NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
1227
Авансцена

Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала.  Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан

| 19 Септември 2024, 08:37 ч.
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи“
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи“
Снимка © НФЦ

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала. 

Плевенска филхармония и маестро Йордан Камджалов продължават за втора поредна година националното турне "Музикална магия". Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов", съобщиха от културния институт. 

Ценителите на музиката ще чуят шедьоври от класиката и романтизма. Програмата включва произведения-бисове, част от които за първи път ще звучат в залите и летните театри по време на турнето. 

"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, водени от маестро Камджалов. Програмата е много разнообразна с произведения от Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други. Солистът Атанас

Художничката Долорес Дилова гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложба живопис със заглавие „В онова време“. 

По думите на авторката „онова време“ в нейните картини е хубавото, чисто, спокойно, „наше си време", в което се отдалечаваме от суетата, многото хора, говоренето, лъжите.

„В него всичко избледнява и остават силуети като в детска рисунка, цветът олеква и не е толкова интензивен. Всичко е спокойно“, обясни тя. 

Дилова си спомня как нейният баща, художникът Дило Дилов, обичал страстно морето и го рисувал от натура постоянно, водейки своето семейство със себе си.

„Аз съм закърмена с тези пейзажи и с разказите за големи художници. Баща ми ни водеше в Созопол и ме оставяше на високо, за да рисувам с часове, дори в жегата, и аз се връщах с по петнадесетина работи. После Ванк

Джаз изпълнителят Васил Петров ще открие 20-ия Есенен салон на изкуствата "Пловдив 2024", съобщиха от отдел "Култура" на Община Пловдив.

Официалното откриване е на първи септември на Античния театър с концерта на музиканта „30 години в музиката. The Best of Васил Петров“. 

Форумът е най-големият културен формат под тепетата, който обединява в себе фестивали и събития от всички жанрове – музика, театър, танц, литература, визуални изкуства, изложби, арт инсталации и много други. 

Традиционен организатор на салона е Община Пловдив в партньорство с културни институти, творчески гилдии, културни оператори и многобройни артисти. 

С концерта си в Пловдив Васил Петров отбелязва три десетилетия на сцена. По този повод той е подготвил за почитателите на романтичната музика специална вълнуваща програма, включваща избрани песни от широкия му репертоар, п

Десет са песните, избрани да достигнат до финала на тазгодишното издание на Националния конкурс "Бургас и морето", който ще се проведе на 28 юли в Летния театър в Бургас, обявиха организаторите от Община Бургас.

Финалистите са избрани от комисия, съставена от изпълнителка Тони Димитрова, композиторите Стефан Диомов и Руслан Карагьозов, заместник-кметът по култура и вероизповедания Диана Саватева, генералния директор на Българска телеграфна агенция Кирил Вълчев, ръководителят на катедра „Музика и мултимедийни технологии“ в Софийския университет и заместник-директор на бургаския филиал на университета д-р Адриан Георгиев, общинския съветник и част от комисията по култура към Общински съвет Бургас - Веселин Пренеров, поетесата Яна Вълчева, фронтмена на група „Горещ пясък“ Светослав Михайлов и директора на Общинско предприятие „Летен театър, фестивали и концерти“ Димитър Маджаров.

„Нямам търпение да се срещна с любимата ми родна публика. Подготвили сме много изненади за нашия концерт, а освен мен и естонската пианистка Аве Вагнер, на сцената ще се изяви прекрасното сопрано Румяна Костова, с която ще изпълним популярната сцена от първо действие на операта „Бохеми" на Пучини".

Това казва тенорът Марин Йончев дни преди първия си самостоятелен оперен концерт у нас.

„Ще бъде изцяло класически стил на рецитал – глас и пиано. На рояла ще ми акомпанира моята дългогодишна колежка Аве Вагнер. В първата част ще представим произведения на един от любимите ми композитори Франческо Паоло Тости. След което се отправяме на музикално пътешествие в Южна Италия, за да изпълним няколко красиви неаполитански канцонети. Втората част от концерта сме посветили на сериозния оперен репертоар, включвайки

Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан. Неин сценарист и режисьор е Небойша Слиепчевич, участват Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш. Сюжетът ни връща в периода на етническото прочистване през 1993 г. в Босна и Херцеговина.

Сред заглавията в конкурса за пълнометражни филми са „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили с оператор Крум Родригес, „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков, „Клопка“ на Надежда Косева, „Краят на реката“ на Васил Барков, който бе показан на фестивала „Любовта е лудост“, „Сватба“ на Магдалена Ралчева, „Триумф“ на Кристина Грозева и Петър Вълчанов.

Програма „Открити хоризонти“ ще посвети събитие на 80-годишнината на актрисата Цветана Манева, която тази година е и лице на фестивала „Златна роза“. Тя ще бъде почетена с филма на Бинка Желязкова „Последната дума“. 

Предвидени са и ранни прожекции от 15:00 ч. в програма „Кино за ученици“, където ще бъдат показани конкурсни късометражни и пълнометражни заглавия, последвани от образователни дискусии за киноизкуството и обществените процеси в България.

Нов формат Pop-Up-Cineplex/Бягащи кучета ще има в рамките на фестивала в алтернативните пространства „РеБонкърс“ и Bookstore. Специалната панорама предлага поглед към новата вълна в българското кино от 90-те години, преосмислени през 2024 г. със заглавия като „Парчета любов“, „Аз, графинята“, „Закъсняло пълнолуние“, „Тишина“. Филмът „Бягащи кучета“ ще бъде представен в специална прожекция с коментар от някои от авторите му.

Ямболският драматичен театър "Невена Коканова" започна репетиции на ново заглавие – поетичен спектакъл "Читалнята", който е по текстове на петима ямболски писатели, съобщиха от културния институт.

Премиерата ще бъде на 11 октомври в Художествената галерия "Жорж Папазов" в града.

Какво може да се случи в една читалня, какво може да бъде открито там и с какви  провокации ще се сблъскат актьори, автори и публика? Отговорите на тези въпроси ще дадат актьорите от Драматичен театър "Невена Коканова" Димитър Димитров, Радослава Донева и Георги Ружичка.

В "Читалнята" ще прозвучат произведения на Илко Капелев, Тенко Тенев, Антон Кабрански, Иван Газдов и Христо Карастоянов. Музиката е на Андон Балахуров. Ръководител на театралния проект е Димитър Димитров. Това е вторият поетичен спектакъл на театъра след "Отключено време", в който бяха представени седем ямбол

Нюйоркският кинофестивал представи основната програма на 62-рото си издание, в която са включени спечелилият наградата "Златна палма" в Кан "Анора" на режисьора Шон Бейкър, The Room Next Door на Педро Алмодовар и "Дахомей" на Мати Диоп, отличен на "Берлинале", предаде Асошиейтед прес.
 
Тридесет и три филма са включени в ежегодния форум, като тази година има сериозно международно участие - продукции от 24 държави, сред които 19 режисьори, които дебютират в най-престижната секция. 

Фестивалът, както вече беше обявено, ще започне на 27 септемри с прожекция на Nickel Boys на режисьора Рамел Рос. Филмът е адаптация на романа "Момчетата от "Никел" на Колсън Уайтхед, отличен с награда "Пулицър" през 2019 г. 

Алмодовар, който за 15-и път ще се включи в основната програма на фестивала в Ню Йорк, ще представи The Room Next Door с Джулиан Мур и Тилда Суинтън

Около 6400 произведения на изкуството - незаконно изнесени амфори, златни предмети, картини, са открити при операция, провеждана с подкрепата на Интерпол и Европол в около двадесет европейски държави, като са арестувани 85 души, съобщи АФП.

Извършени са "няколко хиляди проверки" на летища, пристанища, гранични пунктове, аукционни къщи, музеи и частни домове, както и в интернет, обясняват от Интерпол в съобщение за медиите.

Испанските власти, в сътрудничество с украинските си колеги, са конфискували по време на операцията 11 златни скитски предмета с приблизителна стойност 60 млн. евро. Те са били откраднати в Украйна и транспортирани контрабандно в Испания. 

В Чехия полицията е заловила статуя на свети Вартоломей от средата на XVII век, "национален културен артефакт", откраднат през 1994 г. от параклис в Римов.

Френските власти са конфискували неза

Предстоят финалните концерти за 2024 г. от националното турне „Музикална магия“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов.

Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, световнопризнат със своята виртуозност и подкрепен от фондация „Йордан Камджалов”, съобщават от Плевенската филхармония.

Ценителите на музиката ще могат да чуят шедьоври от класиката и романтизма тази вечер в Зрителната зала на Община Ямбол, а на 12 септември – в залата на Общинския театър в Кюстендил.

Програмата, както споделя маестро Камджалов, е с произведения, част от които за първи път прозвучаха у нас на сцените от турнето „Музикална магия”. Включва творби на Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и др. Програмата е завладяваща за почитателите на класическата музика, пълна с виртуозни каденци и незабравими мелоди

Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев ще покаже на 20 септември художествената галерия "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил, съобщиха от галерията.

Стоян Венев е художник, създал самобитно творчество, със собствен почерк и стил и достъпен изразен език. В творбите му винаги има лека закачка или намигване. Рисува с едри краски, едри форми и се отличава с лаконизъм на композицията.

За него няма да прозвучи като клише твърдението, че е "емблематичен художник" – с разпознаваем щрих и тематика, претворил с разбираща и всеопрощаваща усмивка живота на обикновения човек и неговите житейски прегрешения, българските нрави, мотиви из българския фолклор и родната природа. В този смисъл той е изненадващ и с лиричния си поглед към нейните красоти, които пресъздава с четката си, посочват от галерията.

Стоян Венев е роден в с. Скриняно, о

Дискусиите на тазгодишното издание на „Златна роза“ във Варна ще бъдат фокусирани върху „Източноевропейското кино на големите фестивали“ (с модератор проф. Божидар Манов), „Антифашизмът в киното. Полша и България“ (с участието на проф. Войтек Йожвяк и доц. д-р Александър Донев) и „Локални таланти на световния пазар: Пътеводител“ (с Илинка Теодореску, Симона Теохарова и Дейвид Зицлпергер). 

Като съпътстващи събития на 22 септември ще бъде представена книгата „Между два кадъра“ от Деян Статулов. На 23 септември публиката ще се срещне с две издания за режисьора Иван Черкелов. Едната е с негови сценарии, съставена от Ирина Черкелова, а другата е „Иван Черкелов. Портрети, разговори, рецензии, спомени“ със съставител Геновева Димитрова. На 26 септември е фестивалната премиера на книгите на режисьора Людмил Тодоров „Посланичката“ и „От какавидата до пеперудата. Непубликувано“. 

На 21 септември предстои представяне на възможностите на Програма „Творческа Европа МЕДИА“. 

Във Варна ще има и издание на формата „Предизвикателството“, в който млади творци получават възможност да създадат кратък филм на зададена тема в рамките на определено време. Най-добрите продукции ще бъдат оценявани от жури, съставено от Веселка Кирякова (продуцент), Симеон Венциславов (сценарист), Николай Мутафчиев (режисьор и продуцент) и Кристина Верославова (актриса и продуцент). Победителите ще получат награди и представяне на кинофестивали.

Фестивалът на българския игрален филм „Златна роза“ продължава до 26 септември. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
1227
Авансцена

Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“.В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала.

| 19 Септември 2024, 08:37 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи“
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи“
Снимка © НФЦ

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала. 

Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан. Неин сценарист и режисьор е Небойша Слиепчевич, участват Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш. Сюжетът ни връща в периода на етническото прочистване през 1993 г. в Босна и Херцеговина.

Плевенска филхармония и маестро Йордан Камджалов продължават за втора поредна година националното турне "Музикална магия". Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов", съобщиха от културния институт. 

Ценителите на музиката ще чуят шедьоври от класиката и романтизма. Програмата включва произведения-бисове, част от които за първи път ще звучат в залите и летните театри по време на турнето. 

"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, водени от маестро Камджалов. Програмата е много разнообразна с произведения от Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други. Солистът Атанас

Художничката Долорес Дилова гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложба живопис със заглавие „В онова време“. 

По думите на авторката „онова време“ в нейните картини е хубавото, чисто, спокойно, „наше си време", в което се отдалечаваме от суетата, многото хора, говоренето, лъжите.

„В него всичко избледнява и остават силуети като в детска рисунка, цветът олеква и не е толкова интензивен. Всичко е спокойно“, обясни тя. 

Дилова си спомня как нейният баща, художникът Дило Дилов, обичал страстно морето и го рисувал от натура постоянно, водейки своето семейство със себе си.

„Аз съм закърмена с тези пейзажи и с разказите за големи художници. Баща ми ни водеше в Созопол и ме оставяше на високо, за да рисувам с часове, дори в жегата, и аз се връщах с по петнадесетина работи. После Ванк

Джаз изпълнителят Васил Петров ще открие 20-ия Есенен салон на изкуствата "Пловдив 2024", съобщиха от отдел "Култура" на Община Пловдив.

Официалното откриване е на първи септември на Античния театър с концерта на музиканта „30 години в музиката. The Best of Васил Петров“. 

Форумът е най-големият културен формат под тепетата, който обединява в себе фестивали и събития от всички жанрове – музика, театър, танц, литература, визуални изкуства, изложби, арт инсталации и много други. 

Традиционен организатор на салона е Община Пловдив в партньорство с културни институти, творчески гилдии, културни оператори и многобройни артисти. 

С концерта си в Пловдив Васил Петров отбелязва три десетилетия на сцена. По този повод той е подготвил за почитателите на романтичната музика специална вълнуваща програма, включваща избрани песни от широкия му репертоар, п

Десет са песните, избрани да достигнат до финала на тазгодишното издание на Националния конкурс "Бургас и морето", който ще се проведе на 28 юли в Летния театър в Бургас, обявиха организаторите от Община Бургас.

Финалистите са избрани от комисия, съставена от изпълнителка Тони Димитрова, композиторите Стефан Диомов и Руслан Карагьозов, заместник-кметът по култура и вероизповедания Диана Саватева, генералния директор на Българска телеграфна агенция Кирил Вълчев, ръководителят на катедра „Музика и мултимедийни технологии“ в Софийския университет и заместник-директор на бургаския филиал на университета д-р Адриан Георгиев, общинския съветник и част от комисията по култура към Общински съвет Бургас - Веселин Пренеров, поетесата Яна Вълчева, фронтмена на група „Горещ пясък“ Светослав Михайлов и директора на Общинско предприятие „Летен театър, фестивали и концерти“ Димитър Маджаров.

„Нямам търпение да се срещна с любимата ми родна публика. Подготвили сме много изненади за нашия концерт, а освен мен и естонската пианистка Аве Вагнер, на сцената ще се изяви прекрасното сопрано Румяна Костова, с която ще изпълним популярната сцена от първо действие на операта „Бохеми" на Пучини".

Това казва тенорът Марин Йончев дни преди първия си самостоятелен оперен концерт у нас.

„Ще бъде изцяло класически стил на рецитал – глас и пиано. На рояла ще ми акомпанира моята дългогодишна колежка Аве Вагнер. В първата част ще представим произведения на един от любимите ми композитори Франческо Паоло Тости. След което се отправяме на музикално пътешествие в Южна Италия, за да изпълним няколко красиви неаполитански канцонети. Втората част от концерта сме посветили на сериозния оперен репертоар, включвайки

Сред заглавията в конкурса за пълнометражни филми са „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили с оператор Крум Родригес, „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков, „Клопка“ на Надежда Косева, „Краят на реката“ на Васил Барков, който бе показан на фестивала „Любовта е лудост“, „Сватба“ на Магдалена Ралчева, „Триумф“ на Кристина Грозева и Петър Вълчанов.

Програма „Открити хоризонти“ ще посвети събитие на 80-годишнината на актрисата Цветана Манева, която тази година е и лице на фестивала „Златна роза“. Тя ще бъде почетена с филма на Бинка Желязкова „Последната дума“. 

Ямболският драматичен театър "Невена Коканова" започна репетиции на ново заглавие – поетичен спектакъл "Читалнята", който е по текстове на петима ямболски писатели, съобщиха от културния институт.

Премиерата ще бъде на 11 октомври в Художествената галерия "Жорж Папазов" в града.

Какво може да се случи в една читалня, какво може да бъде открито там и с какви  провокации ще се сблъскат актьори, автори и публика? Отговорите на тези въпроси ще дадат актьорите от Драматичен театър "Невена Коканова" Димитър Димитров, Радослава Донева и Георги Ружичка.

В "Читалнята" ще прозвучат произведения на Илко Капелев, Тенко Тенев, Антон Кабрански, Иван Газдов и Христо Карастоянов. Музиката е на Андон Балахуров. Ръководител на театралния проект е Димитър Димитров. Това е вторият поетичен спектакъл на театъра след "Отключено време", в който бяха представени седем ямбол

Нюйоркският кинофестивал представи основната програма на 62-рото си издание, в която са включени спечелилият наградата "Златна палма" в Кан "Анора" на режисьора Шон Бейкър, The Room Next Door на Педро Алмодовар и "Дахомей" на Мати Диоп, отличен на "Берлинале", предаде Асошиейтед прес.
 
Тридесет и три филма са включени в ежегодния форум, като тази година има сериозно международно участие - продукции от 24 държави, сред които 19 режисьори, които дебютират в най-престижната секция. 

Фестивалът, както вече беше обявено, ще започне на 27 септемри с прожекция на Nickel Boys на режисьора Рамел Рос. Филмът е адаптация на романа "Момчетата от "Никел" на Колсън Уайтхед, отличен с награда "Пулицър" през 2019 г. 

Алмодовар, който за 15-и път ще се включи в основната програма на фестивала в Ню Йорк, ще представи The Room Next Door с Джулиан Мур и Тилда Суинтън

Около 6400 произведения на изкуството - незаконно изнесени амфори, златни предмети, картини, са открити при операция, провеждана с подкрепата на Интерпол и Европол в около двадесет европейски държави, като са арестувани 85 души, съобщи АФП.

Извършени са "няколко хиляди проверки" на летища, пристанища, гранични пунктове, аукционни къщи, музеи и частни домове, както и в интернет, обясняват от Интерпол в съобщение за медиите.

Испанските власти, в сътрудничество с украинските си колеги, са конфискували по време на операцията 11 златни скитски предмета с приблизителна стойност 60 млн. евро. Те са били откраднати в Украйна и транспортирани контрабандно в Испания. 

В Чехия полицията е заловила статуя на свети Вартоломей от средата на XVII век, "национален културен артефакт", откраднат през 1994 г. от параклис в Римов.

Френските власти са конфискували неза

Предстоят финалните концерти за 2024 г. от националното турне „Музикална магия“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов.

Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, световнопризнат със своята виртуозност и подкрепен от фондация „Йордан Камджалов”, съобщават от Плевенската филхармония.

Ценителите на музиката ще могат да чуят шедьоври от класиката и романтизма тази вечер в Зрителната зала на Община Ямбол, а на 12 септември – в залата на Общинския театър в Кюстендил.

Програмата, както споделя маестро Камджалов, е с произведения, част от които за първи път прозвучаха у нас на сцените от турнето „Музикална магия”. Включва творби на Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и др. Програмата е завладяваща за почитателите на класическата музика, пълна с виртуозни каденци и незабравими мелоди

Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев ще покаже на 20 септември художествената галерия "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил, съобщиха от галерията.

Стоян Венев е художник, създал самобитно творчество, със собствен почерк и стил и достъпен изразен език. В творбите му винаги има лека закачка или намигване. Рисува с едри краски, едри форми и се отличава с лаконизъм на композицията.

За него няма да прозвучи като клише твърдението, че е "емблематичен художник" – с разпознаваем щрих и тематика, претворил с разбираща и всеопрощаваща усмивка живота на обикновения човек и неговите житейски прегрешения, българските нрави, мотиви из българския фолклор и родната природа. В този смисъл той е изненадващ и с лиричния си поглед към нейните красоти, които пресъздава с четката си, посочват от галерията.

Стоян Венев е роден в с. Скриняно, о

Предвидени са и ранни прожекции от 15:00 ч. в програма „Кино за ученици“, където ще бъдат показани конкурсни късометражни и пълнометражни заглавия, последвани от образователни дискусии за киноизкуството и обществените процеси в България.

Нов формат Pop-Up-Cineplex/Бягащи кучета ще има в рамките на фестивала в алтернативните пространства „РеБонкърс“ и Bookstore. Специалната панорама предлага поглед към новата вълна в българското кино от 90-те години, преосмислени през 2024 г. със заглавия като „Парчета любов“, „Аз, графинята“, „Закъсняло пълнолуние“, „Тишина“. Филмът „Бягащи кучета“ ще бъде представен в специална прожекция с коментар от някои от авторите му.

Дискусиите на тазгодишното издание на „Златна роза“ във Варна ще бъдат фокусирани върху „Източноевропейското кино на големите фестивали“ (с модератор проф. Божидар Манов), „Антифашизмът в киното. Полша и България“ (с участието на проф. Войтек Йожвяк и доц. д-р Александър Донев) и „Локални таланти на световния пазар: Пътеводител“ (с Илинка Теодореску, Симона Теохарова и Дейвид Зицлпергер). 

Като съпътстващи събития на 22 септември ще бъде представена книгата „Между два кадъра“ от Деян Статулов. На 23 септември публиката ще се срещне с две издания за режисьора Иван Черкелов. Едната е с негови сценарии, съставена от Ирина Черкелова, а другата е „Иван Черкелов. Портрети, разговори, рецензии, спомени“ със съставител Геновева Димитрова. На 26 септември е фестивалната премиера на книгите на режисьора Людмил Тодоров „Посланичката“ и „От какавидата до пеперудата. Непубликувано“. 

На 21 септември предстои представяне на възможностите на Програма „Творческа Европа МЕДИА“. 

Във Варна ще има и издание на формата „Предизвикателството“, в който млади творци получават възможност да създадат кратък филм на зададена тема в рамките на определено време. Най-добрите продукции ще бъдат оценявани от жури, съставено от Веселка Кирякова (продуцент), Симеон Венциславов (сценарист), Николай Мутафчиев (режисьор и продуцент) и Кристина Верославова (актриса и продуцент). Победителите ще получат награди и представяне на кинофестивали.

Фестивалът на българския игрален филм „Златна роза“ продължава до 26 септември. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.