Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян.
Експозицията е подредена в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата и включва 60 репортажни фотографии на известни личности при посещенията им в Родопите.
Ново произведение на изкуството в лондонския зоопарк е нарисувана от уличния художник Банкси, като това е деветата му поред творба в столицата на Великобритания, предаде ДПА.
Банкси е изобразил на гаражна врата горила, която "вдига завеса", за да освободи тюлен и птици, докато други животни гледат отвътре. Творбата бе публикувана на официалния профил в Инстаграм на художника и е от неговата последна поредица на животинска тематика.
Това се случва, след като последната му творба - носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“, бе надраскана от неизвестен мъж с черна маска. Междувременно седмият графит на Банкси, изобразяващ пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция, бе преместен с цел безопасност.
Първото произведение на Банкси от тази поредица е планинска коза, последвана от силуети на слонове, м
Quarto отбелязва 20-годишнината си на 16 октомври в зала „България“. Специален гост на събитието е маестро Йордан Камджалов, който същия ден празнува личен рожден ден, съобщават организаторите.
По думите им концертът обещава да бъде вдъхновяващо пътешествие през най-доброто от световната и българска класическа музика, събрано в една музикална вечер, където техническото майсторство и емоционалната дълбочина на талантите ще се срещнат в едно.
В програмата ще звучат творби от Арво Пярт - Fratres за соло цигулка, струнни и перкусии, Хендел-Халворсен - „Пасакалия" за цигулка и виолончело със струнни, Марсел Турние - Feerie за арфа и струнни, Бокерини - „Нощна музика от улиците на Мадрид", Джон Уилямс - „Мемоарите на една
Русенският театър предлага шест спектакъла на своята публика през месец ноември. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.
Началото ще бъде поставено на 4 ноември с "Опит за летене" - по Радичков. Режисьор е Недялко Делчев. Гост-актьор е Алексей Кожухаров, сценограф е Борис Хаджигеоргиев, а композитор е Пламен Мирчев - Мирона. Участва почти цялата трупа на театъра.
"Историята, която ще види публиката, е като съновидение на човек, който вижда своите ученици. Всичко става в едно малко селце някъде в Балкана и всички познават попа, даскала и кмета, но най-вече даскала, който ги е създал като хора", коментира режисьорът.
Следващият спектакъл - по произведението на Стефан Цанев "Духът на поета", с режисьор Ивайло Ненов, ще бъде на 8 ноември.
Забавната история "Натюрморт със затлъстял племенник" - с гост-актьорите Любо Нейков
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.
Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.
Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства.
Съставът е основан през есента на 2020 г. от Елишка Кукалова (цигулка), Клара Лешкова (цигулка), Даниел Махо (виола) и Филип Руфер (виолончело).
Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор Ондржей Кукал и негова музика ще звучи
За мен изложбата на Третото акварелно биенале е вдъхновение и спокойствие, каза кураторът на експозицията Евгения Мацурева.
Тази вечер в столичната галерия „Нюанс“ бяха представени творбите на 14 художници от седем държави, избрани да участват в международния форум.
„Когато ги гледам, забравям за всички проблеми и ми доставя голямо удоволствие“, допълва тя.
За трети път правим тази изложба и с всички художници, които участват тук, ние се познаваме или лично, или през други художници, уточнява Мацурева. Тя и съпругът й Атанас Мацурев, който също е художник, редовно участват в конкурси и изложби в Европа и там се запознават с различни художници.
„Аз съм от Русия. Когато живеех в Москва, преди да се преместя в България, аз правех майсторски класове на тези художници, затова аз ги познавам лично, познавам какво пред
Дори при снимането на тези лица, а и от самата изложба личи, че те са привлечени от Родопите, от красивата природата и от хората, които ги посрещат с обич, заяви Сашо Сарандалиев.
Според него Родопите са благословена планина и предразполагат хората, затова снимките показват нови нюанси от портретите на известните личности.
Театрални работилници и спектакли предлага програмата на третото издание на „Малък фестивал на куклите“ във Варна на 9 и 10 ноември, съобщи организаторът Дарина Колева. Събитията са във Фестивалния комплекс.
Решихме да обогатим програмата с ателиета, за да предложим на варненските деца не само забавление, а и занимания, които насърчават творчеството, развиват въображението и увереността им в собствените възможности, сподели Колева, която е селекционер на фестивала.
Зрителите могат да видят в събота постановката на Бургаския куклен театър „Жабокът цар“, която ще се играе за първи път пред варненска публика, както и спектакълът „Слънчев лъч“ на столичния театър „Да“ по адаптация на Венера Нечкова-Фингарова.
Вторият фестивален ден ще предложи срещи с „Лече-буболече“ на театър „Хамелеон“
Рядък 37-каратов квадратен смарагд (изумруд), монтиран върху брошка от "Картие" за Ага Хан, беше продаден за 8 859 865 на търг на "Кристис" в Женева, поставяйки рекорд за този вид скъпоценен камък, предаде АФП.
Брошката, украсена с 20 диаманта с шлифовка маркиз, поръчана от принца на "Картие" през 1960 г. за подарък на съпругата му Нина Дайър, отне световната титла от бижу на "Булгари", което я държеше от 2011 г.
Въпросното бижу, което подобно на това на "Картие" може да се носи и като висулка, е годежен подарък от Ричард Бъртън за Елизабет Тейлър. Тогава за 23,44-каратовия смарагд, също украсен с диаманти, бяха платени 6 578 500 долара на търг на "Кристис" в Ню Йорк по време на продажбата на част от легендарната колекция от бижута на една от най-големите холивудски звезди. Брошката, продадена на търга в Женева, вече е била част от
Постоянна експозиция с картини на сливенския художник Добри Добрев бе осъвременена, съгласно съвременните стандарти в сферата на музейното дело, съобщиха от Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен.
Галерията притежава голяма сбирка от произведения, дело на сливенския художник, педагог и изследовател Добри Добрев (1898 – 1973).
В съхраняваните живописни композиции е представено историческото и културно минало на Сливенска област – творбите пресъздават облика на града през първата половина на миналия век, а също и измененията, настъпили в него, както и характерните за местното население занаяти и поминъци, начин на живот и редица бележити личности – културни дейци и общественици, оставили значима диря в историята на града и региона от периода.
През 70-те години на миналия век описаните творби са организирани в постоянн
Разговор за изложбата „Хибридни форми“ ще се състои със скулпторите Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов на 21 ноември в галерия „+359“, съобщават организаторите.
Те излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект, разказват от екипа на галерията.
Общото в подходите и на тримата е своеобразната хибридност на създаденото. Хибридното, според художниците може да битува в разнообразни съотношения - свят на хибридни войни, хибридни технологии, хибридни форми на контактуване, както и симбиоза между аналогово и дигитално. Всяка творба е мислена в контекста на често взаимоизключващи се елементи, които въпреки това съществуват понякога в материален или смислов баланс.
Петър Сибинович разбира скулптурната
Мултидисциплинарните артисти Елена Калудова и Марк Поспих ще представят своя съвместна инсталация на име "Граници" на 4 октомври в Културен център "Морско казино" в Бургас, съобщават от културната институция в морския град.
От септември насам двамата работят по мултимедийната инсталация в отдалеченото странджанско село Граничар, разположено близо до българо-турската граница. Затова и творбата им изследва темите за разделението, идентичността и пространствата на прехода. Тя поставя акцент върху физическите и символични бариери между хората, културите и географските места, като използва мултимедийни елементи – видео, звук, скулптурни обекти и картини.
Артистите разглеждат как границите – политически, социални или лични – оформят идентичността и взаимодействията ни с околната среда, като канят зрителите да преосмислят тези концепции в контекста на с
Обективът на фоторепортера Сашо Сарандалиев е уловил мигове от пребивавания в Смолян и Родопите на Бисер Киров, Георги Чапкънов, Дмитрий Лихачов, Веско Ешкенази, Николай Хайтов, митрополитите Николай и Антоний, Ицхак Финци, Светлин Русев и др.
Част от кадрите са свързани с периода, в който Сарандалиев работи като фотокореспондент в Смолян.
Най-старите снимки от изложбата показват поколението златни гимнастички на България от 80-те години на миналия век – Анелия Раленкова, Илиана Раева, Лили Игнатова и др. Години назад връща посетителите и фотография на Любен Чаталов в "Макбет" на Родопския драматичен театър.
Представените снимки са своеобразна фоторетроспекция за Смолян през последните 30 години.