NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
5927
Калейдоскоп

След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“

Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов.  Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември в галерията. Поводът да гостува в Бялото градче е Денят на независимостта на България – 22 септември

| 19 Септември 2024, 11:08 ч.
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Снимка © Исторически музей - Попово

Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов. 

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко

Русенската опера ще представи оперния спектакъл "Турнадот" - от Джакомо Пучини, на 15-и септември (неделя).

Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова. 

Постановката е на Нина Найденова, а диригент ще бъде Вилиана Вълчева. Сценографията е на Борис Стойнов, костюмите са на Цветанка Петкова - Стойнова, а хореографията е на Боряна Сечанова.

Оперната прима Цветелина Василева ще се превъплъти в образа на китайската принцеса Турандот, принц Калаф ще бъде представен от Борис Луков, Теодора Чукурска ще бъде принцеса Лиу, а Момчил Миланов - сваленият от престола татарски цар Тимур.

"Това е изключително важен дебют за мен. Преди всичко много отговорен, защото спектакълът е една от най-силните постановки на нашия театър", казва маестра Вилиана Вълчева. 

Бариерата на субтитрите в САЩ беше преодоляна веднъж завинаги: въпреки многобройните си диалози на японски език, "Шогун" триумфира на наградите "Еми", спечелвайки рекорден брой отличия за един сезон на сериал, сред които за най-добра телевизионна драма, предадоха световните агенции.

Екранизацията на романа на Джеймс Клавел, който разглежда борбата за власт в Япония през 17-и век, събра 18 награди на състоялата се в театър "Пийкок" 76-а церемония за отличията, известни като телевизионния еквивалент на филмовите "Оскар"-и. 

"Шогун" е първият неанглоезичен сериал, който печели водещата награда за най-добра телевизионна драматична поредица. 

Сценаристът на сериала Джъстин Маркс не пропусна да спомене "творческата авантюра", предприета от канала Еф Екс (FX) и неговия собственик "Дисни" с този проект.
      
Ролите в "Шогун" донес

Големите награди в шоубизнеса често поднасят изненади на само при връчването си, но и при обявяването на номинациите за тях.

Тенденцията не подмина и американската Национална звукозаписна академия при оповестяването преди броени дни на претендентите за водещите музикални отличия "Грами". Този път осезаемо - за анализаторите и най-вече за почитателите на жанра, се оказа демонстрираното пренебрежение към кейпопа, въпреки експлозивния му растеж на пазара в САЩ.

Когато звукозаписната академия обяви номинациите за 67-ите си награди "Грами", очакванията за женска доминация - тенденция, наложила се през последните няколко години, се оправдаха.

Суперзвездата Бионсе получи 11, и прибавяйки ги към предишните си 88, стана най-номинираният изпълнител в историята на "грамофончетата". В надпреварата очаквано попаднаха най-продаваният изпълнител - Тейлър Суифт, Били Айлиш, ак

Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция, предадоха АФП и Ройтерс.

"Портретът на Мафео Барберини" изобразява бъдещия папа Урбан VIII, който произхожда от голямата римска благородническа фамилия Барберини. Роден през 1568 г., заможният хуманист и фигура от римското висше общество, е избран за папа през 1623 г. Урбан VIII остава глава на Римокатолическата църква до смъртта си през 1644 г.

Автентичността на картината е потвърдена през 1963 г. от художествения критик Роберто Лонги, специалист по творчеството на Караваджо - прозвището, с което е известен Микеланджело Меризи (1571-1610). 

Според Лонги картината, за която липсват каквито и да е било документи, в продължение на векове е била част от колекцията на фамилия Барбе

Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември в галерията. Поводът да гостува в Бялото градче е Денят на независимостта на България – 22 септември. „Поддържаме си нивото. Това е подобаващ начин да отбележим Деня на независимостта - да покажем достойнство на нацията, да покажем какво притежава българският народ“, коментира Иванов.

Изложбата „България и мозайките“ идва в Попово, след като е била изложена в Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага, обясниха домакините. Тя е реализирана от фондация „Балканско наследство“ през 2023 г. в сътрудничество с редица български музеи, нестопански организации и специалисти в областта на изкуствознанието и археологията. Целта й е да представи богатото и разнообразно мозаечно наследство в България, чрез избрани детайли от антични, средновековни и съвременни мозайки и по този начин да разпали интереса на аудиторията към него. Експозицията представя и връзката на България с опазването, проучването и комуникацията на мозаечното наследство в Югоизточна Европа.

По думите на директора на музея изложбата "България и мозайките" включва два компонента: печатен (на български и на английски език) и дигитален. Печатният компонент се състои от 26 пана, оборудвани с QR код, който води до уебсайт, представящ дигиталната част на изложбата. Така посетителят може да получи пълна информация за представените обекти, тяхното местоположение на картата, институциите и организациите, благодарение на които те са включени в изложбата, както и кратки научнопопулярни текстове за историята, образците, проблемите и практиките за опазване на мозаечното изкуство в България и приноса на българските организации в тази посока

Домакините обясниха, че представените мозайки са създадени от различни култури през последните две хилядолетия. Най-многобройни са тези от Античността и 20-и век – две епохи, в които това изкуство преживява разцвет и се създават забележителни негови образци у нас. 

Владимир Иванов и екипа на музея благодарят на Министерството на външните работи, на Държавния културен институт към Министъра на външните работи за жеста към Историческия музей в Попово, към гражданите и гостите на Бялото градче. 

Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“.

Аудиосериалът разказва историята на Ивана-Грей Петрова, която отчаяно се опитва да спаси живота на своето болно внуче, като осигури невъзможно скъпото, лечебно месо от „звездици“. Личната борба, чийто залог е животът на едно дете, се преплита с напрегнати сюжетни линии и поставя тежки морални избори пред героите.

„Безбряг“ се състои от десет епизода. Действието се развива през 23-и век, когато човечеството е преживяло природни катаклизми, войни. Установило се е в крехък мир, подобен на днешния, посочват от „Сторител“. Населението е намаляло, но храната и водата са ограничени и достъпът до тях е контролиран. А едно от най-скъпите неща на Земята е месо от извънземни, наречени &

Художничката Галина Шехирян ще представи в бургаската галерия "Пролет" своя нова самостоятелна изложба, озаглавена "Споделени пространства". Тя ще бъде открита на 8 август, съобщават от галерията.

Това е второто гостуване в галерия "Пролет" и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но видимо, все по-целенасочено, я вълнува живописната плоскост, пише в анонса за изложбата изкуствоведът Красимир Илиев и допълва, че независимо от материала, в изложбата авторката показва дръзки съчетания на цветове или пастелни нюанси. "Завивайки по нейните спирали, трептейки по нейните шагренови повърхности, изгубвайки се в плетеницата от линии, изведнъж намираме пристан в някоя геометрична форма, за да отплаваме авантюристично в привидно плоското пространство, бълбукащо от вибрации", подчертава още той. 

Галина Шехирян е

Има песни, които са със сериозна тема, със сериозно послание, но има и такива, които са за настроение, за концерт, да развеселиш публиката. Всяка песен си има своето предназначение. Аз обичам повече усмихнатите песни. Това каза композиторът и аранжор Светослав Лобошки, чиято песен „Земята с любов да спасим“ спечели първа награда в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. Финалът му се състоя снощи на сцената на най-голямото плевенско читалище „Съгласие 1869“.

„Земята с любов да спасим“ бе отличена и с наградата на публиката. 

„Няма нищо по-хубаво за един автор, когато получи едновременно първа награда от журито и от публиката. Това означава, че работата, която е свършил, е стигнала там, където трябва – до сърцата на хората и до сърцето на колегит

Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация.

На 21-ви септември  в "Градините на света" в Пазарджик  актьорът Одисеас Канлис и неговият екип от град  Солун ще покажат своето изкуство. Спектакълът „Карагьозис – певецът“ ще изненада, ще разсмее, забавлява, но и ще накара малки и големи да се замислят за човешките добродетели и да си тръгнат с поука. Входът е напълно свободен за всички посетители, добавят още от Община Пазарджик.

От 2009 година Театърът на сенките е в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. Той е характерен за Гърция и Турция на Балканите, но е малко популярен у нас. Съществуват три теории за възникването на Театъра на сенките. Едната признава турския му произход. Втората лансира идеята за Гърция като родина н

Хилда Казасян и Плевенска филхармония ще представят спектакъла „Световното кино в музика“ на 4 ноември в Общинския младежки дом - Шумен.

Участват още Теодосий Спасов, Васил Петров, Живко Петров, Христо Йоцов, Димитър Карамфилов и Михаил Йосифов. Спектакълът разкрива картини от знакови филми като "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", "Флашданс", "Хубава жена", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други. За по-силно въздействие на концертите ще има мулитедия, подготвена специално от Васил Къркеланов, съобщиха организаторите на събитието.

Хилда Казасян каза, че „Световното кино в музика“ е различен спектакъл от предходния „Да послушаме кино". „Естественото надграждане е да обхванем и световната филмова музика, която е един огромен океан от музика. Вече сме с пълния състав на Плевенска филхармон

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 22:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Калейдоскоп
5927
Калейдоскоп

След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“

Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово.Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов.

| 19 Септември 2024, 11:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Снимка © Исторически музей - Попово

Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов. 

Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември в галерията. Поводът да гостува в Бялото градче е Денят на независимостта на България – 22 септември. „Поддържаме си нивото. Това е подобаващ начин да отбележим Деня на независимостта - да покажем достойнство на нацията, да покажем какво притежава българският народ“, коментира Иванов.

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко

Русенската опера ще представи оперния спектакъл "Турнадот" - от Джакомо Пучини, на 15-и септември (неделя).

Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова. 

Постановката е на Нина Найденова, а диригент ще бъде Вилиана Вълчева. Сценографията е на Борис Стойнов, костюмите са на Цветанка Петкова - Стойнова, а хореографията е на Боряна Сечанова.

Оперната прима Цветелина Василева ще се превъплъти в образа на китайската принцеса Турандот, принц Калаф ще бъде представен от Борис Луков, Теодора Чукурска ще бъде принцеса Лиу, а Момчил Миланов - сваленият от престола татарски цар Тимур.

"Това е изключително важен дебют за мен. Преди всичко много отговорен, защото спектакълът е една от най-силните постановки на нашия театър", казва маестра Вилиана Вълчева. 

Бариерата на субтитрите в САЩ беше преодоляна веднъж завинаги: въпреки многобройните си диалози на японски език, "Шогун" триумфира на наградите "Еми", спечелвайки рекорден брой отличия за един сезон на сериал, сред които за най-добра телевизионна драма, предадоха световните агенции.

Екранизацията на романа на Джеймс Клавел, който разглежда борбата за власт в Япония през 17-и век, събра 18 награди на състоялата се в театър "Пийкок" 76-а церемония за отличията, известни като телевизионния еквивалент на филмовите "Оскар"-и. 

"Шогун" е първият неанглоезичен сериал, който печели водещата награда за най-добра телевизионна драматична поредица. 

Сценаристът на сериала Джъстин Маркс не пропусна да спомене "творческата авантюра", предприета от канала Еф Екс (FX) и неговия собственик "Дисни" с този проект.
      
Ролите в "Шогун" донес

Големите награди в шоубизнеса често поднасят изненади на само при връчването си, но и при обявяването на номинациите за тях.

Тенденцията не подмина и американската Национална звукозаписна академия при оповестяването преди броени дни на претендентите за водещите музикални отличия "Грами". Този път осезаемо - за анализаторите и най-вече за почитателите на жанра, се оказа демонстрираното пренебрежение към кейпопа, въпреки експлозивния му растеж на пазара в САЩ.

Когато звукозаписната академия обяви номинациите за 67-ите си награди "Грами", очакванията за женска доминация - тенденция, наложила се през последните няколко години, се оправдаха.

Суперзвездата Бионсе получи 11, и прибавяйки ги към предишните си 88, стана най-номинираният изпълнител в историята на "грамофончетата". В надпреварата очаквано попаднаха най-продаваният изпълнител - Тейлър Суифт, Били Айлиш, ак

Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция, предадоха АФП и Ройтерс.

"Портретът на Мафео Барберини" изобразява бъдещия папа Урбан VIII, който произхожда от голямата римска благородническа фамилия Барберини. Роден през 1568 г., заможният хуманист и фигура от римското висше общество, е избран за папа през 1623 г. Урбан VIII остава глава на Римокатолическата църква до смъртта си през 1644 г.

Автентичността на картината е потвърдена през 1963 г. от художествения критик Роберто Лонги, специалист по творчеството на Караваджо - прозвището, с което е известен Микеланджело Меризи (1571-1610). 

Според Лонги картината, за която липсват каквито и да е било документи, в продължение на векове е била част от колекцията на фамилия Барбе

Изложбата „България и мозайките“ идва в Попово, след като е била изложена в Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага, обясниха домакините. Тя е реализирана от фондация „Балканско наследство“ през 2023 г. в сътрудничество с редица български музеи, нестопански организации и специалисти в областта на изкуствознанието и археологията. Целта й е да представи богатото и разнообразно мозаечно наследство в България, чрез избрани детайли от антични, средновековни и съвременни мозайки и по този начин да разпали интереса на аудиторията към него. Експозицията представя и връзката на България с опазването, проучването и комуникацията на мозаечното наследство в Югоизточна Европа.

По думите на директора на музея изложбата "България и мозайките" включва два компонента: печатен (на български и на английски език) и дигитален. Печатният компонент се състои от 26 пана, оборудвани с QR код, който води до уебсайт, представящ дигиталната част на изложбата. Така посетителят може да получи пълна информация за представените обекти, тяхното местоположение на картата, институциите и организациите, благодарение на които те са включени в изложбата, както и кратки научнопопулярни текстове за историята, образците, проблемите и практиките за опазване на мозаечното изкуство в България и приноса на българските организации в тази посока

Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“.

Аудиосериалът разказва историята на Ивана-Грей Петрова, която отчаяно се опитва да спаси живота на своето болно внуче, като осигури невъзможно скъпото, лечебно месо от „звездици“. Личната борба, чийто залог е животът на едно дете, се преплита с напрегнати сюжетни линии и поставя тежки морални избори пред героите.

„Безбряг“ се състои от десет епизода. Действието се развива през 23-и век, когато човечеството е преживяло природни катаклизми, войни. Установило се е в крехък мир, подобен на днешния, посочват от „Сторител“. Населението е намаляло, но храната и водата са ограничени и достъпът до тях е контролиран. А едно от най-скъпите неща на Земята е месо от извънземни, наречени &

Художничката Галина Шехирян ще представи в бургаската галерия "Пролет" своя нова самостоятелна изложба, озаглавена "Споделени пространства". Тя ще бъде открита на 8 август, съобщават от галерията.

Това е второто гостуване в галерия "Пролет" и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но видимо, все по-целенасочено, я вълнува живописната плоскост, пише в анонса за изложбата изкуствоведът Красимир Илиев и допълва, че независимо от материала, в изложбата авторката показва дръзки съчетания на цветове или пастелни нюанси. "Завивайки по нейните спирали, трептейки по нейните шагренови повърхности, изгубвайки се в плетеницата от линии, изведнъж намираме пристан в някоя геометрична форма, за да отплаваме авантюристично в привидно плоското пространство, бълбукащо от вибрации", подчертава още той. 

Галина Шехирян е

Има песни, които са със сериозна тема, със сериозно послание, но има и такива, които са за настроение, за концерт, да развеселиш публиката. Всяка песен си има своето предназначение. Аз обичам повече усмихнатите песни. Това каза композиторът и аранжор Светослав Лобошки, чиято песен „Земята с любов да спасим“ спечели първа награда в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. Финалът му се състоя снощи на сцената на най-голямото плевенско читалище „Съгласие 1869“.

„Земята с любов да спасим“ бе отличена и с наградата на публиката. 

„Няма нищо по-хубаво за един автор, когато получи едновременно първа награда от журито и от публиката. Това означава, че работата, която е свършил, е стигнала там, където трябва – до сърцата на хората и до сърцето на колегит

Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация.

На 21-ви септември  в "Градините на света" в Пазарджик  актьорът Одисеас Канлис и неговият екип от град  Солун ще покажат своето изкуство. Спектакълът „Карагьозис – певецът“ ще изненада, ще разсмее, забавлява, но и ще накара малки и големи да се замислят за човешките добродетели и да си тръгнат с поука. Входът е напълно свободен за всички посетители, добавят още от Община Пазарджик.

От 2009 година Театърът на сенките е в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. Той е характерен за Гърция и Турция на Балканите, но е малко популярен у нас. Съществуват три теории за възникването на Театъра на сенките. Едната признава турския му произход. Втората лансира идеята за Гърция като родина н

Хилда Казасян и Плевенска филхармония ще представят спектакъла „Световното кино в музика“ на 4 ноември в Общинския младежки дом - Шумен.

Участват още Теодосий Спасов, Васил Петров, Живко Петров, Христо Йоцов, Димитър Карамфилов и Михаил Йосифов. Спектакълът разкрива картини от знакови филми като "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", "Флашданс", "Хубава жена", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други. За по-силно въздействие на концертите ще има мулитедия, подготвена специално от Васил Къркеланов, съобщиха организаторите на събитието.

Хилда Казасян каза, че „Световното кино в музика“ е различен спектакъл от предходния „Да послушаме кино". „Естественото надграждане е да обхванем и световната филмова музика, която е един огромен океан от музика. Вече сме с пълния състав на Плевенска филхармон

Домакините обясниха, че представените мозайки са създадени от различни култури през последните две хилядолетия. Най-многобройни са тези от Античността и 20-и век – две епохи, в които това изкуство преживява разцвет и се създават забележителни негови образци у нас. 

Владимир Иванов и екипа на музея благодарят на Министерството на външните работи, на Държавния културен институт към Министъра на външните работи за жеста към Историческия музей в Попово, към гражданите и гостите на Бялото градче. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.