Повече от 40 съвременни български художници и над 60 актуални произведения на изкуството ще бъдат предложени на международен търг на живо в галерия Doza и онлайн на британската платформа The Auction Collective. Аукционът ще се проведе от 26 септември до 11 октомври.
Музиканти от САЩ и Франция ще партнират на Симфониета-Враца в първия концерт от цикъла „Месец на клавишите“, съобщиха от оркестъра.
Аймо Пажин е сред изявените френски пианисти на своето време, а на диригентския пулт ще бъде американският музикант и композитор – Александър Фрей, който ще замести първоначално избрания Маркус Хубер. Фрей вече е работил в България с Варненската опера, където е поставил "Уестсайдска история", но за първи път се среща със Симфониета-Враца. По думите му оркестърът е млад, но много гъвкав, музикантите в него дават всичко от себе си, независимо дали са уморени, ако преди това са репетирали и нещо друго.
В днешния концерт публиката ще чуе произведенията на Бедржих Сметана – „Вълтава“ и „Из чешките поля и гори“, както и „Концерт за пиано и оркeстър № 2“ на Йоханес Брамс.
П
Актрисата Алиса Милано се надява да очарова публиката при дебюта си на Бродуей в мюзикъла "Чикаго" тази есен, предаде Асошиейтед прес.
"Красотата на театъра е, че можеш да опитваш нови неща всяка вечер. Именно това ми харесваше в правенето на театър. И се надявам, че ще мога да го открия отново в "Чикаго", казва 51-годишната Милано.
Алиса Милано, бивша звезда от "Кой е шефът?" и "Чародейките", влиза в ролята на Рокси Харт в постановка на "Чикаго" в театър "Амбасадор". Тя ще се играе от 16 септември до 10 ноември.
За Милано излизането на театралната сцена е завръщане към корените й. На 8-годишна възраст тя е част от националното турне на "Ани", а след това участва в първата американска музикална адаптация на "Джейн Еър" извън Бродуей.
Алиса Милано казва, че никога преди това не е имала чувството, че трябва да играе на Бр
Джазът не е само музика, а и преживяване. Това заяви кметът на Русе Пенчо Милков на откриването на джаз фестивала в крайдунавския град тази вечер.
Двудневното събитие в Голямата зала на Доходното здание се организира от Общината, с подкрепата на общинското предприятие „Русе арт“, Клуба на дейците на културата в града, „Дунарит“ АД, вестник „Утро“, Шлагер радио, УниКо ООД, Русенска джаз колегия и Макс клуб.
Кметът Милков добави, че задачата на организаторите е била смела и трудна, защото е трябвало „да влязат в следите на хора, правили големи крачки с тежки стъпки и да продължат джаз феста, да бъде магнетичен“.
Директорът на общинското предприятие „Русе Арт“ Мариан Савов благодари на участниците, организаторите и публиката, която беше изпълнила залата.
„Това е зала, която дава много живот
Камелия Тодорова и Васил Петров, с Биг бенда на Националната музикална академия с ръководител Михаил Йосифов, дадоха старт на 27-ото издание на „Банско джаз фестивал“ с концерта „Джаз и легенди“.
Тази година във фестивала участват над 130 изпълнители от 18 държави, а концертите в рамките на осемте фестивални дни са 23.
В първата вечер на сцената излизат още „Мишел Сахрауи трио“ и носителят на няколко награди „Грами“ Джейсън Майлс със своя „Лисабонски електрик 4тет“.
Фестивалът откри официално кметът на планинския град Стойчо Баненски, който преди началото на тазгодишните джаз концерти каза пред журналисти, че и тази година програмата е разнообразна и богата, с редица акценти.
Банско е не само пазител на традициите, но и създател на такива, каза Баненски и допълни, че това включва и джаз фестивала. Една от тях е всяка година в рамките н
"Моди: Три дни на крилете на лудостта" - вторият режисьорски опит на холивудския актьор Джони Деп, ще има премиера на кинофестивала в Сан Себастиан следващия месец, съобщи "Варайъти".
Биографичният филм за Амедео Модиляни, в който актьорът Рикардо Скамарчо изпълнява ролята на известния италиански художник, ще бъде представен извън конкурсната програма.
Според синопсиса "Моди" е история за изкуство, любов и отхвърляне, която проследява 72-часова вихрушка от хаотични събития по улиците и баровете на Париж по време на Първата световна война. Във филма участват още Стивън Греъм, Ал Пачино и Антония Депла.
"Моди" е един от първите проекти на Джони Деп след съдебната битка с бившата му съпруга Амбър Хърд през 2022 г., в която той я съди за клевета, след като тя го обвини в домашно насилие. В крайна сметка актьорът спечели делото, но предизвикана
Организаторите на търга Sofia Calling! A modern way to collect contemporary art отбелязват, че си поставят цел да опровергаят дълбоко вкорененото убеждение, че към съвременното изкуство няма колекционерски интерес. „До този момент търговете в България винаги са заобикаляли актуалните имена на сцената. Търговията с т. нар. „стари майстори“ от десетилетия владее аукционния пазар. Това трайно изкривява представата за културна стойност и художествени качества, която колекционерите изграждат по отношение на българското изкуство“, казват те.
По думите на екипа въпреки дългогодишните усилия на частните галерии и специалистите в областта на съвременното изкуство, предубеждението към колекционирането на изкуство, което се създава сега, днес в България продължава да бъде много силно. „В същото време, автори от различни генерации работят активно в своите ателиета, откриват изложби и представят себе си и културата ни по света. Тяхното изкуство е ярко и запомнящо се, предлага отлично качество и голямо разнообразие на творчески стилове и артистични подходи“, посочват още от екипа.
/ВСР
В петък вечерта, 30 август, в Археологически комплекс „Калето“ в Мездра се представя постановката „Исмаел в Париж“ на пътуващ театър „Бабел“ от Франция.
Преди Мездра актьорите са играли на сцена във Венеция, коментира Йоана Константинова – учител по английски и френски език в СУ „Иван Вазов“, Мездра.
Тя е поканила тримата комедианти с основна цел да се популяризира френският език.
По думите й в пиесата участват майка, баща и син. Естел Бониер Бел Хадж, Мансур Бел Хадж и техният 12-годишен син Исмаел Бел Хадж разказват историята на млад тийнейджър с вечно бързащи родители, който открива случайно, че неговите баба и дядо са били парижки кабаретни артисти. Когато те се появяват пред очите му, Исмаел открива един вълшебен Париж.
„Постановката е забавна, играе се в 28 държави, а нашата публика ще ра
Художникът от Търговище Румен Райнов подреди изложба в Художествената галерия „Никола Маринов“ по повод 60-ата си годишнина.
Експозицията „Пътища“ включва малко над 60 картини и шест цветни дървопластики, които отразяват творческите търсения на автора.
Изложбата откри директорът на галерията Пламен Проданов. Той посочи, че „Пътища“ е поредната самостоятелна изява на твореца в родния град, последната от която е била преди пет години.
За автора на изложбата и неговото творческо в резюме говори известният художник от Търговище проф. Димитър Чолаков. Той е и един от преподавателите на Райнов в Шуменския университет „Еп. Константин Преславски“.
„Художникът Румен Райнов е сред най-атрактивните местни творци. Контактен и естествен, той се вписва както с таланта си да изгражда едно ново живописно пространств
Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“.
Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г.
Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева.
Филмът е продължение на книгата, в която представя български артисти с оригинални и автентични идеи, и както Ненчев ги описва, „хора на изкуството с потенциал да променят света“. Кадрите в проекцията представят част от героите в „Идеи без граници“ и техните революционни за времето си проекти, които осъществяват по света. За тази цел, сподели Ненчев, е изпратена камера на всеки артист, с ко
Десетата национална конференция "Достъп на младите хора до култура" ще се проведе на 12 и 13 август в Експозиционен център "Флора" в Бургас и ще съвпадне с отбелязването на обявения от ООН Международен ден на младежта - 12 август, съобщават организаторите от Министерство на културата, Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.
В първия ден от конференцията ще бъдат връчени националните награди „ПроКултура“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура в категориите „Държавен културен институт“, „Общински културен институт“, „Културна организация“, „Читалище“, „Община“, „Училище“, „Детска градина“, „Гражданска организация“, „Фестивал“.
Сред номинираните са БНР Бургас, ОП „Международен младежки и културен център – Бургас“, Международна балетна асоциация "Сара-Нора Прима" за провежданет
Светлин Русев и Лия Петрова са новите притежатели на цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев.
Те получиха ценните инструменти тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието се състоя в амфитеатъра в Созопол.
Сега ще присъствате на нещо, което не се е случвало досега по този начин, каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ и покани министъра на културата Найден Тодоров. Той се обърна към музикантите с „уважаеми диаманти на българското музикално изкуство“. По думите му всеки един от тях е повод да се отиде на концерт, „но заедно всички - това е наистина невиждано“.
Според министъра на културата България винаги се е гордяла и е можела да се гордее със своите музика