Шестдесет и пет години след публикуването на еротичния роман „Емануела“ и петдесет години след излизането на неговата екранизация, по кината тръгва нова версия, която е по-различна от предишната, предаде АФП.
"Пеперудени сънища" е заглавието на поредната изложба на художничката Дора Куршумова, която е подредена в сливенската галерия "Седем". Тя е номер 66 в творческия й път, тематична е, както повечето нейни изложби.
Картините са 28, като в десет от тях има определени сюжети, разказа авторката. В останалите има капани за сънища, някакви пеперудни фантазии, гора на пеперудите и пеперудени острови, посочи тя. Част от картините са били започнати на пленер в котленското село Медвен и според Куршумова имат по-различна енергия. В сюжетите им са включени дървета и приказни истории.
Повечето картини са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".
Изложбата ще остане в галерията до 18 септември.
Световноизвестният словашки график проф. Робърт Янчович и неговият син – Робърт Янчович-младши, представят в София съвместния си проект Litho.
Откриването е на 23 октомври, съобщават от галерия „Графикарт“, домакин на събитието до 20 ноември.
„Ненадминатият майстор на литографията проф. Янчович ще представи свои емблематични творби, които са му осигурили множество международни награди. В графичните листи с размер 70 на 100 см ще открием необятния му талант в литографията, защото именно в тях личи съвършенството на неговото майсторство. В пълен синхрон с неговите творби, ще видим и тези на Робърт Янчович-младши, доказателство за семейната любов към графиката и талантът, предал се от баща на син“, коментират организаторите.
По думите им, ако обърнем гледната точка, графиките на проф. Янчович разкриват и необятния космос на подс
"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината.
Посетителите могат да видят възстановки на всекидневни практики от времето на Античността. На отделни щандове се предлагат фермерски продукти и ръчно изработени изделия. Жените могат да си направят и прически от римско време.
Програмата включва антични игри, а по-малките посетители могат да се превъплътят в образите на римски легионери.
Присъстващите имат възможност да си изработят съдове от глина и да дегустират рибена чорба.
Симфоничният оркестър в Сливен открива своя 92-ри творчески сезон 2024/2025г. с програмата Concerto grosso. Това каза днес в Пресклуба в Сливен директорът на културния институт Кремена Оксенкруг, на която й предстои да излезе в майчинство и ще бъде замествана от досегашния концертмайстор на оркестъра - Марта Бонева. Откриването ще бъде на 3 октомври в зала "Сливен".
"Ще чуете една фантастична и рядка барокова програма Concerto grosso, която ще проследи развитието на музикалната форма през XVIII век в цяла Европа", каза Кремена Оксенкруг. "Това е един инструментален музикален жанр, зародил се в Италия, който за кратко време придобива широка популярност. Представлява оркестрова творба, в която, като отблясъци, се появяват солови партии на инструменти, най-вече на първа и втора цигулка". Тя се пошегува, че избраните произведения в концерта са някогашните "хитове" от Вивалди,
Комедийно-музикално представление със заглавие „Мелофобия“ ще гостува на сцената на Народно читалище "Просвещение 1870" в Брезник. Това съобщи секретарят на културната институция Борис Борисов.
Спектакълът е на Драматичен театър "Никола Вапцаров" - Благоевград, а сюжетът му разкрива няколко забавни и емоционални истории. Те са разказани и изпяти от Милица Гладнишка, Милена Маркова-Маца, Иван Велчев и Никеца, в акомпанимент на китара на Мирослав Иванов.
"Мелофобия" търси отговори на въпросите какво се случва, когато изгубим ритъма в живота си?; как живеем, ако нямаме свой собствен припев и мелодия?; колко дълго можем да останем сами в тишината? Спектакълът е наситен с хитови песни във всички стилове на музиката", пишат в анотацията към представлението организаторите.
Режисьор на постановката е Цвети Пеняшки, който заедно със сценографа Мариета
Главната роля на Емануела изпълнява френската актриса Ноеми Мерлан. Тази екранизация на „Емануела“ се различава от оригиналния роман на Еманюел Арсан от 1959 г.
Режисьор на пълнометражния филм е Одре Диуан, а продукцията открива филмовия фестивал в Сан Себастиан в Испания. От другата седмица лентата тръгва по кината във Франция. Това е третият филм на Одре Диуан, която спечели „Златен лъв“ във Венеция през 2021 г. за „Събитието“.
Филмът „Емануела" от 1874 г. на режисьора Жуст Жакен привлича 50 млн. зрители в целия свят. Според Камий Моро, авторка на биографичната книга за живота на писателката Еманюел Арсан, Арсан не е харесвала киноверсията. Авторката на романа е имала друга визия за творбата си, доста по-различна от комерсиалния успех на филма.
Легендата за Невястата, пресъздадена в различните изкуства, е представена в изложба, която бе открита днес в Регионалната библиотека в Смолян. Изложбата е включена в инициативите на библиотеката за отбелязване на Европейските дни на наследството.
Легендата за Невястата има много версии, представени са 4 от тях, заяви Цвета Станишева, библиотекар. Експозицията показва литературни творби на смолянски автори, посветени на най-вълнуващата легенда, свързана с историята на Смолян. Представен е Тома Попратилов - Садукей, който първи пише за тази легенда.
В изложбата присъства и „Невястата“ на поета Никола Гигов и „Монолог на Невястата“ на Елена Хайтова. Включена е една емблематична картина на големия родопски художник Анастас Стайков - „Турлука Невястата“, допълни Цвета Станишева. Според нея изложбата обединява нашето съвремие и
Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП.
Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.
Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят.
"Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП.
Изложба
Американският певец Джели Рол оглави класацията на „Билборд“ за албуми с Beautifully Broken, съобщи сайтът на изданието.
Beautifully Broken влезе в класацията с продадени 161 000 еквивалентни единици за отчетния период. Продукцията е вторият албум на Джели Рол, който влиза в топ 10 на класациите на „Билборд 200“. През 2023 г. албумът Whitsitt Chapel се класира до трета позиция в чарта. Освен това Beautifully Broken е на трето място по брой продадени еквивалентни единици за кънтри албум през 2024 г., следвайки дебютните продукции на Бионсе и Пост Малоун.
На второ място дебютира в класацията албумът Last Lap на американския рапър Род Уейв с 127 000 продадени еквивалентни единици.
От 14-о място на 3-та позиция се завръща певицата Чарли Екс Си Екс с Brat. За отчетения период са продадени 105 00
„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години.
"Има един последователен процес – път, който се следва. Има идеи и задачи, които се изпълняват – кога по-добре, кога по-зле“, смята художникът.
РАННИЯТ ЖИВОТ НА ИВАЙЛО МИРЧЕВ
Професор Ивайло Мирчев е роден на 11 август 1954 година в София в семейството на художника Никола Мирчев. „Израснал съм в една артистична атмосфера, сред приятелите на моя баща, на моето семейство. Тази среда се е отразила на моя избор“, разказва в интервю за в. „Сега“ през 2007 година
Почитателите на Шерлок Холмс ще се зарадват, че немите филми за приключенията на най-известния лондонски детектив са реставрирани един век след създаването им и ще бъдат показани от средата на октомври, предаде АФП.
В 45-те епизода на "Приключенията на Шерлок Холмс" и двата реставрирани пълнометражни филма в ролята на детектива влиза популярният навремето актьор Ейли Норууд.
Той е любимият екранен Шерлок на писателя Артър Конан Дойл (1859-1930). Създателят на героя одобрява и адаптациите, произведени през 1921-1923 г. от британската филмова компания "Стол пикчърс" (Stoll Pictures).
Оттогава Шерлок Холмс е адаптиран стотици пъти за големия и малкия екран. Според Книгата на рекордите на Гинес той е най-представеният литературен герой в историята на киното и телевизията. Сред актьорите, които са се превъплъщавали в образа му, са Робърт Дауни младши и Бенедикт Къмб