Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, арт директор и селекционер на фестивала.
По думите й една от най-ярките звезди на съвременното френско кино в последния момент е отказал участието си, след като вече е бил потвърдил.
Във вторник актьорът и продуцент Алек Болдуин ще се изправи пред съда по обвинение в непредумишлено убийство след фаталната стрелба на снимачната площадка на филма "Ръжда, съобщи АФП.
Инцидентът от 2021 г. отне живота на операторката Халина Хъчинс.
Процесът трябва да продължи около 10 дни в Санта Фе, Ню Мексико. Шейсет и шест годишният актьор рискува до 18 месеца лишаване от свобода.
Болдуин е насочил към хора на снимачната площадка оръжие, в което е трябвало да има единствено халосни патрони. Оказа се, че пистолетът е бил зареден с бойни патрони и в резултат на това Хъчинс загина, а режисьорът Джоел Соуза беше ранен.
Случаят шокира Холивуд и провокира призиви за забрана на огнестрелни оръжия на снимачните площадки. Оръжейничката Хана Гутиерес-Рийд беше осъдена на 18 месеца затвор през април т.г. Именно тя е поставила боен патрон
Те са представени като произведения на Пабло Пикасо - картини, които са толкова ценни, че решението на австралийски музей да ги покаже в изложба, предназначена само за жени, предизвиква съдебно дело за полова дискриминация, предаде Асошиейтед прес.
Творбите пак станаха обект на интерес от световните медии, когато бяха окачени в женска тоалетна, за да се заобиколи съдебно решение, според което на мъжете не може да се забранява достъп.
Оказва се, че картините в центъра на скандала всъщност не са дело на Пикасо или на други известни художници, обявени за техни създатели. Това стана ясно тази седмица, когато кураторката на изложбата, предназначена само за жени, призна, че тя ги е нарисувала.
Кърша Кейчил написа в блога на Музея за старо и ново изкуство в Тасмания, че се разкрива като автор на творбите, след като е получила въпроси от репортер и от организация
Художниците Калия Калъчева и Стоян Илев ще открият на 10 юли съвместна изложба живопис, озаглавена "Без съмнение". Тя ще може да бъде видяна в галерия "Неси" до края на месеца, съобщават от културното пространство в морския град.
Калия Калъчева е родена през 1986 г. в София, където и до днес живее и работи. Завършва живопис в Националната художествена академия. През 2011 г. печели Наградата за млад живописец с обещаващо развитие на Фондация "Едмонд Демирджиян". Година по-късно е сред шестимата номинирани творци за наградата MOST. Участвала е в резидентски програми в Сите дез Ар в Париж, Франция и в Oberpfälzer Künstlerhaus в Швандорф, Германия. Нейни творби са част от колекциите на Центъра за изкуство "Хуго Вутен", Imago Mundi на Лучано Бенетон в Италия, както и на Национална художествена галерия в София и Софийска градска художествена галерия.
Стоян Илев е р
Изложба по случай 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай беше открита във Велико Търново. Тя е подредена в Художествена галерия „Борис Денев“ и в нея са представени 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в различни жанрове на изящните изкуства. Посетителите на изложбата могат да видят живопис, графика, традиционна китайска живопис. Част от експозицията са и 15 отличени рисунки от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ повече от 10 поредни години. Подбраните творби отговарят на основното условие на конкурса – търсене на отправни точки за съпоставяне на културите на двете страни.
Четиримата китайски автори, участници в
Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев.
Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България.
Занаятите в Средновековието, в Ренесанса, въобще във всичките предходни епохи са били по-скоро област на колаборация, на сътрудничество и на концентрация на идеи в целия свят. Те са били свързани с глобална система. Като се започне от обмен на редки материали, пренасяли са се техники и рецепти, много неща. В занаятите по-скоро водещото е циркулация на различни култури и концентрация на тези култури, отколкото разделяне, разказва той.
ЗАНАЯТИ И ЧОВЕШКИ КАЧЕСТВА
Според Борис Делчев занаятите са били високите технологии на времето си. От тях сме научили редица чов
В журито остават обявените вече – писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателят Даниел Келман, както и Мария Бакалова.
Новият член е Игнасио Серикио – италианско-аржентински актьор с над 40 роли, популярен от „Доктор Хаус“, „Кости“, „Вещиците от Ийст Енд“, „Изгубени в космоса“, както и с партньорството си с Клинт Истууд в „Трафикантът“.
Певицата Тейлър Суифт се завърна на първото място в класацията на "Билборд" за албуми с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието.
От албума за едноседмичния период на отчитане са продадени 71 000 еквивалентни единици.
Оглавявайки отново чарта, Тейлър Суифт отбелязва 13-а непоследователна седмица на върху му.
Последният албум, прекарам минимум 13 седмици начело, беше One Thing at a Time на кънтри певеца Морган Уолън. Тавата отбеляза общо 19 непоследователните седмици на върха в класацията Билборд 200.
За последен път жена е оглавявала албумния чарт в продължение на минимум 13 седмици през 2011-2012 година, когато Адел отбеляза 24 непоследователни седмици на върха с 21.
Тейлър Суифт вече има общо 82 седмици начело в класацията на "Билборд" за албуми, с което подобрява собствения си реко
Българският павилион на Венецианското биенале на изкуствата тази година се радва на голям успех сред международните журналисти и посетители. Това каза комисарят на павилиона д-р Надежда Джакова.
За нас е огромно признание да бъдем отличени като един от павилионите, задължителни за посещение, което е безспорен успех за всички, отбеляза тя.
В 60-ото издание на биеналето страната ни се представя с проекта „Съседите“. Автори на инсталацията са Лилия Топузова, Джулиан Шехирян и Красимира Буцева, а куратор е Васил Владимиров. Павилионът бе официално открит на 20 април и може да бъде разгледан до края на Биеналето – на 24 ноември.
БЪЛГАРСКИЯТ ПАВИЛИОН – „ОТКРИТИЕТО НА ТАЗГОДИШНОТО БИЕНАЛЕ“
Д-р Надежда Джакова обясни, че от 17 до 19 април павилионът е посетен само от акредитирани от биеналето лица – кур
Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите.
Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали.
И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми. Той ще предложи още и детски заглавия за най-малките зрители. Освен международната, фестивалът има и селекция от родни анимации, създадени през последните две години.
По традиция на форума се провеждат работилници, в които варненските деца и младежи могат да създадат анимационен продукт, който се прожектира на закриващата церемония. Тази година заниманията ще бъдат две.
Изложба с произведения, създадени по време на XXV Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ откриха в Търговище.
Събитието привлече интереса на ценителите на изобразителното изкуство от града и региона в Художествената галерия „Никола Маринов“.
В тазгодишното издание на емблематичния за Търговище художествен форум участваха девет автори. Това са Добрин Добревски, Евгени Недев, Емил Марков, Илияна Минкова, Мариана Маринова от България; Ахмет Юзел от Турция; Енрике Флорес от Испания, Вихър Георгиев (Австрия) и Димитър Нешев (САЩ).
При откриването на експозицията директорът на галерия „Никола Маринов“ Пламен Проданов посочи, че екипът на институцията традиционно следва нишката в пленера да се канят за изява както творци от България, така и художници от чужбина.
Тази година допълнихме с участници - автори, кои
Концерт на музикантите от „Гергана Попова трио“ предстои в Свищов.
Той ще се състои на 11 септември в салона на Първо българско народно читалище (ПБНЧ) „Еленка и Кирил Д. Аврамови - 1856“, съобщиха от свищовското читалище.
„Гергана Попова трио“ е млад проект, който съществува от месец юни 2024 г. В него участват виртуозът на китарата Тобиас Фаулхамер, родената в Свищов художничка и певица Гергана Попова и мултиинструменталистът Юрген Ротенщайнер.
В концертната си програма музикантите от триото ще се концентрират върху испанската и италианската музика. В основата на техните изпълнения са забравени и не толкова познати композиции, които са интерпретирани, подчертавайки специфичното звучене и оригиналната стилистика на триото. Пред публиката в Свищов те ще представят различни комбинации от инструменти с двугласово пеене.&n
Двадесет години след първото си идване у нас, на „Синелибри“ ще гостува Ървин Уелш, който ще представи и новото издание на „Трейнспотинг“ и документален филм за него („Избери Ървин“),режисиран от Иън Джефрис.
„Щастлив съм, че това е единственият по рода си фестивал, успял да съчетае и литературата, и киното, и перформънса по такъв невероятен начин и в такава симбиоза. Често, във всички институции говорим за термини и понятия като децентрализация, които са абсолютно кухи, ако не намерят реално приложение – каквото правят и организаторите на „Синелибри“, каза заместник-министърът на културата Илко Ганев. „Поздравления на фестивала за впечатляващото израстване през годините, на което всички ние не просто като партньорски институции, но и като публика, сме свидетели. Фестивалите, освен че дават достъп на публиката до качествено и интересно съдържание, имат икономически и туристически принос – да поставят в София на европейската и световна карта на фестивалните градове. Не на последно място, фестивалите са и място за срещи с публиката в тази дигитална ера“, каза заместник-кметът Яна Генова.
Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар – „Съседната стая“, ще има прожекция след церемонията по награждаването – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури.
Фестивалът тази година ще се състои в интервала 10 октомври – 3 ноември в София и още шест български града - Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.