NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
6705
Калейдоскоп

Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи

Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи“. Това съобщиха днес директорът на форума – младата художничка Мария Иванова и творческият му координатор Нина Лишовска, която е скулптор и преподавател в Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе

| 19 Септември 2024, 15:22 ч.
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Снимка © БТА

Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи“. Това съобщиха днес директорът на форума – младата художничка Мария Иванова и творческият му координатор Нина Лишовска, която е скулптор и преподавател в Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе.

Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП.

Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.

Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят.

"Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП.

Изложба

Според скулптора Хари Арабян в една определена възраст човек започва да се връща назад и да търси там отговорите. "Сега интернет ти казва всичко, но не ти обяснява мотивите. Затова в един момент човек има нужда да се върне малко назад, за да открие същността на човешката природа, на търсенията, на вярата." Това разказа той в интервю по повод откриването на най-новата му самостоятелна изложба скулптура в галерия "Пролет" в Бургас.

Вглеждане в старите майстори

Първата творба, която посреща посетителите в бургаското пространство за изкуство, е интерпретация на скулптора по картината "Притча за слепците" от Питър Брьогел. Хари Арабян казва, че по някакъв начин тя олицетворява състоянието ни като общество в момента, но и че се надява да не е съвсем прав.   

Част от творбите му представят теми като разпятието с леко намигване към готик

Мечето Падингтън най-накрая получи британски паспорт - 66 години, след като за първи път се споменава, че е пристигнало в Лондон, но няма да може да пътува надалече, съобщи Би Би Си.

В продължение на десетилетия Падингтън Браун е един от най-любимите и най-известни бежанци в Обединеното кралство.

Създателите на филма са поискали паспорт за перуанското мече, който да бъде използван като реквизит в третата продукция от поредицата "Падингтън в Перу".

Копродуцентът Роб Силва каза пред "Рейдио Таймс", че са поискали реплика, но са получили официален документ.

От британското Министерство на вътрешните работи обаче потвърдиха пред Би Би Си, че това е образец на документ и всъщност не може да се използва. 

На публикуваното изображение на документа се виждат името и фамилията на мечето - Падингтън Браун, както и датата и мястото на раждането му - Перу, 2

Джордж Клуни и Брад Пит се завърнаха на кинофестивала във Венеция днес за световната премиера на филма "Вълци единаци", съобщи Асошиейтед прес.

Преди да стъпят на червения килим, холивудските звезди говориха за съвместната си работа, за възхода на стрийминга и за статията на Клуни в "Ню Йорк таймс", в която призова президента на САЩ Джо Байдън да се откаже от кампанията за преизбирането си на поста.

На въпрос за въздействието на статията си Клуни отговори, че "човекът, който трябва да бъде аплодиран, е президентът, който направи най-самоотвержената стъпка след Джордж Вашингтон". "Много е трудно да се откажеш от властта. Това ни е известно. Виждали сме го навсякъде по света. Когато някой каже, че смята, че има и по-добър път, всички почитания са за него."

В новия филм "Вълци единаци", който е класически екшън трилър на режисьора Джон Уотс, Джордж Клуни и Брад Пи

На 29 октомври е първият концерт на In The Mood House Band. Започваме поредица от незабравими музикални вторници, в които ще ви потопим в света на джаза, разказват организаторите

House Band е съставен от Мартин Марков (пиано), Димитър Шанов (контрабас) и Симеон Симеонов (барабани). Те ще изпълнят емблематични джаз стандарти като Poinciana, Days of Wine and Roses, Stella by Starlight, Dolphin Dance, How Insensitive и други класики.

„В бъдеще планираме да каним изтъкнати солисти – вокалисти и инструменталисти, които ще допълнят звученето на In The Mood House Band, както и ще организираме джемсешъни, в чиито импровизации ще могат да се включат музиканти – любители и професионалисти, музицирайки заедно на сцената, една от най-характерните черти на джаза, в In The Mood Jaz

„Графити фестивал Русе „Пристанище на 60 корабни статуи“ наследява традицията на форумите „Екоарт“ и „Ломея“, които екипът ни е създал и организирал от 2000 насам“, обясни Нина Лишовска.

Изявените артисти и учениците от русенски средни училища ще участват съвместно в творчески работилници и акции за намеса в градската среда, ще фокусират енергия в дискусии, инсталации и графити арт. „Използваме иновативни техники, предизвикваме себе си и публиката. Обогатяваме културния пейзаж на Русе, като изграждаме мостове между поколения и култури“, каза Мария Иванова.

Графитите въобще във времето, като развитие, дават изключително много информация на изследователите и на историците, а в случая са поле за изява и отправяне на послания на творци. Те са символ на най-ярката, демократична и публична форма на младежко изкуство. Темата „Пристанище на 60 корабни статуи“ отправя към наследството на Римската империя и нейната граница – Дунавският Лимес, коментираха още организаторите на фестивала, като поясниха, че името на Русе от тази епоха е Сексагинта Приста и се разчита като „Пристанище за 60 кораба“. 

Статуите са провокация към градската среда и към образа на Русе, възприеман откъм река Дунав. И за международните участници, и за младите хора темата е вдъхновение от наследството и предизвикателство за времето напред, казаха още Лишовска и Иванова. 

Те уточниха, че проектът е на сдружение „Екоарт“ и се финансира по Програма „Култура“ на Община Русе.

Изложба с произведения, създадени по време на XXV Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ откриха в Търговище.

Събитието привлече интереса на ценителите на изобразителното изкуство от града и региона в Художествената галерия „Никола Маринов“.

В тазгодишното издание на емблематичния за Търговище художествен форум участваха девет автори. Това са Добрин Добревски, Евгени Недев, Емил Марков, Илияна Минкова, Мариана Маринова от България; Ахмет Юзел от Турция; Енрике Флорес от Испания, Вихър Георгиев (Австрия) и Димитър Нешев (САЩ). 

При откриването на експозицията директорът на галерия „Никола Маринов“ Пламен Проданов посочи, че екипът на институцията традиционно следва нишката в пленера да се канят за изява както творци от България, така и художници от чужбина.

Тази година допълнихме с участници - автори, кои

Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен. 

Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".

Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт. 

Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.

Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август. 

Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври. 

„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график

Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София. 

Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, т

С музиката си се стараем да предадем позитивно послание на младите хора. Това каза рапърът I.N.I по повод Международния ден на младежта, който бе отбелязан тази вечер с хип-хоп концерт в столичния район Банкя.

Рапърът обясни, че около хип-хоп изпълнителите има стереотипи, затова неговата цел е да помогне в разчупването им и да промени общественото мнение относно тяхното творчество.

„Тази вечер отбелязваме деня на младите в Банкя“, каза заместник-кметът на Банкя Александра Александрова. Тази вечер има хип-хоп парти, част от проекта „Слушай Банкя“, който е по програмата „София – град на младите и активните“ на Столична община, обясни тя. Александрова добави, че идеята за проекта е на актрисата Маргарита Костова, която беше един от участниците в събитието тази вечер. Сред останалите артисти на концерта бяха рапърът I.N.I

Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята. „Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът.

Тази вечер се състоя лекция на тема „Фалшификати и фалшифициране на древни монети и предмети в България“ в Националния етнографски музей. Професор Прокопов дискутира темата за фалшифицирането на археологическите находки заедно с проф. Диляна Ботева-Боянова, преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ). 

Фалшифицирането като международен проблем

„Проблемът с фалшифицирането на историята е проблем, който изобщо не е наш национален, регионален,

Във фестивалната програма ще участват на живо и онлайн 8 творци от 6 държави по света – Мария Иванова, Нина Лишовска, Иван Иванов-Йоаний от Русе, Живко Терзииванов от Сан Франциско, Александър Цанев от София, Ецуро Ендо от Финландия, Гергана Попова от Виена и Йоана Туджарова от Кьолн.

Работилниците ще се провеждат в зала „АртСтарт“ на ул. „Сливница“ 3 в Русе, част от Националното училище по изкуствата в крайдунавския град, което е партньор на проекта и фестивала. Потенциалните участници - млади хора от Русе, могат да заявят интерес, като пишат на организаторите във фейсбук профила на фестивала. На 15 октомври във фоайето на Доходното здание ще бъдат показани творбите на гостуващите артисти. Работният процес ще върви от 15 до 18 октомври, а на 19 октомври в Доходното здание ще бъде открита и изложба с резултатите от фестивалния творчески процес.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 23:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Калейдоскоп
6705
Калейдоскоп

Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи

Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал.Пристанище на 60 корабни статуи“.

| 19 Септември 2024, 15:22 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Снимка © БТА

Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи“. Това съобщиха днес директорът на форума – младата художничка Мария Иванова и творческият му координатор Нина Лишовска, която е скулптор и преподавател в Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе.

„Графити фестивал Русе „Пристанище на 60 корабни статуи“ наследява традицията на форумите „Екоарт“ и „Ломея“, които екипът ни е създал и организирал от 2000 насам“, обясни Нина Лишовска.

Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП.

Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.

Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят.

"Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП.

Изложба

Според скулптора Хари Арабян в една определена възраст човек започва да се връща назад и да търси там отговорите. "Сега интернет ти казва всичко, но не ти обяснява мотивите. Затова в един момент човек има нужда да се върне малко назад, за да открие същността на човешката природа, на търсенията, на вярата." Това разказа той в интервю по повод откриването на най-новата му самостоятелна изложба скулптура в галерия "Пролет" в Бургас.

Вглеждане в старите майстори

Първата творба, която посреща посетителите в бургаското пространство за изкуство, е интерпретация на скулптора по картината "Притча за слепците" от Питър Брьогел. Хари Арабян казва, че по някакъв начин тя олицетворява състоянието ни като общество в момента, но и че се надява да не е съвсем прав.   

Част от творбите му представят теми като разпятието с леко намигване към готик

Мечето Падингтън най-накрая получи британски паспорт - 66 години, след като за първи път се споменава, че е пристигнало в Лондон, но няма да може да пътува надалече, съобщи Би Би Си.

В продължение на десетилетия Падингтън Браун е един от най-любимите и най-известни бежанци в Обединеното кралство.

Създателите на филма са поискали паспорт за перуанското мече, който да бъде използван като реквизит в третата продукция от поредицата "Падингтън в Перу".

Копродуцентът Роб Силва каза пред "Рейдио Таймс", че са поискали реплика, но са получили официален документ.

От британското Министерство на вътрешните работи обаче потвърдиха пред Би Би Си, че това е образец на документ и всъщност не може да се използва. 

На публикуваното изображение на документа се виждат името и фамилията на мечето - Падингтън Браун, както и датата и мястото на раждането му - Перу, 2

Джордж Клуни и Брад Пит се завърнаха на кинофестивала във Венеция днес за световната премиера на филма "Вълци единаци", съобщи Асошиейтед прес.

Преди да стъпят на червения килим, холивудските звезди говориха за съвместната си работа, за възхода на стрийминга и за статията на Клуни в "Ню Йорк таймс", в която призова президента на САЩ Джо Байдън да се откаже от кампанията за преизбирането си на поста.

На въпрос за въздействието на статията си Клуни отговори, че "човекът, който трябва да бъде аплодиран, е президентът, който направи най-самоотвержената стъпка след Джордж Вашингтон". "Много е трудно да се откажеш от властта. Това ни е известно. Виждали сме го навсякъде по света. Когато някой каже, че смята, че има и по-добър път, всички почитания са за него."

В новия филм "Вълци единаци", който е класически екшън трилър на режисьора Джон Уотс, Джордж Клуни и Брад Пи

На 29 октомври е първият концерт на In The Mood House Band. Започваме поредица от незабравими музикални вторници, в които ще ви потопим в света на джаза, разказват организаторите

House Band е съставен от Мартин Марков (пиано), Димитър Шанов (контрабас) и Симеон Симеонов (барабани). Те ще изпълнят емблематични джаз стандарти като Poinciana, Days of Wine and Roses, Stella by Starlight, Dolphin Dance, How Insensitive и други класики.

„В бъдеще планираме да каним изтъкнати солисти – вокалисти и инструменталисти, които ще допълнят звученето на In The Mood House Band, както и ще организираме джемсешъни, в чиито импровизации ще могат да се включат музиканти – любители и професионалисти, музицирайки заедно на сцената, една от най-характерните черти на джаза, в In The Mood Jaz

Изявените артисти и учениците от русенски средни училища ще участват съвместно в творчески работилници и акции за намеса в градската среда, ще фокусират енергия в дискусии, инсталации и графити арт. „Използваме иновативни техники, предизвикваме себе си и публиката. Обогатяваме културния пейзаж на Русе, като изграждаме мостове между поколения и култури“, каза Мария Иванова.

Графитите въобще във времето, като развитие, дават изключително много информация на изследователите и на историците, а в случая са поле за изява и отправяне на послания на творци. Те са символ на най-ярката, демократична и публична форма на младежко изкуство. Темата „Пристанище на 60 корабни статуи“ отправя към наследството на Римската империя и нейната граница – Дунавският Лимес, коментираха още организаторите на фестивала, като поясниха, че името на Русе от тази епоха е Сексагинта Приста и се разчита като „Пристанище за 60 кораба“. 

Изложба с произведения, създадени по време на XXV Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ откриха в Търговище.

Събитието привлече интереса на ценителите на изобразителното изкуство от града и региона в Художествената галерия „Никола Маринов“.

В тазгодишното издание на емблематичния за Търговище художествен форум участваха девет автори. Това са Добрин Добревски, Евгени Недев, Емил Марков, Илияна Минкова, Мариана Маринова от България; Ахмет Юзел от Турция; Енрике Флорес от Испания, Вихър Георгиев (Австрия) и Димитър Нешев (САЩ). 

При откриването на експозицията директорът на галерия „Никола Маринов“ Пламен Проданов посочи, че екипът на институцията традиционно следва нишката в пленера да се канят за изява както творци от България, така и художници от чужбина.

Тази година допълнихме с участници - автори, кои

Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен. 

Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".

Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт. 

Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.

Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август. 

Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври. 

„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график

Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София. 

Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, т

С музиката си се стараем да предадем позитивно послание на младите хора. Това каза рапърът I.N.I по повод Международния ден на младежта, който бе отбелязан тази вечер с хип-хоп концерт в столичния район Банкя.

Рапърът обясни, че около хип-хоп изпълнителите има стереотипи, затова неговата цел е да помогне в разчупването им и да промени общественото мнение относно тяхното творчество.

„Тази вечер отбелязваме деня на младите в Банкя“, каза заместник-кметът на Банкя Александра Александрова. Тази вечер има хип-хоп парти, част от проекта „Слушай Банкя“, който е по програмата „София – град на младите и активните“ на Столична община, обясни тя. Александрова добави, че идеята за проекта е на актрисата Маргарита Костова, която беше един от участниците в събитието тази вечер. Сред останалите артисти на концерта бяха рапърът I.N.I

Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята. „Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът.

Тази вечер се състоя лекция на тема „Фалшификати и фалшифициране на древни монети и предмети в България“ в Националния етнографски музей. Професор Прокопов дискутира темата за фалшифицирането на археологическите находки заедно с проф. Диляна Ботева-Боянова, преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ). 

Фалшифицирането като международен проблем

„Проблемът с фалшифицирането на историята е проблем, който изобщо не е наш национален, регионален,

Статуите са провокация към градската среда и към образа на Русе, възприеман откъм река Дунав. И за международните участници, и за младите хора темата е вдъхновение от наследството и предизвикателство за времето напред, казаха още Лишовска и Иванова. 

Те уточниха, че проектът е на сдружение „Екоарт“ и се финансира по Програма „Култура“ на Община Русе.

Във фестивалната програма ще участват на живо и онлайн 8 творци от 6 държави по света – Мария Иванова, Нина Лишовска, Иван Иванов-Йоаний от Русе, Живко Терзииванов от Сан Франциско, Александър Цанев от София, Ецуро Ендо от Финландия, Гергана Попова от Виена и Йоана Туджарова от Кьолн.

Работилниците ще се провеждат в зала „АртСтарт“ на ул. „Сливница“ 3 в Русе, част от Националното училище по изкуствата в крайдунавския град, което е партньор на проекта и фестивала. Потенциалните участници - млади хора от Русе, могат да заявят интерес, като пишат на организаторите във фейсбук профила на фестивала. На 15 октомври във фоайето на Доходното здание ще бъдат показани творбите на гостуващите артисти. Работният процес ще върви от 15 до 18 октомври, а на 19 октомври в Доходното здание ще бъде открита и изложба с резултатите от фестивалния творчески процес.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.