NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
985
Цветни аспекти

Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“

Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разказва историята на Ивана-Грей Петрова, която отчаяно се опитва да спаси живота на своето болно внуче, като осигури невъзможно скъпото, лечебно месо от „звездици“. Личната борба, чийто залог е животът на едно дете, се преплита с напрегнати сюжетни линии и поставя тежки морални избори пред героите

| 19 Септември 2024, 13:47 ч.
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Снимка © DFA

Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“.

Световната премиера на филма Queer на режисьора Лука Гуаданино се състоя на кинофестивала във Венеция, като след края на прожекцията аплодисментите на станалата на крака публика продължиха девет минути, съобщи "Варайъти".

Британският актьор Даниъл Крейг, който е в главната роля, прави най-доброто в кариерата си изпълнение в романтичната драма, отбелязва изданието. Той се превъплъщава в образа на американски гей емигрант в Мексико през 50-те години на миналия век. 

Когато аплодисментите в залата започнаха, Крейг изглеждаше зачервен и със замъглен поглед, докато прегръщаше Гуаданино. Отекваха възгласи "Лука! Лука! Лука!", докато овациите продължаваха, а актьорите се покланяха пред аудиторията.

Крейг раздаваше целувки на публиката, а съпругата му Рейчъл Вайс се усмихваше гордо. Когато той и партньорът му Дрю Старки във филма най-накрая се прегърнаха, Гуаданино и

Ревю на кимона, изложби на калиграфия, съвременно японско изкуство и икебана са сред първите събития в тазгодишната програма на „Дни на японската култура в България“. Тази есен в програмата предстоят 23 събития в седем  града на страната – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък, съобщават организаторите.

Юбилейната програма отбелязват три годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. За много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, което ще позволи на българите да се докоснат до очарованието на японската култура по най-автентичен начин, посочват организаторите от посол

Нов български университет (НБУ) отбелязва рекорд – близо 100 млади певци от 18 държави кандидатстват за участие в майсторския клас на Райна Кабаиванска тази година.

Заради рекордния наплив прослушванията ще се проведат в два поредни дни - на 12 и 13 септември, в Софийската опера и балет. Маестра Кабаиванска ще избере десет млади певци, с които ще работи три седмици.

„Нащрек съм за избора си на ученици. Трябва голяма концентрация, защото за мен е важно да намеря къде има някакво огънче, артистът къде е. Всички пеят, всички имат глас, обаче трябва да успееш да надникнеш отвъд него и да намериш интелигентност под вълнението“, казва Райна Кабаиванска.

Майсторският клас е създаден през 2001 г. от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на настоятелството на

На 3 юли в „Театър 199“ е премиерата на „Шишарки“ от Екатерина Георгиева, съобщават от театъра.

През 2022 година пиесата бе един от финалистите в седмото издание на конкурса за съвременна българска драматургия „Славка Славова“.

Стела, сестра Рони и техните партньори Алекс и Асен се събират в семейната вила по случай трийсетгодишния юбилей на Рони. Четиримата са били заедно за последен път преди две години, когато съдбата завинаги преобръща живота им. Сега те се опитват отново да намерят път един към друг, но се появяват, сякаш заедно с аромата на шишарки от заобикалящата ги гора, неподозирани тайни от миналото, неочаквани истини за настоящето и трудни въпроси занапред.

Може ли човек да бъде безпощадно искрен с онези, които обича? Способен ли е да изрече онова, което е най-трудно за изричане? Какво се случ

Националният пленер по живопис и скулптура „Дувари“ събра в Ловеч девет творци от цялата страна. Организатори на единадесетото му издание са Община Ловеч, представителството на Съюза на българските художници – Ловеч, и Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“.

Художниците творят в стария квартал „Вароша“. Част от тях са разположили своите импровизирани ателиета сред старинната атмосфера на Янковата къща.

„Това е един чудесен пленер, а за нас, художниците, е прекрасна възможност да излезем от атмосферата на ателието и да дойдем в една съвсем различна, която естествено ни провокира и ни дава възможност да експериментираме. Радвам се че, това е плод на взаимни усилия и доверие. Дано занапред тези прояви продължават“, каза Иван Велчев – Йово от Плевен. 

Някои от художниците участват в п

Аудиосериалът разказва историята на Ивана-Грей Петрова, която отчаяно се опитва да спаси живота на своето болно внуче, като осигури невъзможно скъпото, лечебно месо от „звездици“. Личната борба, чийто залог е животът на едно дете, се преплита с напрегнати сюжетни линии и поставя тежки морални избори пред героите.

„Безбряг“ се състои от десет епизода. Действието се развива през 23-и век, когато човечеството е преживяло природни катаклизми, войни. Установило се е в крехък мир, подобен на днешния, посочват от „Сторител“. Населението е намаляло, но храната и водата са ограничени и достъпът до тях е контролиран. А едно от най-скъпите неща на Земята е месо от извънземни, наречени „звездици“, защото то е лечебно и може да спасява животи.

„Докато записвах „Безбряг“ се свързах емоционално на различни нива с теми и въпроси, които поставя. По линия на лоялността и отстояването й, аз се идентифицирах до голяма степен с главния герой. Разбира се, посланията за опазването на планетата и човешката алчност също резонираха дълбоко в мен, защото „Безбряг“ ги поставя по елегантен, а не назидателен начин и наистина ни кара да се замислим за решенията, които взимаме днес. Затова бих слушал аудиосериала и заедно с двете ми дъщери, бих разговарял с тях за ценностите, за изборите, за борбата между егоизма и алтруизма.“, разказва актьорът Алек Алексиев.

„Безбряг“ е създаден в рамките на втория национален конкурс за оригинален аудиосериал „Сторител студио“. Историята на победителката Димитрина Събчева е избрана преди година сред над 100 пилотни проекта на тема „Светът след утре“.

„Това, което наблюдавахме това лято, с продължителна поредица от горещини и нощи, при които не настъпва характерното охлаждане, е предсказано отдавна в доклади на учени. А прогнозите за бъдещето са още по-страшни с температури от 52 градуса за България. Ако трябваше да се съобразя с това, „Безбряг" щеше да бъде поредната далечна, постапокалиптична история. Затова реших да рискувам и да поставя героите си в свят почти като нашия. Така, слушателите всъщност могат да усетят, че ние вече сме в дистопично бъдеще и се изправяме пред последствията от взети и невзети решения“, посочва Димитрина Събчева. 

В Художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ на 20 август ще бъде представена юбилейната изложба „80 за 80“ на Симеон Спиридонов. Това съобщават организаторите. 

В залите на ХГ “Асен и Илия Пейкови“ ще бъдат показани над 80 творби, повечето от които са рисувани в периода 2023 - 2024г., допълват от галерията. 

Академик Симеон Спиридонов е живописец, график, илюстратор. Носител на наградата на СБХ за карикатура (1967 г.), награда на Министерството на просветата (1979 г.), награда „Хуан Миро” за живопис (1993 г.). Роден 20 август 1944 г. в Севлиево. Завършва специалност Графика и илюстрация в Прага, Чехия. Нарисувал е повече от 2000 карикатури, оформил и илюстрирал над 200 книги, направил е стенописи и фрески в София, Прага, Берлин. Организира над 15 самостоятелни изложби в страната и чужбина - Прага, Лисабон, Париж, Мадрид, Лондон и др. Участва в много национал

Няма друга холивудска звезда, която да е така свързана с Венеция, като Джордж Клуни, съобщи Асошиейтед прес.

Актьорът за пръв път участва на кинофестивала във Венеция преди 26 години с "Извън контрол", преди 19 години дебютира като режисьор с "Лека нощ и късмет", с който е номиниран за най-добър режисьор, а преди десет години се ожени за Амал Аламудин в петзведния хотел Aman Venice Grand Canal.

Венеция е градът, за който той, както и мнозина други, смятат, че е сред най-красивите в света. Но за разлика от повечето хора Клуни притежава къща с петнадесет спални на няколко часа път от града, на брега на езерото Комо, която се появява и в кадри от "Бандата на Оушън".

Макар никога да не е прекален далеч от Венеция и от филмовия фестивал, провеждащ се там, е изненадващо, че Клуни не е представял свой филмов дебют в града от седем години. Това обаче ще се пр

Галерия „Васка Емануилова“ организира тур в изложбата „Срам и вина“. Събитието ще се проведе на 17 юли, съобщават от галерията.

Кураторката Галина Димитрова-Димова и художниците Мария Налбантова, Мартин Пенев, Мартина Вачева, Невена Екимова, Радостин Седевчев ще разкажат за идеята на изложбата и замисъла на всяко от произведенията в изложбата.

Посетителите ще надникнат в кухнята на проекта и ще научат повече за процеса на реализация на индивидуалните творби, за серията срещи на екипа и поканените специалисти, които консултират изложбата и други подробности около подготовката на изложбата, разказват домакините на събитието.

Както информирахме, „Срам и вина“ е част от трилогия на Галина Димитрова-Димова, в която се разглеждат съвременните разбирания и размишления по изконни човешки чувства и взаимоотношения.

Тази изложба представя гледната точка по темата н

Градската художествена галерия във Варна представя проекта „Ефектът Люксембург“ на базираните в Истанбул художници Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез.

Експозицията включва живопис, паравани и асамблаж от различни периоди на творчеството им.

Авторите имат творческо сътрудничество, започнало по време на студентските им години в Художествената академия “Мимар Синан” в Истанбул. Свърза ги и България, където са родени през 70-те години на ХХ век - Сами през 1973 г. в Силистра, а Сюнмез - през 1978 г. в Пловдив. Двамата работят както в Турция, така и у нас, и имат самостоятелни и колективни изяви в Турция, България, Австрия, както и творческо присъствие във Франция.

Изложбата показва техните различни артистични практики в диалог. И двамата творци са заинтригувани от темата за трансформацията на личните и колективни преживявания. Картините, параваните и асамблажите на Сюнмез -

Уредниците от Художествената галерия в Смолян откриха днес обща изложба в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата.

Експозицията е деветата подред тяхна инициатива, която се представя в началото на новия творчески сезон. Тази година те представят 36 рисунки, графики и живописни платна. 

Творбите на художниците Ангел Консулов, Асен Трампов, Борис Кисьов, Георги Стойков, Иван Пеев, Илия Кисьов, Петър Пиронков и Стефан Данчев бяха представени от директора на Художествената галерия Иван Пеев. Той направи кратка ретроспекция на дейността на галерията през тази година. 

Септември винаги е зареден с особена енергия. Авторите са хора, които влагат сърце и душа, за да опазват едно огромно богатство в Художествената галерия. Самите те са различни не само като възраст, но и като творческо амплоа и се радвам, че независимо от трудностите

Димитрина Събчева е родена през 1983 година в Бургас. Пише основно фентъзи и фантастика. Първата публикация е през 1997 година в училищен вестник. В Бургас завършва Немска езикова гимназия „Гьоте“, а по-късно учи в специалност „Скандинавистика“ и „Етнология и културна антропология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. 

Събчева работи по дебютния си роман „Лицето на врага“ в продължение на пет години, а още четири минават до неговото издаване през 2021 г. Нейни разкази са публикувани в „Литературен вестник“ и „Списание 8“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
985
Цветни аспекти

Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“

Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“.Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“.

| 19 Септември 2024, 13:47 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Снимка © DFA

Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“.

Аудиосериалът разказва историята на Ивана-Грей Петрова, която отчаяно се опитва да спаси живота на своето болно внуче, като осигури невъзможно скъпото, лечебно месо от „звездици“. Личната борба, чийто залог е животът на едно дете, се преплита с напрегнати сюжетни линии и поставя тежки морални избори пред героите.

Световната премиера на филма Queer на режисьора Лука Гуаданино се състоя на кинофестивала във Венеция, като след края на прожекцията аплодисментите на станалата на крака публика продължиха девет минути, съобщи "Варайъти".

Британският актьор Даниъл Крейг, който е в главната роля, прави най-доброто в кариерата си изпълнение в романтичната драма, отбелязва изданието. Той се превъплъщава в образа на американски гей емигрант в Мексико през 50-те години на миналия век. 

Когато аплодисментите в залата започнаха, Крейг изглеждаше зачервен и със замъглен поглед, докато прегръщаше Гуаданино. Отекваха възгласи "Лука! Лука! Лука!", докато овациите продължаваха, а актьорите се покланяха пред аудиторията.

Крейг раздаваше целувки на публиката, а съпругата му Рейчъл Вайс се усмихваше гордо. Когато той и партньорът му Дрю Старки във филма най-накрая се прегърнаха, Гуаданино и

Ревю на кимона, изложби на калиграфия, съвременно японско изкуство и икебана са сред първите събития в тазгодишната програма на „Дни на японската култура в България“. Тази есен в програмата предстоят 23 събития в седем  града на страната – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък, съобщават организаторите.

Юбилейната програма отбелязват три годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. За много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, което ще позволи на българите да се докоснат до очарованието на японската култура по най-автентичен начин, посочват организаторите от посол

Нов български университет (НБУ) отбелязва рекорд – близо 100 млади певци от 18 държави кандидатстват за участие в майсторския клас на Райна Кабаиванска тази година.

Заради рекордния наплив прослушванията ще се проведат в два поредни дни - на 12 и 13 септември, в Софийската опера и балет. Маестра Кабаиванска ще избере десет млади певци, с които ще работи три седмици.

„Нащрек съм за избора си на ученици. Трябва голяма концентрация, защото за мен е важно да намеря къде има някакво огънче, артистът къде е. Всички пеят, всички имат глас, обаче трябва да успееш да надникнеш отвъд него и да намериш интелигентност под вълнението“, казва Райна Кабаиванска.

Майсторският клас е създаден през 2001 г. от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на настоятелството на

На 3 юли в „Театър 199“ е премиерата на „Шишарки“ от Екатерина Георгиева, съобщават от театъра.

През 2022 година пиесата бе един от финалистите в седмото издание на конкурса за съвременна българска драматургия „Славка Славова“.

Стела, сестра Рони и техните партньори Алекс и Асен се събират в семейната вила по случай трийсетгодишния юбилей на Рони. Четиримата са били заедно за последен път преди две години, когато съдбата завинаги преобръща живота им. Сега те се опитват отново да намерят път един към друг, но се появяват, сякаш заедно с аромата на шишарки от заобикалящата ги гора, неподозирани тайни от миналото, неочаквани истини за настоящето и трудни въпроси занапред.

Може ли човек да бъде безпощадно искрен с онези, които обича? Способен ли е да изрече онова, което е най-трудно за изричане? Какво се случ

Националният пленер по живопис и скулптура „Дувари“ събра в Ловеч девет творци от цялата страна. Организатори на единадесетото му издание са Община Ловеч, представителството на Съюза на българските художници – Ловеч, и Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“.

Художниците творят в стария квартал „Вароша“. Част от тях са разположили своите импровизирани ателиета сред старинната атмосфера на Янковата къща.

„Това е един чудесен пленер, а за нас, художниците, е прекрасна възможност да излезем от атмосферата на ателието и да дойдем в една съвсем различна, която естествено ни провокира и ни дава възможност да експериментираме. Радвам се че, това е плод на взаимни усилия и доверие. Дано занапред тези прояви продължават“, каза Иван Велчев – Йово от Плевен. 

Някои от художниците участват в п

„Безбряг“ се състои от десет епизода. Действието се развива през 23-и век, когато човечеството е преживяло природни катаклизми, войни. Установило се е в крехък мир, подобен на днешния, посочват от „Сторител“. Населението е намаляло, но храната и водата са ограничени и достъпът до тях е контролиран. А едно от най-скъпите неща на Земята е месо от извънземни, наречени „звездици“, защото то е лечебно и може да спасява животи.

„Докато записвах „Безбряг“ се свързах емоционално на различни нива с теми и въпроси, които поставя. По линия на лоялността и отстояването й, аз се идентифицирах до голяма степен с главния герой. Разбира се, посланията за опазването на планетата и човешката алчност също резонираха дълбоко в мен, защото „Безбряг“ ги поставя по елегантен, а не назидателен начин и наистина ни кара да се замислим за решенията, които взимаме днес. Затова бих слушал аудиосериала и заедно с двете ми дъщери, бих разговарял с тях за ценностите, за изборите, за борбата между егоизма и алтруизма.“, разказва актьорът Алек Алексиев.

В Художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ на 20 август ще бъде представена юбилейната изложба „80 за 80“ на Симеон Спиридонов. Това съобщават организаторите. 

В залите на ХГ “Асен и Илия Пейкови“ ще бъдат показани над 80 творби, повечето от които са рисувани в периода 2023 - 2024г., допълват от галерията. 

Академик Симеон Спиридонов е живописец, график, илюстратор. Носител на наградата на СБХ за карикатура (1967 г.), награда на Министерството на просветата (1979 г.), награда „Хуан Миро” за живопис (1993 г.). Роден 20 август 1944 г. в Севлиево. Завършва специалност Графика и илюстрация в Прага, Чехия. Нарисувал е повече от 2000 карикатури, оформил и илюстрирал над 200 книги, направил е стенописи и фрески в София, Прага, Берлин. Организира над 15 самостоятелни изложби в страната и чужбина - Прага, Лисабон, Париж, Мадрид, Лондон и др. Участва в много национал

Няма друга холивудска звезда, която да е така свързана с Венеция, като Джордж Клуни, съобщи Асошиейтед прес.

Актьорът за пръв път участва на кинофестивала във Венеция преди 26 години с "Извън контрол", преди 19 години дебютира като режисьор с "Лека нощ и късмет", с който е номиниран за най-добър режисьор, а преди десет години се ожени за Амал Аламудин в петзведния хотел Aman Venice Grand Canal.

Венеция е градът, за който той, както и мнозина други, смятат, че е сред най-красивите в света. Но за разлика от повечето хора Клуни притежава къща с петнадесет спални на няколко часа път от града, на брега на езерото Комо, която се появява и в кадри от "Бандата на Оушън".

Макар никога да не е прекален далеч от Венеция и от филмовия фестивал, провеждащ се там, е изненадващо, че Клуни не е представял свой филмов дебют в града от седем години. Това обаче ще се пр

Галерия „Васка Емануилова“ организира тур в изложбата „Срам и вина“. Събитието ще се проведе на 17 юли, съобщават от галерията.

Кураторката Галина Димитрова-Димова и художниците Мария Налбантова, Мартин Пенев, Мартина Вачева, Невена Екимова, Радостин Седевчев ще разкажат за идеята на изложбата и замисъла на всяко от произведенията в изложбата.

Посетителите ще надникнат в кухнята на проекта и ще научат повече за процеса на реализация на индивидуалните творби, за серията срещи на екипа и поканените специалисти, които консултират изложбата и други подробности около подготовката на изложбата, разказват домакините на събитието.

Както информирахме, „Срам и вина“ е част от трилогия на Галина Димитрова-Димова, в която се разглеждат съвременните разбирания и размишления по изконни човешки чувства и взаимоотношения.

Тази изложба представя гледната точка по темата н

Градската художествена галерия във Варна представя проекта „Ефектът Люксембург“ на базираните в Истанбул художници Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез.

Експозицията включва живопис, паравани и асамблаж от различни периоди на творчеството им.

Авторите имат творческо сътрудничество, започнало по време на студентските им години в Художествената академия “Мимар Синан” в Истанбул. Свърза ги и България, където са родени през 70-те години на ХХ век - Сами през 1973 г. в Силистра, а Сюнмез - през 1978 г. в Пловдив. Двамата работят както в Турция, така и у нас, и имат самостоятелни и колективни изяви в Турция, България, Австрия, както и творческо присъствие във Франция.

Изложбата показва техните различни артистични практики в диалог. И двамата творци са заинтригувани от темата за трансформацията на личните и колективни преживявания. Картините, параваните и асамблажите на Сюнмез -

Уредниците от Художествената галерия в Смолян откриха днес обща изложба в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата.

Експозицията е деветата подред тяхна инициатива, която се представя в началото на новия творчески сезон. Тази година те представят 36 рисунки, графики и живописни платна. 

Творбите на художниците Ангел Консулов, Асен Трампов, Борис Кисьов, Георги Стойков, Иван Пеев, Илия Кисьов, Петър Пиронков и Стефан Данчев бяха представени от директора на Художествената галерия Иван Пеев. Той направи кратка ретроспекция на дейността на галерията през тази година. 

Септември винаги е зареден с особена енергия. Авторите са хора, които влагат сърце и душа, за да опазват едно огромно богатство в Художествената галерия. Самите те са различни не само като възраст, но и като творческо амплоа и се радвам, че независимо от трудностите

„Безбряг“ е създаден в рамките на втория национален конкурс за оригинален аудиосериал „Сторител студио“. Историята на победителката Димитрина Събчева е избрана преди година сред над 100 пилотни проекта на тема „Светът след утре“.

„Това, което наблюдавахме това лято, с продължителна поредица от горещини и нощи, при които не настъпва характерното охлаждане, е предсказано отдавна в доклади на учени. А прогнозите за бъдещето са още по-страшни с температури от 52 градуса за България. Ако трябваше да се съобразя с това, „Безбряг" щеше да бъде поредната далечна, постапокалиптична история. Затова реших да рискувам и да поставя героите си в свят почти като нашия. Така, слушателите всъщност могат да усетят, че ние вече сме в дистопично бъдеще и се изправяме пред последствията от взети и невзети решения“, посочва Димитрина Събчева. 

Димитрина Събчева е родена през 1983 година в Бургас. Пише основно фентъзи и фантастика. Първата публикация е през 1997 година в училищен вестник. В Бургас завършва Немска езикова гимназия „Гьоте“, а по-късно учи в специалност „Скандинавистика“ и „Етнология и културна антропология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. 

Събчева работи по дебютния си роман „Лицето на врага“ в продължение на пет години, а още четири минават до неговото издаване през 2021 г. Нейни разкази са публикувани в „Литературен вестник“ и „Списание 8“. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.