NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
888
Творчески отражения

Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация

| 19 Септември 2024, 16:58 ч.
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Снимка © БТА

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.

Две награди за принос в разширяването на достъпа на младите хора до култура за 2023 и 2024 г. получи община Силистра, съобщиха от администрацията.

Отличията са в категорията „Община“ и „Държавен културен институт” за Драматично-кукления театър в дунавския град.

Наградите бяха връчени в рамките на десетата Национална конференция “Достъп на младите хора до култура”, която се проведе в Бургас.

Наградата за община Силистра получи зам.-кметът Стелиян Стойчев, а от името на Драматично-кукления театър в Силистра - директорът Златина Станева. 

По думите й културната институция е била посетена от близо 20 хиляди зрители през отминалия творчески сезон. Изиграни са повече от 270 представления и са осигурени 153 хиляди лева собствени приходи.

През сезона силистренските театрали представиха четири премиерни

Художникът и илюстратор Емил Марков ще открие своя самостоятелна изложба в Центъра за съвременно изкуство и библиотека на 4 септември, съобщават от филиала на Националната художествена академия в Бургас, където Марков е преподавател от 2021 г. насам.

Плакатът за събитието е отпечатан с голям знак, указващ, че то е за лица над 18 години. 

Експозицията е вдъхновена от стихосбирка „Черни сърца“. Тя е издадена през есента на 2019 година и съставена от текстове и бързо писани фрагменти, извадени от контекста на многобройни бордови дневници, творчески блокове и бележници, които авторът ползва през последните 30 години. Специално за изложбата ще бъдат отпечатани нови 100 бройки, които ще бъдат номерирани и адаптирани за представянето. Желаещите ще могат да си купят изданието на място. 

Самата изложба ще представи 19 пълноцветни графични листа във

Ямболският Камерен оркестър „Дианополис” открива творческия си сезон с концерт на 6 октомври, съобщиха от формацията. При новата среща с публиката ще гостуват двама млади инструменталисти, носители на международни отличия – Виктор Теодосиев, валдхорна и Михаил Богданов, обой.

В програмата са включени произведения от Волфганг Амадеус Моцарт (Дивертименто Ре мажор и Концерт № 2 за валдхорна и оркестър Ми бемол мажор), от Алесандро Марчело – Концерт за обой и оркестър, както и Сюита за струнен оркестър от Кристофър Уилсън.

Ямболският струнен оркестър очаква своята публика в зала „Съвременност” на Културно-информационен център „Безистен”.

Ако не можем да приемем собственото си усамотение, ние използваме другите като щит срещу самотата си. Хората не са щит. Те имат душа и мисия, за която са тук. Това казва певецът Жан Мар по повод новата си песен Halo, чияго концертна премиера ще бъде на 17 октомври в „Тънка червена линия“ (София), когато освен бендът на Жан Мар, на сцена ще се качат и музикантите от Jin Monic.

„Halo е песен е за откриването на моята сила, моят ореол. Това, което осмисля живота ми, защото много често се губя в абсурдните изкривявания на нашата реалност“, казва Жан Мар.

Текстът и музиката са на Жан Мар, който пише Halo в период на емоционален рестарт. „За да може един човек изцяло да се свърже с друг, първо трябва да се е свързал със себе си. С демоните си, болката и антидота &

На 15 септември ще се състои шестото издание на Uke Fest, съобщават организаторите.

Фестивалът, посветен на укулелето, е под мотото „Още музика, приятелства и добре прекарано време заедно!“.

Програмата включва събитие „Укулеле за деца“, водено от Ани Лилова, което ще запознае най-малките и техните родители с инструмента. То ще се състои на детската музикална площадка в градинката пред Народния театър.

Ще има уъркшоп за начинаещи и за напреднали, подходящ за подрастващи и за възрастни. Той ще бъде воден от Васко Георгиев (Ukulele Cheats) и ще завърши с укулеле караоке и флашмоб.

На свободна сцена всеки желаещ може да изпълни на укулеле своя любима песен или нещо авторско. Фестивалът ще завърши с вечерен концерт, включващ млади изпълнители и групи – Е

Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати. Представени са творби от циклите „Гротески“, „Кавъркласик“, „Нещо е излишно, нещо не достига“, „Игра на силуети“. 

„Работата ми в годините се оформи извън Ямбол, но няма никакво значение. Ямбол остана в моята глава като един център практически на целия ми живот. Затова реших да направя едно дарение, което да обобщи работата ми дотогава (б. а. - 2010 г.)“, каза в интервю проф. Иван Газдов, който лично подреди изложбата в обновената галерия.

На входа на изложбената зала гостите посрещат два графични портрета на любимците на няколко поколения – актрисата Татяна Лолова и актьорът Кръстьо Лафазанов. Портретите са извадки от една по-мащабна композиция, но в изложбата в Ямбол живеят свой собствен живот, разказва художникът.

„Едно цяло лято в Медвен съм отделил на тези два портрета, понеже ми се забоде в главата, че трябва да направя нещо. Работата обаче е удивително сложна – с няколко щриха, икономично трябва да пресъздадеш не само външния вид. Исках да излезе отвътре душицата на артистите, от двамата. И след много голям напън и зор, ама наистина с изпотяване, все едно човек вдига гири, се получи.“ 

„Има едно понятие хумор в живописта. То тръгна навремето от биеналето на карикатурата в Габрово. Портрет, който носи хумор, обаче не значи просто да нарисуваш Татяна Лолова или Георги Парцалев“, обяснява проф. Газдов. 

Идеята на изложбата се зароди поради трудното време, в което живеем. Българинът в момента много лесно поддава на страх, на омраза, хората се разделят. Времената са малко тъжни и натъжават всеки един чувствителен творец. 

Всъщност, аз реших да се „хвана“ за това кой какъв е, независимо от това каква личност е, какви убеждения има. Това са все хора, които са много силно фокусирани, не в омраза, а фокусирани върху своята работа. Това каза Теодора Нишков по повод своята фотоизложба „100 запечатани от времето“.

Фотографският цикъл „100 запечатани от времето (Строители на съвременна България)“ беше открит в понеделник вечер, в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка 6‘‘, в присъствието на много от личностите, включени във фотографската колекция. 

По думите на авторката избраните и заснети личности са посветени в това, което правят, в

Операта „Кармен“ от Бизе се завръща на Античния театър в Пловдив на 6 юли с премиерна международна продукция на режисьора Урсула Хорнер. Тя е част от програмата на фестивала OPERA OPEN, съобщиха от Държавна опера - Пловдив.

Спектакълът е под диригентската палка на маестро Боян Суджич, , който повече от десетилетие е музикален директор на Музикалния продуцентски отдел на Радио и телевизия Сърбия (RTS) и главен диригент на двата му известни ансамбъла – Симфоничния оркестър на RTS и Хора на RTS. 

В главните роли са поканени сръбското мецосопрано Любица Вранеш, португалският тенор Карлос Кардосо и полският бас Даниел Мирослав. Техни партньори ще са солистите на Опера Пловдив Евгения Ралчева, Евгений Арабаджиев, Николай Бачев, Мария Анастасова, Вивиен Георгиев, Момчил Караиванов и Марк Фаулър със хор, балет и оркестър на Опера Пловдив. Режисьорът работи с екипа, с койт

Пътуващ театър „Скрин“ и Сдружение „Седемте изкуства“ гостуват във Велико Търново със своя проект „Цирк в парка“. 

Събитието ще се проведе в парк "Дружба" на 10 и 11 август, съобщиха организаторите.

Присъстващите ще видят изявите на жонгльора от Полша Андрей Сойка, клоуна Златина Стойчева, мима Здравка Маринова и огнената царица Даниана Коева. Също така са организирани и творчески работилници за малки и големи.

Програмата на събитието ще започне на 10 август с работилница по жонглиране и ще продължи с работилница по ритмика. 

Цирковият моноспектакъл "Среща" и огненият моноспектакъл "Другото лице" ще са вечерта. 

Вторият ден ще започне  с представлението "Душата на клоуна", ще продължи с "Приказка за пантомимата" и с работилница по пантомима.

Под сянката на широколистни и иглолистни дървета ще се случи една циркова магия, прию

Четиримата внуци на Панчо Владигеров ще изнесат концерт в рамките на 40-ото юбилейно издание на празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол на 30 август. Поводът е отбелязването на 125-годишнината от рождението на композитора, съобщават организаторите.

Панчо Владигеров – младши, Екатерина, Александър и Константин Владигерови, които ще изсвирят някои от най-вълнуващите композиции на своя именит дядо и така ще поставят началото на цикъла от концерти с класическа музика в дните между 30 август и 7 септември.  

На 31 август публиката може да посети и изпълнението на Албена Данаилова – цигулка, Румен Цветков – виола и Александър Сомов – виолончело, както и рециталите на Людмил Ангелов на 3 септември, на Сузана Клинчарова на 6 септември и други.

Закриването на "Аполония" на 7 септември ще бъде отбелязано с концерт на рок група „Фондацията“ и Пловдивската

Филхармония „Пионер” гостува днес на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Концертът ще се състои не в Археологическия музей, както бе обявено, а в Градската художествена галерия заради очакваните валежи. 

В настоящия състав на младежкия оркестър има шестдесет души, съобщи диригентът Любомир Денев-син. Те са представители на музикалните училища в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, но и студенти и деца от школи и клубове, уточни той. От десет дни са на творчески лагер в село Кранево, където подготвят своята програма. Снощи изнесоха концерт и в курортния комплекс Албена. Всяка година младежката филхармония „Пионер“ прави такъв летен лагер, посочи диригентът. През септември стартира и учебната година на оркестъра в Националния дворец на децата в София. Тогава в състава участват предимно ученици от столицата. 

Н

Неговият стил и разпознаваем творчески почерк „графикатура“ се появява през 1987 година. „Това са едни натрупвания у мен, които са се появили, предполагам полека, внимателно и бавно, с моята работа по графичен дизайн. От 1970 до 1976 г. работих в първия Център за графичен дизайн в България“, допълва той.

Първата графикатура обаче се „ражда“ не в любимия му Ямбол, а в село Медвен в Котленския Балкан. „Изобразителното изкуство работи без формули – днес това ще направя, утре онова. Нарича се вдъхновение, момент на екстаз. Всичко това го има, но не е възможно да бъде обяснено“, споделя още художникът.

В изложбата може да бъде видяна и графикатурата „Тайната вечеря“ от цикъла „Кавъркласик“: „Това беше едно посягане към класиката на живописта в Европа. Не всички работи могат да минат през тази манипулация, така да я наречем. Това е работа с добавки, интерполация, не интерпретация. Чрез черното се виждат, греят дори, в известен смисъл, цветовете на тези живописни картини.“

Посетителите на изложбата могат да надзърнат и в личния свят на проф. Иван Газдов. Показани са снимки от детството му, фотоси с Радой Ралин, с приятели художници, от откриване на изложби и много други: „Мисля, че го дължа на града. Дано да остане до следващия ремонт на галерията след 200 години“, допълва с усмивка художникът.

       

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
Биография: Любомир Пипков
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.  Той е роден на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 04:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
888
Творчески отражения

Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати.

| 19 Септември 2024, 16:58 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Снимка © БТА

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.

Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати. Представени са творби от циклите „Гротески“, „Кавъркласик“, „Нещо е излишно, нещо не достига“, „Игра на силуети“. 

Две награди за принос в разширяването на достъпа на младите хора до култура за 2023 и 2024 г. получи община Силистра, съобщиха от администрацията.

Отличията са в категорията „Община“ и „Държавен културен институт” за Драматично-кукления театър в дунавския град.

Наградите бяха връчени в рамките на десетата Национална конференция “Достъп на младите хора до култура”, която се проведе в Бургас.

Наградата за община Силистра получи зам.-кметът Стелиян Стойчев, а от името на Драматично-кукления театър в Силистра - директорът Златина Станева. 

По думите й културната институция е била посетена от близо 20 хиляди зрители през отминалия творчески сезон. Изиграни са повече от 270 представления и са осигурени 153 хиляди лева собствени приходи.

През сезона силистренските театрали представиха четири премиерни

Художникът и илюстратор Емил Марков ще открие своя самостоятелна изложба в Центъра за съвременно изкуство и библиотека на 4 септември, съобщават от филиала на Националната художествена академия в Бургас, където Марков е преподавател от 2021 г. насам.

Плакатът за събитието е отпечатан с голям знак, указващ, че то е за лица над 18 години. 

Експозицията е вдъхновена от стихосбирка „Черни сърца“. Тя е издадена през есента на 2019 година и съставена от текстове и бързо писани фрагменти, извадени от контекста на многобройни бордови дневници, творчески блокове и бележници, които авторът ползва през последните 30 години. Специално за изложбата ще бъдат отпечатани нови 100 бройки, които ще бъдат номерирани и адаптирани за представянето. Желаещите ще могат да си купят изданието на място. 

Самата изложба ще представи 19 пълноцветни графични листа във

Ямболският Камерен оркестър „Дианополис” открива творческия си сезон с концерт на 6 октомври, съобщиха от формацията. При новата среща с публиката ще гостуват двама млади инструменталисти, носители на международни отличия – Виктор Теодосиев, валдхорна и Михаил Богданов, обой.

В програмата са включени произведения от Волфганг Амадеус Моцарт (Дивертименто Ре мажор и Концерт № 2 за валдхорна и оркестър Ми бемол мажор), от Алесандро Марчело – Концерт за обой и оркестър, както и Сюита за струнен оркестър от Кристофър Уилсън.

Ямболският струнен оркестър очаква своята публика в зала „Съвременност” на Културно-информационен център „Безистен”.

Ако не можем да приемем собственото си усамотение, ние използваме другите като щит срещу самотата си. Хората не са щит. Те имат душа и мисия, за която са тук. Това казва певецът Жан Мар по повод новата си песен Halo, чияго концертна премиера ще бъде на 17 октомври в „Тънка червена линия“ (София), когато освен бендът на Жан Мар, на сцена ще се качат и музикантите от Jin Monic.

„Halo е песен е за откриването на моята сила, моят ореол. Това, което осмисля живота ми, защото много често се губя в абсурдните изкривявания на нашата реалност“, казва Жан Мар.

Текстът и музиката са на Жан Мар, който пише Halo в период на емоционален рестарт. „За да може един човек изцяло да се свърже с друг, първо трябва да се е свързал със себе си. С демоните си, болката и антидота &

На 15 септември ще се състои шестото издание на Uke Fest, съобщават организаторите.

Фестивалът, посветен на укулелето, е под мотото „Още музика, приятелства и добре прекарано време заедно!“.

Програмата включва събитие „Укулеле за деца“, водено от Ани Лилова, което ще запознае най-малките и техните родители с инструмента. То ще се състои на детската музикална площадка в градинката пред Народния театър.

Ще има уъркшоп за начинаещи и за напреднали, подходящ за подрастващи и за възрастни. Той ще бъде воден от Васко Георгиев (Ukulele Cheats) и ще завърши с укулеле караоке и флашмоб.

На свободна сцена всеки желаещ може да изпълни на укулеле своя любима песен или нещо авторско. Фестивалът ще завърши с вечерен концерт, включващ млади изпълнители и групи – Е

„Работата ми в годините се оформи извън Ямбол, но няма никакво значение. Ямбол остана в моята глава като един център практически на целия ми живот. Затова реших да направя едно дарение, което да обобщи работата ми дотогава (б. а. - 2010 г.)“, каза в интервю проф. Иван Газдов, който лично подреди изложбата в обновената галерия.

На входа на изложбената зала гостите посрещат два графични портрета на любимците на няколко поколения – актрисата Татяна Лолова и актьорът Кръстьо Лафазанов. Портретите са извадки от една по-мащабна композиция, но в изложбата в Ямбол живеят свой собствен живот, разказва художникът.

Идеята на изложбата се зароди поради трудното време, в което живеем. Българинът в момента много лесно поддава на страх, на омраза, хората се разделят. Времената са малко тъжни и натъжават всеки един чувствителен творец. 

Всъщност, аз реших да се „хвана“ за това кой какъв е, независимо от това каква личност е, какви убеждения има. Това са все хора, които са много силно фокусирани, не в омраза, а фокусирани върху своята работа. Това каза Теодора Нишков по повод своята фотоизложба „100 запечатани от времето“.

Фотографският цикъл „100 запечатани от времето (Строители на съвременна България)“ беше открит в понеделник вечер, в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка 6‘‘, в присъствието на много от личностите, включени във фотографската колекция. 

По думите на авторката избраните и заснети личности са посветени в това, което правят, в

Операта „Кармен“ от Бизе се завръща на Античния театър в Пловдив на 6 юли с премиерна международна продукция на режисьора Урсула Хорнер. Тя е част от програмата на фестивала OPERA OPEN, съобщиха от Държавна опера - Пловдив.

Спектакълът е под диригентската палка на маестро Боян Суджич, , който повече от десетилетие е музикален директор на Музикалния продуцентски отдел на Радио и телевизия Сърбия (RTS) и главен диригент на двата му известни ансамбъла – Симфоничния оркестър на RTS и Хора на RTS. 

В главните роли са поканени сръбското мецосопрано Любица Вранеш, португалският тенор Карлос Кардосо и полският бас Даниел Мирослав. Техни партньори ще са солистите на Опера Пловдив Евгения Ралчева, Евгений Арабаджиев, Николай Бачев, Мария Анастасова, Вивиен Георгиев, Момчил Караиванов и Марк Фаулър със хор, балет и оркестър на Опера Пловдив. Режисьорът работи с екипа, с койт

Пътуващ театър „Скрин“ и Сдружение „Седемте изкуства“ гостуват във Велико Търново със своя проект „Цирк в парка“. 

Събитието ще се проведе в парк "Дружба" на 10 и 11 август, съобщиха организаторите.

Присъстващите ще видят изявите на жонгльора от Полша Андрей Сойка, клоуна Златина Стойчева, мима Здравка Маринова и огнената царица Даниана Коева. Също така са организирани и творчески работилници за малки и големи.

Програмата на събитието ще започне на 10 август с работилница по жонглиране и ще продължи с работилница по ритмика. 

Цирковият моноспектакъл "Среща" и огненият моноспектакъл "Другото лице" ще са вечерта. 

Вторият ден ще започне  с представлението "Душата на клоуна", ще продължи с "Приказка за пантомимата" и с работилница по пантомима.

Под сянката на широколистни и иглолистни дървета ще се случи една циркова магия, прию

Четиримата внуци на Панчо Владигеров ще изнесат концерт в рамките на 40-ото юбилейно издание на празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол на 30 август. Поводът е отбелязването на 125-годишнината от рождението на композитора, съобщават организаторите.

Панчо Владигеров – младши, Екатерина, Александър и Константин Владигерови, които ще изсвирят някои от най-вълнуващите композиции на своя именит дядо и така ще поставят началото на цикъла от концерти с класическа музика в дните между 30 август и 7 септември.  

На 31 август публиката може да посети и изпълнението на Албена Данаилова – цигулка, Румен Цветков – виола и Александър Сомов – виолончело, както и рециталите на Людмил Ангелов на 3 септември, на Сузана Клинчарова на 6 септември и други.

Закриването на "Аполония" на 7 септември ще бъде отбелязано с концерт на рок група „Фондацията“ и Пловдивската

Филхармония „Пионер” гостува днес на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Концертът ще се състои не в Археологическия музей, както бе обявено, а в Градската художествена галерия заради очакваните валежи. 

В настоящия състав на младежкия оркестър има шестдесет души, съобщи диригентът Любомир Денев-син. Те са представители на музикалните училища в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, но и студенти и деца от школи и клубове, уточни той. От десет дни са на творчески лагер в село Кранево, където подготвят своята програма. Снощи изнесоха концерт и в курортния комплекс Албена. Всяка година младежката филхармония „Пионер“ прави такъв летен лагер, посочи диригентът. През септември стартира и учебната година на оркестъра в Националния дворец на децата в София. Тогава в състава участват предимно ученици от столицата. 

Н

„Едно цяло лято в Медвен съм отделил на тези два портрета, понеже ми се забоде в главата, че трябва да направя нещо. Работата обаче е удивително сложна – с няколко щриха, икономично трябва да пресъздадеш не само външния вид. Исках да излезе отвътре душицата на артистите, от двамата. И след много голям напън и зор, ама наистина с изпотяване, все едно човек вдига гири, се получи.“ 

„Има едно понятие хумор в живописта. То тръгна навремето от биеналето на карикатурата в Габрово. Портрет, който носи хумор, обаче не значи просто да нарисуваш Татяна Лолова или Георги Парцалев“, обяснява проф. Газдов. 

Неговият стил и разпознаваем творчески почерк „графикатура“ се появява през 1987 година. „Това са едни натрупвания у мен, които са се появили, предполагам полека, внимателно и бавно, с моята работа по графичен дизайн. От 1970 до 1976 г. работих в първия Център за графичен дизайн в България“, допълва той.

Първата графикатура обаче се „ражда“ не в любимия му Ямбол, а в село Медвен в Котленския Балкан. „Изобразителното изкуство работи без формули – днес това ще направя, утре онова. Нарича се вдъхновение, момент на екстаз. Всичко това го има, но не е възможно да бъде обяснено“, споделя още художникът.

В изложбата може да бъде видяна и графикатурата „Тайната вечеря“ от цикъла „Кавъркласик“: „Това беше едно посягане към класиката на живописта в Европа. Не всички работи могат да минат през тази манипулация, така да я наречем. Това е работа с добавки, интерполация, не интерпретация. Чрез черното се виждат, греят дори, в известен смисъл, цветовете на тези живописни картини.“

Посетителите на изложбата могат да надзърнат и в личния свят на проф. Иван Газдов. Показани са снимки от детството му, фотоси с Радой Ралин, с приятели художници, от откриване на изложби и много други: „Мисля, че го дължа на града. Дано да остане до следващия ремонт на галерията след 200 години“, допълва с усмивка художникът.

       

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Биография: Любомир Пипков
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.