Местният ескимоски народ инуит в Гренландия се завръща към традицията си на изрисуване на татуировки върху лицата на жените, предаде АФП.
Скулпторът проф. Кирил Мескин е тазгодишният носител на наградата „Свети Пимен Зографски“.
Отличието бе връчено тази вечер при откриване на традиционния Есенен салон на плевенските художници в Арт центъра в Градската градина.
За мен е голяма чест, че получавам тази награда на името на свети Пимен Зографски. Аз имам и други награди – и национални, и световни, но да получа точно тази - на един от най-великите български художници, основоположник на гилдията на нашите художници, за мен е голяма радост и чест, каза проф. Мескин.
Наградата се присъжда с решение на жури, в което влизат представители на Дружеството на плевенските художници и от Община Плевен. Тази година то бе в състав: Николай Неделчев, председател на плевенското дружество, живопис, Емил Иванов, графика, Мартин Митев, скулптура, който е директор на галерия „Борис Денев&ld
Градската художествена галерия в Пловдив посвещава месец октомври на Йоан Левиев по повод 90-годишнината от рождението му, съобщиха от културната институция.
От осми октомври в зала „2019“ ще бъдат представени 85 негови платна.
Красимир Линков, куратор на изложбата „Йоан Левиев“ и директор на галерията, е избрал да срещне публиката с автора чрез неговите най-добри живописни произведени от серии, които художникът сам особено цени. В залата се открояват платната от живописните цикли „Царски времена“ и „Ахилес“.
„Атаката на Ахилесовците“, „Парадът на Ахилесовците“ и другите композиции от тази поредица са впечатляващи спектакли на катарзиса на човешката душа, на борбата за надмощие, в която триумфалната победа се изражда в бутафорен изблик на опиянение, пише Линков в монография за а
130-годишнината от рождението на Димитър Пешев беше отбелязана в Музея на еврейския народ в Тел Авив, Израел, съобщи кюстендилският историк доц. д-р Ангел Джонев от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките.
Събитието е било организирано от Посолството на България в Израел и е включвало дискусия за живота на Димитър Пешев. Представена е била изложбата на доц. Джонев "Праведникът Димитър Пешев".
Фотодокументалната експозиция по повод 130-годишнината от рождението на Димитър Пешев беше показана тази година в края на юли и в Народното събрание. Авторът на изложбата е и основател на къщата музей "Димитър Пешев" в Кюстендил.
В експозицията, чрез снимки и документи, той разказва живота и делото на подпредседателя на 25-ото Народно събрание, изиграл важна роля за спасяването на българските евреи през Втората световна война.
Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла „Млада Европа“ с концерт на 22 ноември. Музикалното събитие ще се състои в зала "Сливен" и е последната изява на формацията за тази година.
Концертът ще е под палката на маестро Симон Павлов и с участието на тромпетиста Георги Грозев, съобщиха от Симфоничен оркестър - Сливен.
Програмата включва Сюита из балета "Дон Жуан" от Кристоф Глук, Концерт за тромпет и оркестър в ми-бемол мажор от Йохан Баптист Неруда и Симфония No. 45 във фа-диез минор "Прощална" от Хайдн.
Сцената на залата отново ще бъде завладяна от младежки дух, съчетан с високо изпълнителско майсторство и елегантно поднесена програма, посочват от оркестъра.
В началото на октомври Сливенският симфоничен оркестър започна своя 92-ри творчески сезон с бароков концерт Concerto grosso, в който поднесе на публиката шест музикални шедьовъра
Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).
По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.
По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.
„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени
От 1721 г. до 1953 г. Гренландия е колония на Дания, а през втората половина на ХХ век постепенно придобива автономия. Преди колонизацията обаче татуировките са били неразделна част от културата на местния народ. Те се срещат и в други инуитски култури по света, особено в Канада. Традиционно предимно жените се татуират, като обикновено те представляват геометрични линии, изобразени по брадата, челото и бузите си. Това символизира, че са готови да встъпят в брак и да създадат семейство.
Най-ранните известни свидетелства за татуировки на гренландските инуити датират от XV в., когато са открити мумиите от Килакитсок. През 1972 година са открити осем тела, пет от които са в отлично запазено състояние благодарение на много студения и сух климат. Тези пет мумии приживе са били жени, които са имали татуировки на лицата си.
„Татуировките са свързани със семейните отношения и статута в обществото по онова време, но също и с това, което хората са били способни да правят“, казва Авияя Росинг Якобсен, която е татуист.
Въпреки че традицията датира от векове насам, тя едва наскоро се е възвърнала в живота на гренландците, които са започнали да я преоткриват и да възвръщат своето културно наследство.
„Сякаш се връщаме към корените си", каза психоложката Анду Шиьодт Пикилак, която има на челото татуирани фини линии във формата на буквата V.
Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева ще бъдат солистки в концерта на Симфониета - Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноемри. Изявата е част от цикъла „Класика и романтизъм“. Диригент ще бъде Любомир Денев - син. В програмата са включени Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах, „Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате и Симфония номер 41 „Юпитер" от Волфганг Амадеус Моцарт.
Тодорка Христева разказа, че е на 21 години и е студентка в трети курс в Националната музикална академия "Панчо Владигеров", в класа по цигулка на доц. Галина Койчева-Мирчева, а преди това е завършила музикалното училище в Пловдив.
Магдалена Каменова каза, че в деня след концерта в Шумен ще навърши 21 години. "Завършила съм софийското музикално училище при Гергана Илчева, сега продължавам обучението
Ролята на киното е не само да представяме себе си, а да излагаме различни гледни точки. Важно за мен е в процеса на създаването на творбата да вляза в различни перспективи, сподели полската режисьорка Кинга Дембска, която гостува на варненския филмов фестивал „Любовта е лудост“, за да представи своя последен филм „Празник на огъня“, който бе показан снощи във Фестивалния и конгресен център.
Лентата е по едноименния роман на 40-годишния Якуб Малецки и разказва за двете сестри Настка, болна от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Режисьорката е получила покана да работи по проекта от продуцента на успешните полски заглавия „Студена война“ и „Ида“, които имат номинации и награди "Оскар".
Дембска призна, че смятала да откаже, защото винаги пише сценариите си сама, но когато прочела ръкописа, видяла, че той е съкров
Ямболският Камерен оркестър (КО) „Дианополис” подготвя концерт с участието на германския диригент Валтер Хилгерс. Музикалното събитие е планирано за 17 ноември в залата на Културно-информационен център „Безистен” в Ямбол, съобщиха от оркестъра.
В програмата на концерта са включени Симфония № 3 в до мажор и Симфония № 5 в си минор от Карл Филип Емануел Бах, Концерт за цигулка и струнен оркестър от Ян Тегтмайер и Сюита за струнен оркестър от Леош Яначек.
Солист ще бъде Красимира Султанова – цигулка, която е художествен ръководител и концертмайстор на „Дианополис”.
Гост-диригентът проф. Валтер Хилгерс е концертирал по целия свят като оркестров музикант (туба), солист, преподавател по академична музика, аранжор и диригент. През годините е дирижирал концерти в десетки европейски градове, както и в Южна Америка. Преподавал е
Съвместна изложба „Палитра“ бе открита в Търговище, като представя преподаватели-художници от партньорски университети в Шумен и Истанбул.
Домакин на експозиция е Художествена галерия „Никола Маринов“. В нея са подредени повече от 70 платна на общо 16 творци.
Представени са шестима автори от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и десет от университета „Гилешим“ в Истанбул. Показани са творби на живописта, графиката, дигитални принтове.
Куратори на изложбата са съответно проф. Димитър Чолаков от българското висше учебно заведение и проф. д-р Исмет Чавушоглу от партньорския университет.
Събитието откри директорът на галерията в Търговище Пламен Проданов. Той обяви, че чрез изложба „Палитра“ пространството на Художествена галерия „Никола Маринов“ става пресечна т
Трийсет и три годишният американски рапър Йънг Тъг, който беше арестуван по обвинение за участие в престъпна банда, се призна за виновен, съобщи ДПА. Това сложи край на наказателното производство срещу него в Атланта.
Йънг Тъг, чието истинско име е Джефри Иулямс, беше осъден на 40 г. затвор, но заради признанието и заради излежаното до момента време беше освободен.
Йънг Тъг беше арестуван през 2022 г. в Атланта, Джорджия. Сега той получи 15-годишен изпитателен срок. Забранено му е да живее в родния си град Атланта в продължение на 10 години.
Според обвинението рапърът е основател на престъпната банда Young Slime Life (YSL) в Атланта. YSL е и име на неговия музикален лейбъл.
Първоначално рапърът отричаше обвиненията. Сега обаче Йънг Тъг се е признал за виновен за участие в престъпни улични банди, притежание на оръжие и др. По думи