NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
6602
Творчески отражения

Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация

| 19 Септември 2024, 16:58 ч.
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Снимка © БТА

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.

Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, Калин Пачеръзки, Янислава Линкова, Кольо Стайков, Веселин Бърборков, Петар Андреев, Силвия Болярска. Той поставя на сцената проблема с безводието.

На пресконференция в шуменския театър Соколовска припомни, че спектакълът е роден в екстериорна среда, в уъркшоп по време на фестивала "Друмеви театрални празници". Тя подчерта, че това е важно за неговото създаване.

"Другото най-важно нещо е, че той е създаден от истински истории на шуменци, които събирахме това лято. Това, което питахме, беше свързано с водата, с непрекъснатите аварии, с отсъствието на вода в домовете им, с това как хората се справят с този проблем. Това е ситуация, която от много години мъчи гражданите", добави Соколовска.

Изложба на Стоян Куцев ще бъде представена в галерия-книжарница „София прес“.

Експозицията е озаглавена „Проектът - процес“ и може да бъде разгледана от 30 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.

Проектът е анонсиран от екипа като „моделиране на материя в електронна среда „То“ става неразличимо в реалността, излязло от видеоигрите и проектирано в координатната система на абсурда“. 

Стоян Куцев е роден в Пловдив през 1963 г. Завършва Национална художествена гимназия - Пловдив през 1982 г. и Национална художествена академия - София като магистър по специалност "Живопис" при проф. Найден Петков през 1992 г. През 2008 г. специализира в Сите де-з-ар, Париж. От 1993 до 1996 г. преподава в Националната художествена гимназия – Пловдив. Член е на Дружеството на пловдивските художеници, Съюза на бъл

Група „Колдплей“ издаде 10-ия си студиен албум Moon Music, който породи смесени рецензии, но феновете им остават верни.

Албумът съдържа 10 песни, предимно оптимистичен поп, примесен с фънк, електро и афробийт. Темите са главно любовни, като се намесва космическо измерение. Те са ефирни и мечтателни, с дълги инструментални части.

Moon Music започва с едноименната песен, която е с артистичната атмосфера от ранните им хитове, като прераства в нежна пиано балада. Следва водещият сингъл feelslikeimfallinginlove, типичен поп, напомнящ за A Sky Full of Stars от 2014 г. и Something Just Like This от 2017 г. Jupiter и Good Feelings са жизнеутвърждаващи химни.

Професионалните отзиви за Moon Music са предимно със забележки. Най-позитивни са на „Ню мюзикъл експрес“, според които албумът демонстрира „силата на музиката да преодолява бурите в жи

„Тоя талант не бива да се губи“. Това казал Владимир Димитров-Майстора, виждайки творбите на едва 15-годишния Стоян Венев. Той пръв открива таланта на даровития младеж и го насочва към училище в София. Днес отбелязваме 120 години от рождението на това „талантливо момче“, чието име днес се нарежда сред най-именитите художници.

ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА 120-ГОДИШНИНАТА

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ представя изложба „120 години от рождението на Стоян Венев – български художник, живописец, карикатурист и график“. Експозицията ще бъде открита на 23 септември и може да бъде разгледана до 23 октомври.

Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев бе открита снощи в художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил.

РАБО

Изложбата "Изворът и горното течение на река Дунав" ще бъде представена на 24-и август (събота) в центъра на Русе. Това съобщи Александрина Колева от общинската фондация "Русе - град на свободния дух".

Фотографиите са дело на четиримата колоездачи от приятелска задруга Slow Riders - Велиян Делийски (Русе), Мартин Шивачев (София), Никола Гюрчев (Русе) и Васил Йорданов (Добрич), по време на тяхно пътешествие. То включва маршрута от извора на река Дунав до Виена, Австрия, и е организирано с финансовата подкрепа на общинската фондация "Русе - град на свободния дух". 

Колева припомня, че четиримата велосипедисти са поставили началото на своето пътешествие през месец май тази година. Маршрутът е с дължина 1500 км, като близо 1000 км от тях са по поречието на река Дунав. 

Целта на изложбата е да покаже забележителностите край горното течение на рек

Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати. Представени са творби от циклите „Гротески“, „Кавъркласик“, „Нещо е излишно, нещо не достига“, „Игра на силуети“. 

„Работата ми в годините се оформи извън Ямбол, но няма никакво значение. Ямбол остана в моята глава като един център практически на целия ми живот. Затова реших да направя едно дарение, което да обобщи работата ми дотогава (б. а. - 2010 г.)“, каза в интервю проф. Иван Газдов, който лично подреди изложбата в обновената галерия.

На входа на изложбената зала гостите посрещат два графични портрета на любимците на няколко поколения – актрисата Татяна Лолова и актьорът Кръстьо Лафазанов. Портретите са извадки от една по-мащабна композиция, но в изложбата в Ямбол живеят свой собствен живот, разказва художникът.

„Едно цяло лято в Медвен съм отделил на тези два портрета, понеже ми се забоде в главата, че трябва да направя нещо. Работата обаче е удивително сложна – с няколко щриха, икономично трябва да пресъздадеш не само външния вид. Исках да излезе отвътре душицата на артистите, от двамата. И след много голям напън и зор, ама наистина с изпотяване, все едно човек вдига гири, се получи.“ 

„Има едно понятие хумор в живописта. То тръгна навремето от биеналето на карикатурата в Габрово. Портрет, който носи хумор, обаче не значи просто да нарисуваш Татяна Лолова или Георги Парцалев“, обяснява проф. Газдов. 

Изложбата „Тих диалог“ представя произведения на японските артисти Какуко Ишии, Ичиро Мацуо, Мицуру Куроки, Тору Курита и Джьонг Муун.

Откриването е на 4 септември в пространството на „Триъгълна кула на Сердика“, на Регионалния исторически музей, съобщават организаторите.

По думите им експозицията ще бъде открита от представител на посолството на Япония и в присъствието на авторите. Събитието е част от есенното издание на „София хартиен арт фест“ и 35-ите „Дни на японската култура в България“.

Всеки от авторите показва характерна за него медия, като произведенията са специално създадени за пространството на „Триъгълна кула на Сердика“. „Тих диалог“ е впечатляваща и интригуваща експозиция, чертаеща огромното разнообразие на различни направления в съвременното японско изкуство“, коменти

Решението на съда във връзка с делото на Александър Морфов срещу дисциплинарното му уволнение не е окончателно. Според юристите на Народния театър то е неоснователно. Решението ще бъде обжалвано, се казва в коментар от страна на Народния театър. 

Александър Морфов не е възстановен на работа в Народния театър „Иван Вазов“, се казва още в коментара.

Софийският районен съд отмени уволнението на Александър Морфов като главен режисьор в Народния театър с решение от 14 октомври. Заповедта за уволнението е от 28 февруари миналата година.

Съдът приема, че Морфов е автор на надписите по вратата на кабинета на директора, но счита извършеното за „артистично изпълнение, целящо да изрази протеста на същия срещу действията на директора на театъра“.

В моти

В традиционния есенен салон в Ловеч се представят 25 автори с 55 творби.

Експозицията е подредена в художествената галерия "Проф. Теофан Сокеров". Ловешките художници представят своите най-нови творби – живопис, скулптура, приложни изкуства, съобщи Валентин Узунов, директор на художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ - Ловеч. 

„Традицията на годишните изложби на ловешките художници датира от края на миналия век. Всяка година през ноември по време на истинската есен ние откриваме салона на художниците с участието на всички творци от региона“, заяви Узунов. 

За пръв път своите творби в годишната изложба представя Надя Петрова, както и младият творец, завърналата се от Норвегия Мая Рад. Голяма част от авторите традиционно участват в есенната изложба, винаги обаче има нещо, с което изненадват и самите себе си, и публиката.

„Майка Кураж и нейните деца“ е театър, в който малки хора хвърлят големи сенки, казва режисьорът Стоян Радев по повод премиерата на пиесата от Бертолт Брехт в Сатирата.

„Зрителите ще видят как малката фигура на актьора проектира една голяма сянка на фона. Ние, занимавайки се с история, се занимаваме със сенки. Все по-рядко ставаме свидетели на събитията. Затова аз казвам: Ето, вижте, кой хвърля сенките. Защото, ако видиш сянката, тя понякога изглежда величествено и героично, а всъщност един малък човек извършва някаква малка ежедневна подлост. И ако ти не виждаш него, а само сянката, ти се струва, че това, което той прави, е значимо и оправдано, че има възвишени мотиви“, допълва режисьорът.

По думите му Бърнард Шоу е написал текст, с който се подиграва на българи

Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Water Live – музиката на водата" прави своя дебют на крайморска сцена у нас.

Програмата, посветена на водата, ще се състои на 13 и 14 септември.

В нея ще участват артистите от Симфоничен оркестър – Враца и от Константин Костов трио. Ще бъде представена и кинопрожекция за живота и творчеството на бразилския фотограф Себастиао Салгадо, съобщиха организаторите.

Официалното откриване ще бъде с концерт на солистката Ива Кънчева и Симфоничен оркестър – Враца под диригентската палка на Христо Павлов. Те ще поднесат програма от композиции на шестима композитори. Концертът ще бъде на 13 септември на площад "Св.св. Кирил и Методий" пред Народно читалище "Просвета 1888".

На

Неговият стил и разпознаваем творчески почерк „графикатура“ се появява през 1987 година. „Това са едни натрупвания у мен, които са се появили, предполагам полека, внимателно и бавно, с моята работа по графичен дизайн. От 1970 до 1976 г. работих в първия Център за графичен дизайн в България“, допълва той.

Първата графикатура обаче се „ражда“ не в любимия му Ямбол, а в село Медвен в Котленския Балкан. „Изобразителното изкуство работи без формули – днес това ще направя, утре онова. Нарича се вдъхновение, момент на екстаз. Всичко това го има, но не е възможно да бъде обяснено“, споделя още художникът.

В изложбата може да бъде видяна и графикатурата „Тайната вечеря“ от цикъла „Кавъркласик“: „Това беше едно посягане към класиката на живописта в Европа. Не всички работи могат да минат през тази манипулация, така да я наречем. Това е работа с добавки, интерполация, не интерпретация. Чрез черното се виждат, греят дори, в известен смисъл, цветовете на тези живописни картини.“

Посетителите на изложбата могат да надзърнат и в личния свят на проф. Иван Газдов. Показани са снимки от детството му, фотоси с Радой Ралин, с приятели художници, от откриване на изложби и много други: „Мисля, че го дължа на града. Дано да остане до следващия ремонт на галерията след 200 години“, допълва с усмивка художникът.

       

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Италианският художник Маурицио Кателан определя творбата си „Комик“ като провокация
Италианският художник Маурицио Кателан, автор на произведението на изкуството „Комик“ каза, че творбата е „провокация“, предаде Ройтерс. Тя представлява зал ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Тикер в 23:00 ч.
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишна ...
Начало Творчески отражения
6602
Творчески отражения

Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати.

| 19 Септември 2024, 16:58 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Снимка © БТА

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.

Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати. Представени са творби от циклите „Гротески“, „Кавъркласик“, „Нещо е излишно, нещо не достига“, „Игра на силуети“. 

Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, Калин Пачеръзки, Янислава Линкова, Кольо Стайков, Веселин Бърборков, Петар Андреев, Силвия Болярска. Той поставя на сцената проблема с безводието.

На пресконференция в шуменския театър Соколовска припомни, че спектакълът е роден в екстериорна среда, в уъркшоп по време на фестивала "Друмеви театрални празници". Тя подчерта, че това е важно за неговото създаване.

"Другото най-важно нещо е, че той е създаден от истински истории на шуменци, които събирахме това лято. Това, което питахме, беше свързано с водата, с непрекъснатите аварии, с отсъствието на вода в домовете им, с това как хората се справят с този проблем. Това е ситуация, която от много години мъчи гражданите", добави Соколовска.

Изложба на Стоян Куцев ще бъде представена в галерия-книжарница „София прес“.

Експозицията е озаглавена „Проектът - процес“ и може да бъде разгледана от 30 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.

Проектът е анонсиран от екипа като „моделиране на материя в електронна среда „То“ става неразличимо в реалността, излязло от видеоигрите и проектирано в координатната система на абсурда“. 

Стоян Куцев е роден в Пловдив през 1963 г. Завършва Национална художествена гимназия - Пловдив през 1982 г. и Национална художествена академия - София като магистър по специалност "Живопис" при проф. Найден Петков през 1992 г. През 2008 г. специализира в Сите де-з-ар, Париж. От 1993 до 1996 г. преподава в Националната художествена гимназия – Пловдив. Член е на Дружеството на пловдивските художеници, Съюза на бъл

Група „Колдплей“ издаде 10-ия си студиен албум Moon Music, който породи смесени рецензии, но феновете им остават верни.

Албумът съдържа 10 песни, предимно оптимистичен поп, примесен с фънк, електро и афробийт. Темите са главно любовни, като се намесва космическо измерение. Те са ефирни и мечтателни, с дълги инструментални части.

Moon Music започва с едноименната песен, която е с артистичната атмосфера от ранните им хитове, като прераства в нежна пиано балада. Следва водещият сингъл feelslikeimfallinginlove, типичен поп, напомнящ за A Sky Full of Stars от 2014 г. и Something Just Like This от 2017 г. Jupiter и Good Feelings са жизнеутвърждаващи химни.

Професионалните отзиви за Moon Music са предимно със забележки. Най-позитивни са на „Ню мюзикъл експрес“, според които албумът демонстрира „силата на музиката да преодолява бурите в жи

„Тоя талант не бива да се губи“. Това казал Владимир Димитров-Майстора, виждайки творбите на едва 15-годишния Стоян Венев. Той пръв открива таланта на даровития младеж и го насочва към училище в София. Днес отбелязваме 120 години от рождението на това „талантливо момче“, чието име днес се нарежда сред най-именитите художници.

ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА 120-ГОДИШНИНАТА

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ представя изложба „120 години от рождението на Стоян Венев – български художник, живописец, карикатурист и график“. Експозицията ще бъде открита на 23 септември и може да бъде разгледана до 23 октомври.

Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев бе открита снощи в художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил.

РАБО

Изложбата "Изворът и горното течение на река Дунав" ще бъде представена на 24-и август (събота) в центъра на Русе. Това съобщи Александрина Колева от общинската фондация "Русе - град на свободния дух".

Фотографиите са дело на четиримата колоездачи от приятелска задруга Slow Riders - Велиян Делийски (Русе), Мартин Шивачев (София), Никола Гюрчев (Русе) и Васил Йорданов (Добрич), по време на тяхно пътешествие. То включва маршрута от извора на река Дунав до Виена, Австрия, и е организирано с финансовата подкрепа на общинската фондация "Русе - град на свободния дух". 

Колева припомня, че четиримата велосипедисти са поставили началото на своето пътешествие през месец май тази година. Маршрутът е с дължина 1500 км, като близо 1000 км от тях са по поречието на река Дунав. 

Целта на изложбата е да покаже забележителностите край горното течение на рек

„Работата ми в годините се оформи извън Ямбол, но няма никакво значение. Ямбол остана в моята глава като един център практически на целия ми живот. Затова реших да направя едно дарение, което да обобщи работата ми дотогава (б. а. - 2010 г.)“, каза в интервю проф. Иван Газдов, който лично подреди изложбата в обновената галерия.

На входа на изложбената зала гостите посрещат два графични портрета на любимците на няколко поколения – актрисата Татяна Лолова и актьорът Кръстьо Лафазанов. Портретите са извадки от една по-мащабна композиция, но в изложбата в Ямбол живеят свой собствен живот, разказва художникът.

Изложбата „Тих диалог“ представя произведения на японските артисти Какуко Ишии, Ичиро Мацуо, Мицуру Куроки, Тору Курита и Джьонг Муун.

Откриването е на 4 септември в пространството на „Триъгълна кула на Сердика“, на Регионалния исторически музей, съобщават организаторите.

По думите им експозицията ще бъде открита от представител на посолството на Япония и в присъствието на авторите. Събитието е част от есенното издание на „София хартиен арт фест“ и 35-ите „Дни на японската култура в България“.

Всеки от авторите показва характерна за него медия, като произведенията са специално създадени за пространството на „Триъгълна кула на Сердика“. „Тих диалог“ е впечатляваща и интригуваща експозиция, чертаеща огромното разнообразие на различни направления в съвременното японско изкуство“, коменти

Решението на съда във връзка с делото на Александър Морфов срещу дисциплинарното му уволнение не е окончателно. Според юристите на Народния театър то е неоснователно. Решението ще бъде обжалвано, се казва в коментар от страна на Народния театър. 

Александър Морфов не е възстановен на работа в Народния театър „Иван Вазов“, се казва още в коментара.

Софийският районен съд отмени уволнението на Александър Морфов като главен режисьор в Народния театър с решение от 14 октомври. Заповедта за уволнението е от 28 февруари миналата година.

Съдът приема, че Морфов е автор на надписите по вратата на кабинета на директора, но счита извършеното за „артистично изпълнение, целящо да изрази протеста на същия срещу действията на директора на театъра“.

В моти

В традиционния есенен салон в Ловеч се представят 25 автори с 55 творби.

Експозицията е подредена в художествената галерия "Проф. Теофан Сокеров". Ловешките художници представят своите най-нови творби – живопис, скулптура, приложни изкуства, съобщи Валентин Узунов, директор на художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ - Ловеч. 

„Традицията на годишните изложби на ловешките художници датира от края на миналия век. Всяка година през ноември по време на истинската есен ние откриваме салона на художниците с участието на всички творци от региона“, заяви Узунов. 

За пръв път своите творби в годишната изложба представя Надя Петрова, както и младият творец, завърналата се от Норвегия Мая Рад. Голяма част от авторите традиционно участват в есенната изложба, винаги обаче има нещо, с което изненадват и самите себе си, и публиката.

„Майка Кураж и нейните деца“ е театър, в който малки хора хвърлят големи сенки, казва режисьорът Стоян Радев по повод премиерата на пиесата от Бертолт Брехт в Сатирата.

„Зрителите ще видят как малката фигура на актьора проектира една голяма сянка на фона. Ние, занимавайки се с история, се занимаваме със сенки. Все по-рядко ставаме свидетели на събитията. Затова аз казвам: Ето, вижте, кой хвърля сенките. Защото, ако видиш сянката, тя понякога изглежда величествено и героично, а всъщност един малък човек извършва някаква малка ежедневна подлост. И ако ти не виждаш него, а само сянката, ти се струва, че това, което той прави, е значимо и оправдано, че има възвишени мотиви“, допълва режисьорът.

По думите му Бърнард Шоу е написал текст, с който се подиграва на българи

Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Water Live – музиката на водата" прави своя дебют на крайморска сцена у нас.

Програмата, посветена на водата, ще се състои на 13 и 14 септември.

В нея ще участват артистите от Симфоничен оркестър – Враца и от Константин Костов трио. Ще бъде представена и кинопрожекция за живота и творчеството на бразилския фотограф Себастиао Салгадо, съобщиха организаторите.

Официалното откриване ще бъде с концерт на солистката Ива Кънчева и Симфоничен оркестър – Враца под диригентската палка на Христо Павлов. Те ще поднесат програма от композиции на шестима композитори. Концертът ще бъде на 13 септември на площад "Св.св. Кирил и Методий" пред Народно читалище "Просвета 1888".

На

„Едно цяло лято в Медвен съм отделил на тези два портрета, понеже ми се забоде в главата, че трябва да направя нещо. Работата обаче е удивително сложна – с няколко щриха, икономично трябва да пресъздадеш не само външния вид. Исках да излезе отвътре душицата на артистите, от двамата. И след много голям напън и зор, ама наистина с изпотяване, все едно човек вдига гири, се получи.“ 

„Има едно понятие хумор в живописта. То тръгна навремето от биеналето на карикатурата в Габрово. Портрет, който носи хумор, обаче не значи просто да нарисуваш Татяна Лолова или Георги Парцалев“, обяснява проф. Газдов. 

Неговият стил и разпознаваем творчески почерк „графикатура“ се появява през 1987 година. „Това са едни натрупвания у мен, които са се появили, предполагам полека, внимателно и бавно, с моята работа по графичен дизайн. От 1970 до 1976 г. работих в първия Център за графичен дизайн в България“, допълва той.

Първата графикатура обаче се „ражда“ не в любимия му Ямбол, а в село Медвен в Котленския Балкан. „Изобразителното изкуство работи без формули – днес това ще направя, утре онова. Нарича се вдъхновение, момент на екстаз. Всичко това го има, но не е възможно да бъде обяснено“, споделя още художникът.

В изложбата може да бъде видяна и графикатурата „Тайната вечеря“ от цикъла „Кавъркласик“: „Това беше едно посягане към класиката на живописта в Европа. Не всички работи могат да минат през тази манипулация, така да я наречем. Това е работа с добавки, интерполация, не интерпретация. Чрез черното се виждат, греят дори, в известен смисъл, цветовете на тези живописни картини.“

Посетителите на изложбата могат да надзърнат и в личния свят на проф. Иван Газдов. Показани са снимки от детството му, фотоси с Радой Ралин, с приятели художници, от откриване на изложби и много други: „Мисля, че го дължа на града. Дано да остане до следващия ремонт на галерията след 200 години“, допълва с усмивка художникът.

       

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Италианският художник Маурицио Кателан определя творбата си „Комик“ като провокация
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Тонът на времето
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Цветни аспекти
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.