Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 26 септември и ще продължи до 18 октомври, съобщават домакините на събитието.
Американският певец и продуцент Финиъс О`Конъл обяви, че издава втория си студиен албум, озаглавен For Cryin` Out Loud, съобщи „Ню мюзикъл експрес“. Освен това той публикува списъка с песни, както и дебютния си сингъл. Албумът ще бъде издаден на 4 октомври. Първата песен от музикалната продукция също е с названието For Cryin` Out Loud.
Финиъс О`Конъл е известен като продуцент и по-голям брат на певицата Били Айлиш. Той е и автор на всяка една песен от албумите й, включително и на последния Hit Me Hard and Soft.
Това е вторият албум на О‘Конъл, след като през 2021 г. издаде Optimist. Песните в новата му музикална продукция са десет и продължителността им е 40 минути, според платформата „Спотифай“.
Рапърът Пост Малоун оглави класацията на "Билборд" за албуми с първия си кънтри проект, съобщи сайтът на изданието.
Малоун си осигури първенството с албума F-1 Trillion, от който за периода на отчитане са продадени 250 000 еквивалентни единици. Тавата зае и челната позиция в чарта за кънтри албуми.
F-1 Trillion е третият албум на Пост Малоун, който покорява върха в класацията Билборд 200 след Beerbongs & Bentleys (2018) и Hollywood`s Bleeding (2019), и шестият му, който намира място в Топ 10.
Новият албум на Пост Малоун включва 18 песни, 15 от които са сътрудничества със звезди на кънтри музиката - от Доли Партън и Ханк Уилямс младши през Блейк Шелтън и Брад Пейзли до Харди и Морган Уолън.
Втората позиция в албумната класация на "Билборд" остава непроменена спрямо предходната седмица и се заема от певицата и авторка на песни Чапъл Роан с
Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията за сингли Хот 100 на "Билборд", отбелязвайки знаково постижение, съобщи сайтът на изданието.
Шабузи заема първото за 17-а непоследователна седмица с парчето A Bar Song (Tipsy), след като предходната седмица се завърна начело.
Постижението е знаково, тъй като в 66-годишната история на чарта A Bar Song (Tipsy) става най-дълго задържалият се на първо място сингъл без съпътстващи изпълнители, изпреварвайки Last Night на Морган Уолън, който прекара 16 седмици на върха през 2023 г.
Като цяло само сингълът Old Town Road на Лил Нас Екс има повече седмици начело - 19, но той е с участието на още един изпълнител - кънтри звездата Били Рей Сайръс.
Втората и третата позиции в класацията за сингли Хот 100 на "Билборд" остават непроменени спрямо предходната седми
Вълчитрънското съкровище, каменната стела на Дейнес и бронзовата глава на Севт Трети са сред експонатите, с които Националният археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН) ще участва в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Това каза директорът на институцията доц. д-р Христо Попов.
Ние не само сме един от четиринадесетте български музея, които участват в изложбата. Националният археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН) е основен организатор от българска страна, отбеляза той.
„Договорът, който е подписан между Министерството на културата (МК), музея „Гети“ в Лос Анжелис и НАИМ-БАН е тристранен. На нас са ни възложени основните функции, както за организирането на изложбата, но и за общата организация и за логистиката на бълга
Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята. „Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът.
Тази вечер се състоя лекция на тема „Фалшификати и фалшифициране на древни монети и предмети в България“ в Националния етнографски музей. Професор Прокопов дискутира темата за фалшифицирането на археологическите находки заедно с проф. Диляна Ботева-Боянова, преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ).
Фалшифицирането като международен проблем
„Проблемът с фалшифицирането на историята е проблем, който изобщо не е наш национален, регионален,
„Тази първа изложба на Пазламачев в София, след 33 години в Америка, включва около 30 платна, рисувани в последните пет-шест години. Фигуративни, сюжетни, портретни, автопортретни... Всъщност, последното е винаги и при всички вярно. Образът на художника се появява или прозира в собствените му произведения независимо от жанровете в изобразителното изкуство, които го вълнуват в момента. В случая, това е едно смело саморазкриване на художника, което винаги предизвиква нашето възхищение. Както и предизвиква самите нас, напомня за възможната свободата, която носим в себе си“, разказват организаторите.
Иван Пазламачев е роден в Ямбол през 1972 г. Завършил е Средното специално художествено училище за приложни изкуства в София. Още като ученик, през 1986 г., прави първата си самостоятелна изложба в родния град, която включва живопис и скулптура. През 1990 г. е в Германия, където организира две свои изложби, а в 1991 г. вече е САЩ, където живее и работи и до днес. Установява се в Ню Йорк и бързо навлиза в артистичните среди. В периода 1992-1995 завършва колежа „Сънбридж“ в Ню Йорк. Започват да излагат негови картини, участва в артистични резиденции, печели награди за високи постижения, артистични стипендии. През 1995 г. е първата му самостоятелна изложба в САЩ, даваща начало на десетки негови групови и самостоятелни изяви в Ню Йорк, Ню Джърси, Флорида, Маями, Калифорния. Излага също в Италия, Франция (Салона), в Германия (БКИЦ), многократно в Ямбол, а от 2017 г. участва и в годишните изложба на галерия „Астри“.
През 2002 г. след конкурс е приет в Профсъюза на сценичните работници в САЩ и оттогава работи само за театрални постановки на Бродуей. По покана на сценографите рисува авторски произведения за два спектакъла през 2018 г. и 2022 г. в Ню Йорк. Пет от албумите на американския саксофонист Стив Слейгъл са с обложки на Иван Пазламачев. В Лунния Кодекс, Codex Nova - изстрелян на 15 февруари, кацнал на Южния полюс на Луната на 22 февруари 2024 г., чрез SpaceX Falcon 9/ GLL Lunaprise/ NanoFiche/ Intuitive Machines – Odysseus – програмата на НАСА за предаване и съхраняване на културното наследство на земляните, са включени 14 негови картини.
/ВСР
В Народния театър започнаха репетициите на „Нечовек“. Премиерата ще бъде на 17 януари 2025 г., съобщават от трупата.
Режисьор е Любомир Колаксъзов. Участват актьорите Славена Керезова, Елена Иванова, Стелиан Радев, Мартин Димитров, Елена Дечева, Ангела Канева и Илиян Нонов.
„Нечовек“ се фокусира върху съвременния човек и предизвикателствата, пред които той е изправен в сложния и често разпадащ се свят на нашето време. По думите на режисьора този проект за него е не само творчески, но и морален дълг: „Като човек, гражданин и режисьор, съм задължен и отговорен да не съм спокоен, и да търся със средствата на театъра какво се случва с човека... Театралната сцена трябва да бъде актуална, да вниква в микро и макро космоса на човека, да бъде негово пространство за памет, мяс
Държавната опера в Бургас ще бъде домакин на първия концерт от поредицата „Български баси за Борис Христов“ на 11 октомври под диригентската палка на Деян Павлов, съобщават от културната институция в морския град.
Солисти на концерта в Бургас ще бъдат някои от изтъкнатите български баси: Деян Вачков, Делян Славов, Момчил Миланов, Петър Бучков, Пламен Кумпиков и Юлиян Константинов.
Идеята, сценарият и режисурата на спектакъла са на Пламен Бейков, директор на операта в Русе. Събитието е посветено на 110-годишнината от рождението на световноизвестния български бас.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата и ще премине през общо пет български града - Бургас, Русе, Пловдив, Варна, Стара Загора. В него участват оркестри, диригенти и солисти от някои от най-изявените български оперни театри. Негова основна движеща с
Изложба с творби на Илия Петров ще бъде представена в столичната галерия „Арте“. Експозицията, включваща рисунки и графики, е озаглавена „Лицата на войната“.
Тя може да бъде разгледана от 18 до 30 ноември, информират организаторите.
Събитието се прави от екипа на галерия „Арте“ и колекция Радеви, уточняват още те.
По думите на проф. Чавдар Попов графичното творчество на Илия Петров е не по-малко значимо от неговия принос в сферата на живописта.
„Един от всепризнатите у нас майстори на рисунката, художник с ясно профилиран и последователно отстояван пластически мироглед, основан на овладяването и на развитието на класическото художествено наследство, той е оставил значителна продукция от творби и в областта на графиката и на илюстрацията, съдържащи в себе си впечатляващо богатство от конкретни проявления &n
Природонаучният музей в Пловдив показва новата визия и обновяването на видео стената в зала „Динозаври“, съобщиха от музейната институция.
От 20 до 24 ноември в Регионалния природонаучен музей – Пловдив (РПНМ -Пловдив) ще се проведе „Седмица на динозаврите“ с образователни и творчески инициативи за деца, посветени на динозаврите, по повод обновяването на видео стената в зала „Динозаври“. Интерактивната дигитална картина, която „съживява“ експозицията с аниматроник динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда, е допълнена с птеродактил и е надградена с още по-динамична визия. През „Седмицата на динозаврите“, в рамките на пет дни, малките и големи посетители на музея ще имат възможност да подреждат тематични пъзели, да рисуват, оцветяват, играят, както и да попълват работни листове съ
Надписът от Пистирос или така нареченият „Ветренски надпис“ от фонда на Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски" в град Септември е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
През 1988 г. в землището на град Ветрен, община Септември, започват разкопки на обект, намиращ се на левия бряг на р. Марица, довели до откриването на голям търговски център, емпорион Пистирос, изиграл огромна