„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември.
Комедията „Барут от хормони“ е новото премиерно заглавие в афиша на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ в Хасково.
Тя е изградена по американската пиеса "Ваня и Соня и Маша и Спайк" на Кристофър Дюран. За драматургичния си текст авторът е носител на престижната американска награда „Тони" през 2013 година. В пиесата му са заимствани герои и теми от Антон Чехов, пренесени в сегашно време в щата Пенсилвания.
Режисьорът на „Барут от хормони“ е Иван Савов, под чието ръководство са реализирани редица от емблематичните постановки на хасковския театър, като „Жената над нас“, „Различен от всички“, „Испанска афера“.
Освен за хасковска сцена, постановката на „Барут от хормони“ е премиерна и за България.
„Винаги обичам да направя нещо, което не е правено, което е за пъ
Сериалът "Емили в Париж" на платформата "Нетфликс" изостри отношенията между столиците на Франция и Италия след изказване на президента Еманюел Макрон. От италианска страна засега главно действащо лице в спора е кметът на Рим Роберто Гуалтиери.
Ябълката на раздора е мястото, където се развива действието в поредицата, чийто четвърти сезон започна през август. В края стана ясно, че главната героиня ще се премести в Рим. Звездата от сериала Лили Колинс, която е в ролята на Емили, обяви новината в предаването "Добро утро, Америка", а се появи и в официалното видео, отпивайки от чаша капучино с изписана на дъното цифра пет. "Няма място като Рим!", каза тя с намигване.
Решението на сценаристите Емили да изостави Париж за сметка на Рим сериозно подразни френската столица и предизвика реакция от най-високо ниво - директно от Елисейския дворец. И това съвсем не е случайно -
Варна ще домакинства 41-вия конгрес на Международна федерация на екслибрис обществата FISAE през 2026 г. Това съобщиха от Фондация за изкуство „Йордан Петков“, които ще бъдат организатори на форума.
Решението е взето по време на 40-ото издание на конгреса на Международна федерация на екслибрис обществата, провело се наскоро в Палма де Майорка.
Екипът на Фондация „Йордан Петков“ участва в конгреса и депозира своята кандидатура за членство в организацията, която е приета с единодушната подкрепа на делегатите. Варна получава възможността да домакинства на следващия конгрес след надпревара с кандидатурата на Гръцката екслибрис асоциация, предложила столицата Атина.
В предстоящите две години, според статута на Международната федерация на екслибрис обществата, неин президент ще бъде ръководителят на организацията-домакин Нели Вълчева, ко
Последният концерт от инициативата на читалище "Братство 1869" – "Музикален четвъртък", ще бъде представен на 29 август в парка пред читалището в Кюстендил.
На сцената ще се изяви вокална формация „Неразделни” с ръководител Веселка Петрова, съобщават от Народно читалище "Братство 1869".
В музикалната програма са включени авторски, български хорови и популярни песни. Концертът ще продължи един час. Във формацията участват над 25 певици с различни професии, каза ръководителят на читалището Иван Андонов.
След концерта в четвъртък вокална формация "Неразделни" заминава на турне в Хърватия.
Формацията е създадена през 1975 г. по инициатива на група учителки по руски език начело с Виктория Димитрова и на кюстендилския общественик Камен Очипалски.
За ръководител на групата е поканен музикалният педагог Ангелина Милева.
От 1986
Българска оперна прима Красимира Стоянова ще изпълни утре, 12 октомври, в Ла Скала в Милано ролята на Маршалката в операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус, съобщиха от екипа на певицата.
Красимира Стоянова прави своя триумфален дебют в тази роля на Летния музикален фестивал в Залцбург през 2014 г. в посветената на 150-ата годишнина от рождението на Рихард Щраус постановка на „Кавалерът на розата“. Спектакълът се играе на Залцбургския музикален фестивал и през лятото на 2015 г.
През 2016 г. Красимира Стоянова представя своята интерпретация на Маршалката за първи път и пред виенска публика, както и в Миланската скала.
Музикалните критици определят „елегантното, аристократично и изтънчено вокално и артистично изграждане на образа като запазена марка на Красимира Стоянова“ в тази роля.
„Тя е най-д
Концепцията и хореографията е на Симона Тодорова. Асистент хореограф е Изабел Миткова. И двете се изявяват на сцената, заедно със Стефан Цеков. Негова е музиката и звуковата среда. Звучи гласът на актрисата Каталин Старейшинска. Драматург е Яна Цекова. Костюмите и сценографията са на Рая Лъчезарова, светлинен дизайн – Иво Тасев.
„Чертеж на съня” се фокусира върху теорията за несъзнаваното на К. Г. Юнг като извор на потиснати желания, в един свят, който е точно толкова витален и реална част от живота на индивида, колкото съзнаващият, „мислещият“ свят на аз-а. Той обаче е безкрайно по-широк и по-богат. Езикът и хората на несъзнаваното са символи, а средствата за комуникация са сънищата. Приемайки съществуването на несъзнаваното, това би допуснало наличието на два субекта или с други думи – две личности в един и същи индивид. Търсенето и запознаването със себе си в тази дуалистична човешка природа често достигат връхната си точка в състоянието на разпад – неврологични състояния, липса на сън, обърканост“, разказва от екипа.
Пак оттам цитират думи на френския философ Жан-Люк Нанси (1940-2021): „Пропадам в себе си и моето аз пропада в своето себе си. Вече не съм аз, а е то, което не прави нищо друго, освен да се завърне към себе си. На френски казваме за някой, който си възвръща съзнанието, че се е върнал на себе си. Но всъщност, той се връща към разграничаването на аз-а и другия, връща се към това да се разграничи от света“.
Започва събирането на художествени творби за ежегодния "Есенен салон", организиран от Община Казанлък. Това съобщават от общинския пресцентър.
Творби се приемат в културно-информационния център до 21 октомври, а журирането им ще се осъществи до три дни след крайния срок.
Право на участие имат всички художници, които са родени, живели са или живеят на територията на община Казанлък.
Всеки автор може да участва с не повече от три произведения в разделите "Живопис", "Графика", "Скулптура". Творбите трябва да бъдат оригинални и да са създадени през предходната година.
Есенният салон в Казанлък е ежегодна проява в културния календар на града и се открива традиционно в навечерието на Деня на народните будители.
През 2023 година отличието на Община Казанлък спечели Емилия Милчева, а наградата за млад автор получи Мария Колчева.
Нагр
Единадесетото издание на „180 градуса“ е с фокус върху експерименталните интердисциплинарни формати. Лабораторията за иновативно изкуство за първи път ще се проведе през октомври (4-11), съобщават организаторите.
По думите им фестивалът продължава да следва мисията си да показва експериментални подходи, които сплотяват и стимулират независимата сцена.
Сред участниците са българският пианист Димитър Горчаков, участващ в множество международни проекти в областта на джаза, електронната и класическа музика, пърформанс артистката и поетеса Жаклин Вайхе (Германия), дигиталният артист Том Лейн (Великобритания/Германия), флейтистката Делфин Роше (Франция) и кураторката Виктория Драганова (България).
Освен традиционният конкурс за късометражни неми филми
Актрисата и носителка на "Оскар" Джейми Лий Къртис беше удостоена с почетна докторска степен по изящни изкуства от Американския филмов институт, съобщи "Варайъти".
Къртис беше основният лектор на церемонията по дипломирането на завършващите магистърска степен във филмовата школа към института, състояла се в Китайския театър в Холивуд.
Започвайки речта си, актрисата се нарече "неуспелият човек, който току-що е бил удостоен с тази невероятна чест".
Всеки, който е запознат с творческата биография на Джейми Лий Къртис, трудно ще се съгласи с думите й. Актрисата, която миналата година спечели "Оскар" за ролята си във "Всичко навсякъде наведнъж", има зад гърба си богата филмография - "Хелоуин" и продълженията му, "Моето момиче", "Истински лъжи", "Шантав петък", "Риба, наречена Уанда" и други, както и телевизионни изяви.
"За вас аз
Самостоятелна живописна изложба на художника Васил Василев представя варненската галерия „Папийон“. Тя е озаглавена „Вдъхновено“.
Вдъхновението е от картината „Изворът“ на френския представител на неокласицизма Енгър, каза Василев. Той е изобразил четири извора, като названията на картините са внимателно обмислени.
Според художника хората трябва задължително да се усмихват и затова той ги подтиква да го правят с имена, с които самият той се забавлява, като „Извор на една много дълга река“, „Дом до извор на голямо езеро“ (на който свети червен фенер), „Извор, който е у дома си или позира на художника“. Няма да убегне на зрителя, че изворът в тези творби се асоциира с жената.
Попитан има ли все още в наше време чисти извори, от които да пием, художникът каза, че най-големият извор
Трябва да подхождате към музиката с автентична уязвимост – и като слушател, и като изпълнител, за да отвори наистина пространството на своята сила, казва пианистът Торд Густавсен, броени часове преди концерта му в София.
Събитието е на 12 ноември в зала „България”, по покана на „Джаз плюс“.
Заедно със своето трио, в което са барабанистът Йарле Веспестад и басистът Стейнар Ракнес, Густавсен представя новия си албум The Seeing. Дълбочина, съзерцание, духовност, органичност и медитация са част от думите, които най-често има в отзивите за този нов проект. Норвежкият музикант го нарича „неподсладена красота“.
На въпроса чувствате ли се като поет зад пианото, отговаря: „Понякога да. Поет, свещеник, психолог, ученик, но