Юбилейна изложба по повод 120 год. от рождението на Стоян Венев ще бъде представена тази вечер в Кюстендил. Организатор е Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“.
Сдружение “Самаряни” обяви начало на номинациите за годишните награди “Добрият Самарянин”, които ще бъдат раздадени за четиринадесети пореден път, съобщи Мария Данева от сдружението-организатор на инициативата.
Предложенията се очакват до 10 ноември. Мотото тази година е "Триумф на добротата". Церемонията за тазгодишните отличия “Добрият Самарянин“ ще се проведе на 10 декември, вторник, в Културен център „Стара Загора“.
Номинации се приемат на емайл dobro@samaritans.bg, както и лично в Централното управление на Сдружение „Самаряни“ или в специалната "Пощенска кутия на доброто", позициониранa в старозагорската Централна поща.
През 2011 година сдружение „Самаряни“ учреди наградите за добротворство „Добрият Самарянин“, които присъединиха град Стара Загора и региона към
Белгийската група Hooverphonic идва за концерт в София, заедно със струнен квартет, за да отпразнува 25-годишнината от издаването на албума The Magnificent Tree.
Концертът е на 10 април в Joy Station, съобщават организаторите от BGTSC.
The Magnificent Tree е издаден през 2000 година и включва хитове като Mad About You и Vinegar & Salt.
„Комбинацията от трип-хоп, поп чувствителност и оркестралните елементи в албума завладяват публиката по целия свят, спечелвайки на групата широко признание от меломаните и много нови фенове. Като цяло, музикалното пътешествие на Hooverphonic, водещо до The Magnificent Tree, е белязано от иновации, артистичен растеж и отдаденост към разширяване на границите в областта на алтернативната и електронна музика. Албумът остава вечна класика, олицетворява
Филмът „Духовното огледало на християнския Несебър“ спечели четири награди на три престижни международни кинофестивала в Бразилия, Грузия и Португалия, съобщават продуцентите от Българската национална телевизия (БНТ).
В третото издание на международния туристически фестивал Finisterra Brazil Film Art & Tourism Festival, лентата е отличена с първо място в категория „Религиозен туризъм“ и с второ място в категория „Документален филм“ измежду 97 продукции за туризъм от 20 държави.
На фестивала в Сесимбра, Португалия – Finisterra Arrábida Film Art & Tourism Festival, сред 103 филма от 25 държави, продукцията спечели трето място в категория „Религиозен туризъм“.
Има трета награда в категория Travel Documentary (Път
Независима музикална асоциация отбелязва началото си с двудневен фестивал.
Samodiva е създадена от артисти в полза на артисти с единствената цел да осигури по-лесно развитие на младите таланти на българската сцена, разказват от асоциацията.
По думите им мисията им е да покажат различен пример и подход, който да сплотява и стимулира алтернативната музика в България.
Фестивалът Stroeja Open Air ще се състои на 20 и 21 септември.
Участват „Нова генерация" и „Остава" (Свилен Ноев и Георги Георгиев с акустичен сет), Woomb, Нeptagram, Maze Hunters и Каке?, както и Opium, Parallel и „Цвет“.
Всички приходи ще бъдат вложени от асоциацията в групи и изпълнители, които са на ранен етап от креативния си път. Така екипът ще им по
Пленер „Хартията – същност и намеса“ започна в Художествената галерия в Добрич. В него участват творци от цялата страна. Те ще създават своите произведения в залите на галерията, където жителите и гостите на града могат да наблюдават изпълнението. Пленерът ще завърши с обща изложба на 5 септември.
На пресконференция днес директорът на Художествена галерия – Добрич Недко Недков представи единадесетте участници в тазгодишното издание на пленера.
„Тази година проектът е под надслов „Хартията – същност и намеса“. Това е процесът, който ние през всичките години осъществяваме. Навлизаме в дълбочина в същността на хартията, която има богати художествени и физични качества“, каза Недко Недков.
Успех на участниците пожела и секретарят на Община Добрич Калина Георгиева.
В тазгоди
В изложбата ще бъдат експонирани над 250 творби от фонда на Галерията в Кюстендил, Музея на хумора и сатирата – Габрово, както и от частните колекции на Иво Димитров и д-р Румен Манов.
Директорът на галерията проф. Валентин Господинов уточни , че настоящата изложба представя Стоян Венев в различна светлина в сравнение с изложбата по повод 110 годишнината. По думите му това ще бъде последното голямо събитие, което ще бъде представено в галерията преди мащабния ремонт, който предстои. Изложбата ще бъде повторена в Дом на хумора и сатирата през декември.
Стоян Венев е роден в с. Скриняно, община Кюстендил. Завършва Художествената академия, специалност „Живопис“, при проф. Борис Митов, проф. Стефан Иванов и проф. Димитър Гюдженов. Дарованието му се проявява с еднаква сила както в живописта, така и в карикатурата. Стоян Венев е член-съосновател на Дружеството на новите художници. Лауреат е на Димитровска награда през 1950 и 1953 г., удостоен е със звание „Народен художник“ през 1954 г. и „Почетен гражданин на Кюстендил“ през 1965 г.
Някои от произведенията му се основават на антифашистки идеи, заради което е подвеждан под отговорност. Дългогодишен редактор е на вестник „Стършел“. Художник, създал самобитно творчество, със собствен почерк и стил и достъпен изразен език. В творбите му винаги има лека закачка или намигване. Рисува с едри краски, едри форми и лаконизъм на композицията. За него няма да прозвучи като клише твърдението, че е „емблематичен художник“ – с разпознаваем щрих и тематика, претворил с разбираща и всеопрощаваща усмивка живота на обикновения човек и неговите житейски прегрешения, българските нрави, мотиви из българския фолклор и родната природа. В този смисъл той е изненадващ и с лиричния си поглед към нейните красоти, които пресъздава с четката си.
Колективна изложба с картини и пластики на шуменски художници, членове на „Клуб култура за Шумен“, беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Експозицията е част от второто издание на инициативата „Лято Арт".
В изложбата участват Александър Величков, Бехчет Данаджъ, Валерий Желязков, Красимир Арсов, Калоян Тодоров, Десислава Досева, Мариана Петкова и Пламен Петков.
С изпълнения на китара се включи китаристката Кристин Николова.
Събитието беше посетено от Зам.-кметът на община Шумен Доц. Виктория Ковчазова, представители на културни и творчески институции и граждани.
Мариана Петкова поздрави организаторите на фестивала, участниците в изложбата и хората, дошли да разгледат художествената експозиция.
Журналистката Миглена Стефанова коментира пред публика картините на визуалните артисти. Според нея експозицията е сво
Екипът Селин Дион критикува Доналд Тръмп за използването на класическия хит My Heart Will Go On по време на предизборен митинг в рамките на кандидатпрезидентската кампания, съобщи ДПА.
Спечелилата "Оскар" песен от филма "Титаник" от 1997 г. звуча на събитие в Монтана.
В събота екипът на певицата публикува изявление в социална мрежа от името на канадската изпълнителка и нейната звукозаписна компания, в което се уточнява, че няма разрешение за използването на песента в рамките на предизборното събитие.
Днес мениджърският екип на Селин Дион и нейната звукозаписна комнпания "Сони мюзик ентъртейнмънт Канада" научиха за неоторизирана употреба на видео, запис, музикално изпълнение и образ на Селин Дион. Тази употреба не е разрешена по никакъв начин и Селин Дион не я одобрява, се казва в публикацията.
Редица изпълнители са критикували Дона
Шумен ще бъде домакин на петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ от 28 август до 5 септември, съобщиха от пресотдела на Община Шумен.
В него ще участват общо десет художници. Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове.
В творческия форум ще се включат Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски.
Откриването на пленера ще бъде на 28 август от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.
Форумът няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в
Симфониета - Шумен, хор "Проф. Венета Вичева" и Градският духов оркестър "Михаил Биков" изнесоха в Шумен концерт, посветен на Деня на независимостта - 22 септември.
Той се състоя в зала "Проф. Венета Вичева" под диригентството на Любомир Александров и Христо Атанасов.
Атанасов каза , че в концерта са включени националният химн на Република България, химнът на Шумен, старият химн на България "Шуми Марица".
"Участваха и творби, които не само в този ден звучат с особена емоция, а на всеки български празник. Те ни пренасят в едно друго време, в което хората са правели всичко възможно да извоюват своята свобода и независимост, толкова години, че днес и ние да се усетим свободни и независими", добави Атанасов.
Любомир Александров отбеляза , че тази година са изпълнили идея на маестро Славил Димитров - да направят общо изпълнение на обща сцена емблематични със
Второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ ще се състои от 20 до 22 ноември, съобщиха от екипа на сдружението на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", което е организатор на събитието.
Идеята на конкурса е да насърчи индивидуалния талант и да формира музикална общност, в която жанровото многообразие и творчество се ценят. Млади музиканти ще се борят за награди в три конкурсни вечери, в които да покажат най-доброто от своята музика. Събитието ще се състои за втори път тази година, след като през февруари "Музикаутор" и Националният студентски дом възродиха емблематичния форум от 70-те до 90-те години на миналия век, известен още като „Малкия Орфей“ и организиран от българския композитор Панайот Славчев.
В първото издание на конкурса през февруари бяха представени 39 авторски песни, изпълнени както