдуин застреля Хъчинс, е доставен през 2017 г., а Пиета го е проверил през 2018 г. във връзка с продажбата. Защитата на Болдуин изрази съмнения, че оръжието е било модифицирано. 

Актьорът твърди, че не е натискал спусъка на пистолета, който, оказа се, е бил зареден с бойни в

Опитвам се да се отличавам от другите артисти със стил и техника, а не със сюжет. Това каза художникът Танер Мерт, който гостува за първи път в Бургас.

Той ще представи на 19 август живописната си изложба „Бриз от цветове“ в галерия „Богориди“. Това е 27 самостоятелна експозиция на твореца.

Тя представя общо 23 различни по стилове, тематика и размер картини - вече познати творения, а също и непредставяни досега. Част от творбите са създадени през тази година, а други са плод на неговото творчество от изминалото десетилетие. „Изложбата е микс от моите творби, която цялостно представя мен като артист“, посочи Мерт.

Танер Мерт рисува предимно със специална шпатула и използва техника, подобна на съчетание между поантилизъм и постимпресионизъм.

„Много от артистите, които рисуват с шпатула, предпочитат да тв

Българските зрители не отстъпиха от световната тенденция за доминация на "Дедпул & Върколака" като филмово предпочитание за уикенда, сочат обобщените данни от киносалоните. Тандемът Райън Рейнолдс и Хю Джакман е гледан от 26 692 зрители и отчете приходи през първия уикенд у нас от общо 651 369 лева.

На втора позиция е триседмичният първенец "Аз, проклетникът 4". Новото амплоа на Гру, преместването му в спокойно градче под прикритие и обучението на миньоните са част от нещата, които са гледали вече 129 826 зрители за месец, като парите от билети възлизат на 1 598 588 лева.

Трето място е за анимацията "Отвътре навън 2", която проследява живота на Райли като тийнейджър. Допълването на Радост, Тъга, Бяс, Страх и Отврат с новата емоция Тревожност в командния център в главата й вече са видели 166 869 зрители, като за почти два месеца в киносалоните приходите са 2 053 121 лев

Единадесетото издание на „180 градуса“ е с фокус върху експерименталните интердисциплинарни формати. Лабораторията за иновативно изкуство за първи път ще се проведе през октомври (4-11), съобщават организаторите.

По думите им фестивалът продължава да следва мисията си да показва експериментални подходи, които сплотяват и стимулират независимата сцена. 

Сред участниците са българският пианист Димитър Горчаков, участващ в множество международни проекти в областта на джаза, електронната и класическа музика, пърформанс артистката и поетеса Жаклин Вайхе (Германия), дигиталният артист Том Лейн (Великобритания/Германия), флейтистката Делфин Роше (Франция) и кураторката Виктория Драганова (България).

Освен традиционният конкурс за късометражни неми филми

Това е най-приказният спектакъл от всички, които досега съм правила, казва режисьорът Веселка Кунчева. „За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си. В тази спираловидност на човешкия живот трябва да задържим детето в себе си, независимо какво ни се случва – това е приказката, която ни разказа Екзюпери“, допълва тя.

„Търсенето на любовта, на първо място, както и да останеш верен на детето в себе си, да не се отчуждаваш от човека в теб. Учи те да бъдеш човек – това е „Малкият принц“, казва Теодор Ненов, в ролята на Малкият принц. Това е текст, който може да докосне всеки човек по различен начин, и който можеш да разчетеш по различен начин – в зависимост от мястото, на което си ти самият, смята Моника Иванова, в ролята на Розата.

„Ясно е, че това е заглавие, което всеки вече има представа как трябва да изглежда. Опитали сме се да запазим автора – през себе си, защото ние сме творци, които разчитат този текст. Верни сме и на себе си, както и на екипа, с който го създадохме, защото ние работим така, че всички заедно да сме вътре. Не налагаме собственото си виждане. Надявам се, че се получи едно такова такова усещане – че всички ние говорим за този Малък принц“, обобщава Веселка Кунчева

Тя е автор и на драматизацията на „Малкият принц“, заедно с Полина Христова. В постановъчния екип са също сценографът и костюмограф Мариета Голомехова, композиторът Милен Апостолов, хореографът Явор Кунчев. Участват още Августина- Калина Петкова, Александър Йорданов, Анна-Валерия Гостанян, Божидар Йорданов, Димитър Иванов-Мич, Игор Коробко, Йордан Тинков, Кристина Янева, София Трейман, Ярослава Павлова.

Режисьорът Веселка Кунчев и актьорите Теодор Ненов (Малкият принц) и Моника Иванова (Розата) , в разговор с Даниел Димитров – за театралния език, използван при създаването на спектакъла, за приказността и нейната неизбежност, за вечните теми и очакванията на публиката. И още: Как изглежда Малкият принц в собствените представи на екипа? Колко голям трябва да е човек, за да посегне към „Малкият принц“?

Осем художници ще вземат участие в XXVIII-мия Международен пленер по живопис „Дружба“, който ще се проведе в Стара Загора. Това съобщи Милен Алагенски, председател на Съюза на българските художници (СБХ), клон Стара Загора. 

Участие във форума, който започва утре, 7 юни, ще вземат Ганчо Ганчев – Гана, Райчо Чакъров, Слави Тенев, Клара Хорис, Сузане Хуземан и Чаъръ Сарай.

Международният пленер „Дружба“ датира от 1980 година и се провежда в началото на юни. Като организатори са Община Стара Загора и представителството на СБХ в града. Основната му идея е да бъде място за творческа среща на старозагорските художници с колеги от страната и чужбина.

Този празник на изобразителното изкуство се вписва органично в културната политика на Община Стара Загора, насочена към диалог и партниране с различните творчески организации на нейна територия.

Артисти от България и Република Северна Македония се обединяват в общ театрален проект. „Разговор безкраен. Проектът: Македония“ е представление, вдъхновено от актуалната обществена и политическа обстановка между двете държави, разказват продуцентите от „Арт офис“. Премиерата е на 16 юли в „Топлоцентрала“.

Участват Мартина Троанска и Марин Джишев.

„Публичният дебат по темата за българско-македонските взаимоотношения от едната и от другата страна на границата е винаги емоционален и често засягащ чувствителни места, които провокират нестихващи спорове. Как всичко това се отразява на обикновеното ни общуване, на приятелствата, работните контакти, творческите колаборации, изобщо взаимоотношенията ни като хора и съседи? Това са само част от, на пръв поглед простите въпроси, които екипът на

По-малко от месец остава до четвъртото издание на рок фестивала в Долината на виното. Тазгодишното издание ще се проведе между 12 и 14 юли, а организаторите вече са готови с всички изисквания на групите, съобщават от Община Чирпан на официалната си Фейсбук страница.

По думите на организаторите от Midalidare Rock In The Wine Valley, прави особено впечатление, че почти всички групи искат да има пица след края на изпълнението им, така че подготвяме специална пещ, за да имаме винаги прясна и топла пица.

Всички банди са се съгласили да променят изискванията си за конкретни марки вино, които традиционно пият и очакват да опитат селекцията на „Мидалидаре“. „Това е наша практика още от първото ни издание. Радваме се, че традицията продължава“, казаха организаторите.

За легендите от Deep Purple е важно първото им хранене за деня да бъде английска закуск

Джак Саворети идва за първия си концерт в София

Събитието е на 23 септември в зала 3 на НДК, съобщават организаторите.

Английският певец и текстописец с италиански, полски и германски корени е на сцената вече повече от шестнадесет години. През това време той има седем издадени албума, два от които достигат номер 1 в класациите за албуми във Великобритания – Singing To Strangers през 2019 г., и най-новият Europiana, записан в Abbey Road Studios през 2020 г. и преиздаден през 2021 г. с допълнителен материал.

Неговата репутация на певец и текстописец е идеално олицетворена от гост музикантите, с които работи – своеобразна енциклопедия на световната музикална сцена – Боб Дилън, Кайли Миноуг, Шаная Туейн, Найл Роджърс, Дзукеро. Джак Саворети използва по впечатляващ начин своите

Сатиричната комедия „Молба за напускане“ пристига премиерно в Бургас на 15 август. 

Тя ще бъде представена на сцената на Летния театър в крайморския град, съобщиха организаторите от „Арт ателие“.

Вдъхновена от потайностите на корпоративния свят, пиесата използва хумора, за да подчертае абсурдността на живота на офисния планктон, разказаха за постановката организаторите. Чрез сатирата и препратките към съвременни социални и културни теми, актьорите не само ще разсмеят публиката, но ще я провокира и да осмисли къде се крие щастието, след като завесата падне и аплодисментите утихнат.

Спектакълът е по режисурата на Богдан Петканин, временно изпълняващ длъжността директор на Драматичен театър „Адриана Будевска“ в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, сценограф - Жанета Иванова, а продукцията се осъществява от театрална продуцентска къща „Ажур Пико“.

В

„Малкият принц“ е поезия и философия под формата на приказка? Как изглежда това на сцената?

Теодор Ненов: Изглежда магично, но истинско, душевно и чисто.

Веселка Кунчева: За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си. В тази спираловидност на човешкия живот наистина трябва някак си да задържим детето в себе си, независимо какво ни се случва – това е приказката, която ни разказа Екзюпери.

Моника Иванова: От моята гледна точка, няма по-точен екип, който да разкаже тази приказка сценично. Магично. Това е текст, който може да докосне всеки човек по различен начин, и който можеш да разчетеш по различен начин – в зависимост от мястото, на което си ти самият.

Беше ли необходим по-специален театрален език при създаването на този спектакъл?

Веселка Кунчева: Да, беше изключително трудно, особено при баланса в текста, с който ние трябва да говорим и на децата, и на децата във възрастните – това е доста специфично. 

Възможно ли е режисьорската интерпретация на Веселка Кунчева да изключва приказност точно в това представление, за изненада на всички?

Веселка Кунчева: Като се върна назад към спектаклите, които сме правили, това е най-приказният от всички досега. Приказността за мен като усещане е да запазим онази нереалност, в която ни препраща Малкият принц. В същото време, имаме и реални картини, които се случват на Земята. Мисля, че постигнахме този баланс. Надявам се зрителите да го да го видят, както ние го виждаме, защото нашите очи са по-други. Ние все пак месеци наред работим по спектакъла. 

Има едно много интересно нещо, което хващам сега, когато започнахме да събираме спектакъла – че това е приказка в приказката, което е много красиво, много нежно.

Николай Лилиев нарича „Малкият принц“ вечно четиво. Кои са вечните теми, според вас?

Теодор Ненов: Търсенето на любовта, на първо място, както и да останеш верен на детето в себе си, да не се отчуждаваш от човека в теб. Учи те да бъдеш човек – това е „Малкият принц“.

Веселка Кунчева: Любовта към човека.

Моника Иванова: Любовта, и по-скоро онази специфична любов, която е вградена във всеки един, а светът е твърде шумен, за да можеш да я чуеш.

Как изглежда Малкият принц в собствените ви представи?

Теодор Ненов: Като една цветна енергия, която разкрива същината на съществуването.

Моника Иванова: По-зрял от всички възрастни, и същевременно – най-хубавото дете. Всеки може да се огледа в Малкият принц.

Веселка Кунчева: За мен той е като кристал, като човешката душа, в която няма нищо опорочено, няма нищо, което да е докоснато от земното. И постепенно, тази душа навлиза в земята, влиза в нас, в телата ни, в плътта ни. И това е нещо, което трябва да пазим – този малък принц във всеки от нас. 

Това, за което говорите, успя ли да се припокрие с героя, който гледаме на цената?

Веселка Кунчева: Надявам се и вярвам, че е на сто процента. 

Колко голям трябва да е човек, за да посегне към „Малкият принц“?

Моника Иванова: Може би е персонално за всеки... Човек е толкова голям, колкото големи са и мечтите му. Следователно, в този смисъл, трябва да е голям...

Теодор Ненов: Човек трябва да е верен на себе си, да вярва на своята истина. И мисля, че това е пътят – да извадиш чисто това усещане за доброта и разбиране към човека.

Веселка Кунчева: Когато бях много малка, на шест или седем години, за първи път прочетох „Малкият принц“ и никак не ми хареса. Защото Екзюпери въвежда една философия, която е доста дълбока. Следващия път, когато го прочетох, бях трети и четвърти клас и си спомням, че бях много впечатлена. Така че за мен „Малкият принц“ е за деца, които вече навлизат в тази инициация, в прехода между дете и тийнейджър, оттам нататък според мен вече може да бъде разчетен „Малкия принц“. 

До каква степен във вашата интерпретация има бягство от текста, от неизменните очаквания и нагласи на публиката към „Малкият принц“? 

Веселка Кунчева: Ясно е, че това е заглавие, което всеки вече има представа как трябва да изглежда. Опитали сме се да запазим автора – разбира се, през себе си, защото ние сме творци, които разчитат този текст. Мисля, че сме много верни на автора. За мен това е изключително важно. И сме верни на себе си, както сме верни на екипа, с който го създадохме, защото ние работим така, че всички заедно да сме вътре. Не налагаме собственото си виждане. Надявам се, че се получи едно такова такова усещане – че всички ние говорим за този Малък принц. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неща около селото, в което работя и живея от 25 години
Това са неща около селото, в което работя и живея от 25 години... Обикновени пейзажи от Северна България. Така художникът Милко Божков описа картините от най-новата си изложба жив ...
Дядовата ръкавичка в Нюрнберг
На 21 септември Държавен куклен театър (ДКТ) – Видин ще изнесе две представления на спектакъла "Дядовата ръкавичка" в Нюрнберг, Германия. Това показва информация на фейсбук с ...
Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно у нас музиката на чешкия композитор Ондржей Кукал
Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно в България Струнен квартет № 1, оп. 9 от Ондржей Кукал, създаден през 1988 година. Събитието е на 4 октомври, в Централни ...
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Техниката в българските домове през първата половина на 20 век е представена в изложба
Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен.  Тя показва ...
Комедията „И верният отговор е…“ събира на едно място изневяра и трима пламенни перничани
На 21 и 22 октомври в „Театро отсам канала“ са премиерните представления на комедията „И верният отговор е…“, продуцирана от Break a leg. Става въпро ...
Диригентът Даниел Орен и носителката на „Пучини“ Анна Пироци откриват сезона на Софийската опера и балет
Световноизвестният диригент Даниел Орен, носителката на наградата „Пучини“ – Анна Пироци, и награденият като най-добър оперен изпълнител в Испания – Хорхе д ...
Желанието на г-н Журден да влезе във висшето общество буди смях
Сатирата започва новия сезон с две премиери в един ден – 3 октомври. „Креват за двама“ от автор Рене Фройнд в превод на Владко Мурдаров е постановка на Калин ...
Групата No More Many More представя ново видео и сингъл
Алтернативната рок група No More Many More представя нова песен и видео – на 28 септември, на сцената на „Тънка червена линия“, съобщават от Projector Plus. Тази ...
Тикер в 20:00 ч.
Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през п ...
Начало Авансцена
253
Авансцена

Малкият принц: Притча за любовта към човека

Магично, истинско, душевно, чисто. Така изглежда „Малкият принц“ на сцената на Младежкия театър, според част от екипа на премиерното представление.Това е най-приказният спектакъл от всички, които досега съм правила, казва режисьорът Веселка Кунчева.

| 20 Септември 2024, 14:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Малкият принц: Притча за любовта към човека
Малкият принц: Притча за любовта към човека
Снимка © DFA

Магично, истинско, душевно, чисто. Така изглежда „Малкият принц“ на сцената на Младежкия театър, според част от екипа на премиерното представление.

Това е най-приказният спектакъл от всички, които досега съм правила, казва режисьорът Веселка Кунчева. „За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си. В тази спираловидност на човешкия живот трябва да задържим детето в себе си, независимо какво ни се случва – това е приказката, която ни разказа Екзюпери“, допълва тя.

Днес се навършват 85 години от рождението на големия български актьор Тодор Колев. Той е роден на 26 август 1939 г. в Шумен. Кръстен е на дядо си Тодор Колев. Баща му създава модно ателие за мъжки облекла „Адам“ в Шумен и получава псевдонима Адам, а малкият Тодор започват да наричат малкото Адамче. До идването му в София, а и по време на следването му всички го наричат така.

„От малък слушах колко добър шивач е баща ми. Впоследствие разбрах защо. Отраснал съм в семейство на човек, когото уважават заради работата му. И това, може би, подсъзнателно ме е задвижило в професията ми“, казва актьорът.

ТЕАТЪРЪТ Е МОЯТА ПЪРВА И НАЙ-ГОЛЯМА ЛЮБОВ

„Театърът е моята първа и най-голяма любов“, споделя Тодор Колев. Два пъти кандидатства във Висшия институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов".

С показания на водещия разследването детектив и осъдената оръжейничка за случилото се около фаталната стрелба на снимачната площадка на филма "Ръжда" ще продължи делото срещу актьора и продуцент Алек Болдуин, съобщи АП. 

Александрия Хенкок е първият детектив, разпитал Болдуин във връзка със стрелбата през октомври 2021 г., когато загина операторката Халина Хъчинс.

Вчера Хенкок също даде кратки показания пред съда. Освен нея свидетелстваше и италианският експерт по оръжията Алесандро Пиета, който даде подробности за контрола при производството на оръжия.

Пистолетът, с който Болдуин застреля Хъчинс, е доставен през 2017 г., а Пиета го е проверил през 2018 г. във връзка с продажбата. Защитата на Болдуин изрази съмнения, че оръжието е било модифицирано. 

Актьорът твърди, че не е натискал спусъка на пистолета, който, оказа се, е бил зареден с бойни в

Опитвам се да се отличавам от другите артисти със стил и техника, а не със сюжет. Това каза художникът Танер Мерт, който гостува за първи път в Бургас.

Той ще представи на 19 август живописната си изложба „Бриз от цветове“ в галерия „Богориди“. Това е 27 самостоятелна експозиция на твореца.

Тя представя общо 23 различни по стилове, тематика и размер картини - вече познати творения, а също и непредставяни досега. Част от творбите са създадени през тази година, а други са плод на неговото творчество от изминалото десетилетие. „Изложбата е микс от моите творби, която цялостно представя мен като артист“, посочи Мерт.

Танер Мерт рисува предимно със специална шпатула и използва техника, подобна на съчетание между поантилизъм и постимпресионизъм.

„Много от артистите, които рисуват с шпатула, предпочитат да тв

Българските зрители не отстъпиха от световната тенденция за доминация на "Дедпул & Върколака" като филмово предпочитание за уикенда, сочат обобщените данни от киносалоните. Тандемът Райън Рейнолдс и Хю Джакман е гледан от 26 692 зрители и отчете приходи през първия уикенд у нас от общо 651 369 лева.

На втора позиция е триседмичният първенец "Аз, проклетникът 4". Новото амплоа на Гру, преместването му в спокойно градче под прикритие и обучението на миньоните са част от нещата, които са гледали вече 129 826 зрители за месец, като парите от билети възлизат на 1 598 588 лева.

Трето място е за анимацията "Отвътре навън 2", която проследява живота на Райли като тийнейджър. Допълването на Радост, Тъга, Бяс, Страх и Отврат с новата емоция Тревожност в командния център в главата й вече са видели 166 869 зрители, като за почти два месеца в киносалоните приходите са 2 053 121 лев

Единадесетото издание на „180 градуса“ е с фокус върху експерименталните интердисциплинарни формати. Лабораторията за иновативно изкуство за първи път ще се проведе през октомври (4-11), съобщават организаторите.

По думите им фестивалът продължава да следва мисията си да показва експериментални подходи, които сплотяват и стимулират независимата сцена. 

Сред участниците са българският пианист Димитър Горчаков, участващ в множество международни проекти в областта на джаза, електронната и класическа музика, пърформанс артистката и поетеса Жаклин Вайхе (Германия), дигиталният артист Том Лейн (Великобритания/Германия), флейтистката Делфин Роше (Франция) и кураторката Виктория Драганова (България).

Освен традиционният конкурс за късометражни неми филми

„Търсенето на любовта, на първо място, както и да останеш верен на детето в себе си, да не се отчуждаваш от човека в теб. Учи те да бъдеш човек – това е „Малкият принц“, казва Теодор Ненов, в ролята на Малкият принц. Това е текст, който може да докосне всеки човек по различен начин, и който можеш да разчетеш по различен начин – в зависимост от мястото, на което си ти самият, смята Моника Иванова, в ролята на Розата.

„Ясно е, че това е заглавие, което всеки вече има представа как трябва да изглежда. Опитали сме се да запазим автора – през себе си, защото ние сме творци, които разчитат този текст. Верни сме и на себе си, както и на екипа, с който го създадохме, защото ние работим така, че всички заедно да сме вътре. Не налагаме собственото си виждане. Надявам се, че се получи едно такова такова усещане – че всички ние говорим за този Малък принц“, обобщава Веселка Кунчева

Осем художници ще вземат участие в XXVIII-мия Международен пленер по живопис „Дружба“, който ще се проведе в Стара Загора. Това съобщи Милен Алагенски, председател на Съюза на българските художници (СБХ), клон Стара Загора. 

Участие във форума, който започва утре, 7 юни, ще вземат Ганчо Ганчев – Гана, Райчо Чакъров, Слави Тенев, Клара Хорис, Сузане Хуземан и Чаъръ Сарай.

Международният пленер „Дружба“ датира от 1980 година и се провежда в началото на юни. Като организатори са Община Стара Загора и представителството на СБХ в града. Основната му идея е да бъде място за творческа среща на старозагорските художници с колеги от страната и чужбина.

Този празник на изобразителното изкуство се вписва органично в културната политика на Община Стара Загора, насочена към диалог и партниране с различните творчески организации на нейна територия.

Артисти от България и Република Северна Македония се обединяват в общ театрален проект. „Разговор безкраен. Проектът: Македония“ е представление, вдъхновено от актуалната обществена и политическа обстановка между двете държави, разказват продуцентите от „Арт офис“. Премиерата е на 16 юли в „Топлоцентрала“.

Участват Мартина Троанска и Марин Джишев.

„Публичният дебат по темата за българско-македонските взаимоотношения от едната и от другата страна на границата е винаги емоционален и често засягащ чувствителни места, които провокират нестихващи спорове. Как всичко това се отразява на обикновеното ни общуване, на приятелствата, работните контакти, творческите колаборации, изобщо взаимоотношенията ни като хора и съседи? Това са само част от, на пръв поглед простите въпроси, които екипът на

По-малко от месец остава до четвъртото издание на рок фестивала в Долината на виното. Тазгодишното издание ще се проведе между 12 и 14 юли, а организаторите вече са готови с всички изисквания на групите, съобщават от Община Чирпан на официалната си Фейсбук страница.

По думите на организаторите от Midalidare Rock In The Wine Valley, прави особено впечатление, че почти всички групи искат да има пица след края на изпълнението им, така че подготвяме специална пещ, за да имаме винаги прясна и топла пица.

Всички банди са се съгласили да променят изискванията си за конкретни марки вино, които традиционно пият и очакват да опитат селекцията на „Мидалидаре“. „Това е наша практика още от първото ни издание. Радваме се, че традицията продължава“, казаха организаторите.

За легендите от Deep Purple е важно първото им хранене за деня да бъде английска закуск

Джак Саворети идва за първия си концерт в София

Събитието е на 23 септември в зала 3 на НДК, съобщават организаторите.

Английският певец и текстописец с италиански, полски и германски корени е на сцената вече повече от шестнадесет години. През това време той има седем издадени албума, два от които достигат номер 1 в класациите за албуми във Великобритания – Singing To Strangers през 2019 г., и най-новият Europiana, записан в Abbey Road Studios през 2020 г. и преиздаден през 2021 г. с допълнителен материал.

Неговата репутация на певец и текстописец е идеално олицетворена от гост музикантите, с които работи – своеобразна енциклопедия на световната музикална сцена – Боб Дилън, Кайли Миноуг, Шаная Туейн, Найл Роджърс, Дзукеро. Джак Саворети използва по впечатляващ начин своите

Сатиричната комедия „Молба за напускане“ пристига премиерно в Бургас на 15 август. 

Тя ще бъде представена на сцената на Летния театър в крайморския град, съобщиха организаторите от „Арт ателие“.

Вдъхновена от потайностите на корпоративния свят, пиесата използва хумора, за да подчертае абсурдността на живота на офисния планктон, разказаха за постановката организаторите. Чрез сатирата и препратките към съвременни социални и културни теми, актьорите не само ще разсмеят публиката, но ще я провокира и да осмисли къде се крие щастието, след като завесата падне и аплодисментите утихнат.

Спектакълът е по режисурата на Богдан Петканин, временно изпълняващ длъжността директор на Драматичен театър „Адриана Будевска“ в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, сценограф - Жанета Иванова, а продукцията се осъществява от театрална продуцентска къща „Ажур Пико“.

В

Тя е автор и на драматизацията на „Малкият принц“, заедно с Полина Христова. В постановъчния екип са също сценографът и костюмограф Мариета Голомехова, композиторът Милен Апостолов, хореографът Явор Кунчев. Участват още Августина- Калина Петкова, Александър Йорданов, Анна-Валерия Гостанян, Божидар Йорданов, Димитър Иванов-Мич, Игор Коробко, Йордан Тинков, Кристина Янева, София Трейман, Ярослава Павлова.

Режисьорът Веселка Кунчев и актьорите Теодор Ненов (Малкият принц) и Моника Иванова (Розата) , в разговор с Даниел Димитров – за театралния език, използван при създаването на спектакъла, за приказността и нейната неизбежност, за вечните теми и очакванията на публиката. И още: Как изглежда Малкият принц в собствените представи на екипа? Колко голям трябва да е човек, за да посегне към „Малкият принц“?

„Малкият принц“ е поезия и философия под формата на приказка? Как изглежда това на сцената?

Теодор Ненов: Изглежда магично, но истинско, душевно и чисто.

Веселка Кунчева: За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си. В тази спираловидност на човешкия живот наистина трябва някак си да задържим детето в себе си, независимо какво ни се случва – това е приказката, която ни разказа Екзюпери.

Моника Иванова: От моята гледна точка, няма по-точен екип, който да разкаже тази приказка сценично. Магично. Това е текст, който може да докосне всеки човек по различен начин, и който можеш да разчетеш по различен начин – в зависимост от мястото, на което си ти самият.

Беше ли необходим по-специален театрален език при създаването на този спектакъл?

Веселка Кунчева: Да, беше изключително трудно, особено при баланса в текста, с който ние трябва да говорим и на децата, и на децата във възрастните – това е доста специфично. 

Възможно ли е режисьорската интерпретация на Веселка Кунчева да изключва приказност точно в това представление, за изненада на всички?

Веселка Кунчева: Като се върна назад към спектаклите, които сме правили, това е най-приказният от всички досега. Приказността за мен като усещане е да запазим онази нереалност, в която ни препраща Малкият принц. В същото време, имаме и реални картини, които се случват на Земята. Мисля, че постигнахме този баланс. Надявам се зрителите да го да го видят, както ние го виждаме, защото нашите очи са по-други. Ние все пак месеци наред работим по спектакъла. 

Има едно много интересно нещо, което хващам сега, когато започнахме да събираме спектакъла – че това е приказка в приказката, което е много красиво, много нежно.

Николай Лилиев нарича „Малкият принц“ вечно четиво. Кои са вечните теми, според вас?

Теодор Ненов: Търсенето на любовта, на първо място, както и да останеш верен на детето в себе си, да не се отчуждаваш от човека в теб. Учи те да бъдеш човек – това е „Малкият принц“.

Веселка Кунчева: Любовта към човека.

Моника Иванова: Любовта, и по-скоро онази специфична любов, която е вградена във всеки един, а светът е твърде шумен, за да можеш да я чуеш.

Как изглежда Малкият принц в собствените ви представи?

Теодор Ненов: Като една цветна енергия, която разкрива същината на съществуването.

Моника Иванова: По-зрял от всички възрастни, и същевременно – най-хубавото дете. Всеки може да се огледа в Малкият принц.

Веселка Кунчева: За мен той е като кристал, като човешката душа, в която няма нищо опорочено, няма нищо, което да е докоснато от земното. И постепенно, тази душа навлиза в земята, влиза в нас, в телата ни, в плътта ни. И това е нещо, което трябва да пазим – този малък принц във всеки от нас. 

Това, за което говорите, успя ли да се припокрие с героя, който гледаме на цената?

Веселка Кунчева: Надявам се и вярвам, че е на сто процента. 

Колко голям трябва да е човек, за да посегне към „Малкият принц“?

Моника Иванова: Може би е персонално за всеки... Човек е толкова голям, колкото големи са и мечтите му. Следователно, в този смисъл, трябва да е голям...

Теодор Ненов: Човек трябва да е верен на себе си, да вярва на своята истина. И мисля, че това е пътят – да извадиш чисто това усещане за доброта и разбиране към човека.

Веселка Кунчева: Когато бях много малка, на шест или седем години, за първи път прочетох „Малкият принц“ и никак не ми хареса. Защото Екзюпери въвежда една философия, която е доста дълбока. Следващия път, когато го прочетох, бях трети и четвърти клас и си спомням, че бях много впечатлена. Така че за мен „Малкият принц“ е за деца, които вече навлизат в тази инициация, в прехода между дете и тийнейджър, оттам нататък според мен вече може да бъде разчетен „Малкия принц“. 

До каква степен във вашата интерпретация има бягство от текста, от неизменните очаквания и нагласи на публиката към „Малкият принц“? 

Веселка Кунчева: Ясно е, че това е заглавие, което всеки вече има представа как трябва да изглежда. Опитали сме се да запазим автора – разбира се, през себе си, защото ние сме творци, които разчитат този текст. Мисля, че сме много верни на автора. За мен това е изключително важно. И сме верни на себе си, както сме верни на екипа, с който го създадохме, защото ние работим така, че всички заедно да сме вътре. Не налагаме собственото си виждане. Надявам се, че се получи едно такова такова усещане – че всички ние говорим за този Малък принц. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неща около селото, в което работя и живея от 25 години
Дядовата ръкавичка в Нюрнберг
Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно у нас музиката на чешкия композитор Ондржей Кукал
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Техниката в българските домове през първата половина на 20 век е представена в изложба
Под прожектора
Комедията „И верният отговор е…“ събира на едно място изневяра и трима пламенни перничани
Под прожектора
Диригентът Даниел Орен и носителката на „Пучини“ Анна Пироци откриват сезона на Софийската опера и балет
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.