Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 октомври, съобщават от музея.
„Експозицията на раздел „Минерали на България“ се разшири с нова тематична изложба „Уникални минерални находки от България“ по проект, финансиран от Министерство на културата“, разказват от екипа.
Пиесата само е вдъхновена от истинска случка, но оттам нататък всичко е плод на моето въображение, разказа пред писателката Екатерина Георгиева.
Тя е авторът на "Шишарки“, най-новото заглавие в афиша на "Театър 199“.
"Шишарки“ е за Стела, нейната сестра Рони и техните партньори Алекс и Асен, които се събират за пръв път от две години, когато съдбата завинаги преобръща животите им. В завръзката на пиесата се появяват тайни от миналото, неочаквани истини за настоящето и трудни въпроси занапред.
Екатерина Тодоров чула историята за жена и мъж, които не се познавали, но им се случила катастрофа, при която жената губи своя крак.
"Тези хора не се виждат две години и на годишнина от катастрофата тя му се обажда, защото смята, че само така може да продължи и да се помири с тази загуба. След това започнах да фантазирам какво, ако тези хора се познават и с
Канадският режисьор, Джеймс Камерън, е известен с иновативните си филми със специални ефекти, навършва 70 години. Сред най-известните му филми са „Терминатор“, „Титаник“, „Аватар“. Носител е на най-големите отличия в киноиндустрията, а през тази година на изложението Д3 (D23) на „Дисни“ обяви датите на новите три продължения на „Аватар“.
Камерън е роден на 16 август 1954 г. в Капускасинг, Онтарио, Канада, в семейство с шотландски корени.
Баща му работи като електроинженер, а майка му е медицинска сестра. Като дете чете научнофантастични книги и гледа филми от същия жанр. Така се заражда мечтата му да бъде режисьор.
„Мисля, че това идва от желанието ми да направя нещо артистично, което да изумява хората. Гледах филми, които ме учудваха, независимо дали ставаше дума за филм на Рей Харихау
Проектът Shaka Zulu Orchestra се събира отново за концерт в рамките на международния фестивал Jam on the river в троянското село Дебнево, съобщи създателят на формацията Минко Ламбов. Той е също диригент и композитор на репертоара на състава.
„Shaka Zulu Orchestra е eдин много различен за българската музика проект, който създадох през 2010 г., но поради факта, че започнах да се развивам в света на класическата музика и да работя със симфонични оркестри, бе временно замразен“, каза Ламбов.
На 2-ри август по специална покана на създателката на Jam on the river Вероника Тодорова, 15 от най-добрите български инструменталисти ще се съберат отново, за да представят албума на групата от 2019 г. “Ethnopuzzlology”. С него те печелят награда за най-добър фънк фюжън албум на Akademia Music Awards в Лос Анджелис (САЩ), допълни той.
Авторската музика на Shaka Z
Иконописецът Мирослав Вълев ще подреди изложба иконопис в Исторически музей – Самоков.
Тя ще бъде открита на 11 октомври (петък), съобщават от екипа на музея.
Авторът е възпитаник на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.
Оттам получава всестранна подготовка, както той казва, и това му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.
До момента Вълев има самостоятелни изложби - както иконопис, така и на фотография, участвал е в пленери във Франция и Италия.
Негови икони има в редица български църкви и манастири, в Гърция, Франция, Германия, Италия, Белгия, Нидерландия, Испания, Англия, Австрия, Швейцария, Чехия, Унгария, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и Република Южна Африка. Икони, дело на Вълев, се пазят в Троянския манастир, митрополитската църква „Св. с
Днес италианската кинодива София Лорен навършва 90 години. Годишнината ще бъде повод за редица тържества както в Италия, така и отвъд Атлантика, в меката на киното Холивуд.
Истинското име на София Лорен е София Костанца Бриджида Вилани Шиколоне. Родена е на 20 септември 1934 г. в Рим. Майка й е Ромилда Вилани, учителка по пиано. Баща й Рикардо Марио Клаудио Шиколоне е наследник на благородническата династия Шиколоне Мурило и има свой бизнес. Двойката не е женена, което по онова време е скандално. Бащата признава за своя дъщеря София, но отказва да се ожени да майка й, която е принудена заради това да се прибере от Рим в родния град Поцуоли край Неапол. Там малката София прекарва детството си и първите години на юношеството по време на Втората световна война. Семейството живее в трудни времена на голяма мизерия и София много добре познава глада и страха от войната. Междувременн
По думите им в шест витрини са експонирани минерали с най-красиви кристали, редки цветове и форми, подбирани в продължение на десетки години от стотици геолози и колекционери от всички кътчета на България.
През 1991 год. Националният музей „Земята и хората“ провежда Първа софийска международна изложба на минерали. През годините изложенията на минерали прерастват в Дни на минералите, организирани три пъти годишно: Великденско и Коледно, а през месец октомври - Софийско международно изложение на минерали, фосили и скъпоценни камъни, разказват от музея. В събитията участват отделни колекционери, фирми, минно-добивни предприятия, български университети. Показват се минерали от български находища, редки и екзотични минерали - образци с изключителна класа от световно известни и новооткрити находища по цялата планета, казват още от НМ „Земята и хората“.
Виктор Пивер, Леополд Сароян, комисар Жув, инспектор Крюшо...не едно поколение познава емблематичните образи на прочутия френски актьор и комик Луи дьо Фюнес.
Малкият голям французин продължава да е популярен и до днес, защото е "междупоколенчески" актьор. Така го нарече навремето авторката на "Луи дьо Фюнес - Ей, вие, гледайте ме тук!" Софи Адриасен, визирайки способността на филмите му да събират пред екрана цялото семейство с неговите различни поколения.
Дьо Фюнес е наричан и шампион на боксофиса - снимал се е в над 150 филма, гледани от стотици милиони зрители. "Голямата разходка" (1966), в която двамата с Бурвил формират невероятен комичен дует, остава в продължение на няколко десетилетия най-гледаният френски филм.
Дребен, плешив, с живи сини очи, дърдорко, подигравач, истерик, с неподражаем арсенал от гримаси и тикове, Луи дьо Фюнес е и своеобразен
Сунай Муратов ще дирижира операта „Кармен“ от Жорж Бизе, която ще постави финал на тазгодишното пето поред издание на фестивала "Опера на светилището" на 24 август на сцената на тракийското светилище Бегликташ, като билетите за него са вече изчерпани, съобщават от Държавна опера - Бургас.
В някои от главните роли публиката ще види и чуе мецосопраното Даниела Дяковa, тенора Даниел Дамянов, баритона Валери Турманов, сопраното Мария Цветкова-Маджарова. Басът Диман Панчев ще бъде Цунига, а като Фраскита ще се представи сопраното Мария Славова. Мецосопраното Мария Юрковская ще бъде в ролята на Мерседес, а баритонът Андрей Юрковский влиза дебютно в образа на Данкайро. Тенорът Яни Николов ще е Ремендадо, басът Костадин Мечков - Моралес.
Режисьор на постановката, адаптирана за откритата сцена в Бегликташ, е Александър Текелиев. Диригент на хора ще бъде Ал
От днес до неделя посетителите отново ще могат да се любуват на нареждания всяка втора година на площад „Гран Плас“ Брюкселски цветен килим. За първи път творбата ще се състои единствено от гергини, съобщи белгийската новинарска агенция Белга.
В своето 23-то издание Брюкселският цветен килим иска да разпали „двойна революция“.
Организаторите целят да привлекат младежка и по-разнообразна публика, като същевременно искат радикално да променят формата на събитието. Затова и цветният шедьовър ще се състои предимно от гергини вместо от бегонии.
Според организаторите гергината е едновременно и устойчива, и красива, затова и предлага „перфектната възможност за обновяване на образа върху килима“.
Уличният творец от Лиеж Осеан Корний, работещ под псевдонима Упс, изработва дизайна на Брюкселския цветен килим. Тв
Фотографска изложба показва „Старите квартали на София“.
Експозицията е част от цикъла „Невидима София“ и ще бъде открита на 17 октомври в столичен хотел. Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол, съобщават организаторите от „Програмата“.
„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.
„Това е една визуална ода към тези части на града, които остават извън светлината на прожекторите, но носят в себе си духа на отминали времена и атмосфера, която вече е трудно откриваема“, казват от екипа.
Те отбелязват, че в проекта се хвърля светлина върху старите квартали на града, където са се запазили контрастите между ръждясалите ог
Изложбата „Въздух. Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони.
Проектът ще бъде представен на оградата на резиденцията на италианското посолство на софийската улица „Париж“ от 5 септември до 20 декември, съобщават от посолството.
Авторката, в сътрудничество с Антонело Мильоци и Марко Марота, изминава очертания от огъня маршрут на активните в наши дни вулкани. Започва от Флегрейските полета и Везувий, преминава през подводната в голямата си част дъга, включваща активните вулкани на островите Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна.
Изображенията се
/ВСР