NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай
241
Цветни аспекти

75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай

Изложба по случай 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай беше открита във Велико Търново. Тя е подредена в Художествена галерия „Борис Денев“ и в нея са представени 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в различни жанрове на изящните изкуства. Посетителите на изложбата могат да видят живопис, графика, традиционна китайска живопис. Част от експозицията са и 15 отличени рисунки от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св

| 20 Септември 2024, 11:43 ч.
75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай
75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай
Снимка © БТА

Изложба по случай 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай беше открита във Велико Търново. Тя е подредена в Художествена галерия „Борис Денев“ и в нея са представени 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в различни жанрове на изящните изкуства. Посетителите на изложбата могат да видят живопис, графика, традиционна китайска живопис. Част от експозицията са и 15 отличени рисунки от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ повече от 10 поредни години. Подбраните творби отговарят на основното условие на конкурса – търсене на отправни точки за съпоставяне на културите на двете страни.

Триото на Ари Ерев и квартетът на Джовани Томазо сложиха началото на 33-тото издание на Международния джаз фестивал „Варненско лято“. 

Това е най-старият действащ джаз фестивал в България, припомни на откриването музикалният критик Владимир Гаджев, който по традиция представя гостите на концертите и участва в съпътстващата програма. През тази сцена минаха грандиозни музиканти, някои от които бяха за последен път в България, добави той. 

Гаджев изтъкна, че в Италия в момента има около петдесет големи джаз фестивала, което никак не е маловажно за нормалния живот на музиката и на културата, но и за развитието на туристическия продукт в страната. Той подчерта, че организаторът Анатолий Вапиров се старае на фестивала да гостуват и млади български музиканти, каквито има в триото на Ари Ерев. 

Израелският пианист Ари Ерев свири отдавна с контрабасиста Михаи

Калоян Илиев – Кокимото прави изложба - ретроспекция на влиянието на Анди Уорхол като художник и новатор върху творчеството му.

Експозицията ще бъде подредена в столичната галерия „Ателие 28“ от днес до 28 септември, съобщават организаторите.

Включените двадесет и три произведения са подбрани от двадесет и три годишен период на работа, като сред тях попадат някои от най-значимите творби на Кокимото, които са малко или много вдъхновени от Уорхол, отбелязват от екипа.

„Съчетанието от идоли на попкултурата не е от днес и отново, съвсем умишлено събира двама художници на попарта като най-последователни в творчеството си. В своите живописни платна, графики, рисунки и скулптури Кокимото пресъздава знаците на градската световна култура – реклама, комикс, фотография, дизайн – утвърждавайки ги или показвайки ироничното и критичното си

Изложбата  „За пейзажа в скулптурата“ ще бъде открита на 9 юли в галерия-книжарница „София прес“. Автор на експозицията е Света Атанасова, съобщават организаторите.

Проектът се реализира като награда на галерия-книжарница „София прес“ за участието на авторката в Националната изложба-конкурса за живопис и скулптура 2023 г. на СБХ, по инициатива на г-н Тодор Стайков. Изложбата ще може да видите до 29 юли, уточняват от екипа.

„Суровият, жив, дори някак невротичен интерес към дивата непосредствена природа е постоянно присъстващ и добре разпознаваем мотив в работите на Светослава Атанасова. Изборът и употребата на временни, естествени материали като гипс, дърво, глина, слама, коноп, тиня, восък и др., които бързо се разграждат и не остават трайни следи след себе си, говори достатъчно за цялостния патос на нейното творчество. В произведенията на Света Атанасова „пр

Плевенската филхармония ще представи музика на Георги Милтиядов в концерт-спектакъла "Среща в Бургас" на 29 юли в Спортна зала "Бойчо Брънзов". Част от програмата ще бъде премиерата на нова негова композиция на име "Влак" по стихове на Петя Дубарова от 1972 г., изпълнена от Виктория Главчева, съобщават организаторите. 

Сред специалните гости ще бъдат още Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Руслан Мъйнов, Цветан Недялков, квартет "Белканто" и Невена Пейкова.

Освен познатите песни на Милтиядов, който е родом от Бургас, но от години е диригент и пианист и в Плевенска филхармония, публиката ще има възможност да чуе и най-новата песен на Силвия Кацарова, по текст на Иван Ненков. Ще прозвучат и други познати и не толкова познати композиции, създадени върху текстове на Пейо Пантелеев, Десислава Софранова, Иван Ненков, Петя Дубарова и Теодора Вълева.

Прожекция на открито на първата част на анимацията „Отвътре навън“ ще се състои на 12 юли в Самоков, на мотополигон „Ридо“, съобщи главният организатор на инициативата Миролюба Ташова. 

Тя отбеляза, че освен любителите на футбола, са решили да зарадват и най- малките фенове на киното под звездите. 

Първата част на продукцията разказва историята за тъгата и стреса в живота на децата, а главна героиня е Райли, на която й се налага да напусне родното място и приятелите си, за да живее в Сан Франциско със семейството си. 

Наскоро излезе и втора част на анимацията, която е и в киносалоните у нас. 

Четиримата китайски автори, участници в изложбата, са Уан Ифей и Джао Джъ от Националната художествена академия в Ханджоу, и Пън Дзин и Ян Джъ от Китайски университет по геонауки в Ухан. Представителите на България са проф. д.п.н. Пламен Легкоступ и Петър Лазаров от Великотърновския университет.

Изложбата беше представена от директора на Художествената галерия д-р Мартин Митев, след който заместник-кметът на Велико Търново Нейко Генчев поздрави гостите на събитието с няколко думи на китайски език. Той направи кратка съпоставка между китайското и западното изкуство, каквато смята, че се наблюдава и в настоящата изложба. Заместник-областният управител на област Велико Търново Юлия Мутафчиева също поздрави присъстващите и подчерта посланическата роля на творците в международните отношения. 

Съветникът и заместник-ръководител на  Посолството на КНР в България Уан Мин, която бе специален гост на събитието, посочи, че през изминалите 75 години на сътрудничество между двете страни отношенията им са се задълбочили и те са се превърнали във важни партньори. „Всяка от тези творби е събрала мъдростта и творчеството на художниците, преодолявайки бариерите на националните граници и езици“, каза Уан Мин. Тя отбеляза и важността на конкурса на Институт „Конфуций“ за стимулирането на интереса на младите хора към културите на България и Китай. „Изкуството е езикът на душата, то може да прекоси хиляди планини и да сближи хората от двете страни“, добави Уан Мин. 

Заместник-ректорът на Великотърновския университет проф. д-р Николай Кънев посочи, че тази изложба дава възможност на посетителите да видят нещо много характерно за двете култури – как те едновременно могат да бъдат и древни, и млади.

Вдъхновителят на изложбата проф. Пламен Легкоступ  припомни, че България е втората държава в света, която признава новосъздадената преди 75 години Китайска народна република и разказа за организирането на събитието и предишни инициативи във Велико Търново, свързани с двете държави.

Музикален маратон ще се проведе в румънския град Клуж-Напока от 8 до 11 август. Над 250 артисти, сред които Лени Кравиц и Сам Смит, ще се включат в летния фестивал Untold, съобщиха организаторите.

“Интересът към събитието е огромен и не сме изненадани от това, защото наскоро Untold бе избран на трето място в списъка на най-ценените и обичани фестивали по света”, разказва един от организаторите Едуард Кережи.

Лени Кравиц, изпълнителят, който държи рекорд с четири награди "Грами" в четири поредни години за най-добър изпълнител, идва за първи път на фестивала. Легендарната рок звезда, която наскоро навърши 60 години и получи и звезда на Алеята на славата в Холивуд, ще зарадва феновете с песните си Fly Away, American Woman, I Belong to You и др.

Британският певец Сам Смит, носител на награди "Оскар", "Златен глобус" и пет награди "Грами", идва за първи път в Румън

Вили Николов подрежда нова изложба живопис в столичната галерия „Минерва“.

Експозицията ще бъде открита на 12 септември и ще продължи до 9 октомври, съобщават организаторите.

Вили Николов е роден на 22 януари 1976 година в София. Изявява се в областта на графиката, живописта, илюстрацията и рисунката. Работи с масло, темперни бои, акварелни бои, пастел. Негови творби са притежание на испанската кралица София, на бившия испански премиер Хосе Мария Аснар, на българското посолство в Мадрид, посолството на Венецуела в България, както и в частни колекции в България, Германия, Австралия, Гърция, Франция, Италия, Нова Зеландия, Русия, Турция, Украйна, Узбекистан, Йордания, САЩ.

/ВСР

Филмът „Хени. Приятелството – смисъл и спасение” ще бъде показан на международни и национални кинофестивали, съобщават от продуцентите от центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“.

Първата прожекция е на 24 август, във втория ден на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”,  а в средата на септември ще гостува и на фестивала „Златна роза”, организиран от Националния филмов център във Варна. 

Филмът е създаден по идея, вдъхновена от международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, провеждан от „Алеф” в продължение на 11 поредни години.

Лентата, както и литературният конкурс,  е посветена на спасяването на бъл

След необичайно слабо първо полугодие, киносалоните в Северна Америка внезапно се оживиха. "Аз, проклетникът 4" поведе в празничния уикенд с приходи от 75 милиона щатски долара от петък до неделя и 122,6 милиона от пускането му в киносалоните в сряда, съобщи Асошиейтед прес.

През уикенда за Деня на независимостта продължи предишният успех на миньоните и подобряващият се сезон за Холивуд. Въпреки че общите продажби на билети са намалели с повече от 40 % в сравнение с нивата отпреди пандемията от КОВИД-19, в началото на летния киносезон в кината се появиха поредица от хитове. След като "Лоши момчета: Всичко или нищо" надхвърли очакванията,  "Отвътре навън 2" бързо надмина 1 млрд. долара от продажби на билети в световен мащаб, превръщайки се в първият филм след "Барби", достигнал тази граница. Миналия уикенд предисторията на "Нито звук: Ден първи" също надмина очакванията. О

Сръбската група Black Metallica отбелязва 25 години от концерта на Metallica в България.

По този повод на 14 юни музикантите гостуват в Пловдив (Plovdiv Event Center), на 15 юни – в летния театър на Бургас, и на 16 юни – във Варна (The Brick Port), съобщават организаторите.

Припомнят, че на 11 юни се навършва четвърт век от гостуването на легендите от Metallica в България. Няма истински рокаджия, който да не помни или да не знае за това световно историческо събитие, допълват те. 

В Black Metallica са Стева Месарош – ритъм китара, Александър Драшкович – соло китара, Никола Ненин – бас китара, Деян Цветкович – барабани.