Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“.
Античните бижута, задигнати от музея "Грюнес Гевьолбе" в Дрезден при грандиозен обир преди близо пет години, бяха изложени отново в германския град, предаде ДПА.
Ценности са показани нереставрирани - в състоянието, в което бяха открити през декември 2022 г.
"Щастливи сме и изключително благодарни. Днес е прекрасен ден за нас", каза Михаел Кречмер, премиер на провинция Саксония, откривайки отново изложбата.
Марион Акерман, ръководител на Дрезденските държавни художествени колекции, определи деня като "особено красив момент".
Бижутата са изложени под специално осветление във витрина заедно с оцелелите при обира скъпоценности. По-внимателно вглеждане обаче разкрива повреди по тях.
"В момента приемаме, че всички части могат да бъдат възстановени", каза Акерман. "Предстои да бъдат привлечени международни експерти, но понастоящем бижут
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.
Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.
Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства.
Съставът е основан през есента на 2020 г. от Елишка Кукалова (цигулка), Клара Лешкова (цигулка), Даниел Махо (виола) и Филип Руфер (виолончело).
Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор Ондржей Кукал и негова музика ще звучи
Фестивалът на френския филм (15-30 ноември) почита 150-годишнината от рождението на френския композитор Морис Равел и „Болеро“ – последна негова композиция от 1928 г., представена на 22 ноември същата година в парижката опера „Гарние“ от балерината Ида Рубинщайн, на която е посветена. Това разказват от Френския институт по повод откриването на фестивала, който е в рамките на „Киномания“.
„На музиката ще бъде оказана чест и чрез великолепния Шарл Азнавур, чиято стогодишнина от рождението отбелязваме тази година с филма „Господин Азнавур“, пресъздаден отчасти от Гран Кор Малад – също музикант“, коментират организаторите. Лентата проследява жизнения път на този син на арменски емигранти, композирал пове
Актрисата Йорданка Стефанова е тазгодишният носител на наградата на Община Сливен "Добри Чинтулов", съобщиха от пресцентъра на местната администрация.
Тя бе предложена от Съюза на артистите и от Института за изследване на изкуствата при Българска академия на науките (БАН).
Призът се връчва за постигнати високи художествени резултати в областта на литературата и изкуството на творци със значителен принос за духовното развитие на Сливен и българската култура.
Общо четири бяха подадените номинации за наградата - художникът Велин Динев, д-р Маргарита Дончева – художник, Павел Веснаков – филмов режисьор, сценарист и продуцент, и актрисата Йорданка Стефанова.
Носителят на наградата Йорданка Стефанова е родена през 1955 г. в Русе. Завършва актьорско майсторство при проф. Сашо Стоянов във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1980 г. Дебюти
Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година.
Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.
Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява
В художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ той е подредил 50 абстрактни фотографии, направени в малък параклис в Бавария.
„Изложбата е интересна и впечатляваща. Само със средствата на чистата художествена фотография Лео Зограф изразява и своята чувствителност и това, което през последните години работи. Аз като художник виждам цветовите хармонии и усещането му за цвят, но изразени чрез обектива и фотоапарата. Той ни представя и съвършени по своята същност фотографии“, каза Валентин Узунов, директор на художествената галерия.
Това е втората изложба на Лео Зограф, която той представя в Ловеч. Творецът е познат в града и с това, че е бил и учител по немски език в Ловешката езикова гимназия. Сега отново се връща, за да пресъздаде своето модерно виждане за фотографията.
„Има две разбирания за фотографията. Традиционната фотография показва обектите отвън, предметното. Модерната фотография все повече включва светлината, която разкрива нещо нереално в стаята, което не можем да видим. Ние го виждаме единствено на снимката, защото само камерата вижда неща, които окото не може“, посочи Лео Зограф.
Неговите лирични снимки откриват в един празен модерен параклис възможностите на светлината.
Театралната миниатюра на Държавен куклен театър (ДКТ) - Габрово „Грамотното мишле“ ще бъде представена на 11 септември в залата за събития и срещи на Детския отдел на Регионалната библиотека (РБ) „Априлов-Палаузов“-Габрово, съобщават от трупата.
Автор на постановката е Радостина Андреева, актьор в театъра.
Екипът на ДКТ–Габрово ще запознае посетителите с вълшебството на буквите и приключенията на едно малко мишленце. Представлението е част от проекта на габровската библиотека „В началото бе Словото…” - от глаголицата до съвременното изкуство”, който е съфинансиран по програма „Култура“ на Община Габрово за 2024 година.
"Грамотното мишле" е театрална миниатюра в интерактивна форма и музика на живо. Тя е предназначена за деца в предучилищна възраст“, каза Радостина Андреева. Тя д
На актрисата Албена Павлова е поверена главната роля в „Майка Кураж и нейните деца“, чиято премиера е на 9 ноември в Сатиричния театър, съобщават от трупата.
„Дори, когато се занимава със сериозни теми, театърът ни носи развлечение, доставя ни удоволствие. Има низши и висши видове развлечение – театърът обхваща и едните, и другите. Има по-слабо и по-силно удоволствие – последното произтича от голямата драматургия, то е по-богато и с повече последици“, пише Бертолт Брехт, авторът на пиесата.
„Брехт доказва, че и най-драматичният сюжет може да бъде пресъздаден така, че зрителите да се забавляват и едновременно с това активно да разсъждават върху събитията, оживели под прожекторите на сцената“, казва режисьорът Стоян Радев.
„Мъ
Държавният симфоничен оркестър на Измир с диригент Гюрер Айкал впечатли снощи публиката в зала "България" с концерт, организиран под патронажа на Министерството на културата.
Концертът започна след приветствия на посланика на Република Турция у нас Мехмет Саит Уянък и министъра на културата Найден Тодоров.
Зрителите се насладиха на изпълнения на произведения на турския композитор Улви Джемал Еркин, Ференц Лист и Пьотър Илич Чайковски.
Концертът бе открит с "Кьочекче" - една от най-обичаните и изпълнявани творби на Еркин, който е сред петимата водещи турски композитори на XX в. Тази творба бе последвана от Първия концерт за пиано и оркестър на Ференц Лист с виртуозното изпълнение на пианото на Гьокан Айбулуш.
След почти едночасовото изпълнение на Пета симфония в ми минор на Чайковски представлението завърши под бурните аплодисменти на публиката, която из
„Киномания“ отново обявява превърналата се вече в традиция награда „Киноман на годината”, създадена в памет на кинокритика Георги Ангелов, който е и неофициалният кръстник на фестивала.
Всеки зрител на кинопанорамата може да кандидатства за наградата, като единственото условие е да гледа колкото се може повече филми от програмата и да пази билетите си от прожекциите. Това важи за всички филми от селекцията, независимо от киното или от града, където има прожекции (София, Варна, Пловдив), уточняват от НДК.
Георги Ангелов е роден през 1947 г. Той кръстникът на „Киномания“, създадена преди 38 години под името „Световна кинопанорама“, а през 1993 г. променя наименованието си на „Киномания“ по негово предложение.
Изв
Американският рапър Тейлър дъ Криейтър е начело на британската класация за албуми с продукцията си Chromakopia, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.
Това е осмият студиен албум на изпълнителя от Калифорния, който се изявява и като музикален продуцент. За първи път Тейлър дъ Криейтър успя да стъпи на върха на британската класация за албуми. Chromakopia излезе на пазара на 28 октомври.
Втората позиция в подреждането е за групата "Кортийнърс" и продукцията им, озаглавена Pink Cactus Cafe. Това е седмият албум на британската формацията и още с дебюта си в чарта стъпи на второ място.
Трета тази седмица се нарежда американската певица и актриса Сабрина Карпентър и нейната дебютна продукция Short N’ Sweet. Първият й албум излезе през месец август. Миналата седмица тя беше начело на британската класация за алб
„Забелязах, че докато въртя камерата и експериментирам, се получават фантастични ефекти. Систематизирах ги в седем групи, за да пресъздам седемте дни на сътворението на света, като вложих за всеки ден съвременна тема“, добави творецът.
Със своите светлинни фотографии Лео Зограф прави препратки към съвременни проблеми като екологичната криза, миграцията, разпределението на стоки, взимането във владение на земя. Чрез възможностите на фотоапарата творецът от сивите бетонни стени на параклиса оформя цветна съдържателност, а от безжизнената геометрия се образуват цветове и форми.
Изложбата с фотографии ще бъде открита на 19 септември.