Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя 100 обекта на 100 дизайнери от една държава, създадени за 25 години, групирани в 25 категории.
Песните и звуците на около четиридесет птици, жаби и дори ягуар бяха специално записани в естествената им среда за уникална версия на химна на Колумбия, която ще бъде домакин на КOП16 от 21 октомври.
"В това аудио има над 41 птици, жаби, има дори ягуар, ние също заснехме кит в Тихия океан, който издава невероятен звук, също така записахме звуци от природата, вятъра, морето и дъжда, за да обогатим допълнително атмосферата", обясни музикалният продуцент Мигел де Нарваес по местно радио.
Този национален химн, излъчен вече в социалните мрежи заедно с колоритно видео, илюстриран с всички тези птици и многоцветни животни, има за цел да отдаде "почит към биоразнообразието" на Колумбия, страна с планини, море и амазонска гора.
Придружен от екип биолози, създателят на природната версия на химна пътува през колумбийските региони на Карибите, Тихия океан, Амазонка и Андит
Италианският композитор Джакомо Пучини (1858-1924) става "суперзвезда" на операта благодарение на новите медии на своето време - киното и разпространението на грамофонни плочи, съобщи АФП. Изложба в Миланската скала проследява историята на неговия успех.
Изобретяването на грамофона успява "да вкара" операта в домовете на нейните почитатели. Всеки е можел да слуша у дома си Енрико Карузо, коментира Габриеле Дото, куратор на изложбата, която се открива днес. Технологиите водят до комерсиална "експлозия" - за няколко години продажбите на плочи се учетворяват и това спомага за популяризирането на операта като цяло. Това е и началото на "марката" Пучини.
В изложбата виждаме аспекти от личността на Пучини, които досега са оставали скрити - например неговия интерес към маркетинга, каза пред АФП директорът на Миланската скала Доминик Мейер. "Ако отворим архивите, ще види
Клавирен рецитал ще изнесе професор Людмил Ангелов в Балчик, съобщават от общината.
Той ще бъде на 26 ноември в туристически информационен център „Мелницата“ (The Mill). Организатори на събитието са „Академия Класика“ и община Балчик.
Почитателите на класическата музика за клавир ще могат да чуят „Органова хорална прелюдия в Сол минор“ от Йохан Себастиян Бах, адаптирана за пиано от Феручо Бузони, „Соната в Си минор“ на Ференц Лист и „Четири балади“ на Фредерик Шопен.
Изпълненията на клавир на проф. Людмил Ангелов ще прозвучат и в Огледална зала „Нели Божкова“ в областния град на 27 ноември.
Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните кон
„Прозирам“ е заглавието на фотографската изложба, която Йохана Траянова подготвя.
Тя ще бъде представена от 8 до 22 ноември в столичната галерия „Харта“, съобщават организаторите.
По думите на екипа „Прозирам“ е изследване на лесбийската идентичност в съвременна България, където границите на видимостта постоянно се договарят. „Подходът на Йохана Траянова към портретирането е дълбоко преплетен с природата“, отбелязват те.
„Чрез интимни разговори за идентичността, страстите и чувства към живота, аз, като артист, трансформирах историите на седемте портретирани лесбийки във визуални разкази, използвайки природата като метафора, за техните битки, мечти, страхове, възгледи към света. Природните кадри целят да пресъздадат вътрешните светове на тези хора, уловени чрез формите, силуетите и променящите се състояния на
Шестдесет и пет години след публикуването на еротичния роман „Емануела“ и петдесет години след излизането на неговата екранизация, по кината тръгва нова версия, която е по-различна от предишната, предаде АФП.
Главната роля на Емануела изпълнява френската актриса Ноеми Мерлан. Тази екранизация на „Емануела“ се различава от оригиналния роман на Еманюел Арсан от 1959 г.
Режисьор на пълнометражния филм е Одре Диуан, а продукцията открива филмовия фестивал в Сан Себастиан в Испания. От другата седмица лентата тръгва по кината във Франция. Това е третият филм на Одре Диуан, която спечели „Златен лъв“ във Венеция през 2021 г. за „Събитието“.
Филмът „Емануела" от 1874 г. на режисьора Жуст Жакен привлича 50 млн. зрители в целия свят. Според Камий Моро, авторка на биографичната книга за живота на писателка
Изложбата прави пъстър преглед на разнообразието и иновативната сила на австрийския продуктов дизайн през новото хилядолетие въз основа на 100 дизайнерски обекта.
По четири обекта във всяка от 25-те тематични категории - от A до Z - отразяват разнообразието от предмети, които са проектирани и произведени в Австрия от 2000 година до днес. Това са особено забележителни австрийски продуктови дизайни. AUT (абревиатурата за Австрия) NOW дава възможност за функционален, концептуален и поетичен поглед на качествата на съвременния дизайн.
Дефинираните 25 категории позволяват задълбочен подход към въпроса какво характеризира продуктовия дизайн днес.
„Добрият дизайн“ отчита и социалните предизвикателства и иновативните форми на организация на труда, иновативните производствени техники, каналите за дистрибуция и възможностите за маркетинг.
Формалните, материалните, типологичните и технологичните критерии играят също толкова важна роля, колкото и социалните и екологичните въпроси или опазването на ресурсите и ергономията. От съществено значение е и емоционалното съдържание на предметите, което се характеризира с остроумие и креативност.
Микстейпът на рапъра Травис Скот Days Before Rodeo („Дни преди родео“) от 2014 г. достига №1 в класацията за албуми на „Билборд“, изкачвайки се от 106-та до челна позиция, след като виниловите му издания - продавани ексклузивно от уеб магазина на изпълнителя, бяха изпратени на клиентите.
Days Before Rodeo е четвъртият No.1 на Скот. Преди това той е оглавявал класацията с албумите Utopia (2023), Astroworld (2018) и Birds in the Trap Sing McKnight (2016).
Short n` Sweet на Сабрина Карпентър слиза на второ място, след като прекара първите три седмици на върха на класацията. За четвърта седмица обаче той остава на първо място в чарта за най-популярни стрийминг албуми.
The Rise and Fall of a Midwest Princess на Чапъл Роан не се премества от третата си позиция.
Бившият номер едноСтрийминг платформата Нетфликс обяви премиерната дата на втория сезон на хитовия сериал "Игра на калмари", съобщи ЮПИ.
Премиерата му ще бъде на 26 декември.
От Нетфликс съобщиха още, че "Игра на калмари" ще има трети и последен сезон през 2025 г.
Създателят, режисьор и изпълнителен продуцент Хуанг Донг-хьок е написал писмо, с което съобщава новината. Нетфликс поднови сериала през юни 2022 г. и предложи тийзър през февруари тази година, но това е първата новина за трети и последен сезон.
В писмото си създателят на поредицата споделя и някои подробности за сюжета. Става ясно, че победителят в смъртоносното съревнование за голямата награда от 45,6 милиарда вона отново се завръща в играта.
"Сон Ги-хун, който се закле да отмъсти в края на първия сезон, се завръща и отново се включва в играта", пише Хуанг Донг-хьок.
Мъжът зад
Изложба по повод 105 години от рождението на Николай Хайтов представя 17 пана със снимки на рисунки по творби и филми на автора.
Експозицията в народното читалище "Алеко Константинов - 1907", в село Марково, община Родопи, бе открита от сина на писателя - Здравец Хайтов, и кмета на селото Десислава Терзиева.
"Изложбите по повод годишнината са три. Идеята е те да пътуват и да бъдат представяни в различни части на Родопите. Това са изложби с плакати по класическите филми и пиеси на Хайтов, дърворезби и илюстрации на ученици, избрани след конкурси на фондация "Памет". Публиката от Смолян, Чепеларе, с. Яврово и Куклен вече се запозна с творбите, предстои те да бъдат представени на още места“, каза Здравец Хайтов.
По думите му творбите на учениците са съвременният прочит на разкази, писани преди повече от 50 години.
През 2017 година фондацият
Недоверието е чумата на днешния ден – недоверието между гражданина и властта, недоверието в семейството, недоверието между поколенията.
Това казва Боил Банов, който е режисьор на премиерния спектакъл „Чумата“ в Сатиричния театър.
Пиесата на Джордже Кокош разказва история за обикновения човек, който се сблъсква с администрацията перманентно. Действието се развива в Румъния, но би могло да е и в България, и в Сърбия идентично, това е и европейска история, и световна, допълва Банов: „Защото проблемът на малкия човек, който има своите цели и задачи, държавата и администрацията, която също имат своите цели и задачи – това е перманентен сблъсък, който важи за целия свят“.
В представлението има много нелепи ситуации, които са много смешни, по думите на режисьора.
&bdq
Филмът „Перперикон“ на Българската национална телевизия (БНТ) получи награда на деветото издание на Международния фестивал за туристически филми в Измир, Турция. Това съобщават от обществената телевизия.
Отличието е в категория „Туристически документални филми“.
Сценарист на „Перперикон“ е Иво Иванов, а режисьор – Мишо Ланджев. Продукцията за древния скален тракийски град в Източните Родопи е заснет от операторите Алекс Самунджи и Андрей Аспарухов, а водещ е Благой Бойчев.
Филмът разказва за древното светилище Перперикон и връщането на изчезналия град към нов живот, отбелязват от БНТ.
„Тук траките се прекланяли пред бог Дионис и митичния Орфей. Със своето славно минало Перперикон е благословен да съхранява душите на смъртното и тайнствата на безсмъртното в Родопа планина“, допълват от БНТ.
&b
Покрай категориите AUT NOW дава възможност да се забележат важни аспекти от разработването на продукти и процеса на проектиране, които обикновено остават невидими за потребителя.
Изложбата включва целия спектър на съвременното продуктово разнообразие - от мебели, домакински уреди, инструменти и осветление до аксесоари и потребителска електроника и дизайн за лична грижа, здраве, работа, мобилност и много други.