В Деня на независимостта в Бяла Слатина се провежда второто издание на Национален фолклорен фестивал „На север от Балкана“, информират организаторите на проявата - община Бяла Слатина и местна компания.
Магическото шоу C’est La Magie пристига у нас след седем гастрола в Атина, където започна европейското турне на четиримата илюзионисти – Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн и Ю Хо-Джин, разказват организаторите.
Представления са гледани от над 20 000 зрители в гръцката столица.
„Реакциите на присъстващите бяха смайващи. Това беше отвъд всичко, което можехме да си представим. Те поставиха нов стандарт за това, което магията може да постигне“, споделил фен на магическите представления.
„Да гледаш представлението на живо за нас беше нещо извънредно. Тези илюзионисти с право са обявени за най-добрите в света – това, което направиха тази вечер, беше истинска магия във всеки смисъл на думата“, „Не можеш да го преразкажеш с думи, нужно е сам да го видиш с очите си“, са само част от ко
След успешната си премиера миналия месец пиратският спектакъл "Пълен напред" на Драматично-куклен театър - Враца днес тръгна на своето първо турне, съобщиха от театъра.
Според предоставената информация на 9 октомври пиесата ще има две представления в Оряхово, със съдействието на кмета на града Росен Добрев.
Утре пиратската приказка за деца и възрастни ще гостува във Вършец, на 11 октомври - в Козлодуй, а на 17 октомври - в Мизия.
Финалната спирка на октомврийското турне на „Пълен напред“ ще бъде на 27-и октомври, в София, на сцената на театър "Сълза и смях".
Спектакълът „Пълен напред“ по текст от Теодора Попова-Лазарова и режисьор Йелена Джорджевич се поставя за първи път на българска сцена. Той е вълнуващо морско приключение, което носи силно послание за истинското приятелство и неговата безценна стойност.
Сценографията
Преразглеждането на изворите помага да видим, че десетилетия наред цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели спрямо събитията около османското завоевание. Това каза историкът д-р Делян Русев тази вечер в Регионалния исторически музей в София, под куполите на „Ларгото".
Лекцията му с дискусия на тема „Цар Иван Шишман и османското завоевание: нови извори и тълкувания“ е част от историческа лектория „Академичен месец и ½“.
„Основният въпрос, който днес разглеждам, е кога Иван Шишман става османски васал. Кога приема върховната власт на тогавашния османски владетел Мурад Първи (1326-1389), без да бъдат все още завладени българските земи на Търновското царство“, каза д-р Делян Русев.
Той отбеляза, че представя нови свои интерпретации и извори, които са свързани с управлението на един от последните бълг
Филмът „Жокера: Лудост за двама“ с Хоакин Финикс и Лейди Гага в главните роли оглави боксофис класацията на Северна Америка този уикенд, изпреварвайки „Дивият робот“, предаде АФП.
Новата част за Жокера, заклетия враг на Батман, е кръстоска между музикална комедия и комиксова вселена, а режисьор отново е Тод Филипс.
Филмът, продуциран от „Уорнър Брос“, е спечелил 40 млн. щатски долара през първия си уикенд в Канада и САЩ. Той изпреварва „Дивият робот“ на „Дриймуъркс“, адаптацията на Крис Сандърс по бестселъра на Питър Браун. Научнофантастичната анимация спечели 18,7 милиона щатски долара. В този филм роботът Роз се озовава на необитаем остров след тайфун. За да оцелее, тя се сприятелява с горските животни.
На трето място е „Бийтълджус Бийтълджус“ на Тим Бъртън и неговото цар
Руши Видинлиев е режисьор, монтажист и дизайнер на новото си видео към сингъла „Вълк“.
Онлайн премиерата е днес, а на 27 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5 изпълнителят подготвя последния за годината софийски концерт, съобщават от екипа му.
На сцената ще се качат музикантите Иво Чалъков, Васил Вутев, Денис Попстоев и Катя Кръстева.
Оператор на клипа е Иван Иванов от „Стършел продакшънс“. Хореограф е Милен Данков. Участват над 20 танцьори и певицата Дара.
„Преди време питах феновете си на кое парче искат да е следващото ми видео и те категорично гласуваха за „Вълк“. Нямаше как да им откажа. Сега ще се радвам да научат и танците, за да си ги денсим заедно по концерти. Парчето е за любовта, за
Мероприятието стартира с концерт на Академичен фолклорен ансамбъл при Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“, Пловдив, и ще бъде закрито с изпълненията на Валя Балканска и Петър Янев.
В конкурсната програма участват непрофесионални състави от Плевен, Търговище, Ихтиман, Вършец, Брусарци, Алтимир, Търнава, Бяла Слатина и други населени места, допълват организаторите.
Танцьорите се представят в три раздела – автентичен и обработен танцов фолклор и надиграване на „Абдай” (северняшка фолклорна област, 9/8 тактов размер). Предвидени са и парични награди за участниците. В журито са включени утвърдени професионалисти от областта на танцовото изкуство - хореографът на академичен фолклорен ансамбъл към АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“, Пловдив, доц. д-р Стефан Йорданов, педагогът и ръководител на специалност „Български танци“ в Национално училище по изкуствата „Панайот Пипков“, Плевен, Илиян Илиев и дългогодишният преподавател в Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“, Котел, основател и ръководител в продължение на 30 години на фолклорен ансамбъл „Лисец“, Омуртаг, Стойчо Тончев.
Специална награда от името на кмета на общината Иво Цветков ще бъде връчена по време на събитието, каза заместник-кметът с ресор „Хуманитарна дейност и интеграция“ Боряна Петкова.
Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.
Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.
Изложба на художника Иво Узунов ще бъде открита днес в Общинската художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар, съобщи директорът на културната институция Борислава Борисова.
Експозицията е озаглавена „Копнеж за светлина" и е посветена на празника на Нови пазар 14 октомври.
По думите на Борисова със своите над 35 години творческа дейност, с участия в престижни международни фестивали и пленери, Иво Узунов вече се е утвърдил като значима фигура на съвременното българско изкуство.
"Иво не е просто художник, а и активен организатор на редица благотворителни пленери, които обединяват изкуството и хуманността. Неговата инициатива „Луди в рая” е пример за това как изкуството може да бъде мост между хората и да създава положителна промяна в обществото", каза още Борисова.
Тя анонсира, че на откриването на изложбата Иво Узун
Днес, 20 септември, жителите на Букурещ отбелязват своеобразния рожден ден на града. Навършват се 565 години от първото писмено свидетелство за неговото съществуване.
По този повод в събота, 21 септември, ще се проведе най-голямото 3D мапинг шоу в света - светлинно и технологично представление на площ от 23 000 квадратни метра на фасадаta на втората по големина административна сграда в света - тази на румънския парламент.
Гостите и жителите на града ще могат да наблюдават шоуто напълно безплатно между 16:00 ч. и 23:00 ч. местно (и българско) време. Изкуствен интелект ще говори на зрителите от прожекционната повърхност. В събитието iMapp Bucharest ще участва и българското студио за визуални ефекти MP-Studio, които родната публика познава като организатори на фестивала на светлините Lunar.
В два поредни дни (събота и неделя) на “Площада на конституция
С концерт на Софийска филхармония по диригентската палка на Вилиана Вълчева тази вечер завършва Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“ в Плевен. Това съобщиха от Плевенска филхармония.
Солист ще бъде цигуларката Лора Маркова. Тя е завършила с отличие Националното музикално училище “Любомир Пипков“ в класа на Благородна Танева. От 2022 г. е студент на проф. Коля Блахер в Музикалната академия „Ханс Айслер“ в Берлин.
Лауреат е на редица национални и международни конкурси - „Млади виртуози“, „Проф. Недялка Симеонова“, „Андреа Постакини“ и „Пиколо Виолино“ (Италия), „Антон Рубинщайн“ (Германия), „Одеса“ (Украйна), „Концертино Прага“ (Чехия), „Леонид Коган“ (Белгия) и други. Носител е на голямата награда за „Полет в
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.
Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати. Представени са творби от циклите „Гротески“, „Кавъркласик“, „Нещо е излишно, нещо не достига“, „Игра на силуети“.
„Работата ми в годините се оформи извън Ямбол, но няма никакво значение. Ямбол остана в моята глава като един център практически на целия ми живот. Затова реших да направя